Jump to content

Επιλέγοντας ασύρματο τηλέφωνο DECT


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Προσανατολίζομαι στην αγορά οικονομικής ασύρματης συσκευής τηλεφώνου DECT, με κόστος έως 50€ και μετά από κάποια έρευνα κατέληξα στις παρακάτω:

 

1) Turbo-X PL 110 (39€)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=6333668&Nav_Section_Id=820&Catalog_Id=10&Product_Id=300396&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

2) SIEMENS Gigaset A160 (39€)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=6333668&Nav_Section_Id=820&Catalog_Id=10&Product_Id=335586&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

3) PANASONIC KX-TG1100GS (34€)

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.004017

 

4) PANASONIC KX-TCD200GR (45€)

http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=1&hop=h&wid=&cid=2

 

 

Καμμιά άποψη περί του θέματος??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά άποψη περί του θέματος??

 

Να επιλέξεις κάποια επώνυμη εταιρεία που κατασκευάζει χρόνια ασύρματα τηλέφωνα (όπως η Siemens και η Panasonic) και όχι no-name προϊόντα (Turbo-X).

Link to comment
Share on other sites

Να επιλέξεις κάποια επώνυμη εταιρεία που κατασκευάζει χρόνια ασύρματα τηλέφωνα (όπως η Siemens και η Panasonic) και όχι no-name προϊόντα (Turbo-X).

 

Xμ, ναί αλλά σε σύγκριση του Turbo-X με τα επώνυμα Siemens & Panasonic που προαναφέρω, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και επιπλέον ανοιχτή ακρόαση + ένδειξη διάρκειας κλήσεων.

 

Όσο για την εγγύηση, είναι η ίδια.....

 

 

Μάλλον στο Turbo-X θα καταλήξωα φού με τα ίδια λεφτά παίρνω περισσότερα χαρακτηριστικά λειτουργίας!;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω κι εγώ:

 

Να επιλέξεις κάποια επώνυμη εταιρεία που κατασκευάζει χρόνια ασύρματα τηλέφωνα (όπως η Siemens και η Panasonic) και όχι no-name προϊόντα (Turbo-X).

 

 

Έχοντας δει την ποιότητα κατασκευής των λάπτοπ Turbo X, δεν πρόκειται ούτε καν να σκεφτώ να αγοράσω κάτι που να γράφει "Turbo X" επάνω.

 

Ποιότητα κατασκευής τείνει στο μείον άπειρο!

 

Πρόσεξε μην κλαις τα χρήματά σου μετά!

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω κι εγώ:

 

 

 

 

Έχοντας δει την ποιότητα κατασκευής των λάπτοπ Turbo X, δεν πρόκειται ούτε καν να σκεφτώ να αγοράσω κάτι που να γράφει "Turbo X" επάνω.

 

Ποιότητα κατασκευής τείνει στο μείον άπειρο!

 

Πρόσεξε μην κλαις τα χρήματά σου μετά!

 

Καλημέρα.

 

Ε όχι & να κλαίω 39€ αγαπητέ μου......δεν αγοράζω & αυτ/το!!:)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ν'αγορασεις Turbo-X, δεν κανεις μια αιτηση στην Cosmoline να σου δωσω εγω ενα ασυρματο τσαμπα; (με εγχρωμη οθονη!) :p

 

Εγω σου προτεινω παντως κατι σε Siemens ή Panasonic :O

Link to comment
Share on other sites

Xμ, ναί αλλά σε σύγκριση του Turbo-X με τα επώνυμα Siemens & Panasonic που προαναφέρω, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά και επιπλέον ανοιχτή ακρόαση + ένδειξη διάρκειας κλήσεων.

 

Όσο για την εγγύηση, είναι η ίδια.....

 

 

Μάλλον στο Turbo-X θα καταλήξωα φού με τα ίδια λεφτά παίρνω περισσότερα χαρακτηριστικά λειτουργίας!;)

 

 

Kane mia ereuna agoras sta gnosta-agnosta magazakia tin Omonias, me 50 euro pernis mikri asirmati DECT siskeui me egrxomi othoni, apostoli ke lipsi sms, polifonikous ixous, anagnorisi kliseon ke stin anamoni ke den thimamai ti allo exi + 1 xronos egiisi.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι & να κλαίω 39€ αγαπητέ μου......δεν αγοράζω & αυτ/το!!:)

 

Καλά, αν έχεις λεφτά για πέταμα κάνε ό,τι θέλεις. Πιστεύω πάντως ότι ΔΕΝ θα μείνεις ικανοποιημένος από το Turbo X.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

κατ΄αρχή χαιρετίζω όλους του φόρουμ

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε΄για το ασύρματο στης σταθερής τηλεφωνίας το Panasonic kx-tcd 820 αυτό με το τηλεφωνητή. το έχει κανένας σας; το μενού είναι στα Ελληνικά; αξίζει τα λεφτά του; το έχει το Makro 118 Ε. περίπου (όλα κομπλέ) αξίζει; Θέλω να έχει τηλεφωνητή.

Το siemens gigaset s645 που είναι η κορυφή κάνει 169Ε. δεν είναι πολλά;

Εσείς τι προτείνεται; Θέλω κάτι αξιόπιστο....:dizzy:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το έχεις αγορά το ασύρματο, θα σου πω εγώ την δική μου εμπειρία...Αγόρασα το συγκεκριμένο Turbo-x που λές.Εγώ με το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είχα κανένα πρόβλημα (αν και μερικές φορές έκανε κάποιους θορύβους από το ακουστικό). Πρόβλημα είχαν οι άλλοι που με άκουγαν πολύ σιγά και έκανε και σε αυτούς κάποιους θορύβους. Αποφάσισα να πάω στο Πλαίσιο μετά από ένα μήνα και μου το ανεκατέστησαν (δυστυχώς με το ίδιο γιατί είχα πετάξει το κουτί- αν δεν το είχα πετάξει θα έπαιρνα ό,τι ήθελα με 39 ευρώ). Το ίδιο...το ξαναπήγα πίσω κι η απάντηση Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ! Αφού τον έβρισα λίγο πήρα το ασύρματο και με μεγάλη ευχαρίστηση το πέταξα. Πήγα στον Γερμανό και πήρα το Siemens Α-160. Μπορεί να μην έχει ανοιχτή ακρόαση, να μην έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, αλλά εκτελεί μία πολύ σημαντική λειτουργία που δεν εκτελεί το Turbo-X...Μπορείς και μιλάς χωρίς προβλήματα!!!Δηλαδή την βασικότερη λειτουργία του τηλεφώνου....Το ίδιο είχα πάθει και με ασύρματο πληκτρολόγιο και mouse Turbo-X (Πολλά κουμπιά έπρεπε να τα χτύπαγες για να λειτουργήσουν-μεταξύ αυτών και το Space Bar). Η ίδια απάντηση από Πλαίσιο κι η ίδια αντίδραση από μένα...Πέταμα και αγορά Microsoft...Ευτυχώς που δεν αγόρασα και Laptop Turbo-X παρότι το σκεφτόμουν και πήρα Hp...Δεν θα άντεχα να το πετάξω κι αυτό!!! (βέβαια οι άνθρωποι, τα αντικαταστούσαν με ίδια αφού είχα πετάξει τα κουτιά, πράγμα που είναι καλό, αλλά και τα άλλα ήταν ΙΔΙΑ). Αυτά από εμένα...
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το έχεις αγορά το ασύρματο, θα σου πω εγώ την δική μου εμπειρία...Αγόρασα το συγκεκριμένο Turbo-x που λές.Εγώ με το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είχα κανένα πρόβλημα (αν και μερικές φορές έκανε κάποιους θορύβους από το ακουστικό). Πρόβλημα είχαν οι άλλοι που με άκουγαν πολύ σιγά και έκανε και σε αυτούς κάποιους θορύβους. Αποφάσισα να πάω στο Πλαίσιο μετά από ένα μήνα και μου το ανεκατέστησαν (δυστυχώς με το ίδιο γιατί είχα πετάξει το κουτί- αν δεν το είχα πετάξει θα έπαιρνα ό,τι ήθελα με 39 ευρώ). Το ίδιο...το ξαναπήγα πίσω κι η απάντηση Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ! Αφού τον έβρισα λίγο πήρα το ασύρματο και με μεγάλη ευχαρίστηση το πέταξα. Πήγα στον Γερμανό και πήρα το Siemens Α-160. Μπορεί να μην έχει ανοιχτή ακρόαση, να μην έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, αλλά εκτελεί μία πολύ σημαντική λειτουργία που δεν εκτελεί το Turbo-X...Μπορείς και μιλάς χωρίς προβλήματα!!!Δηλαδή την βασικότερη λειτουργία του τηλεφώνου....Το ίδιο είχα πάθει και με ασύρματο πληκτρολόγιο και mouse Turbo-X (Πολλά κουμπιά έπρεπε να τα χτύπαγες για να λειτουργήσουν-μεταξύ αυτών και το Space Bar). Η ίδια απάντηση από Πλαίσιο κι η ίδια αντίδραση από μένα...Πέταμα και αγορά Microsoft...Ευτυχώς που δεν αγόρασα και Laptop Turbo-X παρότι το σκεφτόμουν και πήρα Hp...Δεν θα άντεχα να το πετάξω κι αυτό!!! (βέβαια οι άνθρωποι, τα αντικαταστούσαν με ίδια αφού είχα πετάξει τα κουτιά, πράγμα που είναι καλό, αλλά και τα άλλα ήταν ΙΔΙΑ). Αυτά από εμένα...

 

 

Καλησπέρα.

 

Πρός το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ήχο φίλε.....

 

ΥΓ: Έχω αγοράσει & άλλο no-name αντικείμενο, το πακέτο πληκτρολόγιο+ποντίκι INNOVATOR από το E-Shop και εδώ & 1 έτος δουλεύει ΑΨΟΓΑ!!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει 3 μοντάλα siemens. Εκείνο που με κέρδισε ιδιαίτερα, πέρα από την αξιοπιστία τους, ήταν ο τηλεφωνικός κατάλογος. 200 θέσεις και με πολύ εύκολη αντιγραφή των επαφών από συσκευή σε συσκευή. Μπορείς να αντιγράψεις μία επαφή ή και ολόκληρο τον κατάλογο εύκολα και γρήγορα. Μάλιστα κάπου πήρε το μάτι μου δυνατότητα καταχώρησης 3 επαφών ανά όνομα σε κάποια συσκευή. Ψάξε το λίγο στο site τους αν ενδιαφέρεσαι.

 

Το μόνο που δε μου αρέσει στα καινούρια τους μοντέλα είναι το μέγεθος...

 

Όσο για το panasonic, έχω δοκιμάσει μονάχα ένα φθηνό με λιγοστές δυνατότητες οπότε δεν έχω γνώμη.

 

Σχετικά με τους τηλεφωνητές τώρα, έχεις ψάξει τι παίζει;; Νομίζω ότι όλα τα dect έχουν ψηφιακό τηλεφωνητή. Αυτή σημαίνει κασέτα γιοκ, αλλά και μικρή διάρκεια εγγραφής. Παλαιότερα που το είχα ψάξει ήταν νομίζω 15'. Κοίταξε το εάν σε καλύπτουν.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εντυπώσεις μετά απο 1 εβδομάδα χρήσης:

 

α) Ωραίος φωτισμός οθόνης & πλήκτρων

β) Καλή ποιότητα ήχου χωρίς παρεμβολές

γ) Ιδιαίτερα αυξημένη διάρκεια μπαταρίας, 5 μέρες.

δ) Αργεί να φορτίσει

 

Ικανοποιημένος απόλυτα πρός το παρόν.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω απλά να πω οτι το ασύρματο panasonic που είχα αγοράσει πρίν απο πεντέμιση χρόνια, (40.000 δρχ. τότε) λειτουργεί καλά μέχρι σήμερα, ακόμα και μετά από αμέτρητα πεσίματα στα πλακάκια.
Link to comment
Share on other sites

ξέρει καποιος κάποιο ασυρματο τηλεφωνο που να δεχετε ακουστικα handsfree?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγόρασα ένα gigaset s645 από Γερμανία. Στα μενού έχει αλλαγή γλώσσας (όχι ελληνικά, αλλά βολεύομαι με τα αγγλικα). Εκείνο που δεν μπορώ να ανεχτώ -αλλά «στερνή μου γνώση...»- είναι τα γερμανικά προηχογραφημένα μηνύματα στον αυτόματο τηλεφωνητή.

 

Η Siemens Ελλάς μου λέει ότι έκανα λάθος να μην πάρω την συσκευή από εδώ που διατίθεται «πλήρως ελληνοποιημένη» (αλήθεια, την έχει πάρει κανείς από Πλαίσιο να το επιβεβαιώσει;), και δεν κάνει τίποτε περαιτέρω. Η μαμά Siemens με παρέπεμψε στην Siemens Ελλάς.

 

Υπάρχει κάποια λύση; Μπορώ να αλλάξω με κάποιο τρόπο το firmware επί το ελληνικότερον ή αγγλικότερον, έστω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα gigaset s645 από Γερμανία. Στα μενού έχει αλλαγή γλώσσας (όχι ελληνικά, αλλά βολεύομαι με τα αγγλικα). Εκείνο που δεν μπορώ να ανεχτώ -αλλά «στερνή μου γνώση...»- είναι τα γερμανικά προηχογραφημένα μηνύματα στον αυτόματο τηλεφωνητή.

 

Η Siemens Ελλάς μου λέει ότι έκανα λάθος να μην πάρω την συσκευή από εδώ που διατίθεται «πλήρως ελληνοποιημένη» (αλήθεια, την έχει πάρει κανείς από Πλαίσιο να το επιβεβαιώσει;), και δεν κάνει τίποτε περαιτέρω. Η μαμά Siemens με παρέπεμψε στην Siemens Ελλάς.

 

Υπάρχει κάποια λύση; Μπορώ να αλλάξω με κάποιο τρόπο το firmware επί το ελληνικότερον ή αγγλικότερον, έστω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Απο τη Siemens Ελλας δεν σου ειπαν για αλλαγη του firmware;

Λογικα γινεται με μια βολτα απο το service. Δεν βλεπω το λογο να μην το κανουν :confused: :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, συσκευή έχω και η ζίμενς ελλάς έχει αρνηθεί κάθε βοήθεια. Από κει και πέρα, thx for nothing
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, συσκευή έχω και η ζίμενς ελλάς έχει αρνηθεί κάθε βοήθεια. Από κει και πέρα, thx for nothing

 

Tσεκαρε τους ορους στην εγγυηση σου για να δεις σε ποιες χωρες ισχυει. Δεν ειναι κουλο για μια πολυεθνικη να παρεχει εγγυηση μονο στη χωρα αγορας; ;)

 

Μονος σου σιγουρα δεν μπορεις να αλλαξεις το firmware αφου δεν διατιθενται τα καταλληλα εργαλεια απο την Siemens.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τι προτείνετε σε siemens ασύρματο(επιλογή παρόχου, πολλές μνήμες, συγχρονισμός με pc, κλπ.);

Εχω το sl100, χρόνια τώρα, αλλά προχθές η μικρή κάτι έκανε στη βάση και δε φορτίζει, έτσι λέω να πάρω κάτι άλλο...

sfasfs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...