Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καποιος τροπος να εχει το virtualbox τις usb θυρες ωστε να τρεξω ovi suite υπαρχει??
τεχνικά αδύνατο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αντιστοιχη εφαρμογη σε windows, το VM νομιζω, ειχε κανονικα τις θυρες... μαλλον κανω λαθος :/ οποτε no ovi suite for us :( απογοητευτηκα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αντιστοιχη εφαρμογη σε windows, το VM νομιζω, ειχε κανονικα τις θυρες... μαλλον κανω λαθος :/ οποτε no ovi suite for us :( απογοητευτηκα...

κι η κλειστού κώδικα έκδοση του virtualbox έχει πρόσβαση στις θύρες, αλλά μόνο για μνήμες κλπ. συσκευές που θέλουν ειδικούς drivers αναγνώρισης, όπως το κινητό σε pc suite σύνδεση, δεν θα λειτουργήσουν σε host linux, επειδή δεν υπάρχουν drivers για linux

Link to comment
Share on other sites

εστω για να λειτουργησει το BlueTooth μου απο VB ? κανονικα στα Ubuntu τρεχει (αν και με θεματακια)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εστω για να λειτουργησει το BlueTooth μου απο VB ? κανονικα στα Ubuntu τρεχει (αν και με θεματακια)

 

εμενα τρεχει το νοκια pc suite αλλα δεν μου αναγνωριζει το κινητο .... αλλλα με bluetooth πως μπορω να το εχω;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

εμενα τρεχει το νοκια pc suite αλλα δεν μου αναγνωριζει το κινητο .... αλλλα με bluetooth πως μπορω να το εχω;

 

αν μπορεσω εστω να κανω το ΒΤ να λειτουργει το συνδεω με το κινητο, οχι με καλωδιο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεσω εστω να κανω το ΒΤ να λειτουργει το συνδεω με το κινητο, οχι με καλωδιο...

 

δεν καταλαβα τι θελεις να πεις! .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Το ovi suite δεν εχει επιλογη να λειτουργει και με BT εκτος απο καλωδιο (συνδεση PC-κινητου)?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αντιστοιχη εφαρμογη σε windows, το VM νομιζω, ειχε κανονικα τις θυρες... μαλλον κανω λαθος :/ οποτε no ovi suite for us :( απογοητευτηκα...

 

και ομως υπαρχει εφαρμογη ! δες http://osarena.net/logismiko/applications/nokuntu-to-nokia-pc-suite-sto-ubuntu-sas.html λεγεται nokuntu

ειναι παρομοια εφαρμογη! μια χαρα! . παει το λυσαμε και αυτο το προβλημα.. κατι αλλο τωρα .. εμενα οταν ανοιγει ο υπολογιστης μου βγαζει το μυνημα οτι αδυναμια προσαρτησης στο floppy disk Error mounting system-managed device /dev/fd0: Command-line `mount "/media/floppy0"' exited with non-zero exit status 32: mount: block device /dev/fd0 is write-protected, mounting read-only

mount: /dev/fd0: can't read superblock . Υπαρχει τρόπος να το βγαλω τελειως; να μου μην μου το βγαζει; και επισης υπαρχει τρόπος να αλλαξω το δεικτη του ποντικιου και να βαλω κατι πιο μεγαλο; διοτι δεν με βολευει; . οσο για την οθονη τελικα την βολεψα μαλλον δεν ειχε συνηθισει το ματι μου στα λινουξ για αυτο! .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον :) βεβαια ξεχναμε updates με αυτο ε?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον :) βεβαια ξεχναμε updates με αυτο ε?

 

δεν ξερω τωρα προσπαθω να το εγκαταστησω .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

οκ, εγω θα το καω αυριο, περιμενω αποτελεσματα!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλό πρόγραμμα διαχείρησης και συγχρονισμού είναι, τίποτα παραπάνω. Επίσης το pc suite δεν θα δουλέψει ούτε με bt από wine και εικονική μηχανή. Εφόσον το linux δεν έχει drivers για την κατάλληλη αναγνωση δεδομένων απ το κινητό, δεν μπορεί καμιά εφαρμογή σε linux, ούτε από emulator ή εικονική μηχανή να συνεργαστεί με το κινητό
Link to comment
Share on other sites

ουτε με το BT? σιγουρακι αυτο ε? γιατι το ΒΤ μου δεν εχω βρει πως στο καλο να το κανω να δουλευει στο wine....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ουτε με το BT? σιγουρακι αυτο ε? γιατι το ΒΤ μου δεν εχω βρει πως στο καλο να το κανω να δουλευει στο wine....

Λογικό, αφού δεν γίνεται;)

Link to comment
Share on other sites

δε μου τρεχει ομως ουτε φλασακια, ειπες οτι μνημες γινεται... αλλα νταξει δεν εχει νοημα :( gestavros, the dream killer :( :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δε μου τρεχει ομως ουτε φλασακια, ειπες οτι μνημες γινεται... αλλα νταξει δεν εχει νοημα :( gestavros, the dream killer :( :p

με wine ή virtualbox? :p Κοίτα, ένα partition με windows είναι απαραίτητο όπως κι να το κάνεις. Ο κύριος λόγος που το χω ήταν το nokia pc suite, καθώς κι εργαλεία για φλασάρισμα κινητών και τάμπλετ καθώς και backup του nokia

Link to comment
Share on other sites

VB+Windows XP :p θα κανω το καλοκαιρι μαζι με μια αναβαθμισουλα(αναβαθμισαρα χρειαζομαι αλλα οκ :p) γιατι εχω παρει και μπολικα παιχνιδια και ειναι αμαρτια... καποια στιγμη να το φλασαρω και το Ν8, 1.5 χρονο χωρις Hard Reset ειναι, με τη μαμα ρομ :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

VB+Windows XP :p θα κανω το καλοκαιρι μαζι με μια αναβαθμισουλα(αναβαθμισαρα χρειαζομαι αλλα οκ :p) γιατι εχω παρει και μπολικα παιχνιδια και ειναι αμαρτια... καποια στιγμη να το φλασαρω και το Ν8, 1.5 χρονο χωρις Hard Reset ειναι, με τη μαμα ρομ :p

 

δεν καταλαβα αυτο που γράφεις !.

με wine ή virtualbox? :p Κοίτα, ένα partition με windows είναι απαραίτητο όπως κι να το κάνεις. Ο κύριος λόγος που το χω ήταν το nokia pc suite, καθώς κι εργαλεία για φλασάρισμα κινητών και τάμπλετ καθώς και backup του nokia

 

ok και εγώ τa είχα και τa δυο συστήματα απλά εγώ επέλεξα να βαλω linux μόνο γιατι δεν θα εχω προβλήμa να κόλλησω ιούς ! Για αυτο το λόγω αλλα τελικa βρήκα στο internet οτι τa linux αξίζουν παραπάνω απο το windows απο λειτουργίες υπερέχουν ! Αλλα άμα τa ίδια τa προγράμματα που δεν υπάρχουν στο linux τι κάνεις τοτε ; παίζεις με δυο λειτουργικά ; πολύ σπαστικο αυτο! Και κάτι άλλο άμα έχεις κάποιο usb stick με ένα αρχείο απο έναν υπολογιστη ενός φίλου σού και έχει ίο και στa linux αφου δεν ειναι windows δεν το αναγνωρίζει και δεν κόλλαεί άμα πάω κανω επαννεκινηση και μπω στa windows πχ για το pc suite δεν θα κολλήσουν τa windows ; άμα εχω το usb stick επάνω ;. άρα πωσ ξέρουμε οτι δεν θα μεταφέρει κάποιος ίος απο τa windows που πιθανον θα έχουνε κολλήσει στa linux αφου θα έχουν τον ίδιο σκληρο και τa δυο λειτουργικά;

 

πως μπορω να περασω το πολυμηχανημα lexmark x2250 ; στα λινουξ δεν μου το περναει αυτοματα; . τι να κανω; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ok και εγώ τa είχα και τa δυο συστήματα απλά εγώ επέλεξα να βαλω linux μόνο γιατι δεν θα εχω προβλήμa να κόλλησω ιούς ! Για αυτο το λόγω αλλα τελικa βρήκα στο internet οτι τa linux αξίζουν παραπάνω απο το windows απο λειτουργίες υπερέχουν ! Αλλα άμα τa ίδια τa προγράμματα που δεν υπάρχουν στο linux τι κάνεις τοτε ; παίζεις με δυο λειτουργικά ; πολύ σπαστικο αυτο! Και κάτι άλλο άμα έχεις κάποιο usb stick με ένα αρχείο απο έναν υπολογιστη ενός φίλου σού και έχει ίο και στa linux αφου δεν ειναι windows δεν το αναγνωρίζει και δεν κόλλαεί άμα πάω κανω επαννεκινηση και μπω στa windows πχ για το pc suite δεν θα κολλήσουν τa windows ; άμα εχω το usb stick επάνω ;. άρα πωσ ξέρουμε οτι δεν θα μεταφέρει κάποιος ίος απο τa windows που πιθανον θα έχουνε κολλήσει στa linux αφου θα έχουν τον ίδιο σκληρο και τa δυο λειτουργικά;

 

πως μπορω να περασω το πολυμηχανημα lexmark x2250 ; στα λινουξ δεν μου το περναει αυτοματα; . τι να κανω; .

Ως power user, τα μονα προγραμματα που μου λειπουν και μπαινω στα windows είναι εφαρμογές για flashάρισμα/rooting κινητών, και κάτι άλλες για το symbian όταν είχα το nokia ως βασική συσκευή.

Όσο για τους ιούς γιατί αγχώνεσαι τόσο; Αν δεν τρέξεις ένα αρχείο δεν θα μολυνθεί το σύστημα. Προσωπικά χρησιμοποιώ Windows 7 τόσα χρόνια, μπαινω και στο ιντερνετ κανονικά, ποτέ δεν είχα antivirus ή άλλη εφαρμογή προστασίας και ποτέ δεν έπαθε κάτι το σύστημα. Αν μπαινεις στα windows μονο για να τρέξεις το pc suite φυσικά δεν πρόκειτε να συμβεί τίποτα. Αν κατεβάζεις σαβούρες απ το ίντερνετ, μόνο τότε υπαρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά τα σύγχρονα windows

Link to comment
Share on other sites

Ως power user, τα μονα προγραμματα που μου λειπουν και μπαινω στα windows είναι εφαρμογές για flashάρισμα/rooting κινητών, και κάτι άλλες για το symbian όταν είχα το nokia ως βασική συσκευή.

Όσο για τους ιούς γιατί αγχώνεσαι τόσο; Αν δεν τρέξεις ένα αρχείο δεν θα μολυνθεί το σύστημα. Προσωπικά χρησιμοποιώ Windows 7 τόσα χρόνια, μπαινω και στο ιντερνετ κανονικά, ποτέ δεν είχα antivirus ή άλλη εφαρμογή προστασίας και ποτέ δεν έπαθε κάτι το σύστημα. Αν μπαινεις στα windows μονο για να τρέξεις το pc suite φυσικά δεν πρόκειτε να συμβεί τίποτα. Αν κατεβάζεις σαβούρες απ το ίντερνετ, μόνο τότε υπαρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά τα σύγχρονα windows

 

καλα επειδη με τους ιους και τα κολληματα με τα windows τα εχω φαει με το κουταλι για αυτο και επελεξα να παω στα λινουξ . να σου πω εκτυπωτη παλιο lexmark x2250 πως μπορω να βρω πως θα τον περασω ; επισης οσο εγκαταστω windows εφαρμογες στα λινουξ ολο και συχνοτερα μου βγαζει ερορ.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

καλα επειδη με τους ιους και τα κολληματα με τα windows τα εχω φαει με το κουταλι για αυτο και επελεξα να παω στα λινουξ . να σου πω εκτυπωτη παλιο lexmark x2250 πως μπορω να βρω πως θα τον περασω ; επισης οσο εγκαταστω windows εφαρμογες στα λινουξ ολο και συχνοτερα μου βγαζει ερορ.

Απλά προσέχεις τι κατεβάζεις, και δεν παθαίνεις τίποτα με ιούς, τουλάχιστον στα 7άρια. Αν μπαινεις μονο για το pc suite, τι σε νοιάζει κι ολας;

Ο εκτυπωτής που λες, παρόλο που υπάρχουν αναφορές ότι κάποτε λειτουργούσε στ linux, όσες αναφορές βρήκα από χρονολογίες 2005-2008 είναι παλιές. Πλέον, αν δεν αναγνωρίστηκε αυτόματα απ το ubuntu, ξέχνα το

Όσο για το τελευταίο, πολύ απλά μην εγκαθιστάς εφαρμογές των windows στο linux, βρες μια αντίστοιχη native απ το κεντρο διαχείρισης λογισμικού :wacko:

Μόνο εξειδικευμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν αντιστοιχες στο linux υπάρχει λόγος να δοκιμάσεις με wine

Link to comment
Share on other sites

Στο ubuntu προτείνεται η αλλαγή του unity desktop που μου κάθεται στο λαιμό σε Gnome; Ή θα παρουσιαστούν άλλα προβλήματα στην συνέχεια;
Link to comment
Share on other sites

Στο ubuntu προτείνεται η αλλαγή του unity desktop που μου κάθεται στο λαιμό σε Gnome;

http://www.pressaris.gr/wp-content/themes/twentyeleven/image_resizer.php?width=468&image=/wp-content/uploads/2012/05/%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%9D%CE%91%CE%992.jpg

 

Προβλήματα δύσκολο... Κοίτα επίσης και το Cinnamon αντί για το Gnome

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία, σε ευχαριστώ! Μιας με το macbook μου έχω αποκτήσει "αλλεργία" :p στα windows του desktop λέω να βάλω ένα dual boot με linux εκεί. Παλιότερα χρησιμοποιούσα ubuntu για λίγο. Να πάω σ' αυτά πάλι ή να δω προς linux mint μεριά; Δεν είμαι και κανένας super power χρήστης αλλά όχι και τελείως αρχάριος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...