Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την βασικη...browsing, κανα office και μουσικη. Τιποτα το εξεζητημενο δηλαδη. Απλως θελω να ναι οσο το δυνατον πιο φιλικο μιας και με 10,04 ειχα ψαχτει γιατι δεν ειχα ηχο κοκ.

 

Οποτε να παω στα kubuntu που ειναι και λιγο πιο ελαφρια η θα εχω τα ιδια με πριν και να προτιμησω να παω σε τελειως αλλη διανομη;

τι να σου πω περίεργα αυτά που ανεφερες με την 12.04. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη sabayon, είναι λιγότερο γνωστή αλλά σταθερότατη φιλική και απλή, δοκιμασε το live cd να δεις αν έχεις προβλήματα στο σύστημα σου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να ξεκινήσεις την 12.04 από το live cd με την επιλογή π.χ. nomodeset και αν δουλέψει ορίζεις την επιλογή και στο εγκατεστημένο σύστημα. Δες εκεί που λέει : How to enable kernel options on the livecd (before install)

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξεκινήσεις την 12.04 από το live cd με την επιλογή π.χ. nomodeset και αν δουλέψει ορίζεις την επιλογή και στο εγκατεστημένο σύστημα. Δες εκεί που λέει : How to enable kernel options on the livecd (before install)

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

 

Φρυδια....ενω απο το cd μου εμφανιζει μια χαρα το περιβαλλον με την επιλογη του nomodeset στην εγκατασταση μετα με πεταει σε μια οθονη χωρις παραθυρα.

Βασικα στην επανεκκινηση που εκανα δεν εκανε ουτε καν τον κοπο να παρει το ubuntu και την μωβ επιφανεια οταν φορτωνει.

 

Και οταν προσπαθησα να βαλω ειτε mint ειτε fedora εκει μονο την αρχικη επιλογη μου βγαζει του τι να κανεις και μετα τιποτα...

 

Το κακο ειναι οτι ωρα ειμαι χωρις pc ουσιαστικα...

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

[...]

Και οταν προσπαθησα να βαλω ειτε mint ειτε fedora εκει μονο την αρχικη επιλογη μου βγαζει του τι να κανεις και μετα τιποτα...[...]

εξήσησε το λίγο αυτό

Link to comment
Share on other sites

εξήσησε το λίγο αυτό

 

Σε αυτες τις διανομες μου βγαζει μονο π.χ στο fedora το μενου ειτε να ξεκινησω το fedora ειτε να λυσω καποιο προβλημα. Στο mint εχει καποιες παραπανω επιλογες...

 

Σε αυτες τις διανομες μου βγαζει μονο π.χ στο fedora το μενου ειτε να ξεκινησω το fedora ειτε να λυσω καποιο προβλημα. Στο mint εχει καποιες παραπανω επιλογες...

 

 

Στο fedora μετα το λογοτυπο κολλαει σε μια εικονα με βεγγαλικα. Το mint σε μια μαυρη εικονα. Και στα δυο ο κερσορας φαινεται....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις διανομες μου βγαζει μονο π.χ στο fedora το μενου ειτε να ξεκινησω το fedora ειτε να λυσω καποιο προβλημα. Στο mint εχει καποιες παραπανω επιλογες...

 

Στο fedora μετα το λογοτυπο κολλαει σε μια εικονα με βεγγαλικα. Το mint σε μια μαυρη εικονα. Και στα δυο ο κερσορας φαινεται....

εχμ, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το ioapic, πχ στο ubuntu ή mint πατας το F6 (λέει κάτω πιο πλήκτρο είναι για τα boot options) και επιλέγεις το noapic ή κατι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

εχμ, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το ioapic, πχ στο ubuntu ή mint πατας το F6 (λέει κάτω πιο πλήκτρο είναι για τα boot options) και επιλέγεις το noapic ή κατι τέτοιο

 

Τιποτα...εντωμεταξυ αυτη την φορα το αφησα να μου ζητησει κωδικο για το log in και εμφανισε την οθονηβμε την πανω μπαρα. Αφου εκανα log in @@@...παλι τα ιδια.

 

Παντως οταν κανω την εγκατασταση και βγαλω το cd στην μαυρη οθονη μου τα λεει ok αλλα η τελευταια σειρα λεει: umount:/run/lock: not mounted δεν ξερω αν παιζει κανα ρολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...εντωμεταξυ αυτη την φορα το αφησα να μου ζητησει κωδικο για το log in και εμφανισε την οθονηβμε την πανω μπαρα. Αφου εκανα log in @@@...παλι τα ιδια.

δεν μπορώ να καταλάβω.τελικά δουλεύουν τα livecd, ή όχι?:p

Παντως οταν κανω την εγκατασταση και βγαλω το cd στην μαυρη οθονη μου τα λεει ok αλλα η τελευταια σειρα λεει: umount:/run/lock: not mounted δεν ξερω αν παιζει κανα ρολο αυτο...

δεν έχει σημασία αυτό

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία αυτό

 

Αν τρεξω το live cd τρεχει μια χαρα. Στην εγκατασταση ομως ειναι το θεμα. Εκτος και αν εχω το cd μονιμα και βαλω εξωτερικο για τις δουλειες που δεν παιζει:-P

 

Sorry και για το πρηξιμο αλλα δεν χωνευεται το σκαλωμα που χει φαει...

Link to comment
Share on other sites

Αν τρεξω το live cd τρεχει μια χαρα. Στην εγκατασταση ομως ειναι το θεμα. Εκτος και αν εχω το cd μονιμα και βαλω εξωτερικο για τις δουλειες που δεν παιζει:-P

 

Sorry και για το πρηξιμο αλλα δεν χωνευεται το σκαλωμα που χει φαει...

ειλικρινα δεν βγάζω νόημα:p, σίγουρα έκανες αυτό που σου πα με το apic? δοκιμασε να απενεργοποιήσεις ότι εχει κει, και το acpi.

πρώτα κανε μια εκκινηση τώρα σ αυτό που χεις εγκατεστημένο,κι όταν σε βγάλει στη μαυρη οθόνη, πάτα ctrl+alt+F1 να δεις αν εμφανίζεται η κονσόλαα

Link to comment
Share on other sites

1. Το live cd τρέχει κανονικά η χρησιμοποιείς κάποια επιλογή;

2. Η εγκατάσταση ολοκληρώνετε σωστά μέχρι το τέλος;

 

Εάν ανοίγει ο υπολογιστής σου με κάποια επιλογή και ολοκληρώνετε η εγκατάσταση τότε θα πρέπει να προσθέσεις την επιλογή που σου κάνει στο αρχείο /etc/default/grub μετά update τον grub2 και λογικά θα εκκινήσεις το σύστημα σου και θα λειτουργεί..

 

edit:

Πες μας αν ανοίγει το τερματικό με ctrl+alt+F1 επίσης δοκίμασε να ανοίξεις εσύ τον φωτισμό της οθόνης, μπορεί να μην ανοίγει αυτόματα και για αυτό να βλέπεις την μαύρη οθόνη.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τόσο καιρό έγραφα από το κινητό ας πω μια φορά συνοπτικά πως έχει το πράγμα. Αν τρέξω το ubuntu από το live cd δεν βλέπω τις μπάρες, την πάνω και την πλαϊνή. Αν τώρα βάλω το nomodeset είναι μια χαρά Στην εγκατάσταση μετά όμως και επιλεγμένο να έχω το nomodeset (ή και τα noapic) πάλι το ίδιο. Βλέπω απλώς την κλασσική μωβ επιφάνεια εργασίας και τον κέρσορα. Στην περίπτωση που έχω βάλει να μου ζητήσει κωδικό τότε είναι μια χαρά, μετά όμως πάλι λείπουν οι μπάρες. Εννοείται ότι αν κάνω δεξί κλικ δεν βγάζει τίποτα. Αν τώρα κάνω εγκατάσταση χωρίς να επιλέξω τίποτα κολλάει στην εικόνα αυτή:

 

http://img407.imageshack.us/img407/2989/ubuntulightbootscreen01.jpg

 

με τις τελείες όλες λευκές όμως.

 

Όταν έχω κάνει επιλογή των παραμέτρων από το μενού F6 μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, δείχνει το μήνυμα για επανεκκίνηση και η μαύρη οθόνη λέει οk και στην τελευταία φράση λέει umount:/run/lock: not mounted. Εκεί λέει να βγάλω το cd να κλείσω την υποδοχή και να πατήσω enter για να κάνει επανεκκίνηση όπου δεν κάνει και το πάω χειροκίνητα...Η εγκατάσταση σε όλες τις περιπτώσεις γίνεται μια χαρά. Μαύρη οθόνη δεν έχω πουθενά (αν και το nomodeset αν είδα καλά δεν είναι μόνο για μαύρη οθόνη).

 

Οπότε:

 

 

1. Το live cd τρέχει κανονικά η χρησιμοποιείς κάποια επιλογή;

2. Η εγκατάσταση ολοκληρώνετε σωστά μέχρι το τέλος;

 

Εάν ανοίγει ο υπολογιστής σου με κάποια επιλογή και ολοκληρώνετε η εγκατάσταση τότε θα πρέπει να προσθέσεις την επιλογή που σου κάνει στο αρχείο /etc/default/grub μετά update τον grub2 και λογικά θα εκκινήσεις το σύστημα σου και θα λειτουργεί..

 

edit:

Πες μας αν ανοίγει το τερματικό με ctrl+alt+F1 επίσης δοκίμασε να ανοίξεις εσύ τον φωτισμό της οθόνης, μπορεί να μην ανοίγει αυτόματα και για αυτό να βλέπεις την μαύρη οθόνη.

 

1. Γίνεται μια χαρά ύστερα από επιλογή.

2. Μια χαρά,

 

Το τερματικό αύριο αν είναι θα το δω μιας και τώρα δεν έχω πρόσβαση στο pc, μαύρη οθόνη δεν υπάρχει. Την επιλογή που λες στο αρχείο /etc/default/grub μετά update τον grub2 δεν το κατάλαβα καν...Μπορεί να είχα για κάποιο καιρό την 10.04 αλλά είμαι μεγάλος noob :p ....

 

Εκτός του μπλε και στην θάλασσα όποια πρόταση είναι ευπρόσδεκτη ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο link που σου είχα πεί γράφει : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132 :

Important: if you select a kernel boot option from the F6 menu and proceed to boot and later install ubuntu, those boot options will NOT be applied to your installation. If you needed nomodeset to get the livecd to boot, you will almost certainly need it again once you reboot in to your fresh install. See below how to set those options on an installed ubuntu. And perhaps click the “affects me too” on this bug report where I request these settings be applied (semi) automatically.

 

Αφού προχωράει κανονικά η εγκατάσταση μόλις εγκαταστήσεις το ubuntu με την επιλογή που σε βολεύει θα εκκινήσεις τον υπολογιστή σου από το live cd και θα πάς στον κατάλογο /etc/default/grub που έχεις εγκατεστημένο το λειτουργικό σου. Για να μπορέσεις να μπεις σε αυτό τον κατάλογο θα πρέπει πρώτα να προσαρτήσεις τον σκληρό στο ubuntu σου. Για να τον προσαρτήσεις άνοιξε τον Ναυτίλο και κάνε κλικ επάνω δεξιά στο σκληρό σου.

http://imageshack.us/photo/my-images/189/20120714170844.png

 

Τον προσαρτημένο σκληρό θα τον βρεις στο /media

 

Μετά θα ανοίξεις το αρχείο που σου είπα με τον επεξεργαστή κειμένου της επιλογής σου και θα προσθέσεις την επιλογή nomodeset όπως γράφει και στο παράδειγμα εκεί που λέει: How to permanently set kernel boot options on an installed OS (not wubi)

 

Η γραμμή:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Θα γίνει:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

 

Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση όταν βρει ο grub2 θα επιλέξεις ασφαλή λειτουργιά και στις επιλογές που εμφανίζονται επέλεξε αναβάθμιση του grub αφού πάρει τις νέες αλλαγές θα κάνεις μια ακόμη επανεκκίνηση και λογικά θα εκκινηθεί κανονικά ο υπολογιστής σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο link που σου είχα πεί γράφει : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132 :

Important: if you select a kernel boot option from the F6 menu and proceed to boot and later install ubuntu, those boot options will NOT be applied to your installation. If you needed nomodeset to get the livecd to boot, you will almost certainly need it again once you reboot in to your fresh install. See below how to set those options on an installed ubuntu. And perhaps click the “affects me too” on this bug report where I request these settings be applied (semi) automatically.

 

Αφού προχωράει κανονικά η εγκατάσταση μόλις εγκαταστήσεις το ubuntu με την επιλογή που σε βολεύει θα εκκινήσεις τον υπολογιστή σου από το live cd και θα πάς στον κατάλογο /etc/default/grub που έχεις εγκατεστημένο το λειτουργικό σου. Για να μπορέσεις να μπεις σε αυτό τον κατάλογο θα πρέπει πρώτα να προσαρτήσεις τον σκληρό στο ubuntu σου. Για να τον προσαρτήσεις άνοιξε τον Ναυτίλο και κάνε κλικ επάνω δεξιά στο σκληρό σου.

http://imageshack.us/photo/my-images/189/20120714170844.png

 

Τον προσαρτημένο σκληρό θα τον βρεις στο /media

 

Μετά θα ανοίξεις το αρχείο που σου είπα με τον επεξεργαστή κειμένου της επιλογής σου και θα προσθέσεις την επιλογή nomodeset όπως γράφει και στο παράδειγμα εκεί που λέει: How to permanently set kernel boot options on an installed OS (not wubi)

 

Η γραμμή:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Θα γίνει:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

 

Μετά θα κάνεις επανεκκίνηση όταν βρει ο grub2 θα επιλέξεις ασφαλή λειτουργιά και στις επιλογές που εμφανίζονται επέλεξε αναβάθμιση του grub αφού πάρει τις νέες αλλαγές θα κάνεις μια ακόμη επανεκκίνηση και λογικά θα εκκινηθεί κανονικά ο υπολογιστής σου.

 

Φίλε μετά κόπων και βασάνων μπόρεσα και έβγαλα άκρη σε ότι μου πες και δούλεψε το σύστημα. Τώρα απομένει να μάθω το νέο περιβάλλον και να ξαναβρώ πως ενεργοποιώ τον ήχο...Ευχαριστώ πάρα πολύ και σένα και τα παιδιά που προσφέρθηκαν πιο πριν. ;)

 

Edit: Μολις εκανα και ενημερωση του υπολογιστη μετα την επανεκκινηση δεν μου βγαζει τα στοιχεια πανω στην μπαρα πχ χρηστης ενταση ηχου κοκ ουτε επισης μπορω να επιλεξω κατι απο την πλαινη μπαρα ενω πριν μια χαρα ανοιξα οτι ηθελα....

 

Για να μπω στο μενού να αλλάξω τον grub πάτησα shift και μετά μου έβγαλε το μενού όπου επέλεξα ανάκτηση του grub και μετά την πρώτη επιλογή του να ξεκινήσει. Δούλεψε στην αρχή εγκαθιστώντας όλες τις ενημερώσεις αλλά μετά την επανεκκίνηση δεν ανταποκρίνονται τα εικονίδια ούτε βλέπω στην μπάρα τις επιλογές κ.α.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποια άλλη επιλογή μπορεί να σου κάνει, η διαδικασία είναι ίδια όπως πρόσθεσες και το nomodeset! Για την δίκη σου ευκολία ξεκίνησε από το live cd και δες με ποιες επιλογές ανοίγει σωστά ο υπολογιστή σου και δοκίμασε μόνο αυτές (επάνω γράφεις κάτι και για την noapic). Μην ξεχάσεις να ενημερώσεις τον grub2 μετά από τις αλλαγές.

 

Αν δεν πετύχει αυτό θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις και να εκκινήσεις τον υπολογιστή σου με το gnome classic μήπως και ξεμπερδέψεις αλλά δοκίμασε πρώτα τις επιλογές παραπάνω.

 

Κρίμα πάντως, επάνω που άνοιξε μας ξενέρωσε μετά από την αναβάθμιση.. δεν είναι τίποτα, υπομονή προλαβαίνεις την θάλασσα :p :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις εκει που λεω nomodeset να βαλω και το noapic; Παντως γιατι εφαγε το σκαλωμα δεν καταλαβα. Με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω μιας και τωρα λειπω... Αλλιως βλεπω μετα να γινεται του anger management :-P
Link to comment
Share on other sites

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic"

 

Αν δοκιμάσεις το ubuntu από το live cd με την επιλογή noapic και τρέχει σωστά τότε δεν χάνεις τίποτα εάν δοκιμάσεις την noapic και στο εγκατεστημένο ubuntu, μπορεί να σου κάνει κάποια άλλη επιλογή, δοκίμασε και τις άλλες!

 

Επίσης το ubuntu έρχεται με το Unity. Μπορείς να εγκαταστήσεις το gnome για να δεις μήπως δεν κολλάει ο υπολογιστής σου με αυτό. Όταν βρεθείς στον grub2 επέλεξε να εκκινήσεις τον υπολογιστή σου με τον παλιό πυρήνα που δεν είχες πρόβλημα και εγκατέστησε το gnome μετά επέλεξε το gnome classic. Είναι εύκολο να το κάνεις, ορίστε και ένας οδηγός που βρήκα τυχαία:

http://www.milkman.gr/ubuntu-12-04-allagi-desktop-apo-unity-se-gnome/

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic"

 

Αν δοκιμάσεις το ubuntu από το live cd με την επιλογή noapic και τρέχει σωστά τότε δεν χάνεις τίποτα εάν δοκιμάσεις την noapic και στο εγκατεστημένο ubuntu, μπορεί να σου κάνει κάποια άλλη επιλογή, δοκίμασε και τις άλλες!

 

Επίσης το ubuntu έρχεται με το Unity. Μπορείς να εγκαταστήσεις το gnome για να δεις μήπως δεν κολλάει ο υπολογιστής σου με αυτό. Όταν βρεθείς στον grub2 επέλεξε να εκκινήσεις τον υπολογιστή σου με τον παλιό πυρήνα που δεν είχες πρόβλημα και εγκατέστησε το gnome μετά επέλεξε το gnome classic. Είναι εύκολο να το κάνεις, ορίστε και ένας οδηγός που βρήκα τυχαία:

http://www.milkman.gr/ubuntu-12-04-allagi-desktop-apo-unity-se-gnome/

 

:)

 

Μπηκα να αλλαξω στο grub και το noapic και δεν ειδα να μου εχει το

 

 

nomodeset που ειχα βαλει πιο πριν στον grub. Το θεμα ειναι οτο δεν με αφηνει να το σωσω οπως λεει στις οδηγιες. Την προηγουμενη φορα απλως εκαννα πως βγηκα για να μου π ει να το σωσει και να κανει αντικατασταση οπου μου λεει πως δεν εχω την αδεια....

 

Τωρα αν ειναι να βαλω και το noapicαπλως αντιγραφω την σειρα και γραφω το noapic αντι nomodeset

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να αλλαξω στο grub και το noapic και δεν ειδα να μου εχει το

 

 

nomodeset που ειχα βαλει πιο πριν στον grub. Το θεμα ειναι οτο δεν με αφηνει να το σωσω οπως λεει στις οδηγιες. Την προηγουμενη φορα απλως εκαννα πως βγηκα για να μου π ει να το σωσει και να κανει αντικατασταση οπου μου λεει πως δεν εχω την αδεια....

 

Τωρα αν ειναι να βαλω και το noapicαπλως αντιγραφω την σειρα και γραφω το noapic αντι nomodeset

εννοείται πως για να επεξεργαστείς αρχείο του συστήματος πρέπει να είσαι root. ανοιγεις ενα τερματικό και τρέχεις «sudo gedit» και βάζεις τον κωδικο σου όταν ζητηθει

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα να αλλαξω στο grub και το noapic και δεν ειδα να μου εχει το nomodeset που ειχα βαλει πιο πριν στον grub.

 

Αν δεν έχει την εγγραφή τότε δεν ολοκλήρωσες σωστά την διαδικασία και το εγκατεστημένο σύστημα δεν έχει εκκινηθεί με την nomodeset. Μετά από την προσθήκη της επιλογής nomodeset θα πρέπει να αποθηκεύσεις τις αλλαγές, όταν προσθέσεις την επιλογή άνοιξε ξανά το αρχείο για να βεβαιωθείς ότι οι αλλαγές έχουν γίνει! Πως προσπάθησες να προσθέσεις την nomodeset στο κανονικό σου σύστημα; Από το live cd; Μήπως άλλαξες κάποιο άλλο αρχείο; Η πλήρη διαδρομή του αρχείου από το live cd είναι κάπως έτσι:

http://www.4freeimagehost.com/resized/d672ba1084f1.png

 

Μετά ενημέρωσε τον grub για να δει τις αλλαγές..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει την εγγραφή τότε δεν ολοκλήρωσες σωστά την διαδικασία και το εγκατεστημένο σύστημα δεν έχει εκκινηθεί με την nomodeset. Μετά από την προσθήκη της επιλογής nomodeset θα πρέπει να αποθηκεύσεις τις αλλαγές, όταν προσθέσεις την επιλογή άνοιξε ξανά το αρχείο για να βεβαιωθείς ότι οι αλλαγές έχουν γίνει! Πως προσπάθησες να προσθέσεις την nomodeset στο κανονικό σου σύστημα; Από το live cd; Μήπως άλλαξες κάποιο άλλο αρχείο; Η πλήρη διαδρομή του αρχείου από το live cd είναι κάπως έτσι:

http://www.4freeimagehost.com/resized/d672ba1084f1.png

 

Μετά ενημέρωσε τον grub για να δει τις αλλαγές..

απλά δεν ήταν root

Link to comment
Share on other sites

καλος και αυτος αλλα ερχεται 2ος :p

 

υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να εγκαθιστας προγραμματα εκτος του κεντρου λογισμικου; με το Aurora του Firefox δε τα καταφερα με τιποτα :worry:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει την εγγραφή τότε δεν ολοκλήρωσες σωστά την διαδικασία και το εγκατεστημένο σύστημα δεν έχει εκκινηθεί με την nomodeset. Μετά από την προσθήκη της επιλογής nomodeset θα πρέπει να αποθηκεύσεις τις αλλαγές, όταν προσθέσεις την επιλογή άνοιξε ξανά το αρχείο για να βεβαιωθείς ότι οι αλλαγές έχουν γίνει! Πως προσπάθησες να προσθέσεις την nomodeset στο κανονικό σου σύστημα; Από το live cd; Μήπως άλλαξες κάποιο άλλο αρχείο; Η πλήρη διαδρομή του αρχείου από το live cd είναι κάπως έτσι:

http://www.4freeimagehost.com/resized/d672ba1084f1.png

 

Μετά ενημέρωσε τον grub για να δει τις αλλαγές..

 

Μετά τρέχω από το live cd προκειμένου να αλλάξω τον grub. Tην πρώτη φορά που δούλεψε τον grub τον ανανέωσα ενώ πάτησα shift (αν θυμάμαι καλά) στο boot. Τώρα πως δούλεψε χωρίς να έχει σώσει το nomodeset δεν ξέρω. Μετά την επανεκκίνηση όμως @@@.

 

Κάποια στιγμή που πάτησα ctrl+alt+F1 από το live cd δεν μου βγήκε το τερματικό...

Link to comment
Share on other sites

δες πιο πάνω σου χω πει πώς θα γίνεις ροοτ για να αλλάξεις το αρχειο απ το εγκατεστημένο σύστημα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4213164#post4213164

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από την αρχή έγραψες πως δεν είσαι εξοικειωμένος με το linux θα σου εξηγήσω πως να ανοίξεις το grub με δικαιώματα root. Δεν θα μπλέξω με εντολές για να σου φανεί ευκολότερο!

 

1. Μπαίνεις από το live cd και πας στο κατάλογο που υπάρχει το αρχείο grub. Στα screenshot που ανέβασες είσαι μέσα στον κατάλογο που θέλουμε!

2. Θα πατήσεις τον συνδυασμό πλήκτρων Ctrl + L για να δεις γραμμένη την πλήρη τοποθεσία που βρίσκεσαι, θα πας επάνω και θα την αντιγράψεις με δεξί κλικ αντιγραφή.

3. Ανοίγεις το τερματικό γράφεις cd θα αφήσεις κενό μετά δεξί κλικ επικόλληση την διαδρομή που αντέγραψες πριν και Enter. Τώρα είσαι μέσα στον κατάλογο που υπάρχει το αρχείο που θέλεις να προσθέσεις την επιλογή.

4. Δίνεις sudo gedit grub για να ανοίξεις το αρχείο με δικαιώματα root και κάνεις τις αλλαγές.

5. Μετά ενημερώνεις τον grub.

 

http://img33.imageshack.us/img33/658/myhelp.th.png

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...