Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο ubuntu προτείνεται η αλλαγή του unity desktop που μου κάθεται στο λαιμό σε Gnome; Ή θα παρουσιαστούν άλλα προβλήματα στην συνέχεια;

Δεν υπαχει gnome πλεον. Θα βάλεις το mate, ή το cinnamon (προτιμώ το mate που χω δουλέψει σε linuxmint).

Ή αλλιώς, βαζεις το kubuntu-desktop (KDE)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπαχει gnome πλεον. Θα βάλεις το mate, ή το cinnamon (προτιμώ το mate που χω δουλέψει σε linuxmint).

Ή αλλιώς, βαζεις το kubuntu-desktop (KDE)

 

Σε vm τουλάχιστον που προσπάθησα, μπορείς στο ubuntu να περάσεις το gnome και να το κάνεις να δείχνει όπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε vm τουλάχιστον που προσπάθησα, μπορείς στο ubuntu να περάσεις το gnome και να το κάνεις να δείχνει όπως παλιά.

ποιο το νόημα αφού μπορεις να περάσει το cinamone που ναι η συνέχεια το gnome; :p

Link to comment
Share on other sites

το KDE παντως με εχεις βολεψει πολυ ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικa έβγαλα τa mint και έβαλα ubunty πολύ ωραία !!! Καμία σχέση με τa mint πιο γρήγορα διότι στο mint για το market που πάταγa να ανοίξει αργούσε τώρα το παίρνει αμέσως το market μου θυμίζει android χώριa οτι ειναι πιο γεμάτο ειναι ενημερωτικό ένω στa mint χάλι.Έχει και πολλά παιχνίδια!.Παρατηρώ οτι δεν έχει start - έναρξη ούτε καν αναζήτηση πωσ μπορω να βρω τι εχω εγκαταστήσει ; . Και υπάρχει τροπος αναζήτησης ;. Παρατήρησα οτι δεν έχει skype ! Το πέρασα χειροκίνητα ! Αλλα θέλω να μεταφέρω τa εικονίδιa απο τa αριστερά στην επιφάνειά εργασίaς και δεν μπορω τι μπορω να κανω ;. Πολύ ωραία οθονη και πιο ζωντανή απο τa χρώματα ούτε που με ενοχλούσε στο μάτι αμέσως τa συνήθισα. Παρατήρησα επίσης οτι το ερορ για το floppy disk ούτε που μου βγάζει όπως στa mint. Που μπορω να βρω τησ αντίστοιχες εφαρμογές των windows για τa ubunty ; υπάρχει πρόγραμμa που να γράφεις ταινίες ; εγώ είχα το vsο coverter! Στa windows αλλα έχασα το κλειδί απο το φορματ που είχα κάνει στον σκληρο όποτε δεν μπορω να το περάσω υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να γράφει σε dvd αρχείa βίντεο κινητού ; Mp4; ή flv; επίσης πρόγραμμa που να κόβουμε τραγουδια όπως το gold wave στa windows υπάρχει ; επίσης προσπάθησα να βρω το nokuntu το αντίστοιχο νόκια pc suite των windows αλλα δεν το βρηκα ! Στο market πωσ μπορω να το κατεβάσω ; το βρηκα στο internet το κατέβασα σε ένα link αλλα μου έβαζε ένα ! Και δεν μπορούσa να το περάσω !.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

.Παρατηρώ οτι δεν έχει start - έναρξη ούτε καν αναζήτηση πωσ μπορω να βρω τι εχω εγκαταστήσει ; . Και υπάρχει τροπος αναζήτησης ;

Σήμα του Ubuntu πάνω αριστερά. Ή πατάς το F2 (αν θυμάμαι καλά)

 

θέλω να μεταφέρω τa εικονίδιa απο τa αριστερά στην επιφάνειά εργασίaς και δεν μπορω τι μπορω να κανω ;

Δεν γίνεται με το προεγκατεστημένο γραφικό περιβάλλον του Ubuntu.

 

Που μπορω να βρω τησ αντίστοιχες εφαρμογές των windows για τa ubunty ; υπάρχει πρόγραμμa που να γράφεις ταινίες ; εγώ είχα το vsο coverter! Στa windows αλλα έχασα το κλειδί απο το φορματ που είχα κάνει στον σκληρο όποτε δεν μπορω να το περάσω υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να γράφει σε dvd αρχείa βίντεο κινητού ; Mp4; ή flv;

Openshot

 

επίσης πρόγραμμa που να κόβουμε τραγουδια όπως το gold wave στa windows υπάρχει ;

Audacity.

 

επίσης προσπάθησα να βρω το nokuntu το αντίστοιχο νόκια pc suite των windows αλλα δεν το βρηκα ! Στο market πωσ μπορω να το κατεβάσω ; το βρηκα στο internet το κατέβασα σε ένα link αλλα μου έβαζε ένα ! Και δεν μπορούσa να το περάσω !.

Δώσε αυτές τις εντολές στο terminal:

sudo add-apt-repository ppa:upubuntu-com/mobile

sudo apt-get update

sudo apt-get install obextool nokuntusp

 

Όταν σου ζητήσει κωδικό δίνεις τον κωδικό χρήστη σου

Link to comment
Share on other sites

Σήμα του Ubuntu πάνω αριστερά. Ή πατάς το F2 (αν θυμάμαι καλά)

 

 

Δεν γίνεται με το προεγκατεστημένο γραφικό περιβάλλον του Ubuntu.

 

 

Openshot

 

 

Audacity.

 

 

Δώσε αυτές τις εντολές στο terminal:

sudo add-apt-repository ppa:upubuntu-com/mobile

sudo apt-get update

sudo apt-get install obextool nokuntusp

 

Όταν σου ζητήσει κωδικό δίνεις τον κωδικό χρήστη σου

 

σε ευχαριστω παρά πολύ για την άμεση απάντηση ! Θα το δοκιμάσω. Άρα θα πρέπει ολέσ τισ εφαρμογές να τισ εχω δίπλα ; πολλές εφαρμογές τισ εχω βγάλει απο τον εκκινητη τι μπορω να κανω ; να τισ βρω ; υπάρχει κάπου αναζήτηση ;. Adobe photo shop πωσ μπορω να το αναζήτησω στο market . Γενικa υπάρχει ένα site που να έχει συμβατέσ εφαρμογές windows στa linux ;. επίσης υπάρχουν εφαρμογές που δεν υπάρχουν στa windowς ; και αφορούν μόνο linux ! Προς το παρον !.

 

το εκατέστησα στο τερμιναλ και μου εβγαλε αυτο Σφάλμα: απαιτείται ένα αποθετήριο ως παράμετρος . τι να κανω; . οταν μου ζηταει τον κωδικο και τον πληκτρολογω δεν φαινεται στην οθονη αυτο ειναι λογικο; .

 

μου βγαζει αυτο το μυνημα που θα δεις στην εικονα την παρακατω...

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το μενου εφαμοργών είναι το κουμπί πάνω αριστερά στην οθόνη!

Εκεί εχει κι αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Το μενου εφαμοργών είναι το κουμπί πάνω αριστερά στην οθόνη!

Εκεί εχει κι αναζήτηση

 

ναι το βρηκα και εγω στο εικονιδιο <<αρχη του dash >> σε ευχαριστω πολυ. περα απο το nokuntu που δεν μπορω να περασω στο προγραμμα audacity που κοβεις τραγουδια , εκοψα ενα αρχειο αλλα κανωντας αποθηκευση σε δεν το αποθηκευει σε mp3 αλλα σε aup , πως μπορω να το βαλω να αποθηκευει mp3 ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι το βρηκα και εγω στο εικονιδιο <<αρχη του dash >> σε ευχαριστω πολυ. περα απο το nokuntu που δεν μπορω να περασω στο προγραμμα audacity που κοβεις τραγουδια , εκοψα ενα αρχειο αλλα κανωντας αποθηκευση σε δεν το αποθηκευει σε mp3 αλλα σε aup , πως μπορω να το βαλω να αποθηκευει mp3 ;

εξαγωγή κάνε, όχι αποθήκευση

Link to comment
Share on other sites

Στήνω κι εγώ τελικά το μηχανάκι μου με το ubuntu 12.10 με το default unity. Χρησιμοποιεί κάποιος το compiz σε αυτή την έκδοση χωρίς προβλήματα; Έχω διαβάσει σε μερικούς ότι στο 12.10 τους δημιουργεί πολλά προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

 

Όπως παρατηρήσατε τις τελευταίες ημέρες δημιουργήθηκε το νέο subforum για linux. Σε γενικές γραμμές αν αρχίσει να υπάρχει κίνηση θα μείνει. Σε διαφορετική περίπτωση θα συνενωθούν όλα τα θέματα με το παλιό θέμα Linux: the power of a penguin και θα συνεχίσουμε όπως και πριν.

 

Παρακαλώ αν υπάρχει - έχει κάποιος πρόβλημα να ανοίγει ένα καινούριο θέμα. Αν είναι κάτι χαλαρό μπορεί να το γράψει και εδώ.

 

Ευχαριστώ :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω win8 και θελω να βάλω με dual boot την fedora 18

 

ποιος θα με δείξει ένα ΚΑΛΟ οδηγο να ακολουθήσω; 2-3 που είδα ήταν ελλειπής κατά την διαδικασία partitiοning των διαμερισμάτων για την fedora :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά θέλω να βάλω xubuntu 12.10 σε υπολογιστή με w7 αλλά dual boot.Περιμένω βοήθεια!!

 

Λοιπον ξεκιναμε κατεβασε το xubuntu κατεβασε και αυτο εδω μετα περνα το iso και την διανομη που θες και μετα παμε να ρυθμισουμε τα bios

οταν θα μπεις στα bios αλλαξε το first boot divice απο hard disk σε usb ή αμα δεν εχει other μετα θα μπουταρει απο το φλασακι εκει παταμε try xubuntu και μας βαζει στο xubuntu κοιτας πως ειναι και αμα σου αρεσει πες μου να σου πω τι θα κανεις :)

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι με το πρόγραμμα unetbootin. Το κατεβάζεις, το τρέχεις, και επιλέγεις διανομή (Xubuntu 12.10 live). Κατεβάζει μόνο του την διανομή και την καίει σε usb stick. Έπειτα μπαίνεις στο bios του pc και επιλέγεις να μπουτάρει πρώτα από το usb stick. Όταν το pc μπουτάρει από το στικάκι επιλέγεις install xubuntu και πιο μετά install alongside windows 7.

Πιο πολλά μπορείς να δεις εδώ

http://www.tecmint.com/xubuntu-12-10-desktop-quantal-quetzal-linux-installation-guide/

 

edit: τι τηλεπάθεια είναι αυτή; :lol:

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναμε κατεβασε το xubuntu κατεβασε και αυτο εδω μετα περνα το iso και την διανομη που θες και μετα παμε να ρυθμισουμε τα bios

οταν θα μπεις στα bios αλλαξε το first boot divice απο hard disk σε usb ή αμα δεν εχει other μετα θα μπουταρει απο το φλασακι εκει παταμε try xubuntu και μας βαζει στο xubuntu κοιτας πως ειναι και αμα σου αρεσει πες μου να σου πω τι θα κανεις :)

 

Αυτά που έχω υπογραμμίσει δεν το κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω υπογραμμίσει δεν το κατάλαβα...

 

Σου λεει καπου να επιλεξεις το iso βαζεις το xubuntu και μετα ποια εκδοση του ειναι λογικη την 12.10 εχεις και κανει ολα τα υπολοιπα μονο του το προγραμμα

 

edit: τι τηλεπάθεια είναι αυτή; [/QUATE]

 

Ετσι ειμαστε οι λινουξακιδες :P

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Σου λεει καπου να επιλεξεις το iso βαζεις το xubuntu και μετα ποια εκδοση του ειναι λογικη την 12.10 εχεις και κανει ολα τα υπολοιπα μονο του το προγραμμα

 

Ωραία καθώς περιμένω να κατεβέι το xubuntu ας κάνω το άλλο με το bios(χρησιμοποιώ 2 υπολογιστές).Στο bios δεν έχχει κάπου αυτή την ρύθμιση που λες..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία καθώς περιμένω να κατεβέι το xubuntu ας κάνω το άλλο με το bios(χρησιμοποιώ 2 υπολογιστές).Στο bios δεν έχχει κάπου αυτή την ρύθμιση που λες..

 

βγαλε φωτογραφια τα bios σου να δω πως ειναι να σου πω

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]30757[/ATTACH]

 

Έτοιμη η φωτογραφία

 

Ενα απο τα πρωτα 3 ειναι απλα ειναι λιγο παλιο δεν θυμαμαι ποιο καπου θα σου λεει first boot λογικα και πες μου τις επιλογες που εχει

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε advanced bios features-> first boot device-> επέλεξε usb drive ή κάτι παρόμοιο. Second boot device βάλε hdd. (το bios σου μοιάζει πολύ με το δικό μου).
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε advanced bios features-> first boot device-> επέλεξε usb drive ή κάτι παρόμοιο. Δεύτερο βάλε hdd.

 

Μπραβο φιλε μου γιατι τα χω ξεχασει λιγο αυτα ειναι λιγο παλιο το pc :p

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...