Jump to content

Επιλογή αυτοκινήτου πόλης


theka_2003
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και η απόφαση είναι: Mitsubishi colt :D. Δυστυχώς το sirion δεν μπορέσαμε να το δοκιμάσουμε γιατί στο κατάστημα ήταν μόνο ένας υπάλληλος. Επίσης δεν δοκιμάσαμε το yaris.

Όσον αφορά το Μazda, με τα 86 άλογα:

  • Eίχε πολύ μικρούς χώρους
  • Σε χαμηλές στροφές δεν τράβαγε
  • Πολύ καλό κιβώτιο
  • Όμορφο εσωτερικό

 

Το Colt:

 

  • ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ χώροι τόσο για τους επιβάτες, όσο για τις αποσκευές
  • Τέλεια φρένα
  • Πολύ γκάζι σε όλο το φάσμα των στροφών
  • Χαμηλότερη τιμή με καλύτερο εξοπλισμό σε σχέση με το mazda
  • Ομορφότερο εσωτερικό σε σχέση με το Mazda (Υποκειμενικό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κλεισατε δλδ?

καλοριζικο!

πες μας και την αποψη σου σαν οδηγικη συμπεριφορα κλπ

Όχι δεν το κλείσαμε ακόμα. Απο βδομάδα μάλλον θα γίνει και αυτό. Για οδηγική συμπεριφορά δεν μπορώ να σου πω και πολλά με 15' οδήγησης, οτι έγραψα παραπάνω :O. Δυστυχώς μέσα στην Αθήνα δεν μπόρεσα να δω τα κρατήματα του... :(. Γιατί δεν πας για ένα test drive να το δεις;
Link to comment
Share on other sites

ποσο περιπου βγαινει?στα 1300 κ.εκ. θα το παρετε?3θυρο ή 5θυρο?απο εξοπλισμο τι εχει?
Στα 1300 πεντάθυρο. Η φουλ έκδοση (η reload), με το κλειδί στο χέρι βγαίνει περίπου στα 14300. Αυτή έχει 16άρες ζάντες αλουμινίου, έξι ηχεία, ημιαυτόματο κλιματισμό, προβολείς ομίχλης, δερμάτινο τιμόνι και λεβιέ, ηλεκτρικούς και θερμαινόμενους καθρέπτες, χειριστήρια ηχοσυστήματος στο τιμόνι, mp3 player, αισθητήρας φώτων και βροχής. Για το μαυρισμένο δε θυμάμαι αν είναι μέσα στον εξοπλισμό ή αν είναι εξτρά και θα μας το κάνει δώρο :O
Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδο φιλος!

 

αντε και καλες βολτες!και με προσοχη παντα!
Ευχαριστώ :). Σήμερα το κλείσαμε και σε 8-12 μέρες θα το έχουμε στα χέρια μας :D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :). Σήμερα το κλείσαμε και σε 8-12 μέρες θα το έχουμε στα χέρια μας :D

 

 

Καλορίζικο και καλοτάξιδο:):p:cool:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο:):p:cool:

 

Καλορίζικο:)
Σας ευχαριστώ :)

 

Το polo το είδατε?μιλαμε για εργαλείο.
Όχι δεν το είδαμε :O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
theka_2003 να φανταστω το εχετε στα χερια σας ετσι?περασαν οι 8-12 μερες!

για πες πρωτες εντυπωσεις.

Οχι, ακόμα περιμένουμε :(. Τι να πω...μέσα στην εβδομάδα πιστεύω να το παραλάβουμε. Απ 'όσο ξέρω την Παρασκευή (που μας πέρασε) θα το παραλάμβαναν στο κατάστημα και μετά θα ξεκινούσαν οι διαδικασίες τιμολόγησης και πινακίδων. Η σημερινή μέρα είναι αργία για το δημόσιο, άρα καθυστερούμε... :(

 

Αχ, αυτή η αναμονή.... :drool:

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το εργαλείο :happy:

 

Με καμιά εκατοστή χιλιόμετρα που έκανα, παρατήρησα ότι έκαψε πολύ καύσιμο. Η μέση κατανάλωση κυμάνθηκε στα 12 - 15 l/100 χιλιόμετρα με χαλαρή οδήγηση. Αυτό συνέβη επειδή είναι καινούριο; Θα πέσει με τα χιλιόμετρα; Να θυμίσω οτι πρόκειται για το 1.3άρι :worry:.

 

Με τα φιμέ τζάμια, τις 16άρες ζάντες και τα σκούρα φώτα έγινε κουκλάκι... :happy:

 

Μερικές φωτογραφίες:

 

http://img398.imageshack.us/img398/9144/20062008018hy8.th.jpg http://img409.imageshack.us/img409/4540/20062008019ey3.th.jpg http://img258.imageshack.us/img258/2198/20062008020fu7.th.jpg http://img515.imageshack.us/img515/6969/20062008021kc8.th.jpg

http://img519.imageshack.us/img519/3166/20062008022uu6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο Στεφανε, καλοριζικο και καλοταξιδο :D :D

την μεση καταναλωση τη μηδενισες πριν αρχισεις να μετρας; γιατι και μενα εδειχνε 40l/100km ενω κανονικα παει μεχρι 30 :p

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο Στεφανε, καλοριζικο και καλοταξιδο :D :D

την μεση καταναλωση τη μηδενισες πριν αρχισεις να μετρας; γιατι και μενα εδειχνε 40l/100km ενω κανονικα παει μεχρι 30 :p

Ευχαριστώ :D.

 

Όχι, δεν τη μηδένισα. Πρέπει να διαβάσω στο βιβλιαράκι πως γίνεται :O. Εκτός όμως απο τη μέση κατανάλωση, έχει πέσει και ο δείκτης βενζίνης περίπου στη μέση, άρα ισχύει η υψηλή μέση κατανάλωση... :cry:

 

Μερικές ακόμα φωτογραφίες:

 

http://img171.imageshack.us/img171/7296/20062008029zi2.th.jpg http://img171.imageshack.us/img171/5388/20062008031wr4.th.jpg http://img211.imageshack.us/img211/6237/20062008032ku6.th.jpg http://img57.imageshack.us/img57/2182/20062008034sm5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γειά χαρά..

 

Η αλήθεια είναι ότι, αν και 30άρης,:O:O για λόγους κυριώς οικονομικούς αλλά και προσωπικής αμέλειας,

ανέβαλλα σταθερά την απόκτηση ενός Ι.Χ.

Όταν μένεις και στο χάος της Αθήνας, και κοντά στο Μετρό,

τις περισσότερες φορές φαίνεται περιττό, παρά είδος «πρώτης ανάγκης»...

Κάποια δεδομένα όμως έχουν αλλάξει, και,

αφενός έχει αρχίσει να μου γίνεται απαραίτητο,

αφετέρου αν δεν το πάρω τώρα, δεν πρόκειται να το πάρω ποτέ...

Δεν νιώθω έμπειρος οδηγός, αλλά σκοπεύω να κάνω όσα μαθήματα χρειαστεί, και γενικά είμαι αρκετά προσεκτικός..

 

Χρειάζομαι, λοιπόν, ένα απλό, οικονομικό αμάξι πόλης..

Τί θα με συμβουλεύατε να προσέξω περισσότερο, όσον αφορά στα

Τεχνικά Χαρακτηριστικά και την Ασφάλεια του αυτοκινήτου??

 

Παρεμπιπτόντως,

πέρα από το γραμμάτιο-δόση, πόσο περίπου στοιχίζει το μήνα, κάνοντας μια πολύ συγκρατημένη χρήση??

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ..:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1τον τι αμάξι θέλεις να πάρεις? πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις?

2τερον το πόσο θα σου στοιχίζει το αμάξι είναι σχετικό....εξαρτάται από το πόσα κμ

θα κάνεις (βενζίνες γαρ),πόσα κυβικά θα είναι το αμάξι...δεν έχει την ίδια κατανάλωση ένα αμάξι 1000 κυβικά με ένα 1600 κυβικά...όπως επίσης και στα 1000 κυβικά για παράδειγμα κάποια μοντέλα είναι ποιο οικονομικά από κάποια άλλα + πρέπει να υπολογίζεις και αστάθμητους παράγοντες...όπως ένα τρακάρισμα ας πούμε....η μια βλάβη στο αμάξι! κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου.

Χρησιμοποιώ αυτοκίνητο 4-5 φορές την βδομάδα στην Αθήνα και μόνο.. Ταξίδια πολύ σπάνια.

Ψάχνω κάτι σε μεταχειρισμένο από 2000 και μετά μοντέλο.

Ευρωπαικό/Ιαπωνέζικο δεν με ενδιαφέρει, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η κατανάλωση με 1.5ε που έχει η βενζίνη :p

Δεν έχω ψάξει το θέμα για κανένα αμάξι, πόσο καίει, τι συντήρηση έχει κλπ

Όλες οι απόψεις & γνώμες δεκτές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου.

Χρησιμοποιώ αυτοκίνητο 4-5 φορές την βδομάδα στην Αθήνα και μόνο.. Ταξίδια πολύ σπάνια.

Ψάχνω κάτι σε μεταχειρισμένο από 2000 και μετά μοντέλο.

Ευρωπαικό/Ιαπωνέζικο δεν με ενδιαφέρει, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η κατανάλωση με 1.5ε που έχει η βενζίνη :p

Δεν έχω ψάξει το θέμα για κανένα αμάξι, πόσο καίει, τι συντήρηση έχει κλπ

Όλες οι απόψεις & γνώμες δεκτές!

 

χιουνται ατος 1000αρι. το ειχε ο αδερφος μου και ανεβοκατεβαινε αθηνα λαγονησι καθε μερα. σκυλι. και πολυ οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Διαβασα ολα οσα εγραψαν οι προηγουμενοι κ θα ηθελα να πω τη γνωμη μου κ γω κ να βοηθησω οσους θελουν οικονομικο αυτοκινητο.

Πιστευω οτι ενα γιαπωνεζικο αυτοκινητο ειναι η καλυτερη επιλογη. Κ πιο συγκεκριμενα με βαση τα δικα μου κριτηρια πρωτο με διαφορα ειναι το honda jazz κ απο κοντα ακολουθει το toyota yaris που εχω κ γω. Αυτη η επιλογη αφορα αυτοκινητο που κινειται κ μεσα στην πολη κ εκτος που κ που. Το mazda 2 αν κ ειναι πολυ ομορφο,κατοχος του μου εχει πει οτι εχει μεγαλη καταναλωση. Το daihatsu sirion δεν ειναι εμπορευσιμο με οτι αυτο συνεπαγεται στην μεταπωλητικη του αξια αλλα κ στα ανταλλακτικα του σε περιπτωση κακιας στιγμης.

 

Αν θελει καποιος για πολη,το 1000αρι yaris ειναι πολυ καλη επιλογη.

Καταναλωση 5,5/100 χλμ-6,0 με χαλαρη αλλα οχι πεθαμενη οδηγηση μεσα στην πολη. Εκτος τα 5 λιτρα τα εχει χαλαρα! Σερβις εκτος toyota τζαμπα,εχει καδενα κ οχι ιμαντα,δεν καιει λαδια,δεν εχει ζημιες,δεν τριζει τιποτα,σχετικα φθηνη φανοποιηα σε αντιθεση με το honda.

 

Ειπα πριν για γιαπωνεζικο γιατι ημουν κατοχος fiat punto sporting μοντελο 2000. Το πηρα καινουργιο κ το κρατησα 21/2 χρονια. Δεν πηγαινε αλλο! Πολλες ζημιες! Ομορφα αυτοκινητα,καλα στημενα,αλλα πρεπει να εχεις οπωσδηποτε οδικη βοηθεια,ενα μπουκαλι λαδι στο πορτ μπαγκαζ κ λαμπες! Ειχα γεμισει 2 σελιδες σε φυλλο τετραδιου απο ζημιες!

 

Να προσθεσω κ το καινουργιο nissan micra το οποιο ερχεται τον αλλο μηνα κ πρεπει να ειναι παρα πολυ καλο αυτοκινητο! Οικονομικο στη χρηση κ στην αγορα,στιβαρο κ αξιοπιστο!

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣH
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

για εμενα toyota i.q.το 1000αρι με αυτοματο κιβωτιο.3 χρονια δωρεαν service(εννοουμε οτι για 3 χρονια πληρωνεις μονο βενζινη),1 χρονο δωρεαν ασφαλεια,6 χρονια εγγυηση στα μηχανικα μερη και 3 χρονια δωρεαν οδικη βοηθεια.το αυτοκινητο εχει μικτη καταναλωση 4,4 που σημαινει κοντα στο 6(αριστο κατα τη γνωμη μου).το πηρα πριν απο 2 εβδομαδες και ειμαι υπερευχαριστημενος!μονο αρνητικο η λιγο τσιμπημενη τιμη του.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει λίγο πίσω..

Τελευταίο 1000αρι που οδήγησα ήταν ενα corsa του 97

Σε σχέση με το δικό μου (hyundai accent 1300 98) μπορώ να πω οτι καίνε το ίδιο

Λόγω του οτι δεν πάει το corsa αναγκάζεσαι να πατήσεις γκάζι και καίει.

Δλδ αμα με 5η 2850χαλ το corsa πηγαίνει με 65χλμ σε αναγκάζει να το πατήσεις οπότε καίει :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει λίγο πίσω..

Τελευταίο 1000αρι που οδήγησα ήταν ενα corsa του 97

Σε σχέση με το δικό μου (hyundai accent 1300 98) μπορώ να πω οτι καίνε το ίδιο

Λόγω του οτι δεν πάει το corsa αναγκάζεσαι να πατήσεις γκάζι και καίει.

Δλδ αμα με 5η 2850χαλ το corsa πηγαίνει με 65χλμ σε αναγκάζει να το πατήσεις οπότε καίει :p

 

πιστεψε με το συγκεκριμενο 1000αρι εχει αυτη τη στιγμη το καλυτερο αυτοματο κιβωτιο.δεν καταλαβαινεις αλλαγες,σε προειδοποιει ποτε εισαι στα οικονομικα η οχι πλαισια οδηγησης για να διορθωσεις.πολυ μπροστα,δεν το περιμενα γιατι το αγορασα για τη γυναικα μου αλλα με εχει εντυπωσιασει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...