Jump to content

Θερμοκρασια επεξεργαστη


dinosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρει τον επεξεργαστη E8400 και η μητρικη ( asus P5N-D) μου βγαζει σημα για την θερμοκρασια μολις ξεπερναει τους 45c

Ειναι κοντα στους 50, ειναι κακο αυτο?

Στην σελιδα της intel παντως λεει οτι αντεχει μεχρι και 74c

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLAPL#

 

To ιδιο συμβαινει και με τις RAM..

 

Και να σκεφτει κανεις οτι εχω βαλει και καλο κουτι..

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλό κι αν είναι το κουτί σου εάν δεν έχεις συμμαζέψει τα καλώδια στο εσωτερικό του και δεν έχεις βάλει τουλάχιστον 2 ανεμιστηράκια (1 να βάζει αέρα και 1 να βγάζει) θα έχεις πρόβλημα!

Επίσης τσέκαρε η ψύκτρα του επεξεργαστή έχει κουνηθεί και φυσικά εάν έχεις θερμοαγωγική πάστα (ελπίζω να το είπα σωστά) ανάμεσα σε ψύκτρα και επεξεργαστή!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια καλό θα ήταν να τσεκάρεις και το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή για τυχόν ατασθαλίες. Αλλά επειδή έχω και εγώ το ίδιο κουτί και μάλιστα με πιο θερμόαιμους επεξεργαστές και χωρίς πρόσθετους ανεμιστήρες πέρα από αυτούς που ήδη είχε το κουτί προτείνω να αλλάξεις την ψύκτρα με κάτι λίγο καλύτερο από την εργοστασιακή... Και φυσικά οπως είπε και η φίλη πιο πάνω πρέπει απαραίτητα να έχεις τη θερμοαγώγιμη πάστα μεταξύ επεξεργαστή και ψύκτρας για καλύτερη μεταφορά θερμότητας...!

 

 

Αν τη θερμοκρασία την έχεις σε αναμονή τότε παίζει να έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε τον υπολογιστή σε πλήρες φόρτο επεξεργαστή για να δεις πόσο θα φτάσει. Αν παρ όλα αυτά δεν ξεπεράσεις τους 55(δικό μου όριο) δεν θα έχεις άμεσα προβλήματα. Επίσης, κατέβασε το coretemp, και τσέκαρε τη θερμοκρασία που αναφέρει εκεί, αυστηρά δεν πρέπει να ξεπερνά τους 60 ανά πυρήνα

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

file mou exeis koumpwsei sigoura kala tin psixtra?

koitakse tin akomi mia fora..

Alliws dokimase na baleis ligo thermoepagwgiki pasta,opws eipe kai o filos pio panw..

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο ιντερνετ εμαθα οτι αρκετοί Ε8xxx είχαν ελαττωματικούς sensors θερμοκρασίας...με αποτέλεσμα να δείχνουν μεγαλύτερη από την πραγματική τους θερμοκρασία...

 

Ενα προγραμα, το Real Temp δείχνει εκτός από την θερμοκρασία αν είναι ελαττωματικός ο sensor αυτός...

 

 

Το κατεβασα και μου δειχνει περιπου 8 βαθμους κατω απο οτι εδειχνε το προγραμμα της μητρικης.

 

 

Ηρεμησα λιγο, γιατι οταν πηρα τον υπολογιστη εβαλα μονος μου αυτη την παστα, και φοβομουν μηπως εκανα καποιο λαθος!

Οι οδηγιες (σελ 4) λενε να βαλω μια πολυ λεπτη γραμη στον επεξεργαστη, ενω η παστα που ειχε πριν τον καλυπτε ολο..

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο ιντερνετ εμαθα οτι αρκετοί Ε8xxx είχαν ελαττωματικούς sensors θερμοκρασίας...με αποτέλεσμα να δείχνουν μεγαλύτερη από την πραγματική τους θερμοκρασία...

 

Ενα προγραμα, το Real Temp δείχνει εκτός από την θερμοκρασία αν είναι ελαττωματικός ο sensor αυτός...

 

 

Το κατεβασα και μου δειχνει περιπου 8 βαθμους κατω απο οτι εδειχνε το προγραμμα της μητρικης.

 

 

Ηρεμησα λιγο, γιατι οταν πηρα τον υπολογιστη εβαλα μονος μου αυτη την παστα, και φοβομουν μηπως εκανα καποιο λαθος!

Οι οδηγιες (σελ 4) λενε να βαλω μια πολυ λεπτη γραμη στον επεξεργαστη, ενω η παστα που ειχε πριν τον καλυπτε ολο..

 

Πάντως αν υπάρχει πρόβλημα στο sensor καλύτερα να το πας για αλλαγή (αν σε πιστέψουν...:p)

 

 

Επειδή έχω καεί από προγράμματα μητρικής, καλύτερα βγάλτο, ή ρύθμισέ το να χτυπάει στους 60. Νομίζω εκεί θά είναι καλύτερα...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν υπάρχει πρόβλημα στο sensor καλύτερα να το πας για αλλαγή (αν σε πιστέψουν...:p)

 

 

Επειδή έχω καεί από προγράμματα μητρικής, καλύτερα βγάλτο, ή ρύθμισέ το να χτυπάει στους 60. Νομίζω εκεί θά είναι καλύτερα...

 

Tlk exei dikio o filos mas,exoun ontws problima autoi oi epeksergastes ston sensora tous apo tin mana tous..

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδια δωστε μου τα φωτα σας!

εχω τον επεξεργαστη intel core 2 duo T5600 @1.83ghz σε laptop turbo-x sirus duo 2.

με το speedfan βλεπω την θερμοκρασια σταθερα στους 60 βαθμους.και διπλα απο την ενδειξη εχει το εικονιδιο με την φλογα.εδω και 1 μερα ειναι ετσι,σταθερα στους 60.μπορω να κανω κατι για να πεσει η θερμοκρασια?

please help me...

Link to comment
Share on other sites

Tlk exei dikio o filos mas,exoun ontws problima autoi oi epeksergastes ston sensora tous apo tin mana tous..

Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι γιατι το ενα προγραμμα δειχνει διαφορετικη θερμοκρασια απο το αλλο.

Ενας δεν ειναι ο sensor?

 

Ολοι οι επεξεργαστες εχουνε προβλημα ή ετυχε σε εμενα?

Αξιζει τη φασαρια να το παω για αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησα λιγο, γιατι οταν πηρα τον υπολογιστη εβαλα μονος μου αυτη την παστα, και φοβομουν μηπως εκανα καποιο λαθος!

Οι οδηγιες (σελ 4) λενε να βαλω μια πολυ λεπτη γραμη στον επεξεργαστη, ενω η παστα που ειχε πριν τον καλυπτε ολο..

Προσοχή με τις θερμοαγώγιμες θέλει πραγματικά πολύ λίγο καλό είναι να απλώσουμε αυστηρά ένα πολύ λεπτό φιλμ σε όλο το πάνω μέρος αλλα οταν μπει η ψυκτρα και πατηθεί να μην βγέι καθόλου εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι γιατι το ενα προγραμμα δειχνει διαφορετικη θερμοκρασια απο το αλλο.

Ενας δεν ειναι ο sensor?

 

Ολοι οι επεξεργαστες εχουνε προβλημα ή ετυχε σε εμενα?

Αξιζει τη φασαρια να το παω για αλλαγη?

 

Βασικά είναι ένας ανά πυρήνα (εσωτερικά στον επεξεργαστή, σίγουρα σε AMD επεξεργαστές και στην Intel λογικά) που δείχνει τη σωστή θερμοκρασία[εκτός και αν έχει πρόβλημα] και ένας πάνω στη μητρική που δείχνει ή τη σωστή ή ότι άλλο θέλει αν έχει πρόβλημα..!

 

Για αλλαγή μπορείς να τον πας αν και δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα, μπορείς να πάρεις ένα μικρό κουτάκι που μετρά τις θερμοκρασίες για να βλέπεις ανά πάσα στιγμή στα πόσα είσαι. Προτείνω HW λύση γιατί το Soft συχνά διαβάζει ότι θέλει, ειδικά αν οι σένσορες έχουν πρόβλημα

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...