Jump to content

Περίεργο κόλλημα σε desktop pc (χωρίς BSOD)


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την προηγούμενη Τρίτη έβαλα μια μνήμη στο desktop pc (ίδια με τις ήδη υπάρχουσες) 1GB Kingston ddr2 @ 800Mhz.

 

μετά ξαφνικά την Παρασκευή βράδυ και ενώ έβλεπα τηλεόραση κόλλησε. δλδ η οθόνη έβγαζε τετραγωνάκια, ο ήχος είχε κολλήσει και ο δίσκος δε φόρτωνε. το ίδιο έκαμε και το μεσημέρι της Κυριακής. το ίδιο και πριν λίγο ενώ άκουγα μουσική.

 

φόρτωσα το memtest86 και όλα οκ. έβγαλα τη μνήμη από το slot2 και την έβαλα στο slot4 (τα 1+3 έχουν ήδη μνήμες).

 

περιμένω να δω αν θα το ξανακάμει.

 

τι μπορεί να φταίει? :worry:

 

Υ.Γ. το πισί φοράει vista sp1 x86

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Alex πως σου συμβαίνουν όλα αυτά?Απίστευτη περίπτωση και αυτή!!!
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη Τρίτη έβαλα μια μνήμη στο desktop pc (ίδια με τις ήδη υπάρχουσες) 1GB Kingston ddr2 @ 800Mhz.

 

μετά ξαφνικά την Παρασκευή βράδυ και ενώ έβλεπα τηλεόραση κόλλησε. δλδ η οθόνη έβγαζε τετραγωνάκια, ο ήχος είχε κολλήσει και ο δίσκος δε φόρτωνε. το ίδιο έκαμε και το μεσημέρι της Κυριακής. το ίδιο και πριν λίγο ενώ άκουγα μουσική.

 

φόρτωσα το memtest86 και όλα οκ. έβγαλα τη μνήμη από το slot2 και την έβαλα στο slot4 (τα 1+3 έχουν ήδη μνήμες).

 

περιμένω να δω αν θα το ξανακάμει.

 

τι μπορεί να φταίει? :worry:

 

Υ.Γ. το πισί φοράει vista sp1 x86

 

Πιθανά Προβλήματα:

 

1.Πρόβλημα στο σκληρό δίσκο

 

2.Πρόβλημα στην καινούργια μνήμη (καλύτερα να το δοκιμάσεις μόνο του το ντιμάκι και να τρέξεις memtest)

 

3.Πρόβλημα στη μητρική που προσπαθεί να παίξει σε dual channel αλλά αφού λείπει η 4η μνήμη κολλάει, (τσέκαρε πιθανή ρύθμιση στο bios, ή δοκίμασε update)

 

4.Υπερθέρμανση επεξεργαστή (ποτέ δεν ξέρεις), πιθανή υπερφόρτωση από ιό που απλά συνέπεσε με την αλλαγή που έκανες στο hw

 

και 5: Τσέκαρε μήπως οποιοδήποτε καλώδιο κουνήθηκε κατά την τοποθέτηση της μνήμης (είναι πολύ εύκολο να συμβεί) και δεν πατάει καλά, με αποτέλεσμα να σου δημιουργεί προβλήματα (αν και συνήθως δεν πρόκειται για κολλήματα).

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Alex πως σου συμβαίνουν όλα αυτά?Απίστευτη περίπτωση και αυτή!!!

τι να πω :p

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

άνοιξα το μεσημέρι το πισί και άλλαξα θέση στη μνήμη (από 2->4). έτσι μένει κενή η 2.

έχω την εντύπωση ότι ίσως (αν και χλωμό) δεν είχε κουμπώσει καλά στο θέση 2.

 

το έχω από εκείνη την ώρα να παίζει μουσική και περιμένω μήπως και κολλήσει ξανά.

 

απαντώ στις απαντήσεις του Johnny.

 

1. είναι ούτε 3 μηνών ο hdd και το ότι κατά το κόλλημα σκαλώνει οθόνη και ήχος ενώ ο hdd δε φορτώνει με κάνει να πιστεύω ότι ίσως δεν είναι αυτό.

 

2. πιθανό. θα το δοκιμάσω.

 

3. έχω την asus p5k. μπορείς να εξηγήσεις ακριβώς τι φταίει και πως το διορθώνω?

 

4. ιό δεν έχει (δεν μπαίνει σχεδόν ποτέ στο νετ, μόνο emails πεταχτά), έκανα ένα scan. για την υπερθέρμανη του επεξεργαστή? υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να γράφει την θερμοκρασία του? είναι core2duo 2.33Ghz E6550.

 

5. δυστυχώς δε γνωρίζω αν κούνησα κάτι τόσο πολύ. μόνο τη μνήμη έβαλα. τράβηξα λίγο (μαλακά 2-3 καλώδια) πιο πέρα για βρω "χώρο". λες αυτό να προκαλεί το κόλλημα? δεν είναι όμως κανένα τεντωμένο.

 

ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

3.Νομίζω ότι είναι αρκετά καινούργια μητρική και άρα ικανή να καταλάβει το dual channel από το μη dual channel. Προτείνω (αν τα κάνεις όλα και δεν βγάλεις άκρη) να περάσεις σε bios update.

 

5.Το καλώδιο θα μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα αν δεν πατάει καλά (δεν είναι ανάγκη να είναι τεντωμένο)

 

 

Όσο για τα dimm, κάτι τελευταίο:

 

Αν δεν κούμπωσε καλά μπορεί να δημιούργησε πρόβλημα στο dimm, αλλά επίσης αν είχε σκόνη ή οτιδήποτε ξένο στις επαφές επίσης μπορεί να σου δημιουργούσε κάποιο θέμα από κακή επαφή. Καλύτερα να εστιάσεις στη μνήμη λοιπόν

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... :P Κανε αναβαθμηση στο bios... Και ριξε memtest με μονο αυτη την μνημη. Επισης δες ποσο ρευμα στελνει η μητρικη στις ram γιατι μπορει να μην στελνει επαρκες και να ταβλιαζονται. Γενικα τσεκαρε να παιζουν ολες στο ιδιο voltage ;) Δες το στο χαρτακι της ram...

 

Τα υπολοιπα... απλα δεν στεκουν με το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

είναι ίδιες και οι τρεις.

 

με τις δύο δεν έκανε ποτέ πρόβλημα.

 

θα δοκιμάσω αυτά που έγραψες παραπάνω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το ξαναέκανε σήμερα. 10 μέρες μετά.

 

παρατήρησα ότι ενώ κολλάει ο ήχος και η οθόνη παγώνει σε ένα τρέμουλο (δεν αναγνωρίζεις εικονίδια ούτε τπτ) το mouse φαίνεται κανονικά χωρίς όμως να κινείται.

 

λέω να βγάλω τελείως τη μνήμη και να δω αν το ξανακάνει.

 

λέτε να είναι θέμα με τα sp1? στις 21/3 μπήκαν.

 

βέβαια στο laptop δεν παίζει κανένα πρόβλημα που έχει τα sp1.

 

είναι περίεργο που το κάνει κάθε 7-10 μέρες (Το αφήνω ανοιχτό να δουλεύει για να δω ακριβώς πόσο χρόνο θέλει).

 

1/4 έβαλα το ups (apc ES) και μια κάρτα N, μαζί με το 1GB ram. στις 3 έβγαλα την κάρτα και τους οδηγούς της. και τότε έγινε (το βράδυ) το πρώτο κόλλημα.

 

στις 6 έγινε το ξαφνικά το ίδιο το μεσημέρι. στις 8 επίσης το μεσημέρι. και πάλι σήμερα.

 

υπάρχει περίπτωση να φταίει το Ups?

 

υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα γραφικών asus ati 2600PRO? (4 μήνες δεν είχα παρουσιάσει το παραμικρό!)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, εμφανίστηκε το εξής:

Κόλλημα του υπολογιστή (χωρίς BSOD), σε άσχετα διαστήματα. Το πρόβλημα είχε να κάνει με το τροφοδοτικό που έβαλα και δεν έδινε σωστό ρεύμα στους δίσκους. Και δεν ήταν της πλάκας, zalman ήτο. Πήγα στο service και μου το άλλαξαν. Σε σένα, μπορεί να χάλασε απλά. Όλα δουλεύουν πριν χαλάσουν. Για δοκίμασε με κανα άλλο μήπως και... Διαφορετικά, δυστυχώς, θα πρέπει να κάνεις ένα τσεκάρισμα σε όλα. Γύρνα το pc στην πρότερη κατάσταση hardware, όπως ακριβώς ήταν πριν το πρώτο post σου. Τσέκαρε καλά τα καλώδια και δοκίμαζε ένα-ένα να βάζεις πράγματα. Το μαλακό τράβηγμα που έκανες μπορεί να πείραξε την ισορροπία του "σύμπαντος" σου :p.

 

Το UPS είναι απίθανο να φταίει σε κάτι.

 

Το ότι έχει SP1 βίστα στο φορητό και δεν έχει πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί πρόβλημα στο desktop. Μου έχει τύχει (τύχη να σου πετύχει) σε 2 Ολόιδια μηχανήματα, αγορασμένα την ίδια μέρα, με το ίδιο λειτουργικό (ΧΡ) ίδια SP's, το ένα να μου πετάει μπλε οθόνες. Το πρόβλημα δεν το έλυσα ποτέ.

Μάλλον η περίπτωσή σου, δεν είναι ζήτημα λειτουργικού. Καλού κακού ρίξε μια ματιά στο google μήπως έχουν πρόβλημα και άλλοι μετά το sp1 στην μητρική και στην κάρτα που έχεις και καλή τύχη....

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ :)

 

δλδ έχουμε και λέμε:

 

1. αρχικά βγάζω το 1GB ram και το έχω όπως το πήρα, με 2GB.

 

2. αν το ξανακάνει τότε δε φταίει η μνήμη και πηγαίνω στην κάρτα γραφικών. ελέγχω αν είναι σωστά συνδεδεμένη και αν ναι την αλλάξω μια μια άλλη κάρτα.

 

3. αν το ξανακάνει δε φταίει ούτε (:worry:) η κάρτα και πάω στο τροφοδοτικό. το αλλάζω μόνος μου ή τι?

 

και πάλι ευχαριστώ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

1. Αν έχεις κάνεις memcheck extended και πέρασε, δεν έχει πρόβλημα μνήμη. Κάντο όμως μήπως και...

2. Ελέγχεις όλα τις συνδέσεις (καλώδια,επαφές) όχι μόνο τις επαφές καρτών. Δεν χρειάζεται να το λύσεις το pc, απλά τσέκαρε αν πατάνε γερά. Οι μνήμες θέλουν γερό πάτημα.

3. Αν τελικά δεν ευθύνονται τα παραπάνω (+μητρική), τότε ή το λειτουργικό ή το τροφοδοτικό. Είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις και τα 2 (ΟΚ πλάκα κάνω για το λειτουργικό - ξέρω ότι είσαι Vista devotee). Απλά, επειδή φαντάζομαι είναι η πρώτη φορά που θα το κάνεις (αν το κάνεις), να θυμάσαι που μπαίνει τι πάνω στη μητρική. Τράβα μια-δυο φωτό για να μην ψάχνεσαι μετά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ :)

 

1. έκανα memtest πριν 10 μέρες και μου είχε βγάλει ότι όλα οκ. βέβαια ίσως παίζει ρόλο ότι είναι 3 μνήμες και όχι 2 ή 4.

 

2. αυτό το έκανα τώρα. μου φαίνεται ότι όλα είναι οκ. έβγαλα τη μνήμη που την έβαλα εγώ μπας και δεν είχε μπει καλά και μένω όπως ήταν πριν (που δεν είχε κολλήσει για 4 μήνες). έκανα επίσης ένα video card stability test (έτρεχε για 30+mins) και δεν έβγαλε κόλλημα.

 

3. ας μη φτάσω εδώ :( πριν αλλάξω τροφοδοτικό (καινούριο είναι, 4 μήνες το έχω) θα ξαναπεράσω τα vista, θα το σετάρω (αμάν... ειδικά τα κανάλια είναι παίδεμα) και θα δω. αν και φαντάζομαι ότι είναι περισσότερο θέμα hardware.

 

και πάλι ευχαριστώ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...