Jump to content

Προβλημα με δισκο Free Agent της Seagate


spinemm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, απο εχθες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον εξωτερικο σκληρο μου (free agent 500GB της seagate) συγκεκριμενα:

 

Ξαφνικα και χωρις λογο ενω πηγα να μεταφερω κατι αρχεια απο αυτον αρχισε να μην μου τα "βλεπει", ΟΚ λεω κανε μια επανεκκινηση, κανω restart και απο τοτε αρχισαν τα δυσκολα.....το Laptop μου μια τον βλεπει 10 οχι, οταν τον δει και ενω για περιπου 4λεπτα (πραγματικος χρονος) μπορω να δω τους φακελους, αρχεια δεν μπορω να "παρω". Μετα τα 4 λεπτα ανοιγω φακελους αλλα δεν υπαρχουν αρχεια μεσα...:X:cry::ninja:

 

Προχωρησα σε πιο δραστικα μετρα...:cry: format και φτου απο την αρχη, προγραμματα, drivers, κλπ αλλα και παλι τιποτα.....

 

Παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΙ ΚΑΝΩ???τι μπορει να εχει συμβει? λετε κανενας ιος? ή απλα ο δισκος :cry:ΚΑΠΟΥΤ:X?

 

+ στο παραπανω....

 

Τωρα τον βλεπει αλλα τον βλεπει σαν αφορμαριστο δισκο και μου προτεινει να τον φορμαρω:cry::cry::cry:

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορματ για να είσαι σίγουρη. Εαν συνεχίσει τα προβλήματα πήγαινέ το πίσω. αν θυμάμαι καλά έχει 5 χρόνια εγγύηση έτσι?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Nai 5 χρονια εχει...αλλα εχω αρχεια που δεν θα ηθελα να χασω-δουν αλλοι:cry: ασε που τωρα ουτε καν φορματ μου επιτρεπει, απλα κολλαει ολο το συστημα και οταν τον βγαλω απο το usb τοτε μονο ξεκολλαει!!!!!!!

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα έκανες τώρα, θα είναι δύσκολο να βρεις τα αρχεία σου. Έπρεπε να χρησιμοποιήσεις κάποιο software ανάκτησης δεδομένων, όπως το getdataback και το easyrecovery. Τα έχουμε αναφέρει σε πολλά ανάλογα topics.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει ηδη αυτο (το easy recovery εβρισκε αλλα στην ανακτηση τιποτα) μονο ενα προγραμμα το recover my files εχει δει κατι αλλα περιμενω εδω και 2 ωρες τη ανακτηση να δω εαν σωθηκε τιποτα!!!!!:cry:

 

Βρε παιδια ειναι δυνατον να επαθε ζημια ετσι ξαφνικα το προσεχα σαν τα ματια μου!!!!!!!!!!! (αλλους εξωτερικους που εχω δεν τους εδινα τοση προσοχη και "παιζουν" μια χαρα)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεις την πιθανότητα το πρόβλημα να βρίσκεται στο laptop σου?Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον βάλεις σε κάποιο άλλο pc?Επίσης αν δεν θέλεις να δει κανείς τι έχεις μέσα απλώς κατέβασε μια live διανομή linux και δοκίμασε τον μέσω linux...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λοιπον ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και ο αδελφος μου με ενα τετοιο. Παρατηρησε αν μετα απο την ωρα που αρχιζει να μην βλεπει τα αρχεια, το κατω μερος του δισκου (εκει που μπαινουν τα καλωδια) ειναι σχεδον καυτο. Αν ειναι τοτε εχει προβλημα μια μικρη πλακετα που κανει την διασυνδεση της USB.

Host

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδια γεια σας. Κ εγω εχω ενα free agent desktop 500Gb και μου βγαζει το εξης μηνυμα Ε:\is not accessible. The file or directory is corrupted and unreadable.

 

Μηπως ξερετε τι μπορώ να κάνω? Τα δεδομενα μου θα σωθούν?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το PC Inspector File recovery από εδώ.

 

Μετά από το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που είχα και εγώ,όλα σώθηκαν.Για extra help ενημέρωσε μας.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...