Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ερωτησουλα βρε παιδια...οταν γραφω ενα νεο νουμερο και το περνω τηλεφωνο, πως μπορω μετα να το αποθηκευσω σε μια ηδη υπαρχουσα επαφη?????? δεν πρεπει να υπαρχει κατι τετοιο εε?

περιεργο

 

Όντως περιέργο και είναι από τις μεγαλύτερες ελλείψεις των ΒΒ... Υπάρχει αν θες εφαρμογή (επί πληρωμή...) Θα τις βρεις στα διάφορα μαγαζάκια... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια , υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι δεν εχω BIS, και δεν παιζουν εφαρμογες οπως το facebook το gmail το nimbuzz το google apps και αλλες? μηπως δεν δουλευουν με wi fi?το μονο που παιζει ειναι το parlingo και το youtube.
Link to comment
Share on other sites

παιδια , υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι δεν εχω BIS, και δεν παιζουν εφαρμογες οπως το facebook το gmail το nimbuzz το google apps και αλλες? μηπως δεν δουλευουν με wi fi?το μονο που παιζει ειναι το parlingo και το youtube.

 

Κανονικά τα gmail και gmail apps θα έπρεπε να παίζουν σίγουρα και χωρίς Bis. Υπάρχουν αναφορές στο Internet οτι λειτουργούν ακόμα και όταν έχεις καρτοκινητό οπότε δεν είναι θέμα bis, ίσως χρειαστεί να μπείς με WAP.

Link to comment
Share on other sites

παιδια , υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι δεν εχω BIS, και δεν παιζουν εφαρμογες οπως το facebook το gmail το nimbuzz το google apps και αλλες? μηπως δεν δουλευουν με wi fi?το μονο που παιζει ειναι το parlingo και το youtube.

 

Κανονικά τα gmail και gmail apps θα έπρεπε να παίζουν σίγουρα και χωρίς Bis. Υπάρχουν αναφορές στο Internet οτι λειτουργούν ακόμα και όταν έχεις καρτοκινητό οπότε δεν είναι θέμα bis, ίσως χρειαστεί να μπείς με WAP.

 

Δεν παίζουν ακόμα κι αυτά εκτός κι αν έχεις περασμένα κάποια τμήματα του service book. Πιθανώς να παίζει το gmail app με wifi.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

όπως αναφέρω και στο Τίτλο, θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα σχετικά με το BB BOLD μου και την bluetush σύνδεση μου με LAPTOP - windows vista.

 

ενώ η συσκευή ανιχνεύεται κανονικά στην ολοκλήρωση του setup τα windows αναφέρουν ότι δεν είναι συμβατή η σύνδεση BBerry (bluetuth) πάντα με τα windows vista.

 

μήπως έχει κανείς την λύση ;

 

μφχ

blackberrian

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που πας να στείλεις κάποιο αρχείο συμβαίνει αυτό ή κατα την σύζευξη (pair)του ΒΒ με τον υπολογιστή σου ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ειμαι κάτοχος Blackberry γενικά τα τελευταία 6 χρόνια. πέρσυ το καλοκαίρι αγόρασα το Blackberry Bold απο Αγγλία (Orange). πριν απο λίγες ημέρες ήρθα Ελλάδα και δυστυχώς δεν μπορώ να δω τα email μου, κτλ. Έχω σύνδεση Vodafone. ξέρει κανεις τι κάνω? ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Τι λογαριασμό email έχεις;

 

Άν είναι hotmail απλά πήγαινε setup-email settings και επιβεβαίωσε το Password σου

 

Αλλιώς στείλε τα service books (BlackBerry FAQ post #4) και κάνε battery pull

Link to comment
Share on other sites

όπως πάρα πλύ σωστά αναφέρεις ... είναι την ώρα που πάω να τα κάνω pair !

 

φυσικά το pc και το λέω αναφορικά και μόνο

εμφανίζει το εξής μήνυμα πλέον

 

 

windows needs top install driver software for your bluetooth peripheral device

 

insert disk

 

φυσικά οι drivers δεν υπάρχουν στο cd που έρχετε με την αγορά..

κατ επέκταση στην παρούσα νομίζω δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω...

 

καμιά ιδέα ;

 

 

 

Την ώρα που πας να στείλεις κάποιο αρχείο συμβαίνει αυτό ή κατα την σύζευξη (pair)του ΒΒ με τον υπολογιστή σου ;
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αφορά συνεπώς τη συσκευή / ενσωματωμένο bluetooth του υπολογιστή.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ και κάνε την διαδικασία που αναγράφεται στο τελευταίο post

 

Αν δεν δουλέψει κατέβασε τα τελευταία drivers για το bluetooth του υπολογιστή σου. Αυτό θα το λύσει σίγουρα. Δεν ξέρω τι μάρκα bluetooth έχεις για αυτό δεν μπορώ να σου δώσω λίνκ αλλά με μια απλή αναζήτηση στο google θα το βρείς. Τουλάχιστον βρήκαμε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιαα μολις ενεργοποιησα wind non stop + bis για το blackberry bold μου εχω το εξης προβλημα..ενω ολεσ οι εφαρμογες δουλευουν κανονικα (msn,facebook,bb maps etc)και το email μου εχει συγχρονισυει με την συσκευη οταν χρησιμοποιω τον browser για να surfarw μου λεει this is a wifi sevice ???γιατιι??!αφουυ εχω 3g-edge!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιαα μολις ενεργοποιησα wind non stop + bis για το blackberry bold μου εχω το εξης προβλημα..ενω ολεσ οι εφαρμογες δουλευουν κανονικα (msn,facebook,bb maps etc)και το email μου εχει συγχρονισυει με την συσκευη οταν χρησιμοποιω τον browser για να surfarw μου λεει this is a wifi sevice ???γιατιι??!αφουυ εχω 3g-edge!!!!

 

File mou ego den antimetopisa kanena tetoio problima, giati den dokimazeis kai ton Opera (ego auton xrisimopoio) na to tsekareis, kai meta partous tilefono !!

 

Κατάργηση γραφής greeklish!!!

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Εγινα και εγω blackberristas.

Εκ πρωτης αποψης το κινητο ειναι απιστευτο με παρα πολλες εφαρμογες. Δεν εχω δει ουτε το 5% ακομα. Νομιζω οτι ειναι ο τελειος συντροφος για καποιους που ειναι της τεχνολογιας...

Λοιπον εχω τις εξης αποριες.Ας αρχισουμε απο τα βασικα. Η συνδεση εγινε μεσο της wind και ειναι εταιρικη . Οταν πηγαν να κανω setup τα e-μαιλ δε βρηκα πουθενα το option για e-mail setup. Εχει μονο το Enterprise edition. Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι χρειαζεσαι data plan απο τη Wind με την ογκοχρεωση ( 250 mb --15 euros) . Αντιμετωπισε και καποιος απο εσας το ιδιο προβλημα?

Ευτυχως που εχω και το wi-fi και μπορεσα και συνδεθηκα με του σπιτιου μου. Χρεωσεις οταν συνδεεσαι μεσω wi-fi δεν υπαρχουν σωστα? Γιατι εχω ενα προβληματισμο .

Ενα αλλο προβλημα που εντοπισα στο system directory ψαχνοτας ειναι οτι μου βγαζει ενα error Unable to display file/system/preloadresult.lst .

Και κατι τελευταιο. Οταν κατεβαζω ενα αρχειο .jad και το περναω μεσα στο directory και παω να κανω download μου ωγαζει "907 Invalid COD File not found" .

 

Ελπιζω να μη σας κουρασα ...

Ειναι η περιεργεια του πρωταρη..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις data plan ? Ζήτησες ενεργοποίηση από τη wind για BIS? Αν όχι πρέπει να το κάνεις . Αν το έκανες πρέπει να περιμένεις :)

Wifi δεν χρεώνει.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω ζητησει ενεργοποιηση απο τη wind . αυριο σκοπευωνα το κανω. ξερεις μηπως ποσες μερες κανει?
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω ζητησει ενεργοποιηση απο τη wind . αυριο σκοπευωνα το κανω. ξερεις μηπως ποσες μερες κανει?

 

1-2 εργάσιμες μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο προβλημα που εντοπισα στο system directory ψαχνοτας ειναι οτι μου βγαζει ενα error Unable to display file/system/preloadresult.lst .

Και κατι τελευταιο. Οταν κατεβαζω ενα αρχειο .jad και το περναω μεσα στο directory και παω να κανω download μου ωγαζει "907 Invalid COD File not found" .

 

 

Για αυτο μπορει να με βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα αρχεια τα περνας απο τον browser του κινητου.

Αν το προβλημα επιμεινει βγαλε τη μπαταρια και δοκιμασε

ξανα. Τι εφαρμογη ειναι;

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαζω ενα αρχειο .jad και το περναω μεσα στο directory και παω να κανω download μου ωγαζει "907 Invalid COD File not found" .

 

 

Για αυτο μπορει να με βοηθησει καποιος?

 

Τα λέει όλα εδώ post #9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

 

Έχω ένα πρόβλημα (?) με το bold mou.

δεν μου εμφανιζει σωστά τις κλήσεις (εισερχομενες--εξερχομενες)....

μεσω του log poy παταω, δεν εμφανίζει ας πουμε την τελευταια εισερχομενη κλήσει.

Αλλά με βγάζει κανα μήνα πριν.....

 

Τι να φταιέι ?? βασικά δεν έχω ιστορικο, μόνο αναπαντητες και αυτό επειδη εμφανίζεται στα μυνήματα....

 

ευχαριστώ.

Και κάτι άλλο, πως κάνεις rol -back se παλιότερη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

 

Έχω ένα πρόβλημα (?) με το bold mou.

δεν μου εμφανιζει σωστά τις κλήσεις (εισερχομενες--εξερχομενες)....

μεσω του log poy παταω, δεν εμφανίζει ας πουμε την τελευταια εισερχομενη κλήσει.

Αλλά με βγάζει κανα μήνα πριν.....

 

Τι να φταιέι ?? βασικά δεν έχω ιστορικο, μόνο αναπαντητες και αυτό επειδη εμφανίζεται στα μυνήματα....

 

ευχαριστώ.

Και κάτι άλλο, πως κάνεις rol -back se παλιότερη έκδοση?

 

Κάνε ένα Sim pull και λογικά θα στρώσει. Αλλιώς το να ξαναπεράσεις το ος είναι η μόνη λύση.

 

Downgrade κανείς απλώς κατεβάζοντας από καποίο site (πχ blackberrynews.com) κάποια παλαιότερη και ακολουθώντας τις οδηγίες την περνάς στην συσκευή σου. Απλά πρόσεχε να είναι miltulanguage και όχι dutch η east Asian.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα Sim pull και λογικά θα στρώσει. Αλλιώς το να ξαναπεράσεις το ος είναι η μόνη λύση.

 

Downgrade κανείς απλώς κατεβάζοντας από καποίο site (πχ blackberrynews.com) κάποια παλαιότερη και ακολουθώντας τις οδηγίες την περνάς στην συσκευή σου. Απλά πρόσεχε να είναι miltulanguage και όχι dutch η east Asian.

 

Σε ευχαριστώ πολύ....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα Bold και έχω τα εξής προβληματάκια :

 

1) έχω βάλει ένα theme που μου εμφανίζει στην αρχική οθόνη τις υποχρεώσεις του Ημερολογίου (κάτι σαν το Today των WM). Από τη στιγμή που αναβάθμισα την εφαρμογή του Facebook από 1.5 σε 1.6, έπαψαν να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη οι καταχωρήσεις της Agenda, ενώ εμφανίζονται κανονικά άμα μπω μέσα στο Ημερολόγιο !!! ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί οι καταχωρήσεις του ημερολογίου μου καταχωρούνται ως entries του Facebook (άμα πάω Calendar Properties > Options). Καμιά ιδέα ;

 

2) επίσης, ενώ έχω περάσει στην κάρτα μνήμης βίντεο και τραγούδια, ξαφνικά ορισμένα βίντεο τα βρίσκω μέσα στα ανώνυμα άλμπουμ της εφαρμογής Music και όχι στην εφαρμογή Video !! Άμα μπω με το BBFileScout τα βλέπω και τα τρέχω κανονικά από τους φακέλοςυ τους (τα βίντεο έιναι όλα στο φάκελο βίντεο). Καμιά ιδέα ;

 

Ευχαριστώ

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...