Jump to content

Τι γνώμη έχετε για τους υπολογιστές της ALTEC?


StandArd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανένας εμπειρία σε υπολογιστές της ALTEC?

Είναι ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος?

 

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι που δίνουν με κάθε αγορά 2 χρόνια δωρεάν ίντερνετ 24Mbit...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρία αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λεμε "εκαστως στο ειδος του". Η Altec τί εκανε μεχρι σήμερα;

 

..btw έτσι οπως παμε σε λίγο θα βγουν υπολογιστές: Cosmote, Mercedes, Hunday ... θα τους αγοράσετε;

Link to comment
Share on other sites

Altec ήταν το πρώτο μου pc. Η εικόνα που έχω είναι θετική. Να τονίσω ότι το μηχάνημα δουλεύει ακόμα παρόλο που είχε αγοραστεί πρίν 10 χρόνια. Από service δεν ξέρω πως τα πάνε μιας και δεν χρειάστηκε ποτέ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρία αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λεμε "εκαστως στο ειδος του". Η Altec τί εκανε μεχρι σήμερα;

 

..btw έτσι οπως παμε σε λίγο θα βγουν υπολογιστές: Cosmote, Mercedes, Hunday ... θα τους αγοράσετε;

Αν έχουν τις προδιαγραφές που ζητάμε γιατί όχι?

 

Altec ήταν το πρώτο μου pc. Η εικόνα που έχω είναι θετική. Να τονίσω ότι το μηχάνημα δουλεύει ακόμα παρόλο που είχε αγοραστεί πρίν 10 χρόνια. Από service δεν ξέρω πως τα πάνε μιας και δεν χρειάστηκε ποτέ.

Σε ευχαριστώ, αυτή την απάντηση ζητούσα (θετική/αρνητική εικόνα).

 

Πιθανότατα τώρα να αγοράσω ένα laptop της ALTEC...

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητά είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, μην βγάζεις συμπεράσματα από γνώμες για desktop. Συζητάμε για αυτά σε άλλο topic και θα δεις ότι γενικά είναι καλύτερα να πάρεις κάτι επώνυμο και όχι built to order. Ακόμα και για τα desktop όμως και μόνο ότι δεν ξέρεις τι βάζουν μέσα, αρκεί για να τα απορρίψεις. Για παράδειγμα λένε δίσκος τόσα GB. Ούτε κατασκευάστής ούτε τίποτα. Και αυτό είναι το πιο απλό παράδειγμα. Στις μητρικές, μνήμες και άλλα τμήματα, ούτε ξέρεις τι βάζουν, ούτε θέλεις να μάθεις πολλές φορές...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία σε υπολογιστές της ALTEC?

Είναι ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος?

 

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι που δίνουν με κάθε αγορά 2 χρόνια δωρεάν ίντερνετ 24Mbit...

 

Αν σε έναν υπολογιστή αυτό που σου αρέσει περισσότερο είναι το δώρο που δίνουνε μαζί, κάτι πάει στραβά. Ξανασκέψου το.

 

Αν και, αν ξέρεις απο υπολογιστές, στα desktops μπορείς να αλλάξεις και εσύ κάτι αν χαλάσει/θες κάτι καλύτερο.

 

Πάντως γενικότερα οι Altec δεν έχουν άσχημη φήμη (όχι ότι έχουν και ιδιαίτερα καλή βέβαια)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητά είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, μην βγάζεις συμπεράσματα από γνώμες για desktop. Συζητάμε για αυτά σε άλλο topic και θα δεις ότι γενικά είναι καλύτερα να πάρεις κάτι επώνυμο και όχι built to order. Ακόμα και για τα desktop όμως και μόνο ότι δεν ξέρεις τι βάζουν μέσα, αρκεί για να τα απορρίψεις. Για παράδειγμα λένε δίσκος τόσα GB. Ούτε κατασκευάστής ούτε τίποτα. Και αυτό είναι το πιο απλό παράδειγμα. Στις μητρικές, μνήμες και άλλα τμήματα, ούτε ξέρεις τι βάζουν, ούτε θέλεις να μάθεις πολλές φορές...

 

Στο θέμα που άνοιξα ζήτησα γνώμες για υπολογιστές (γενικά).

Όχι συγκεκριμένα laptop/desktop.

 

Εφόσον δε βλέπω αρνητικά συμπεράσματα για την ALTEC, σκέφτηκα να γίνω πελάτης τους - τόσο απλά.

Το δώρο απλώς με δελέασε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα το δώρο είναι πολύ καλό αν σκεφτεί κανείς ότι η αξία των 2 χρόνων adsl είναι κοντά στα 500€. Αν οι υπολογιστές είναι καλή λύση και όχι της πλάκας λέει τρελλά ένας altec πλέον. Εγώ που σκεφτόμουν για δεύτερο ένα φτηνό desktop και αν σκεφτεί κάποιος σε τιμές οτέ το adsl δώρο είναι 720€ και βρισκεις desktop altec από 700€ γιατί να μην αγοράσεις τη συνδεση λοιπόν και να σου κάνουν και εναν υπολογιστή δώρο;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρία αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λεμε "εκαστως στο ειδος του". Η Altec τί εκανε μεχρι σήμερα;

 

..btw έτσι οπως παμε σε λίγο θα βγουν υπολογιστές: Cosmote, Mercedes, Hunday ... θα τους αγοράσετε;

 

Χαχαχα!! Και που να ήξερες! Hyundai Η/Υ υπήρχαν παλιά (εποχές 8088).. :lol::lol::lol::lol:

 

Ναι συμφωνώ μαζί σου στο "έκαστος στο είδος του" (κι ο Λουμίδης στους καφέδες)!

 

Έχω να προσθέσω και κάτι ακόμα όμως. Με φωτεινή εξαίρεση τους Apple, ΠΟΤΕ μου δε συμπαθούσα τις εταιρίες που πουλούσαν "έτοιμους" υπολογιστές όπως IBM, Hewlett Packard και άλλες. Αν πρόκειται για PC μπορείς να κάνεις μια σύνθεση όπως την θέλεις εσύ σε οποιοδήποτε κατάστημα και πλέον όλες οι εταιρίες δίνουν εγγύηση οπότε γιατί να δώσεις αρκετά παραπάνω χρήματα για έναν IBM ή για έναν HP ή για έναν ALTEC; Αντί να πάρεις έναν IBM με 1000 ευρώ, θα πας στο πλαίσιο, στο e-shop ή σε οποιοδήποτε κατάστημα και θα φτιάξεις μια πολύ ανώτερη σύνθεση με τα ίδια ή και με λιγότερα χρήματα και μάλιστα με ίδια (μπορεί και καλύτερη) εγγύηση.

 

Αυτές οι εταιρίες είναι "απάτη" για μένα. Και επειδή τυχαίνει να δουλεύω στο δημόσιο, στην υπηρεσία που είμαι ΟΛΟΙ οι υπολογιστές είναι της ALTEC! Σας λέει κάτι αυτό; Οι μίζες παίρνουν και δίνουν αβέρτα! Να από που "ζουν" αυτές οι εταιρίες! Προμήθειες τρελές από μεγάλες εταιρίες και κυρίως από το δημόσιο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ηταν να παρω υπολογιστη πριν 6 περιπου χρονια ημουν και αναμεσα σε Altec.Γνωστοι μου που ειχαν παρει δεν μειναν καθολου ευχαριστημενοι γιατι αυτα που δωσαν ηταν πολυ περισσοτερα απο αυτα που τους προσφερε ο υπολογιστης και ειχαν και δωρα εκτυπωτες,σκανερ και τετοια και απο κει την πατησαν.Τελικα εγω πηρα PLATO και αυτη τη στιγμη απο αυτον γραφω.Πριν 5 μηνες πηρα απο το eshop ενα ετοιμο μηχανημα innovator με το οποιο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Το θεμα ειναι τι κομματια εχει μεσα το pc και σε τι τιμη δινεται.Αν εχει μεσα γνωστες μαρκες τοτε θα ειναι καλο.Για laptop ξεχνα το.Ωστοσω αναφερεις πως σε δελεαζει η συνδεση ιντερνετ.Αληθεια απο ποια εταιρια ειναι????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για laptop ξεχνα το.

 

Μπορείς να γράψεις περισσότερα γιατί να το ξεχάσω??

Δεν έχει καλή φήμη η ALTEC στα laptop?

 

Πιστεύω πως ακόμα κι αν μου προσφέρει λιγότερα αναλογικά με το κόστος, θα υπάρχει πάντα η σύνδεση του internet 2 ετών (αξίας >500 Ευρώ)...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις περισσότερα γιατί να το ξεχάσω??

Δεν έχει καλή φήμη η ALTEC στα laptop?

 

Πιστεύω πως ακόμα κι αν μου προσφέρει λιγότερα αναλογικά με το κόστος, θα υπάρχει πάντα η σύνδεση του internet 2 ετών (αξίας >500 Ευρώ)...

 

Εδω η acer που ειναι μια απο της μεγαλυτερες εταιριες τα laptop της θεωρουνται απο τα κατωτερα απο εδω μπορεις να καταλαβεις γιατι μακρια απο laptop μη επωνυμο.Δεν ξερεις τι κομματια εχουν μεσα.

Οσο για τη συνδεση εισαι τοσο σιγουρος οτι θα μπαινεις με 24Mbps και οχι με 2 και εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβληματα με τη συνδεση.Πρεπει να σιγουρευτεις οτι η συνδεση θα πεταει αφου αυτος ειναι ο λογος που θες να επιλεξεις τετοιον υπολογιστη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω η acer που ειναι μια απο της μεγαλυτερες εταιριες τα laptop της θεωρουνται απο τα κατωτερα απο εδω μπορεις να καταλαβεις γιατι μακρια απο laptop μη επωνυμο.Δεν ξερεις τι κομματια εχουν μεσα.

 

Για μένα τύχη είναι όλα κι εγώ όλο για τους acer ακουγα και άκουγα και ευτυχώς που τελικά το πήρα γιατί τώρα θα το χα μετανιώσει μιας και το μοντέλο που χα πάρει πριν 2 χρονια 1500€ σε αλλες εταιρείες έκανε πάνω από 2000€. Κι όμως το χω 2 χρόνια τώρα, με καθημερινή χρήση, στο στρατό μαζί, σε εκδρομές μαζί και ανοιχτό για κατεβαστήρι ατελείωτες ώρες και είναι άψογο, ούτε πλαστικά έχουν αλλοιωθεί που διάβαζα σε φορουμ, ποιότητα άψογη μετά από πολύ ταλαιπωρία. Σκέψου να τους είχα ακούσει όλους αυτους τότε. Οπότε αν σου κάτσει το πρόβλημα σου κατσε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αμα το θες αγορασε το δεν ειναι καθολου ασχημα οι περισσοτεροι απο εδω δεν εχουμε αγορασει ποτε altec για αυτο λεμε μπαρουφες εγω παντως σου το προτεινω γιατι δεν ειναι καλυτερες και acer και η sony εγω εχω ενα hp 9000series και δεν ειχε ουτε καν windows vista repair cd μεσα και πηρα αθηνα και το εφεραν απο βουλγαρια παντως μεχρι στιγμης ακομα καλα παει
Link to comment
Share on other sites

Για φορητούς υπολογιστές συζητάμε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=61610

 

Περιοριστείτε στις εμπειρίες σας από μηχανήματα altec, αν έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Εδω η acer που ειναι μια απο της μεγαλυτερες εταιριες τα laptop της θεωρουνται απο τα κατωτερα απο εδω μπορεις να καταλαβεις γιατι μακρια απο laptop μη επωνυμο.Δεν ξερεις τι κομματια εχουν μεσα.

Οσο για τη συνδεση εισαι τοσο σιγουρος οτι θα μπαινεις με 24Mbps και οχι με 2 και εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβληματα με τη συνδεση.Πρεπει να σιγουρευτεις οτι η συνδεση θα πεταει αφου αυτος ειναι ο λογος που θες να επιλεξεις τετοιον υπολογιστη.

 

Δε μπορεί τέτοια ατυχία ρε.

 

Και το ίντερνετ και ο υπολογιστής για τα σκουπίδια??

 

Συμφωνώ με τα επώνυμα αλλά αυτή είναι ιδιαίτερη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να πω πως μπορεις με τα ιδια λεφτα να παρεις εναν υπολογιστη που να εχει τεχνικα χαρακτηριστηκα πολυ ανωτερα απο τον συγκεκριμενο και να μην χρειαζεται να τον αναβαθμιζεις.Οσο για τη συνδεση δεν ειναι θεμα ατυχιας.Ξερεις εσυ αυτη τη στιγμη καμια συνδεση που να φταμει τα 21Mbps(γιατι δεν ειναι 24).Ο μονος παροχος πυ αυτη τη στιγμη μπορει να σου προσφερει καλες ταχυτητες ειναι ο ΟΤΕ και εχει και καλη εξυπηρετηση για τυχον προβληματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να πω πως μπορεις με τα ιδια λεφτα να παρεις εναν υπολογιστη που να εχει τεχνικα χαρακτηριστηκα πολυ ανωτερα απο τον συγκεκριμενο και να μην χρειαζεται να τον αναβαθμιζεις.Οσο για τη συνδεση δεν ειναι θεμα ατυχιας.Ξερεις εσυ αυτη τη στιγμη καμια συνδεση που να φταμει τα 21Mbps(γιατι δεν ειναι 24).Ο μονος παροχος πυ αυτη τη στιγμη μπορει να σου προσφερει καλες ταχυτητες ειναι ο ΟΤΕ και εχει και καλη εξυπηρετηση για τυχον προβληματα.

 

Όλοι οι υπολογιστές χρειάζονται αναβάθμιση. Αργά ή γρήγορα.

 

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στις συνδέσεις ίντερνετ - δεν ξέρω.

Αυτό για τον ΟΤΕ το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα που άνοιξα ζήτησα γνώμες για υπολογιστές (γενικά).

Όχι συγκεκριμένα laptop/desktop.

 

Εφόσον δε βλέπω αρνητικά συμπεράσματα για την ALTEC, σκέφτηκα να γίνω πελάτης τους - τόσο απλά.

Το δώρο απλώς με δελέασε περισσότερο...

 

για laptop δεν θα επενδυα χρηματα σε αυτη την εταιρεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

για laptop δεν θα επενδυα χρηματα σε αυτη την εταιρεια.

 

Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό??

 

Δε καταλαβαίνω γιατί δεν εμπιστεύεστε καθόλου αυτή την εταιρία...

Εντάξει, δεν ανήκει στις επώνυμες αλλά να επαναλάβω πως η προσφορά με τα 2 χρόνια ίντερνετ είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

 

Ακόμα, πιο λογικό δεν είναι να είναι πιο ακριβοί οι υπολογιστές που εμείς "χτίζουμε" από αυτούς που αγοράζουμε έτοιμους και έχουν διανεμηθεί και τυποποιηθεί σε μεγάλο βαθμό (και άρα μειώνεται το συνολικό κόστος)?

Δε νομίζω να συμβαίνει το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

To κόστος στα "ψυγεία" μειώνεται επειδή τα επιμέρους τμήματα είναι χειρότερα από αυτά που θα έβαζες μόνος σου. Οι "προσφορές" με adsl κλπ. δεν πρέπει να είναι κριτήριο, μην τις υπολογίζεις καν. Αν θέλεις adsl, πήγαινε σε έναν πάροχο, οι τιμές έχουν πέσει σε εξεφτελιστικά επίπεδα πλέον.

 

Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, οι περισσότεροι που ασχολούνται και μπορούν να επιλέξουν τμήματα για ένα μηχάνημα, δεν θα σου πουν μην πάρεις συγκεκριμένα Altec, θα σου πουν μην πάρεις οποιοδήποτε έτοιμο μηχάνημα. Το έγραψα και πριν, δεν ξέρεις τι βάζουν μέσα. Ειδικά σε μητρικές, μνήμες κλπ., μπορεί να βρεις πολύ κακής ποιότητας τμήματα.

 

Όσο για τα φορητά, το ξαναγράφω, είναι εντελώς διαφορετική ιστορία. Έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα κατασκευής και η υποστήριξη και αυτά τα προσφέρουν μόνο κατασκευαστές με μεγάλη εμπειρία στον χώρο.

 

Αν θέλεις να αγοράσεις υπολογιστή και δεν ξέρεις να επιλέξεις επι μέρους τμήματα, βρες κάποιον φίλο να το κάνει και μην ασχολείσαι με προσφορές και άλλα παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απο φιλους ξερω που την πατησαν πολλες φορες βλεποντας δωρα και πηγαιναν και επαιρναν μηχανιματα λογω του οτι ειχαν αρκετα δωρα(ηχεια,εκτυπωτες κ.α περιφεριακα) και μετα τρεχαν συνεχεια σε επιδιωρθωσεις.Το οτι σου δινουν ενα δωρο αξιας 500+ ευρω πρεπει να σε βαζει σε σκεψεις.Εγω βλεποντας τετοια προσφορα θα ηταν το πρωτο που θα απεκλεια,παντα ειμαι καχυποπτος σε ολες τις αγορες που βλεπω μπολικα δωρα και δεν με δελεαζουν καθολου.Και στο ξαναλεω μιας και δινεις βαρυτητα στη συνδεση να σιγουρευτεις οτι πιανει καλες ταχυτητες και δεν σε αποσυνδεει σε τυχαιο χρονο και να δεις μην σε υποχρεωσουν να κανεις κανεις κανενα συμβολαιο δηλαδη 2 χρονια δωρο internet και μετα υποχρεοτικο συμβολαιο για αλλο 1-2 χρονια.Δεν ξερω υποθεσεις κανω αλλα τετοιες μα'ι'μου νιες να τις περιμενεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To κόστος στα "ψυγεία" μειώνεται επειδή τα επιμέρους τμήματα είναι χειρότερα από αυτά που θα έβαζες μόνος σου. Οι "προσφορές" με adsl κλπ. δεν πρέπει να είναι κριτήριο, μην τις υπολογίζεις καν. Αν θέλεις adsl, πήγαινε σε έναν πάροχο, οι τιμές έχουν πέσει σε εξεφτελιστικά επίπεδα πλέον.

 

Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, οι περισσότεροι που ασχολούνται και μπορούν να επιλέξουν τμήματα για ένα μηχάνημα, δεν θα σου πουν μην πάρεις συγκεκριμένα Altec, θα σου πουν μην πάρεις οποιοδήποτε έτοιμο μηχάνημα. Το έγραψα και πριν, δεν ξέρεις τι βάζουν μέσα. Ειδικά σε μητρικές, μνήμες κλπ., μπορεί να βρεις πολύ κακής ποιότητας τμήματα.

 

Όσο για τα φορητά, το ξαναγράφω, είναι εντελώς διαφορετική ιστορία. Έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα κατασκευής και η υποστήριξη και αυτά τα προσφέρουν μόνο κατασκευαστές με μεγάλη εμπειρία στον χώρο.

 

Αν θέλεις να αγοράσεις υπολογιστή και δεν ξέρεις να επιλέξεις επι μέρους τμήματα, βρες κάποιον φίλο να το κάνει και μην ασχολείσαι με προσφορές και άλλα παρόμοια.

 

ΟΚ. Κατάλαβα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Εγω παντως απο φιλους ξερω που την πατησαν πολλες φορες βλεποντας δωρα και πηγαιναν και επαιρναν μηχανιματα λογω του οτι ειχαν αρκετα δωρα(ηχεια,εκτυπωτες κ.α περιφεριακα) και μετα τρεχαν συνεχεια σε επιδιωρθωσεις.Το οτι σου δινουν ενα δωρο αξιας 500+ ευρω πρεπει να σε βαζει σε σκεψεις.Εγω βλεποντας τετοια προσφορα θα ηταν το πρωτο που θα απεκλεια,παντα ειμαι καχυποπτος σε ολες τις αγορες που βλεπω μπολικα δωρα και δεν με δελεαζουν καθολου.Και στο ξαναλεω μιας και δινεις βαρυτητα στη συνδεση να σιγουρευτεις οτι πιανει καλες ταχυτητες και δεν σε αποσυνδεει σε τυχαιο χρονο και να δεις μην σε υποχρεωσουν να κανεις κανεις κανενα συμβολαιο δηλαδη 2 χρονια δωρο internet και μετα υποχρεοτικο συμβολαιο για αλλο 1-2 χρονια.Δεν ξερω υποθεσεις κανω αλλα τετοιες μα'ι'μου νιες να τις περιμενεις.

 

Μην ανησυχείς. Το έχω ψάξει και δε κοροϊδεύουν στα συμβόλαια - για ποιότητα δε ξέρω.

Αυτό που έπαθαν οι φίλοι σου, το έχω πάθει και εγώ παλαιότερα...

Είμαι αισιόδοξος αυτή τη φορά.

 

 

Από ότι μπορώ να συμπεράνω, τα laptop είναι ευαίσθητες κατασκεύες.

Μέχρι τι μπορώ να πάθω σε περίπτωση που δεν είναι καλή η ποιότητα κατασκεύης (ίσως η πιο σημαντική απορία που έχω)??

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...