Jump to content

Καρκίνος


ramanujan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, πριν λίγες μέρες έμαθα ότι ένας πολύ δικός μου άνθρωπος έχει καρκίνο. Έχει έναν όγκο πίσω από το μάτι και πρέπει να χειρουργηθεί άμεσα. Παραδόξως κάνει αστεία, μας πειράζει όλους και το παίζει χαλαρή, ενώ είμαι σίγουρη ότι τραβάει μεγάλο ζόρι. Τι μπορώ να κάνω για να τη βοηθήσω, να τη στηρίξω, γιατί προς το παρόν μας στηρίζει αυτή, γιατί με το που τη βλέπουμε δεν αντέχουμε. Οι μεγαλύτεροι συγκρατιούνται, αλλά εγώ κλαίω. Είναι ένας άνθρωπος γεμάτος ζωή και όρεξη, είναι πολύ άδικο. Δεν καπνίζει, δεν κάνει τίποτα κακό για την υγιεία της. Δεν καταλαβαίνω, γιατί να το πάθει αυτό. Ξέρω ότι μιλάω εγωιστικά, αφού τόσοι άνθρωποι έχουν προβλήματα και πολύ πιο σοβαρά. Είναι απλώς ότι δεν το περιμένεις, δεν πιστεύεις ότι θα συμβεί σε σένα, τουλάχιστον υποσεινήδητα όχι. Θέλω να μιλήσουμε γι' αυτό και να μου προτείνεται τι να κάνω, αν ξέρετε κάποιο γιατρό κ.λ.π. Ευχαριστώ.
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλά πράγματα γίνονται χωρίς να ξέρουμε το γιατί.

Μήπως ξέρεις τί έχουν πει οι γιατροί?

Καλό είναι να συγκρατήσε μπροστά της όσο μπορείς και να μην της το θυμίζεις (αν και σίγουρα θα το σκέφτεται συνέχεια).

Link to comment
Share on other sites

:( Κρίμα ... στηρίξτε την όσο μπορείτε και να μην την λυπάστε καθόλου ! Στην κωλοζωή αυτή είναι στο "πρόγραμμα' να μας τύχει κάτι τέτοιο(ή παρόμοιο) ή όχι! Το ότι έχει την ψυχική δύναμη να το περνάει έτσι όπως μας το περιγράφεις είναι προς τιμήν της!

Θα σου πρότεινα ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΕΙΣ ποτέ μπροστά της , χειρότερο θα της κάνεις! Να συμπεριφέρεσαι όπως και στις φίλες σου και ΑΝ τύχει και το αναφέρει αυτή το συμβάν , τότε να την στηρίξεις και να την "αγκαλιάσεις" και σωματικά αλλά και ψυχικά (...το βασικότερο)! Μακάρι να πάνε όλα καλά.... που είμαι σίγουρος ότι θα πάνε:)

Link to comment
Share on other sites

Για να αντιμετωπίζεις κάτι τέτοια ζητήματα πρέπει μέσα σου να έχει ωριμάσει η ιδέα της απώλειας και του θανάτου και σε αυτή την ηλικία σπάνια συμβαίνει κάτι τέτοιο.Τέτοια περιστατικά ίσως ξαναδείς όσο μεγαλώνεις και θα αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα μέσα από μια διαφορετική σκοπιά,περισσότερο λογική παρά συναισθηματική.Δεν μπορώ να σου πω πως να σκέφτεσαι και πως να συμπεριφέρεσαι παρά μόνο να είσαι ο ευατός σου και να ελπίζεις μέχρι το τέλος,μην προδικάζεις γεγονότα δεν ξέρεις τι επιφυλάσει η μοίρα στον καθένα μας.Δες το ποτήρι μισογεμάτο,η τεχνολογία έχει κάνει μεγάλα βήματα στην ιατρική.Καλό κουράγιο και να μην σε στεναχωρεί τίποτα :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους. Δυστυχώς δεν μου λένε και μένα πολλά για τους γιατρούς, για να μη με στενοχωρήσουν και τέτοια. Έχασα πρόσφατα τον παππού μου από καρκίνο, και ήταν πραγματά πολύ δύσκολη περίοδος. Καταλαβαίνω αυτό που είπε ο tsatsos_21, και πιστεύω ότι είναι ότι εγώ δε θέλω να ωριμάσει αυτή η ιδέα. Ξέρω ότι πρέπει να τη στηρίζω και να περνάω πολύ ώρα μαζί της, αλλά καλά όλα αυτά, όταν την βλέπω δεν μπορώ, λυγίζω και όσο και να προσπαθώ δε γίνεται τίποτα, κλαίω και τη στεναχωρώ περισσότερο. Είναι άλλωστε πολύ πρόσφατο. Τέλος πάντων, αν έχετε να προτείνετε κάτι για κανένα νοσοκομείο, που να είναι καλύτερο γι' αυτά τα θέματα, κάποιο γιατρό, περιμένω. Ευχαριστώ και πάλι.
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άμα φτάσει κάποιος στον καρκίνο η συμβατική ιατρική δεν μπορεί να κάνει και πολλά..

Εξαρτάται όμως σε ποιο στάδιο βρίσκεται..Αν είναι στην αρχή ίσως με εγχείρηση να μπορεί να απαλλαχθεί..Αλλά μιλάω εντελώς υποθετικά..

 

Στην πρόληψη πάντως μεγάλο ρόλο παίζει η διατροφή και έχει φανεί σε έρευνες ότι η ζωική πρωτεΐνη δίνει πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη του καρκίνου..

 

Περαστικά εύχομαι..

Link to comment
Share on other sites

epeidh exasa ton mpampa mou to 1991 42 xronon kai malista to mathame ton teleytaio mhna xoris na mporoume na kanoume kati para mono thn psyxologikh ypostirixh giati eimastan sthn germania tote kai ton eixame paei sto ogkologiko tou monaxou.. h kalyterh antimetopish einai OTI DEN SYMBAINEI APOLYTOS TIPOTA OYTE KOYBENTA leitourgei thetikotata sth psyxologia tou asthenous pistepse me dokimasmeno koinos thn trelh sou eyxomai olopsyxa perastika sthn filh sou kai oti voitheia xreiasths pes mou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους. Δυστυχώς δεν μου λένε και μένα πολλά για τους γιατρούς, για να μη με στενοχωρήσουν και τέτοια. Έχασα πρόσφατα τον παππού μου από καρκίνο, και ήταν πραγματά πολύ δύσκολη περίοδος. Καταλαβαίνω αυτό που είπε ο tsatsos_21, και πιστεύω ότι είναι ότι εγώ δε θέλω να ωριμάσει αυτή η ιδέα. Ξέρω ότι πρέπει να τη στηρίζω και να περνάω πολύ ώρα μαζί της, αλλά καλά όλα αυτά, όταν την βλέπω δεν μπορώ, λυγίζω και όσο και να προσπαθώ δε γίνεται τίποτα, κλαίω και τη στεναχωρώ περισσότερο. Είναι άλλωστε πολύ πρόσφατο. Τέλος πάντων, αν έχετε να προτείνετε κάτι για κανένα νοσοκομείο, που να είναι καλύτερο γι' αυτά τα θέματα, κάποιο γιατρό, περιμένω. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Βασικά εγώ έτυχε να βιώσω πέρυσι μια έμμεσα παρόμοια εμπειρία. Η κολλητή φίλη της αδερφής μου είχε πρόβλημα με καρκίνο (επίσης νέα μόλις 17χρόνων, καμία σχέση με καπνίστρια) και όλοι μείναμε κόκκαλο. Τες Παντων αυτή η κοπέλα από ένα σήμειο και μετά το αντιμετώπισε πολύ ψύχραιμα αντίθετα η αδελφή μου ήταν όλη την προηγούμενη χρονία ένα ράκος. Αυτό που θέλω να πώ είναι λόγικο έσυ ως κοντινός άνθρωπος να το παίρνεις πιο βαριά από την ίδια αλλά τουλάχιστον μπροστά της να φέρεσαι φυσιολογικά δεν χρειάζεται να στενοχωριέται περαιτέρω.

 

Όσο για τους γιατρούς δεν έχει κάνενα νόημα να ρώτας να σου συστύσουμε κάποιον. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορέτικη και το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό για να βασιστείς σε γνώμες τρίτων. Η μόνη γνώμη που μπορείται να εμπιστεύτειτε είναι από κάποιον γνώστο που να έχει επιστημονική γνώμη πάνω στο θέμα (πχ γιατρός ή κάτι αντίστοιχο). Στο αναφέρω γιατί η συγκέκριμενη φίλη μας στην άρχη της θεράπειας της κίνδυνευσε γιατί ακολούθησε ελαφρά τη καρδία προτάσεις γνωστών και φίλων.

 

Πάντως για να σου δώσω μια παράπανω ελπίδα η συγκεκριμένη κοπέλα έχει ξεπεράσει πλέον το πρόβλημα ( με χημιοθεραπείες κτλ) και άναρώνει. Και αυτό που της είπαν οι γιατροί είναι ότι όταν ένας οργάνισμος είναι υγιής (δεν κάνει κακή ζωή, δεν καπνίζει, δεν έχει άλλα προβλήμτα υγείας) και η διάγνωση γίνει γρήγορα οι ελπίδες πολλαπλασιάζονται αυτόματα.

 

Τέλος καλή ανάρρωση και σύντομα να το ξεπεράσει η φίλη σου αυτό το πρόβλημα:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να της δωσεις κουραγιο

ποσο μαλλον αν ειναι συμμαθητρια σου η φιλη σου,δηλαδη εχετε πανω κατω την ιδια ηλικια θα εχετε και αλλα σχεση απο οτι αν ηταν καποιος μεγαλυτερος.παντως περα απο οτι λεμε εδω η συγκεκριμενη ασθενια

ειναι μεγαλο ζορι,για μενα οτι χειροτερο μπορει να τυχει σε καποιον.καλα αν μιλαμε και για νεαρη ηλικια εκει πλεον δεν το συζητω...:(

το καλυτερο θα ηταν ,μπροστα της τουλαχιστον να συμπεριφερεσαι σαν να μην συμβαινει απολυτος ΤΙΠΟΤΑ.Μην δειξεις οτι τη λυπασαι και μην αλλαξεις την συμπεριφορα σου απεναντι της σε καμια περιπτωση,γιατι θα την κανεις να νιωσει ασχημα(μπορει εσυ να μην το καταλαβαινεις αλλα ετσι ειναι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ζησει στο παρελθον απωλεια φιλης απο αυτη την νοσο.

ωστοσο μην εισαι απαισιοδοξη,δεν παει να πει οτι ειναι και τελειωμενος καποιος αν εχει τετοια νοσο.

απλα και μονο ο φοβος της ασθενειας αυτης φτανει για να τρομοκρατηθει καποιος.

προσπαθησε να μην κλαις μπροστα της,πιστεψε με θα ειναι καλυτερα,να περνας χρονο μαζι της και γενικα οταν την κοιτας μην της δινεις να καταλαβει οτι κοιτας μια βαρια ασθενη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

να της συμπεριφερεσαι οπως πριν.αυτο ειναι το καλυτερο.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...