Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα..εκανα αιτηση πριν μια βδομαδα για πιστωτικη στην πειραιως..αλλα ακομα δεν εχω καποιο νεοτερο..ειναι καλο 'η κακο;;
Link to comment
Share on other sites

Ν26 με Google pay ελλάδα γίνεται να παίξει κάπως; Πχ με γερμανικό λογαριασμό Google;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να κάνω άλλη μία ερώτηση; συγνώμη αλλά είμαι εντελώς noob στο θέμα. Αγοράζω ένα προίον 1000 ευρώ σε 10 άτοκες ας πούμε των 100. Μπορώ εγώ εν τέλει αργότερα να βάλω στη κάρτα 500 +500 για παράδειγμα; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να κάνω άλλη μία ερώτηση; συγνώμη αλλά είμαι εντελώς noob στο θέμα. Αγοράζω ένα προίον 1000 ευρώ σε 10 άτοκες ας πούμε των 100. Μπορώ εγώ εν τέλει αργότερα να βάλω στη κάρτα 500 +500 για παράδειγμα; Ευχαριστώ

 

Τι εννοείς με το "να βάλω στην κάρτα 500 + 500"; Να πας να ξεχρεώσεις την κάρτα σε δυο δόσεις; Με τον τρόπο που το λες, σίγουρα όχι.

Τώρα, αν γίνεται μέσω κάποιας διαδικασίας και σε συνεργασία με το κατάστημα (να πας από το κατάστημα πάλι), δεν το γνωρίζω, αν και λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

΄Οποτε θες , καταθέτεις οποιοδήποτε ποσό.

Το Μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να εξοφλείς την ελάχιστη καταβολή ή ακόμα καλύτερα όλο το ποσό του λογαριασμού για να μην χρεώνεσαι τόκους.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Thodoris ναι αυτό εννοώ να το εξοφλήσω εν τέλει σε δύο δόσεις. Vasileios μιλάω για εξόφληση του λογαριασμού και να βάλω και στην ουσία παραπάνω λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Thodoris ναι αυτό εννοώ να το εξοφλήσω εν τέλει σε δύο δόσεις. Vasileios μιλάω για εξόφληση του λογαριασμού και να βάλω και στην ουσία παραπάνω λεφτά.

 

Κανείς δεν σε εμποδίζει να πληρώσεις όσα χρήματα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σε εμποδίζει να πληρώσεις όσα χρήματα θέλεις.

 

Αν κατάλαβα καλά, λέει να βάλει δόσεις σε κατάστημα.

Προφανώς μπορεί να βάλει ότι ποσό θέλει στην κάρτα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όταν έρθει η ώρα της αποπληρωμής της δόσης, ότι η τράπεζα θα τραβήξει μεγαλύτερο ποσό από το "συμφωνηθέν"

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη το ρώτησα καλά... Να βαλω 10 άτοκες δόσεις σε κατάστημα και εν τέλει εγώ να πάω και να το πληρώσω σε λιγότερες δόσεις (2) βάζωντας παραπάνω χρήματα από την αρχική δόση που συμφώνησα.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, λέει να βάλει δόσεις σε κατάστημα.

Προφανώς μπορεί να βάλει ότι ποσό θέλει στην κάρτα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όταν έρθει η ώρα της αποπληρωμής της δόσης, ότι η τράπεζα θα τραβήξει μεγαλύτερο ποσό από το "συμφωνηθέν"

 

α) Δεν μίλησε για αυτόματη πληρωμή , ώστε η τράπεζα να τραβήξει περισσότερα η λιγώτερα

β) Δεν είπε να βάλει τα χρήματα σσε λογαριασμό , αλλά να πληρώσει την κάρτα.

Οπότε η απάντηση μου ισχύει

Όσα θες μπορείς να πληρώσεις στην κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν μίλησε για αυτόματη πληρωμή , ώστε η τράπεζα να τραβήξει περισσότερα η λιγώτερα

β) Δεν είπε να βάλει τα χρήματα σσε λογαριασμό , αλλά να πληρώσει την κάρτα.

Οπότε η απάντηση μου ισχύει

Όσα θες μπορείς να πληρώσεις στην κάρτα σου.

 

Σχετικά με το "β", δε μιλησε κανείς για λογαριασμό

 

Και να τα βάλει τα λεφτά στην κάρτα πάλι σε 10 δόσεις θα τα δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη το ρώτησα καλά... Να βαλω 10 άτοκες δόσεις σε κατάστημα και εν τέλει εγώ να πάω και να το πληρώσω σε λιγότερες δόσεις (2) βάζωντας παραπάνω χρήματα από την αρχική δόση που συμφώνησα.

 

Δεν αλλάζει κάτι. Και όλο το ποσό να έχεις μέσα δεν μπορείς να το πληρώσεις σε μια δόση αν κατα την αγορά είχες βαλει 10 δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη το ρώτησα καλά... Να βαλω 10 άτοκες δόσεις σε κατάστημα και εν τέλει εγώ να πάω και να το πληρώσω σε λιγότερες δόσεις (2) βάζωντας παραπάνω χρήματα από την αρχική δόση που συμφώνησα.
Αν έχεις συμφωνήσει 10 δόσεις, τότε 10 δόσεις θα βγουν. Δεν θα ξεχρεωσεισ νωρίτερα αυτές τις δόσεις όσα και να βάλεις. Απλά θα είναι πληρωμενεσ και οι επόμενες αν βάλεις παραπάνω. Θα είναι πληρωμενεσ εννοώ ότι θα έχεις πιστωτικουσ λογαριασμούς κάθε μήνα που θα εκδιδεται ο μηνιαοσ λογαριασμός με την δόση των 100.

 

Αυτό που ζητάς, δλδ να πάρεις κάτι με 10 δόσεις και αφού έχεις τα λεφτά νωρίτερα να τις ξεχρεωσεισ και να τις "κλείσεις" λέγεται ωριμανση δοσεων και δεν το δέχονται όλες οι τράπεζες.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λέτε και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Πρακτικά όμως εν τέλει μπορώ να βάλω τα χρήματα και να μου έρχονται οι λογαριασμοί πιστωτικοί... Μπορώ τα χρήματα που θα βάλω να είναι και παραπάνω από το ποσό το συνολικό της κάρτας ή θα μου το απορρίψει;

 

Και μια άλλη ερώτηση: Παίρνω το προιόν που κάνει 1000 σε 10 δόσεις των 100. Από τη κάρτα "φεύγει" γίνεται μη διαθέσιμο εντελώς το χιλιάρικο κατευθείαν ή έρχεται στον επόμενο λογαριασμό η μία δόση των 100 οπότε δεν έχω διαθέσιμα αυτά τα 100 ευρώ μέχρι να τα ξαναβάλω προφανώς; και τα άλλα 900 παραμένουν διαθέσιμα;

Edited by aris4me
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λέτε και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Πρακτικά όμως εν τέλει μπορώ να βάλω τα χρήματα και να μου έρχονται οι λογαριασμοί πιστωτικοί... Μπορώ τα χρήματα που θα βάλω να είναι και παραπάνω από το ποσό το συνολικό της κάρτας ή θα μου το απορρίψει;

 

Όπως σου είπε και ο Βασίλειος, μπορείς να βάλεις όποιο ποσό θέλεις στην κάρτα σου, και έτσι έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι δε θα τοκιστούν όποιοι λογαριασμοί ξεχαστούν να πληρωθούν.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις (για να αποφύγεις τυχόν τόκους) είναι να συνδέσεις την κάρτα με κάποιον λογαριασμό (δε γνωρίζω αν το κάνουν αυτόματα οι τράπεζες, οπότε μπορεί να μη χρειάζεται να κάνει κάτι γι' αυτό) και επίσης να βάλεις αυτόματη εξόφληση ολόκληρου του υπολοίπου και όχι την ελάχιστη καταβολή. (Δε θα τοκιστούν με την προϋποθεση ότι υπάρχει το ποσό στο λογαριασμό σου για να εξοφλήσει το λογαριασμό).

 

Και μια άλλη ερώτηση: Παίρνω το προιόν που κάνει 1000 σε 10 δόσεις των 100. Από τη κάρτα "φεύγει" γίνεται μη διαθέσιμο εντελώς το χιλιάρικο κατευθείαν ή έρχεται στον επόμενο λογαριασμό η μία δόση των 100 οπότε δεν έχω διαθέσιμα αυτά τα 100 ευρώ μέχρι να τα ξαναβάλω προφανώς; και τα άλλα 900 παραμένουν διαθέσιμα;

 

Για ευκολία ας υποθέσουμε ότι κάνεις μόνο αυτή την αγορά (1000 ευρώ σε 10 δόσεις) και το όριο της κάρτας σου είναι 1000 ευρώ.

Από την κάρτα φεύγουν και τα χίλια ευρώ (άρα δε μπορείς να κάνεις άλλη αγορά). Στον επόμενο λογαριασμό θα φανεί η πρώτη δόση (100 ευρώ). Μόλις πληρώσεις τα 100 ευρώ, τότε θα μπορείς να κάνεις αγορές συνολικής αξίας 100 ευρώ (είτε με δόσεις είτε χωρίς).

 

Εδώ υπάρχει το εξής: Όταν είχα πάρει τηλέφωνο μια φορά για να ρωτήσω το υπόλοιπο της κάρτας μου (ήθελα να κάνω μια μεγάλη πληρωμή), μου είχαν πει δυο ποσά. Άλλο ποσό για να βάλω σε δόσεις, και άλλο ποσό για εφάπαξ πληρωμή. Μπορείς να τα βρίσκεις και μόνος σου αυτά τα ποσά (δε θυμάμαι ακριβώς να σου πω τον τρόπο), αλλά η εύκολη λύση είναι με το τηλέφωνο στην τράπεζα ~ειδικά όταν είσαι κοντά στο ταμείο.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή ήσουν κατατοπιστικοτατος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τι να κάνουμε θα τα μάθουμε και οι καινούριοι :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις, πριν από 3 χρόνια, ήξερα λιγότερα από ότι εσύ τώρα.

 

Προσωπικά, δουλεύω την κάθε κάρτα εκεί που έχει τη μεγαλύτερη επιστροφή σε δώρα/ποσά επιστροφής κτλ. Έτσι κερδίζουμε και κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Από 01/09/2018, στον Πίνακα Επιβράβευσης yellow τροποποιείται ο υπολογισμός yellows για συναλλαγές αγορών με χρήση χρεωστικής κάρτας σε Συνεργάτες του Προγράμματος και διαμορφώνεται σε 5 yellows για κάθε 1 ευρώ αξίας συναλλαγής. Ενημερωθείτε στο site του yellow.
Link to comment
Share on other sites

Για eurobank τι παίζει με την συνδρομή; Μου είπαν τον πρώτο χρόνο δωρεάν και από κει και πέρα 30 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω; Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

Για eurobank τι παίζει με την συνδρομή; Μου είπαν τον πρώτο χρόνο δωρεάν και από κει και πέρα 30 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω;
Εγώ τους έκανα αίτημα για αντιλογισμο της συνδρομης διαφορετικά θα ακύρωσω την κάρτα. Σε 3 μέρες με πήραν και μου είπαν ότι θα προχωρήσουν σε αντιλογισμο όπως και έγινε. Αλλά πρέπει πρώτα να δεις την χρέωση της συνδρομης για να τους πάρεις.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από 01/09/2018, στον Πίνακα Επιβράβευσης yellow τροποποιείται ο υπολογισμός yellows για συναλλαγές αγορών με χρήση χρεωστικής κάρτας σε Συνεργάτες του Προγράμματος και διαμορφώνεται σε 5 yellows για κάθε 1 ευρώ αξίας συναλλαγής. Ενημερωθείτε στο site του yellow.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Άρα τρώει άκυρο πλέον η χρεωστική της Πειραιώς, από τη στιγμή που 1% (τόσο είναι τα 5 yellows/ευρώ αγοράς) είναι το ελάχιστο που μου δίνουν και άλλες κάρτες. Όχι τίποτα άλλο, μην ψάχνομαι πια κάρτα να δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έκανα αίτημα για αντιλογισμο της συνδρομης διαφορετικά θα ακύρωσω την κάρτα. Σε 3 μέρες με πήραν και μου είπαν ότι θα προχωρήσουν σε αντιλογισμο όπως και έγινε. Αλλά πρέπει πρώτα να δεις την χρέωση της συνδρομης για να τους πάρεις.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Το αίτημα το έκανες τηλεφωνικά;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω χρήματα από το εξωτερικό στην εθνική τράπεζα μέσωr revolut.

Μου ζητάει να συμπληρώσω το swift code της εθνική αλλά δεν το ξέρω

Μπορεί κάποιος/α να μου απαντήσει, παρακαλώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...