Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

αποσυνδεσε απο τη καρτα τον λογαριασμο μισθοδοσιας
Link to comment
Share on other sites

αποσυνδεσε απο τη καρτα τον λογαριασμο μισθοδοσιας

 

Το ανέφερα αυτό αλλά μου είπαν ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση. Τα λόγια ήταν τα εξής μετά και από επιβεβαίωση που πήρε από 2 συναδέλφους του. Από την στιγμή που ανοίγεις λογαριασμό σε CC τότε κάνεις και επιλογή σε ποια τράπεζα θες να διατηρηθεί το όριο ανάληψης.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα αυτό αλλά μου είπαν ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση. Τα λόγια ήταν τα εξής μετά και από επιβεβαίωση που πήρε από 2 συναδέλφους του. Από την στιγμή που ανοίγεις λογαριασμό σε CC τότε κάνεις και επιλογή σε ποια τράπεζα θες να διατηρηθεί το όριο ανάληψης.

 

Στην "Έθνος" έγραψαν ότι θα γίνει αλλαγή στα CC όσον αφορά το όριο ανάληψης (από 1800 στα 2300) όπως επίσης και στο άνοιγμα λογαριασμών. Για μέσα στις επόμενες ημέρες είπαν.

Δεν κάνεις μια ακύρωση στην ALPHA και να δεις πότε και αν θα γίνει αυτή η αλλαγή να πας λίγο αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω/πω τόσα πολλά για αυτή την εξυπνάδα με το άνοιγμα 2-3 λογαριασμού εν μέσω CC, αλλά θα συγκρατηθώ... Θα αρκεστώ να πω, Ελλάδα είσαι! :lol:

DJKostas παθών και εγώ, αναγκαστικά πήγα στην Alpha αν και φυσικά δεν το ήθελα... Ευτυχώς, για την ώρα μια χαρά συνεχίζω να μπορώ να κάνω ανάληψη και από τον λογαριασμό μου της Πειραιώς... Btw μήπως "έκανες κακό" που πήγες στην Πειραιώς και τους ενόχλησες;

Εμένα αυτή η διαδικασία, άνοιγμα λογαριασμού στην Alpha, υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης κλπ, έγινε αρχές Οκτώβρη και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα θέμα... Πάει καιρός για να μην έχουν ενημερωθεί από την Αlpha ακόμα... Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, από την Alpha όλα τα περιμένω... Εδώ έκαναν μήνα plus, για να μου εκδόσουν μια κάρτα... Τι να λέμε... :p

Link to comment
Share on other sites

delete....................... Edited by thePRODIGY
Post σε λάθος νήμα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω/πω τόσα πολλά για αυτή την εξυπνάδα με το άνοιγμα 2-3 λογαριασμού εν μέσω CC, αλλά θα συγκρατηθώ... Θα αρκεστώ να πω, Ελλάδα είσαι! :lol:

DJKostas παθών και εγώ, αναγκαστικά πήγα στην Alpha αν και φυσικά δεν το ήθελα... Ευτυχώς, για την ώρα μια χαρά συνεχίζω να μπορώ να κάνω ανάληψη και από τον λογαριασμό μου της Πειραιώς... Btw μήπως "έκανες κακό" που πήγες στην Πειραιώς και τους ενόχλησες;

Εμένα αυτή η διαδικασία, άνοιγμα λογαριασμού στην Alpha, υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης κλπ, έγινε αρχές Οκτώβρη και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα θέμα... Πάει καιρός για να μην έχουν ενημερωθεί από την Αlpha ακόμα... Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, από την Alpha όλα τα περιμένω... Εδώ έκαναν μήνα plus, για να μου εκδόσουν μια κάρτα... Τι να λέμε... :p

 

Καλά η κατάσταση γενικότερα είναι ου μπλέξεις! Για την γελοιότητα της κατάστασης δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις. Εδώ στην Πειραιώς μου έλεγαν ότι θα μηδενιστεί το όριο ανάληψης της κάρτας αλλά από το ταμείο θα μπορώ να πάρω κανονικά όσα θέλω. :lol: Ή μάλλον για κλάματα η κατάσταση. Φυσικά η ερώτηση που έρχεται είναι λογική, για τον λόγο που δεν επιτρέπεται από την κάρτα αλλά το παράλογο στην Ελλάδα το έχουμε συνηθίσει ως λογικό.

 

Τελικά πήγα σήμερα στην alpha όπου φυσικά είπαν τα ίδια και τους ρώτησα, "τσακώθηκα" σε ήπιο τόνο γιατί δεν μου το είπατε όταν άνοιγα λογαριασμό παρά μόνο αναφέρατε το κλείσιμο άλλου λογαριασμού μισθοδοσίας! Ξέρω όπως ότι όφειλα να διαβάσω τι λέει η δήλωση που δεν το έκανα άρα δεν υπήρχε και λόγος να φωνάξω πολύ. Ωστόσο αποφάσισα προς το παρόν μην κάνω τίποτα για 2 λόγους.

 

Πρώτον η υπάλληλος μου είπε ότι εμείς δεν στέλνουμε κάποια ενημέρωση στις άλλες τράπεζες και σε ανάλογες περιπτώσεις άλλων πελατών οι άλλες τράπεζες δεν προέβησαν σε καμία ενέργεια μηδενισμού ορίου. Και φυσικά ποιος θα ελέγξει.

 

Το δεύτερο είναι ότι όπως μου είπε μπορώ όποια στιγμή θέλω να δηλώσω την τράπεζα τους ως μηδενικό όριο οπότε δεν υπάρχει θέμα, αλλά επίσης κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί καθώς θεωρούν ότι είναι θέμα ημερών η νέα νομοθετική ρύθμιση των CC. Οπότε βασιζόμενος και σε αυτό με βάση και τα άρθρα που έχουν βγει είπα να κάνω υπομονή και να το αφήσω προς το παρόν. Αν μηδενιστεί το όριο στην Πειραιώς πριν την χαλάρωση των CC τότε θα κλείσω τον λογαριασμό στην Alpha και θα συνεχίσω να λειτουργώ με την Πειραιώς όπως έκανα και τώρα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ότι διατηρω λογαριασμούς σε Πειραιώς και Eurobank προ CC. Στην Πειραιώς έχω ταμιευτηρίου και μισθοδοσία και στην eurobank μόνο ταμιευτηρίου.

 

Εκτός απο την Πειραιώς, μηδενίστηκε και το όριο ανάληψης της κάρτας που διαθέτεις στην eurobank?

 

Αν κατάλαβα σωστά, επηρεάστηκε μόνο η κάρτα της πειραιώς επειδή εκέι διέθετες μισθοδοσίας (προ capital) και έκανες δευτερο μισθοδοσίας, σε άλλη τράπεζα, εν μέσω capital?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την Πειραιώς, μηδενίστηκε και το όριο ανάληψης της κάρτας που διαθέτεις στην eurobank?

 

Αν κατάλαβα σωστά, επηρεάστηκε μόνο η κάρτα της πειραιώς επειδή εκέι διέθετες μισθοδοσίας (προ capital) και έκανες δευτερο μισθοδοσίας, σε άλλη τράπεζα, εν μέσω capital?

Προς το παρόν δεν έχει μηδενιστεί τίποτα! Θα δούμε... Προσωπικά όπως θα δεις παραπάνω λέω ότι το άφησα λίγο να δω τι θα γίνει. Αν μηδενιστεί κάτι τότε θα πράξω ανάλογα. Εξάλλου πιστεύω ότι τελικά δεν θα συμβεί τίποτα, όπως στην περίπτωση και αλλού παιδιού εδώ με άνοιγμα νέου λογαριασμού στην alpha αλλά και αν ισχύουν τα ρεπορτάζ τότε πάμε για νέα χαλάρωση των CC άμεσα, πριν το Πάσχα που θα αφήνουν ακριβώς αυτό που μας προβληματίζει τώρα. Το άνοιγμα βρω λογαριασμων χωρίς δικαιολογίες ανεξάρτητα εάν έχεις σε άλλη τράπεζα άλλον.

 

Και θεωρώ ότι αν όντως υπάρχει ενημέρωση (που δεν το νομίζω) στις άλλες τράπεζες από την alpha δεν θα γίνει τόσο άμεσα.

 

Sent using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιούς λογαριασμούς σε εθνικη (ταμιευτηρίου) και πειραιώς (τρεχούμενος), πριν τα capital.

Τον αυγουστό 2017 έκανα μισθοδοσίας στην alpha γιατί εκει μας πλήρωνε ο εργοδότης.

Θυμάμαι στην alpha με είχαν ρωτήσει αν είχα μισθοδοσίας σε άλλη τράπεζα.

 

Έχουν περάσει 6 μήνες και δεν έχει αλλάξει τίποτα οσον αφορά τις παλιές κάρτες αναλήψεως που είχα.

Θεωρώ ουτε στην περιπτωσή σου θα αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε πότε λήγουν οι bonus πόντοι στην Alpha,ουτε στο app αλλά ούτε και στο Web banking το βγάζει!

Δεν είναι τίποτα αλλά μου αφαίρεσαν περίπου 3000 πόντους και δεν βγάζω άκρη!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,η Εθνική ανοίγει νέους λογαριασμούς; επίσης τι με συμφέρει, να βγάλω χρεωστική ή την προπληρωμένη κάρτα για να παίρνω μβ.Ο λογαριασμός θα χρησιμοποιηθεί μόνο για 6 μήνες κάθε χρόνο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,η Εθνική ανοίγει νέους λογαριασμούς; επίσης τι με συμφέρει, να βγάλω χρεωστική ή την προπληρωμένη κάρτα για να παίρνω μβ.Ο λογαριασμός θα χρησιμοποιηθεί μόνο για 6 μήνες κάθε χρόνο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλες οι τράπεζες ανοίγουν νέους λογαριασμούς μισθοδοσιασ. Έτσι απλά να ανοίξεις ένα λογαριασμό δεν γίνεται. Τώρα με την νέα ρύθμιση που ετοιμάζεται θα μπορείς αλλά ακόμα δεν έχει γίνει αυτό οπότε σήμερα δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έτσι.

 

Τώρα για την ερώτηση που κάνεις, δεν ξέρω τι είναι αυτό που θες να αγοράσεις αλλά προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα την χρήση προπληρωμενης κάρτας από την στιγμή που η χρεωστική είναι visa ή mastercard περνάει παντού.

 

Προσοχή όμως γιατί στην εθνική ήταν παλιά maestro, τώρα δεν ξέρω τι δίνει, οπότε θα πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλουν χρεωστική visa ή mastercard.

 

Sent using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την χρεωστική μου γιατί δεν μπορώ να την συνδέσω στο winbank wallet?

Γνωρίζει κανείς? 8cf3bc24c4b77955761bc0953c6c8f7b.jpg

 

May the mi note 3 force be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι τράπεζες ανοίγουν νέους λογαριασμούς μισθοδοσιασ. Έτσι απλά να ανοίξεις ένα λογαριασμό δεν γίνεται. Τώρα με την νέα ρύθμιση που ετοιμάζεται θα μπορείς αλλά ακόμα δεν έχει γίνει αυτό οπότε σήμερα δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έτσι.

 

Τώρα για την ερώτηση που κάνεις, δεν ξέρω τι είναι αυτό που θες να αγοράσεις αλλά προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα την χρήση προπληρωμενης κάρτας από την στιγμή που η χρεωστική είναι visa ή mastercard περνάει παντού.

 

Προσοχή όμως γιατί στην εθνική ήταν παλιά maestro, τώρα δεν ξέρω τι δίνει, οπότε θα πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλουν χρεωστική visa ή mastercard.

 

Sent using Tapatalk

Απλά θα γεμίζω μβ με κάθε αγορά, αυτή την διαφήμιση που δείχνουν.έχω λογαριασμό όμως είναι ανενεργός εδώ και χρόνια, εάν μπορούν να τον ανοίξουν θα ήταν καλά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα γεμίζω μβ με κάθε αγορά, αυτή την διαφήμιση που δείχνουν.έχω λογαριασμό όμως είναι ανενεργός εδώ και χρόνια, εάν μπορούν να τον ανοίξουν θα ήταν καλά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εαν έχεις τότε ενεργοποιείται κανονικά νομίζω. Για το θέμα κάρτας προσωπικά δεν αλλάζει κάτι. Όπως είπα και πριν δεν έχω καταλάβει ποτέ τον λόγο της προπληρωμένης.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το winbank της Πειραιώς τι ισχύει; Η χρέωση των 5€ είναι μόνο αν πάρεις κωδικούς από το κατάστημα και εφάπαξ ή χρειάζεται συνδρομή κάθε χρόνο; Έχω την εντύπωση ότι κάποτε είχα ακούσει για συνδρομή για την χρήση του winbank. Τι ισχύει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε πότε λήγουν οι bonus πόντοι στην Alpha,ουτε στο app αλλά ούτε και στο Web banking το βγάζει!

Δεν είναι τίποτα αλλά μου αφαίρεσαν περίπου 3000 πόντους και δεν βγάζω άκρη!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιλας με εξυπηρέτηση πελατων. Αλλα λογικα θα εχεις ενημερωθει σε καποιο τελευταιο λογαριασμο, υποτιθεται τρεις μηνες πριν ενημερωνουν γιατι προσφατα που πηρα να ρωτησω ποτε ληγουν οι πρωτοι μου ειπαν οτι δε μπορουν να δουν παρα μονο τρεις μηνες πριν ληξουν και αναγραφεται και στο λογαριασμο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το winbank της Πειραιώς τι ισχύει; Η χρέωση των 5€ είναι μόνο αν πάρεις κωδικούς από το κατάστημα και εφάπαξ ή χρειάζεται συνδρομή κάθε χρόνο; Έχω την εντύπωση ότι κάποτε είχα ακούσει για συνδρομή για την χρήση του winbank. Τι ισχύει τελικά;

 

όταν είχα νβγάλει κωδικούς πολύ παλια, πριν κανά 3-4 χρόνια, μου είχαν ζητήσει πέντε ευρώ και είχα τη δυνατότητα ή να πληρώσω μετρητοις ή να τα τραβήξουν από λογαριασμό της επιλογής μου.

 

Το τάλιρο είναι μια φορά, ή τουλάχιστον μια φορά το πλήρωσα εγώ. Δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα τόσα χρόνια. Αν άλλαξε κάτι τελευταία, δεν γνωρίζω. Hope it helps. :)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι τράπεζες ανοίγουν νέους λογαριασμούς μισθοδοσιασ. Έτσι απλά να ανοίξεις ένα λογαριασμό δεν γίνεται. Τώρα με την νέα ρύθμιση που ετοιμάζεται θα μπορείς αλλά ακόμα δεν έχει γίνει αυτό οπότε σήμερα δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό έτσι.

 

Τώρα για την ερώτηση που κάνεις, δεν ξέρω τι είναι αυτό που θες να αγοράσεις αλλά προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα την χρήση προπληρωμενης κάρτας από την στιγμή που η χρεωστική είναι visa ή mastercard περνάει παντού.

 

Προσοχή όμως γιατί στην εθνική ήταν παλιά maestro, τώρα δεν ξέρω τι δίνει, οπότε θα πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλουν χρεωστική visa ή mastercard.

 

Sent using Tapatalk

 

Σε φιλους ειχαν βγαλει American Express αρχικα και δε περνουσε πουθενα, οποτε ζητηστε καποια συγκεκριμενα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το winbank της Πειραιώς τι ισχύει; Η χρέωση των 5€ είναι μόνο αν πάρεις κωδικούς από το κατάστημα και εφάπαξ ή χρειάζεται συνδρομή κάθε χρόνο; Έχω την εντύπωση ότι κάποτε είχα ακούσει για συνδρομή για την χρήση του winbank. Τι ισχύει τελικά;

 

5 ευρώ για 1 φορά είναι άλλα μπορείς να κάνεις και χωρίς επίσκεψη στο κατάστημα online αλλα δεν ξερω αν χρεώνεται στο online.

Link to comment
Share on other sites

Μιλας με εξυπηρέτηση πελατων. Αλλα λογικα θα εχεις ενημερωθει σε καποιο τελευταιο λογαριασμο, υποτιθεται τρεις μηνες πριν ενημερωνουν γιατι προσφατα που πηρα να ρωτησω ποτε ληγουν οι πρωτοι μου ειπαν οτι δε μπορουν να δουν παρα μονο τρεις μηνες πριν ληξουν και αναγραφεται και στο λογαριασμο
Έχεις δίκιο το έγραφε σε ένα λογαριασμό μιας κάρτας μου τον Δεκέμβριο!

Τώρα θα ξέρω και θα το βλέπω!

Αλλα αυτό να μην μπορείς να δεις πότε λήγουν με ξεπερνάει!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για το winbank της Πειραιώς τι ισχύει; Η χρέωση των 5€ είναι μόνο αν πάρεις κωδικούς από το κατάστημα και εφάπαξ ή χρειάζεται συνδρομή κάθε χρόνο; Έχω την εντύπωση ότι κάποτε είχα ακούσει για συνδρομή για την χρήση του winbank. Τι ισχύει τελικά;

 

εφάπαξ, αλλά αν είσαι φοιτητής είναι δωρεάν ή πολύτεκνος και έχεις αντίστοιχο λογαριασμό

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω,η Εθνική ανοίγει νέους λογαριασμούς; επίσης τι με συμφέρει, να βγάλω χρεωστική ή την προπληρωμένη κάρτα για να παίρνω μβ.Ο λογαριασμός θα χρησιμοποιηθεί μόνο για 6 μήνες κάθε χρόνο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

η εθνική ανοίγει λογαριασμό και χωρίς να είσαι πελάτης αρκεί μόνο να βγάλεις μια προπληρωμένη είτε την κοσμοτέ είτε τη δική τους

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,η Εθνική ανοίγει νέους λογαριασμούς; επίσης τι με συμφέρει, να βγάλω χρεωστική ή την προπληρωμένη κάρτα για να παίρνω μβ.Ο λογαριασμός θα χρησιμοποιηθεί μόνο για 6 μήνες κάθε χρόνο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eκτός και έχω χάσει κάτι, η προπληρωμένη στην οποία αναφέρεσαι με τα MB μπορείς να την πάρεις άμεσα από κατάστημα Cosmote ή Γερμανός, χωρίς να ανοίξεις λογαριασμό Εθνικής...

Η χρεωστική κάρτα είναι άλλο πράγμα και συνδέεται με λογαριασμό...

Τώρα τι σε συμφέρει να βγάλεις είναι σχετικό... Εγώ προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα των prepaid καρτών καθώς έχουν και έξοδα φόρτισης... Μικρά μεν, έξοδα δε... Οι χρεωστικές δεν έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...