Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα μου εγκρίθηκε η τρίτη φοιτητική πιστωτική κάρτα από την Πειραιώς αυτή τη φορά.

Την έχει κάνεις άλλος να μου πει τι όρια του βάλανε; Για αγορές ειναι 800 και ανάληψη 600.

 

Επισης κάτι που παρατήρησα.. Η κάρτα αυτή είναι visa και δεν έχει το κλασικό σήμα γνησιότητας visa (το περιστέρι) .. Ούτε μπροστά ούτε πίσω. Μου κανε μεγάλη εντύπωση.. Πχ στην χρεωστική της ίδιας τράπεζας το σήμα γνησιότητας το έχει πίσω..

Ειναι λογικό να μην υπάρχει καθόλου ; :S

Link to comment
Share on other sites

Από την Πειραιώς τελικά έμαθα πολλά καινούρια πράγματα που πρωτοτυπεί..

.. Δεν αφήνει χώρο για υπογραφή στη χρεωστική κάρτα παρά μόνο αν υπογράψεις πάνω στους αριθμούς και δεύτερον τώρα αυτό με τη visa (εν τω μεταξυ στις χρεωστικές κάρτες έχει το περιστέρι.. ενώ στην πιστωτική visa electron δεν το έχει)

Έχω δει πάντως και ενημερωτικό φυλλάδιο από τράπεζα προς τον έμπορο που λέει ότι πριν την περάσετε στο EPOS θα πρέπει να ελέγχετε αν η κάρτα MC, Visa, AMEX ή DINERS είναι γνήσια.. Και εξηγεί σε κάθε κάρτα ξεχωριστά. Στην κάρτα visa έχω δει που αναφέρει ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει πάνω το λογότυπο με το περιστέρι.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δήλωσα την κάρτα μου, μία American Express της Αlpha Bank στο Paypal. Aυτό ως γνωστό έκανε μία χρέωση για να την επιβεβαίωσει και περιμένω την κίνηση για να δω το 4ψηφιο κωδικό και να την ενεργοποιήσω. Γνωρίζει κανείς πόσο κάνει να φανεί; Εχω web banking. Την δήλωσα την Παρασκευή το πρωί.

 

Επίσης ξέρει κανείς πόσο κάνει να σταλεί αυτό το μαραφέτι που παράγει κωδικούς στο web banking της Α;

 

Μερσί.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δήλωσα την κάρτα μου, μία American Express της Αlpha Bank στο Paypal. Aυτό ως γνωστό έκανε μία χρέωση για να την επιβεβαίωσει και περιμένω την κίνηση για να δω το 4ψηφιο κωδικό και να την ενεργοποιήσω. Γνωρίζει κανείς πόσο κάνει να φανεί; Εχω web banking. Την δήλωσα την Παρασκευή το πρωί.

 

Επίσης ξέρει κανείς πόσο κάνει να σταλεί αυτό το μαραφέτι που παράγει κωδικούς στο web banking της Α;

 

Μερσί.

 

Κάνει 2-3 εργάσιμες μέρες να φανεί στην κίνηση της κάρτας σου.

Αυτό με τους κωδικούς το token που λες κοστίζει 7 ευρώ. Αλλά αν έχεις iPhone, Android ή Windows Phone συσκευή μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Alpha Safe Access και να κάνεις την ίδια δουλειά .. Αυτή η εφαρμογή θα είναι κολλημένη με τον λογαριασμό σου και θα παράγει κωδικούς όταν τους χρειάζεσαι αντί να κουβαλάς το token κάθε φορά... Τα 7 ευρώ δεν τα γλιτώνεις πάντως

Link to comment
Share on other sites

Κάνει 2-3 εργάσιμες μέρες να φανεί στην κίνηση της κάρτας σου.

Αυτό με τους κωδικούς το token που λες κοστίζει 7 ευρώ. Αλλά αν έχεις iPhone, Android ή Windows Phone συσκευή μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Alpha Safe Access και να κάνεις την ίδια δουλειά .. Αυτή η εφαρμογή θα είναι κολλημένη με τον λογαριασμό σου και θα παράγει κωδικούς όταν τους χρειάζεσαι αντί να κουβαλάς το token κάθε φορά... Τα 7 ευρώ δεν τα γλιτώνεις πάντως

 

Την ξέρω. Αλλά με αποθάρρυναν τα σχόλια και η βαθμολογία οπότε δεν θέλω να πετάξω τα 7€ μου.:lol:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbHBoYS5wYXNzIl0.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω. Αλλά με αποθάρρυναν τα σχόλια και η βαθμολογία οπότε δεν θέλω να πετάξω τα 7€ μου.:lol:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbHBoYS5wYXNzIl0.

 

 

Μια χαρα ειναι.. Τουλαχιστον για iphone που τη χρησιμοποιω,, στο appstore (δεν ξερω αν ειχε γινει το ιδιο και στο android) υπηρχε ενα προβλημα πριν καποιους μηνες., συγκεκριμενα όταν καποιος εκανε μια αναβαθμιση της εφαρμογης που εβγαλε η alpha bank, δεν σου αναγνωριζε το id της εφαρμογης στο web banking και επρεπε να ξανακανεις απο την αρχη αιτηση και να σε χρεωσει παλι 7 ευρώ (γι αυτο και δεν εχει πολυ καλο rating).. Βεβαια το προβλημα αυτο λυθηκε αν και αργα.. Αν θες μπορεις να παρεις τη συσκευη με τους κωδικους αφου ετσι κι αλλιως δεν γλιτωνεις τα 7 ευρώ.. Και μετα να κατεβασεις και την εφαρμογη και να σου μεινουν και τα δυο,.

 

Βεβαια μονο 1 τροπο μπορεις να εχεις καθε φορα.. Αλλα μπορεις να το αλλαζεις οποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στο easypay της πειραιώς,στην πληρωμή εξόφληση λοδαριασμού ΕΥΔΑΠ έχουν αφαιρέσει εντελώς τα έξοδα συναλλαγής που ήταν μέχρι πρόσφατα 0,85€. Πως & έτσι άραγε?
Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω. Αλλά με αποθάρρυναν τα σχόλια και η βαθμολογία οπότε δεν θέλω να πετάξω τα 7€ μου.:lol:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbHBoYS5wYXNzIl0.

 

Αδιαφορησε για τα σχολια. Ειναι οτι πιο εξυπνο βολικο και πρακτικο εχω συναντησει. Και εδω και ποσους μηνες δεν εχω συναντησει το παραμικρο προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αδιαφορησε για τα σχολια.

Όταν θα έχεις και εσύ ένα πρόβλημα με κάποιο τραπεζικό προϊόν / υπηρεσία, σου εύχομαι να μη λένε οι άλλοι "αγνοήστε τα σχόλια", γιατί μια τόσο απλή φράση έχει συνέπειες σε διάφορα επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση?

Εurobank, Πειραιως χρεωνουν στην online πληρωμη λογαριασμων?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρει κανείς πόσο κάνει να σταλεί αυτό το μαραφέτι που παράγει κωδικούς στο web banking της Α;

Μερσί.

 

Συνήθως μέσα σε 3-4 μέρες στο στέλνουν, όμως από τον Νοέμβριο τους είχαν τελειώσει και μέχρι τον Απρίλιο δεν είχαν παραλάβει και είχε δημιουργηθεί λίστα αναμονής, τέλος Απριλίου είχαν αρχίσει να τα αποστέλλουν ξανά.

Αν σου καθυστερήσει λίγο παραπάνω θα είναι από αυτήν την αιτία, αν και μάλλον θα πρέπει μέχρι τώρα να έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έχεις και εσύ ένα πρόβλημα με κάποιο τραπεζικό προϊόν / υπηρεσία, σου εύχομαι να μη λένε οι άλλοι "αγνοήστε τα σχόλια", γιατί μια τόσο απλή φράση έχει συνέπειες σε διάφορα επίπεδα...

 

Οταν κατι τοσο πρωτοποριακο σε εξυπηρετει 99 φορες και ισως 1 φορα σου δημιουργησει προβλημα δεν οφειλεις να συμβουλεψεις τον αλλο να μην δινει σημασια στα αρνητικα σχολια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Για πείτε μου σας παρακαλώ, οι τράπεζες δίνουν "καταναλωτικά" δάνεια;

 

Αν ναι, για ποσό της τάξεως των 3000€ έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη από άποψη επιτοκίου; (αποπληρωμή σε 5ετια)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο πολυ αυτη την περιοδο για δανειο , ειδικα καταναλωτικο , αλλαξαν οι εποχες οπως θα ξερεις φανταζομαι.

 

Δεν χανεις ομως να προσπαθησεις , αν τα οικονομικα σου στοιχεια ειναι καλα που ξερεις μπορει να σου κατσει σε καποια τραπεζα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω πάρα πολύ καλά (έχω μπει προ πολλού στο χορό...)

 

Η ερώτηση αφορά δικό μου άνθρωπο ο οποίος και "καθαρός" είναι και Χ περιουσιακά έχει.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Για πείτε μου σας παρακαλώ, οι τράπεζες δίνουν "καταναλωτικά" δάνεια;

 

Αν ναι, για ποσό της τάξεως των 3000€ έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη από άποψη επιτοκίου; (αποπληρωμή σε 5ετια)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.... ;)

 

Για ποιον λογο το θελεις? θες για αυτοκινητο? για ηλεκτρικες συσκευες? ή για μια αναγκη χρειαζεσαι μετρητα απλα?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται απλά μετρητά... Γιατί όμως ρωτάς;

 

Παιζει ρολο για την τραπεζα ο λογος για τον οποιο ζηταει καποιος δανειο. Εστω και καταναλωτικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες αγορές θελει να κάνει αλλα δε θελει να μπλεψει με πιστωτική και αυτά που εχει βρει με το "κασερι" στο χέρι θα μπορεί να παίξει και με παζάρια. . .

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες αγορές θελει να κάνει αλλα δε θελει να μπλεψει με πιστωτική και αυτά που εχει βρει με το "κασερι" στο χέρι θα μπορεί να παίξει και με παζάρια. . .

 

 

Γιατί δε θέλει να μπλέξει με πιστωτική; Αν βρει κάπου αυτό που θέλει να το πάρει σε τίποτα 24 άτοκες; Δεν τον βολεύει; Σίγουρα το κόστος θα ειναι πιο μικρό από το να πάρει δάνειο.

Δηλαδή αυτό που λες το να πάρει δάνειο και να κάνει παζάρια πληρώνοντας κι όλας μεγάλα επιτόκια που έχουν τα καταναλωτικά δεν ξέρω αν συμφέρει.

 

Mια άλλη επιλογή είναι η υπερανάληψης από καταθετικό λογαριασμό. Δίνουν έως 3000-5000 ευρώ και επιτόκιο περίπου σαν καταναλωτικό 12%. Και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει τίποτα έξοδα που έχουν τα καταναλωτικά.

Αλλά το κυριότερο ειναι το πιο εύκολα μπορείς να πάρεις έγκριση για υπερανάληψης παρά για καταναλωτικό.

 

Τέλος, μπορείς να πετύχεις χαμηλότερο επιτόκια με κάλυψη καταθέσεων αν υπάρχουν η repos ή και ακίνητα (πχ δες το Attica special credit) που έχει επιτόκιο Euribor μηνός +3,15-3,50%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν θα πρωτοτυπήσω. Όπως ο περισσότερος κόσμος βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και χρειάζομαι περίπου 2000 ευρώ μετρητά άμεσα. Είμαι δημόσιος υπάλληλος με δάνεια 55.000 ευρώ τα οποία τα πλήρωνα κανονικότατα για πολλά χρόνια μέχρι που έμεινε άνεργη η γυναίκα μου και μας πήγαν όλα πίσω και μαζί και τα δάνεια. Έχω κάνει αίτηση για τον νόμο κατσέλη και περιμένω. Έτσι είμαι και στον τειρεσία. Εισόδημα 17.000 ευρώ και μηνιαίος μισθός 1050-1100 ευρώ.

1)Σήμερα έκανα αίτηση για δικαίωμα υπερανάληψης στον τρεχούμενο λογαριασμό μισθοδοσίας που έχω στην probank. Υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί? Θα ελέγχξουνε αν είμαι στον τειρεσία ή είναι πιο χαλαρά τα πράγματα για υπερανάληψη? Πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία έγκρισης? Υπάρχει περίπτωση να έχει εγκριθεί ήδη? Να πάω να κοιτάξω σε ενα atm δηλ. μήπως και? Ή ειναι καμιά διαδικασία πάλι με υπογραφες και τετοια και μετά θα μπορώ?

2)Αν δεν εγκριθεί, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον τρόπο να δανειστώ 2.000 ευρω? Εννοώ εκτός τράπεζας (αφου είναι προφανές οτι δεν μου εγκρίνουν λόγω τειρεσία). Αν κάποιος έχει ακούσει κάποιον γνωστό του που εξυπηρετήθηκε με κάποιον τρόπο απο κάποιον ιδιώτη θα με βοηθούσε πολύ. Δυστυχώς δεν έχω ούτε χρυσαφικά να δώσω σε κάποιο ενεχυροδανειστήριο. Τα λεφτα τα χρειάζομαι για σοβαρό θέμα υγείας, καθώς είχα ενα τροχαίο ατύχημα με μηχανή πριν 6 μηνες και τα χρειάζομαι για νέο χειρουργείο. Συγνώμη για το κατεβατό. Ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς δεν νομιζω ότι θα εγκριθεί η υπερανάληψη.. Είναι σημαντικό όμως.. όταν λες ότι είσαι στον Τειρεσία.. για ποιο λόγο είσαι? Σου έχει γίνει καταγγελία κάποιου δανείου? Έχει έρθει εξώδικο? Διαταγή πληρωμής?

 

Να φανταστώ δεν έχετε ούτε κάποια πιστωτική κάρτα ενήμερη ε?

 

Επίσης θα σου έλεγα να συμβουλευτείς και τον δικηγόρο σου που σου έκανε την αίτηση για την υπαγωγή στον νόμο Κατσέλη. Μπορεί να έχεις προβλήματα και να επικαλεστούν δόλο αν λάβεις νέα πίστωση. (υπεραναληψη) Αν και ξαναλέω ότι το θεωρώ αδύνατον να εγκριθεί.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Στον τειρεσία μπαίνεις αυτόματα όταν κάνεις αίτηση για τον νόμο κατσέλη.

Δυστυχώς ούτε κάρτα ενήμερη έχω.

 

Επειδη δεν θεωρω πολυ πιθανο να βρεις τα λεφτα μεσω τραπεζας και επειδη το ποσο δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο ισως η καλυτερη λυση θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιο συγκενικο προσωπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...