Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα.. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις άτοκες δόσεις , αφού δεν έχω ξαναπάρει ποτέ κάτι με δόσεις και έτυχε τώρα και πήρα ένα προϊόν με 3 άτοκες δόσεις.. Στα sms alerts μου ήρθε μύνημα ότι χρεώθηκα όλο το ποσό (το ήξερα αυτό ότι έτσι γίνεται).. αλλά με τις δόσεις τώρα πώς λειτουργεί? Στο statement εγώ θα δω όλο το ποσό να αναγράφεται? Και απλά θα υποχρεούμαι να πληρώσω μόνο την πρώτη δόση ? ή θα δω κατευθείαν μόνο το ποσό της πρώτης δόσης χωρίς να αναφέρεται σε όλο το ποσό? Επίσης η χρέωση της δεύτερης δόσης πότε ακριβώς θα γίνει? Την ίδια ημερομηνία της πρώτης δόσης αλλά του επόμενου μήνα? Πχ αν έκανα μια αγορά 5 Δεκεμβρίου, η χρέωση θα γίνει 5 Ιανουαρίου της δεύτερης δόσης? Η κάρτα που έχω είναι citibank visa αν παίζει κάποιο ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις άτοκες δόσεις , αφού δεν έχω ξαναπάρει ποτέ κάτι με δόσεις και έτυχε τώρα και πήρα ένα προϊόν με 3 άτοκες δόσεις.. Στα sms alerts μου ήρθε μύνημα ότι χρεώθηκα όλο το ποσό (το ήξερα αυτό ότι έτσι γίνεται).. αλλά με τις δόσεις τώρα πώς λειτουργεί? Στο statement εγώ θα δω όλο το ποσό να αναγράφεται? Και απλά θα υποχρεούμαι να πληρώσω μόνο την πρώτη δόση ? ή θα δω κατευθείαν μόνο το ποσό της πρώτης δόσης χωρίς να αναφέρεται σε όλο το ποσό? Επίσης η χρέωση της δεύτερης δόσης πότε ακριβώς θα γίνει? Την ίδια ημερομηνία της πρώτης δόσης αλλά του επόμενου μήνα? Πχ αν έκανα μια αγορά 5 Δεκεμβρίου, η χρέωση θα γίνει 5 Ιανουαρίου της δεύτερης δόσης? Η κάρτα που έχω είναι citibank visa αν παίζει κάποιο ρόλο.

Θα δεις το ποσό της πρώτης δόσης και θα γράφει "Δόση 1/3" ή κάτι παρόμοιο.Η χρέωση της δεύτερης δόσης θα γίνει την ίδια ημέρα του επόμενου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Και στον δεύτερο μήνα πχ τι διαθέσιμο υπόλοιπο θα έχω? Πιστωτικό Όριο - Ποσό της 2ης Δόσης ???

Τον πρώτο μήνα είναι Πιστωτικό Όριο - Όλο το ποσό των δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Και στον δεύτερο μήνα πχ τι διαθέσιμο υπόλοιπο θα έχω? Πιστωτικό Όριο - Ποσό της 2ης Δόσης ???

Τον πρώτο μήνα είναι Πιστωτικό Όριο - Όλο το ποσό των δόσεων.

 

Το δεύτερο μήνα θα είναι πιστωτικό όριο - ποσό της 2ης και της 3ης δόσης.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γίνεται χρήση πιστωτικής κάρτας που δίνει κάποιο ποσοστό επιστροφής για την αγορά ενός προιόντος με δόσεις, στον λογαριασμό που θα έρθει είναι υπολογισμένο το ποσοστό επιστροφής για όλο το ποσό της αγοράς ή η επιστροφή που αντιστοιχεί στην εκάστοτε δόση;
Link to comment
Share on other sites

Οταν γίνεται χρήση πιστωτικής κάρτας που δίνει κάποιο ποσοστό επιστροφής για την αγορά ενός προιόντος με δόσεις, στον λογαριασμό που θα έρθει είναι υπολογισμένο το ποσοστό επιστροφής για όλο το ποσό της αγοράς ή η επιστροφή που αντιστοιχεί στην εκάστοτε δόση;

Για το ποσό που αντιστοιχεί στην εκάστοτε δόση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γίνεται χρήση πιστωτικής κάρτας που δίνει κάποιο ποσοστό επιστροφής για την αγορά ενός προιόντος με δόσεις, στον λογαριασμό που θα έρθει είναι υπολογισμένο το ποσοστό επιστροφής για όλο το ποσό της αγοράς ή η επιστροφή που αντιστοιχεί στην εκάστοτε δόση;

 

εξαρταται την καρτα. Εχω βαλει 1000 ευρω σε 48 δοσεις και το ποσοστο εποστροφης 2% περαστηκε στην καρτα ολοκληρο την στιγμη της συναλλαγης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η μασουτης βιζα της γιουρομπανκ με ποιον τροπο μπορει να εκδοθει?θελω να πω δεν υπαρχει επιλογη για online αιτηση απο τα σαιτ της τραπεζας. η αιτηση γινεται στα καταστηματα μασουτης?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να εξηγησει τι ειναι και πως λειτουργρι η υπεραναληψη εως 100 ευρω μεσω των πιστωτικων καρτων bonus της αλφα μπανκ?
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μήνα θα είναι πιστωτικό όριο - ποσό της 2ης και της 3ης δόσης.

 

Τελικά δεν ισχύει αυτό.. Έκανα μια αγορά 600 ευρώ σε 3 άτοκες δόσεις.. Με το που έγινε η αγορά.. Δεσμεύτηκε όλο το ποσό και μου έελεγε στο μύνημα που μου ρθε ότι έχω διαθέσιμο 400 ευρώ (έχω 1000 ευρώ πιστωτικό όριο). Μετά απο 2 μέρες όμως μπήκα στο citibank online και είδα ότι με χρέωσε κανονικα την 1η δόση που ήταν 200 ευρώ και σαν διαθέσιμο υπόλοιπο μου έλεγε 800 ευρώ !! Πήρα τηλέφωνο κι όλας και μου είπαν ότι πράγματι έτσι είναι.. Το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι το πιστωτικό όριο-ποσό της δόσης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα.μια ερωτηση θελω να κανω σε ενα προβλαημα που εχω με το internet banking.Συγκεκριμενα εχω κανει ενα εμβασμα εξωτερικου απο την Εθνικη στο λογαριασμο της γυναικας μου στην Αυστρια.Το εμβασμα ομως δεν πηγε κ μου επιστραφει.Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων κ μου ειπαν να στειλω μαιλ κ να γραψω τι εγινε αλλα ακομα δεν εχω παρει απαντηση.Τι μπορω να κανω? ειναι σιγουρο οτι ειχα βαλει σωστα ολα τα στοιχεια κ οταν κοιταω στο μενου στην τυχη εμβασματος μου λεει οτι πηγαν στο δικαιουχο ενω δεν εχούν παει κ δεν μου γραφει τον λογο της επιστροφης.Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας δωσει τα φωτα του γιατι ειναι αναγκη να λυθει το προβλημα το συντομοτερο δυνατον! Ευχαριστω πολυ,

 

Γιαννης απο Αυστρια

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξαναστειλει εμβασμα στην γυναίκα σου ? ή σου συμβαινει πρωτη φορα αυτο ενω ολες τις αλλες φορες ηταν οκ ? Ποσες μερες σου πηρε να πανε και να ερθουν πισω τα χρηματα ? μηπως εγινε κανενα reject απο την εκει τραπεζα ? sorry για ολες αυτες τις ερωτησεις αλλα θα βοηθουσουν στο να κατανοησουμε καλυτερα το προβλημα
Link to comment
Share on other sites

εχεις ξαναστειλει εμβασμα στην γυναίκα σου ? ή σου συμβαινει πρωτη φορα αυτο ενω ολες τις αλλες φορες ηταν οκ ? Ποσες μερες σου πηρε να πανε και να ερθουν πισω τα χρηματα ? μηπως εγινε κανενα reject απο την εκει τραπεζα ? sorry για ολες αυτες τις ερωτησεις αλλα θα βοηθουσουν στο να κατανοησουμε καλυτερα το προβλημα

 

 

καλησπερα.ναι εχω ξαναστειλει εμβασμα κ σε αυτο τον λογαριασμο 2 χρονια τωρα.ποτε δεν ειχα προβλημα.ειναι η πρωτη φορα! για να πανε τα χρηματα κανει 2-3 μερες κ μετα αλλες 2 για επιστροφη.Στην επιστροφη επισης παρατηρησα οτι με εχει χρεωσει προμηθεια 4 euro.Η γυναικα μου μιλησε με την τραπεζα της κ δεν εχουν καποιο προβλημα οπως της ειπαν.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο κ δεν γνωριζω κ απο ποτε συμβαινει αλα πανω κατω εχει ενα μηνα κ δεν το ειχα αντιληφθει λογο του οτι οσα εμβασματα ειχα στειλει πριν ειχαν παρι κανονικα:(

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να ξεφυγε κανένα ψηφίο κατά την πληκτρολόγηση του iban ή του bic/swift την έχουμε τσεκάρει?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ισχύει αυτό.. Έκανα μια αγορά 600 ευρώ σε 3 άτοκες δόσεις.. Με το που έγινε η αγορά.. Δεσμεύτηκε όλο το ποσό και μου έελεγε στο μύνημα που μου ρθε ότι έχω διαθέσιμο 400 ευρώ (έχω 1000 ευρώ πιστωτικό όριο). Μετά απο 2 μέρες όμως μπήκα στο citibank online και είδα ότι με χρέωσε κανονικα την 1η δόση που ήταν 200 ευρώ και σαν διαθέσιμο υπόλοιπο μου έλεγε 800 ευρώ !! Πήρα τηλέφωνο κι όλας και μου είπαν ότι πράγματι έτσι είναι.. Το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι το πιστωτικό όριο-ποσό της δόσης.

Ίσως αυτό να ισχύει μόνο στην περίπτωση της citibank.Δηλαδή εσύ με αυτό τον τρόπο παρότι έχεις όριο 1000€ μπορείς να κάνεις αγορές πολύ μεγαλύτερης αξίας αρκεί το συνολικό ποσό των δόσεων να μην υπερβαίνει τα 1000€...

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση να ξεφυγε κανένα ψηφίο κατά την πληκτρολόγηση του iban ή του bic/swift την έχουμε τσεκάρει?

 

Ναι τα εχω τσεκαρει χιλιες φορες.Επισης οταν βαλω το BIC ακριβως απο κατω αυτοματα μπαινει κ το ονομα της τραπεζας που

στελνω τα λεφτα.Σε μια δοκιμη που εκανα να στειλω ενα πολυ μικρο ποσο στην Αλφα σε αλλο δικο μου λογαριασμο πηγε κανονικα.Σκεφτομαι να δοκιμασω κ απο την αλφα να στειλω ενα μικρο ποσο στον λογαριασμο της γυναικας μου να δω αν θα παει κανονικα η θα γυρισει πισω! Πραγματικα με ταλαιπωρει το ολο θεμα διοτι ποτε δεν ειχα στο παρελθον κ επειδη βρισκομαι Αυστρια μονο με μαιλ η τηλεφωνο μπορω να επικοινωνησω με την Εθνικη αλλα μετα με παραπεμπουν στο να στειλω μαιλ κ ακομα απαντηση δεν εχω παρει:(

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο του παραληπτη δεν μπηκαν καθόλου τα χρήματα, ή μπήκαν και στο καπάκι βγήκαν?

(Παίρνω σαν δεδομένο ότι ο λογαριασμός του παραλήπτη δεν έχει κλείσει)

 

Αν ισχύει το πρώτο, τότε το έμβασμα δεν εκτελέστηκε με τη διαδικασία του STP, αλλά για κάποιο λόγο ούτε και manually! (προϋποθέσεις STP: αποστολή μέχρι 12.500 ευρώ - όχι άλλο νόμισμα -. έξοδα SHA, σωστό IBAN (όχι απλός αριθμός λογαριασμού) και bic. Κατά προτίμηση ο λογαριασμός του παραλήπτη σε ευρώ.)

 

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, τότε εκτελέστηκε με διαδικασία STP αλλά μετά manually εστάλη πίσω. Ο πιο συνηθισμένος λόγος σε αυτή την περίπτωση, είναι το όνομα του δικαιούχου όπως δηλώθηκε από τον αποστολέα, να διαφέρει σημαντικά από το όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού που παραλαμβάνει (βλ. Γεώργιος αντί για Georgios ή Giorgis αντί για George).

 

Από τις παραπάνω μεταβλητές προκύπτει το 90% των προβλημάτων που εμφανίζονται στα εμβάσματα.

Αν τα έξοδα δεν είναι πολλά, προσπάθησε να το ξαναστείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο του παραληπτη δεν μπηκαν καθόλου τα χρήματα, ή μπήκαν και στο καπάκι βγήκαν?

(Παίρνω σαν δεδομένο ότι ο λογαριασμός του παραλήπτη δεν έχει κλείσει)

 

Αν ισχύει το πρώτο, τότε το έμβασμα δεν εκτελέστηκε με τη διαδικασία του STP, αλλά για κάποιο λόγο ούτε και manually! (προϋποθέσεις STP: αποστολή μέχρι 12.500 ευρώ - όχι άλλο νόμισμα -. έξοδα SHA, σωστό IBAN (όχι απλός αριθμός λογαριασμού) και bic. Κατά προτίμηση ο λογαριασμός του παραλήπτη σε ευρώ.)

 

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, τότε εκτελέστηκε με διαδικασία STP αλλά μετά manually εστάλη πίσω. Ο πιο συνηθισμένος λόγος σε αυτή την περίπτωση, είναι το όνομα του δικαιούχου όπως δηλώθηκε από τον αποστολέα, να διαφέρει σημαντικά από το όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού που παραλαμβάνει (βλ. Γεώργιος αντί για Georgios ή Giorgis αντί για George).

 

Από τις παραπάνω μεταβλητές προκύπτει το 90% των προβλημάτων που εμφανίζονται στα εμβάσματα.

Αν τα έξοδα δεν είναι πολλά, προσπάθησε να το ξαναστείλεις.

 

Καλησπερα κ σε ευχαριστω για την απαντηση.Στον λογαριασμο που ειναι ενεργος φυσικα δεν πηγαν καθολου τα λεφτα προφανως.Το ποσο που ειχα στειλει ηταν στα 900 ευρω.Φυσικα με σωστο IBAN k BIC.Αυτο για το ονομα τωρα το τσεκαρε η γυναικα μου κ ειδε οτι πρωτα εχουν το ονοματεπωνυμο μου κ μετα το ονομα της.Εγω εγραφα μονο το ονομα της οταν εστελνα.Ισως να φταει αυτο? Θα προσπαθησω κ παλι με ενα πολυ μικρο ποσο κ να βαλω το ονοματεπωνυμο μου να δω αν δουλεψει η θα μου γυρισει πισω:(

 

Για οτι γινει θα ενημερωσω κ παλι.

 

Ευχαριστω πολυ,

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να βγαλω μια καρτουλα με χρηση κυριως αγορες απο ιντερνετ αλλα και στοιχημα διαδυκτιακο εχετε κατι να μου προτεινεται? τι λετε για αυτην?

http://www.probank.gr/bank.php?id=194

Link to comment
Share on other sites

παιδια στην eurobank καθε ποτε κανουν επανεκτιμηση του πιστωτικου οριου; γιατι οι συνολικες μηνιαιες κινησεις της καρτας μου εχουν φτασει καμια φορα να ειναι διπλασιες απο το οριο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό να ισχύει μόνο στην περίπτωση της citibank.Δηλαδή εσύ με αυτό τον τρόπο παρότι έχεις όριο 1000€ μπορείς να κάνεις αγορές πολύ μεγαλύτερης αξίας αρκεί το συνολικό ποσό των δόσεων να μην υπερβαίνει τα 1000€...

 

Aν κατάλαβα όπως το λες ναι.. Μπορώ πχ με πιστωτικό όριο που έχω 1000 ευρώ να κάνω μία αγορά σε έναν μήνα 1000 ευρώ με 2 άτοκες πχ και θα μου μείνουν και 500 ευρώ για άλλες αγορές.. Βασικ ναι όπως το λες είναι.. Μπορώ σε έναν μήνα να κάνω αγορές αρκεί να μην υπερβαίνουν οι δόσεις τα 1000 ευρώ όλες μαζί..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. θελω να βγαλω visa πιστωτικη με πιστωτικο οριο 1000ε και θελω να μου προτεινετε μια τραπεζα που θα μπορω να ελενξω αμεσα τις τελευταιες κινησεις της καρτας και το υπολοιπο online. Υπαρχει καποια τραπεζα που να το υποστηριζει αυτο και αν ναι ποια; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...