Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε online, κατά 95% την παίρνουν.

 

Σε offline, εγώ μετά τους Ολυμπιακούς όπου η Βίζα ήταν χορηγός, είδα ΠΑΝΤΟΥ να έχουν την ταμπελίτσα Visa και από κάτω Visa Electron, και μου την έχουν δεχτεί από supermarkets μέχρι μικρά καταστήματα και ταξιδιωτικά γραφεία...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω μια δευκρίνηση για την χρεωστική VISA Electron.

Την δέχοντε όπου δέχονται και την VISA ή το κατάστημα θα πρέπει να έχει το logo Visa Electron;

Γιατι δεν έχω δει πουθενά το logo Visa Electron σε κάποιο μαγαζί ή σε online αγορές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πλεον την δεχονται σχεδον σε ολα τα καταστηματα Online ή μη. Μπορεις να δοκιμασεις με την επιλογη visa αν δεν εχει επιλογη visa electron σε καποιο Online καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ χρεωστικη visa electron και 1-2-3 της alpha bank? Επειδη θελω να παρω μια χρεωστικη καρτα και τωρα το ψαχνω.... Ποια ειναι η καλυτερη λυση?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ χρεωστικη visa electron και 1-2-3 της alpha bank? Επειδη θελω να παρω μια χρεωστικη καρτα και τωρα το ψαχνω.... Ποια ειναι η καλυτερη λυση?

Η μόνη διαφορά είναι οτι το πρόγραμμα 1-2-3 της alpha bank είναι για παιδιά,εφήβους και νέους.Και η alpha bank χρεωστικές visa electron δίνει όπως και η Πειραιώς , την χρεωστική της οποίας χρησιμοποιώ εγώ δίχως κανένα πρόβλημα.

.
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ. ΠΙΑ ΤΑΠΕΖΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ.15000ΕΥΡΩ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ, ΚΙΝΟΜΕΝΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ Η ΟΧΙ.ΜΕΧΡΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΟΦΛΙΣΗΣ ΛΕΩ...ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΝΩΜΗ....

 

me ayto to poso kai ayta ta eth to mono pou se noiazei apo oikonomikhs apopsis einai an tha plirwseis eksoda i oxi. opote pane se kapoia apo tis trapezes pou ayto to kairo harizoun ta eksoda daneiou. einai kammia 600ra, 4 % tou posou. twra to an tha einai 5,12 i 5,62 sti dosi tha deis kati eyrw diafora, opote siga ta lahana.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

mono taytothta, kai sinithws kai kapoio poso gia katathesi pou mporeis na kaneis analipsi tin epomeni mera.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

και τι χρειαζεται για να ανοιξεις λογαριασμο? ταυτοτητα και αφμ?

 

H alpha bank ζητα ταυτοτητα και αφμ (οχι αποδεικτικο, απλα να τους πεις το νουμερο). Επισης ΔΕΝ ζητα καποιο ποσο να καταθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ. ΠΙΑ ΤΑΠΕΖΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΗ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ.15000ΕΥΡΩ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ, ΚΙΝΟΜΕΝΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ Η ΟΧΙ.ΜΕΧΡΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΟΦΛΙΣΗΣ ΛΕΩ...ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΝΩΜΗ....

αυτο ακριβως ψαχνω και εγω το ποσο και τι να κανω. Ελεγα για 20ετη και περιπου βγαινει 900-1100 η δοση. Δεν μιλαω για σταθερο η κυμαινομενο γιατι και εγω δεν ξερω τι να προτιμησω. Πρεπει να παμε να ρωτησουμε σε τραπεζες.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

gia mia akomi fora apo to site tis ethnikis. to stathero epitokio gia 20 eth einai 6.62% enw to kymainomeno paizei simera apo 3,62% ews 5,12% (analoga me to ypsos tou daneiou klp) kai ayksomeiwnetai analoga me to epitokio tis Eyrwpaikis Kentrikhs Trapezas. pou simainei oti akoma kai sti heiroteri periptwsi pou to simerino epitokio einai 5,12% i dosi tha ftasei ayti tou statherou mono an to epitokio tis EKT anebei apo 2% pou einai simera sto 3,5 %. kai an oloklirwseis sta 20 eth gia na plirwseis perissotera prepei na anebei poly akoma. opote egw tha epairna kymainomeno...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστή η τεκμηρίωση thaner! επιβεβαιώνω και εγώ πως το κυμαινόμενο είναι η πιο συμφέρουσα, με τα σημερινά δεδομένα, επιλογή, εκτός και αν έχεις μπαταζανάκη τον Αλογοσκούφη και ξέρεις κάτι για το μέλλον... :O
Link to comment
Share on other sites

gia mia akomi fora apo to site tis ethnikis. to stathero epitokio gia 20 eth einai 6.62% enw to kymainomeno paizei simera apo 3,62% ews 5,12% (analoga me to ypsos tou daneiou klp) kai ayksomeiwnetai analoga me to epitokio tis Eyrwpaikis Kentrikhs Trapezas. pou simainei oti akoma kai sti heiroteri periptwsi pou to simerino epitokio einai 5,12% i dosi tha ftasei ayti tou statherou mono an to epitokio tis EKT anebei apo 2% pou einai simera sto 3,5 %. kai an oloklirwseis sta 20 eth gia na plirwseis perissotera prepei na anebei poly akoma. opote egw tha epairna kymainomeno...

Σωστος.... ακριβως τα ιδια μου ειπε ενα φιλος που δουλευει με δανεια σε τραπεζα. Ειπε να ψαξω και αλλου και μετα να παω σε αυτον να μου κανει καλυτερη προσφορα!!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με τα στεγαστικά δάνεια και τα δωρεάν έξοδα δανείου; Ξαφνικα σχεδόν όλες (Πειραιώς, Εθνικη, Κύπρου, κτλ) προσφέρουν στεγαστικά δάνεια χωρίς εξοδα δανείου. Whats the catch? Οχι και τίποτα αλλο αλλα αισθάνομαι μ*λ*κας που έχω προχωρήσει ήδη τη διαδικασία δανείου με την alpha (όχι, δεν εχω πλήρώσει κάτι ακόμη).
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπογραψες κατι πεσ τους το ανοικτα (ρωτα πρωτα αν ισχυουν) οτι οι ταδε τραπεζα με το ιδιο επιτοκιο μου κανει δωρεαν την τιμη δικηγορους..κλπ
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το επιτόκιο αλλά και άλλα (4-5)πράγματα που καθορίζουν το τελικό κόστος...όποιος πραγματικά είναι έτοιμος να πάρει δάνειο άμεσα και θέλει ας στείλει PM για συμβουλές.

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με τα στεγαστικά δάνεια και τα δωρεάν έξοδα δανείου; Ξαφνικα σχεδόν όλες (Πειραιώς, Εθνικη, Κύπρου, κτλ) προσφέρουν στεγαστικά δάνεια χωρίς εξοδα δανείου. Whats the catch? Οχι και τίποτα αλλο αλλα αισθάνομαι μ*λ*κας που έχω προχωρήσει ήδη τη διαδικασία δανείου με την alpha (όχι, δεν εχω πλήρώσει κάτι ακόμη).

Αυτές οι τράπεζες κάνουν το εξής κόλπο. Βάζουν τα έξοδα μέσα στο επιτόκιο, δηλαδή τα δάνειά τους έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο απ'αυτό που κυμαίνεται στην αγορά (3.5%), οπότε όχι μόνο πληρώνεις τελικά τα έξοδα, αλλά και σ'ένα δάνειο σεβάθος χρόνου πληρώνεις πολύ παραπάνω από τα έξοδα του δανείου τελικά! :mad:

Καλή η προσφορά της NovaBank αυτό τον καιρό για μια δόση δώρο και 3.50% επιτόκιο. :)

Πάντως για στεγαστικό δάνειο θέλει πολύ και καλό ψάξιμο!

;)

Π

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω. Για δανειο κυμαινομενο εχουν οι τραπεζες διαφορες στα επιτοκια. ΠΧ εμπορικη 3,52 νομιζω και οι αλλες 4+ και πιο πανω. γιατι ετσι. δεν το καταλαβαινω.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω. Για δανειο κυμαινομενο εχουν οι τραπεζες διαφορες στα επιτοκια. ΠΧ εμπορικη 3,52 νομιζω και οι αλλες 4+ και πιο πανω. γιατι ετσι. δεν το καταλαβαινω.

Τιμολογιακή πολιτική της κάθε τράπεζας φίλε. Όμως ο ανταγωνισμός φέρνει πολλές από αυτές πολύ κοντά επιτοκιακά αλλά και με παρόμοια προϊόντα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Alli mia poly swsti tekmiriwsi ;)

den yparxei catch. apo ti stigmh pou einai hwris eksoda, blepeis ti epitokio sou egkrinoun kai an den sou aresei geia sas.

i diafora sta epitokia prolyptei apo to gegonos oti blepete diafimiseis. ayti ti stigmh to kalytero daneio to ehei i ethniki kai einai 3,42 me deyteri tin (agrotiki i laiki itan?) me 3,47% opws eipa omws parapanw eksartatai apo to ypsos tou danei klp klp klp. gia na petyheis tetoio epitokio prepei to daneio na einai panw apo 300k Eyrw.

an yparxei ena catch einai to eksis (to akousa gia daneio tis agrotikhs). otan leme kymainomeno ennooume to epitokio tis EKT + perithorio +0.12 eisfora nomou. to fysiologiko einai an anebei to epitokio tis EKT px kata 0.5% ta alla na meinoun stathera kai ara to synoliko epitokio na anebei kata 0.5%. an isxyei ayto pou akousa, i agrotiki ehei oro pou leei an anebei to epitokio tis EKT kata px 0.5% ehei dikaiwma na ayksisei kai to perithwrio kata alla 0.5%. etsi anebainei to epitokio kata 1%. me ayto to kolpaki mporei twra na dinei ligo kalytero epitokio alla an aneboun ta epitokia na katantisei na ehei megalytero apo alles trapezes.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Τιμολογιακή πολιτική της κάθε τράπεζας φίλε. Όμως ο ανταγωνισμός φέρνει πολλές από αυτές πολύ κοντά επιτοκιακά αλλά και με παρόμοια προϊόντα. ;)

 

...πολύ σωστό.Δηλαδή στα άλλα προιόντα όλοι τα πουλάνε στην ίδια τιμή; φυσικό είναι σε ελέυθερη αγορά ο καθένας να ορίζει τις τιμές του ανάλογα με την πολιτική για όγκο πωλήσεων, περιθώριο κέρδους, μερίδιο αγοράς κτλ...

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Έχει μάθει κανείς νεότερα για το τελευταίο φρούτο με τις πιστωτικές; Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι θα αρχίσουν να χρεώνουν τόκους από τη μέρα αγοράς (ανεξάρτητα αν εξοφλείς εμπρόθεσμα το λογαριασμό). Τηλεφωνώντας σε Eurobank είπαν ότι δεν έχουν ενημέρωση, ενώ στην Εθνική λένε ότι αν δεν εξοφλείς το λογαριασμό θα μπαίνουν τόκοι από την ημέρα αγοράς.
KCB
Link to comment
Share on other sites

Έχει μάθει κανείς νεότερα για το τελευταίο φρούτο με τις πιστωτικές; Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι θα αρχίσουν να χρεώνουν τόκους από τη μέρα αγοράς (ανεξάρτητα αν εξοφλείς εμπρόθεσμα το λογαριασμό). Τηλεφωνώντας σε Eurobank είπαν ότι δεν έχουν ενημέρωση, ενώ στην Εθνική λένε ότι αν δεν εξοφλείς το λογαριασμό θα μπαίνουν τόκοι από την ημέρα αγοράς.

και γω κατι τετοιο ακουσα ....

Link to comment
Share on other sites

Έχει μάθει κανείς νεότερα για το τελευταίο φρούτο με τις πιστωτικές; Διάβασα στην Ελευθεροτυπία ότι θα αρχίσουν να χρεώνουν τόκους από τη μέρα αγοράς (ανεξάρτητα αν εξοφλείς εμπρόθεσμα το λογαριασμό). Τηλεφωνώντας σε Eurobank είπαν ότι δεν έχουν ενημέρωση, ενώ στην Εθνική λένε ότι αν δεν εξοφλείς το λογαριασμό θα μπαίνουν τόκοι από την ημέρα αγοράς.

A μάλιστα... :worry: Τώρα έδεσε ο κόμπος... Ιδέα του Αλογοσκούφη είναι; :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισχύει το "...αν δεν εξοφλείς το λογαριασμό θα μπαίνουν τόκοι από την ημέρα αγοράς..." που είπε ο KCB.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισχύει το "...αν δεν εξοφλείς το λογαριασμό θα μπαίνουν τόκοι από την ημέρα αγοράς..." που είπε ο KCB.

Όλο το λογαριασμό ή την ελάχιστη δόση; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...