Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ακυρώνουν χιλιάδες πιστωτικές κάρτες σε όλη την Ελλάδα

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=161584

 

Δεν ξερω εαν εχει κανει με το παραπανω αλλα μετα απο 12 χρονια χρήσης πιστωτικης, για πρωτη φορα βρεθηκα να εχω χρεωσεις €450 στη visa μου σε site στοιχηματων. Εχει γινει ηδη αιτημα για αμφισβήτηση των χρεωσεων

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα σίγουρα αλλά θα πρέπει να μάθουμε να μη φοβόμαστε και να μη δισταζουμε.

Αν θα ρωτήσει νομικό για αυτό το θέμα θα μάθει!

 

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

ουτε φοβαμαι ουτε δισταζω. Χρονο και ορεξη για μπλεξιματα και τρεχαματα δεν εχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eκανα πριν 2 εβδομάδες μια κίνηση 19€ στο dealmyday του Πήγασου. Ακύρωσα εγγράφως τη συναλλαγή μέσω fax στον προβλεπόμενο χρόνο και από χθες το site είναι down (μάλλον DNS, μπορεί και κάτι άλλο). Να κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής; Να ενημερώσω την τράπεζα προσκομίζοντας το fax;
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μία αγορά από ένα κατάστημα στο golden hall και επειδή στην πιστωτική δεν είχα διαθέσιμο υπόλοιπο .. έδωσα τη χρεωστική (και η πιστωτική και η χρεωστκή είναι από citibank) και μου ζήτησε να βάλω το PIN αντί για υπογραφή ... ΤΟ έχω ακούσει ότι θα γίνεται σιγά σιγά σε όλες τις κάρτες αλλά μου κανε εντύπωση γιατί γίνεται αυτό στην χρεωστική μόνο και όχι στην πιστωτική? και μιλάμε για την ίδια τράπεζα και με την ίδια ημερομηνία έκδοσης.. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ασφαλές αυτό με το PIN και πρέπει να γίνεται παντού... Πας σε ένα βενζινάδικο και ούτε ζητάνε ποτέ ταυτότητα ούτε βλέπουν υπογραφή.. τίποτα απολύτως..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αlex δεν έλαβα ποτέ PIN για την Πιστωτική...

 

κάτι λάθος θα έγινε δεν μπορεί.. αν θες να κάνεις ανάληψη από atm τι γίνεται? (δεν έχω κάνει ποτέ φυσικά γιατί δεν συμφέρει αλλά λέμε τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στέλνουν pin και για τις πιστωτικές κάρτες (για ανάληψη μετρητών, ενημέρωση υπολοίπου κ.τ.λ.).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αlex δεν έλαβα ποτέ PIN για την Πιστωτική...

 

παντα στελνουν πιν για την πιστωτικη. συνηθως μαλιστα στελνουν πρωτα το πιν και μετα την καρτα για λογους ασφαλειας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πρώτα την κάρτα και μετά το pin .. Σημασία έχει ότι όντως πάντα στέλνουν pin.. οπότε καλύτερα πάρε ένα τηλ στην τράπεζα να στο ακυρώσουν και να σου στείλουν καινούριο.. Σε ορισμένες τράπεζες όπως πχ alpha bank το pin νομίζω ότι στο δίνουν πρώτα αυτοί από κατάστημα όταν κάνεις την αίτηση και την κάρτα μετά με ταχυδρομείο..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Alex0077.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα...Για μεταφορά μέσω web banking στην Alpha Bank, μπορούμε να δηλώσουμε ότι τα χρήματα θα τα πάρει από την πιστωτική και όχι από τον λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μία αγορά από ένα κατάστημα στο golden hall και επειδή στην πιστωτική δεν είχα διαθέσιμο υπόλοιπο .. έδωσα τη χρεωστική (και η πιστωτική και η χρεωστκή είναι από citibank) και μου ζήτησε να βάλω το PIN αντί για υπογραφή ... ΤΟ έχω ακούσει ότι θα γίνεται σιγά σιγά σε όλες τις κάρτες αλλά μου κανε εντύπωση γιατί γίνεται αυτό στην χρεωστική μόνο και όχι στην πιστωτική? και μιλάμε για την ίδια τράπεζα και με την ίδια ημερομηνία έκδοσης.. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ασφαλές αυτό με το PIN και πρέπει να γίνεται παντού... Πας σε ένα βενζινάδικο και ούτε ζητάνε ποτέ ταυτότητα ούτε βλέπουν υπογραφή.. τίποτα απολύτως..

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειλικρινα δεν αντεχω αλλο καθε φορα που παιρνω το phone banking της Eurobank με πρηζουν να κανω αποταμιευτικο προγραμμα (εχω ηδη 2 συνολικου υψους 110 ευρω το μηνα) η κατασταση ομως εχει γινει ανυποφορει και αυτοι πολυ φορτικοι αναγκαζομαι να κλεινω το τηλεφωνο για να με αφησουν υσυχο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειλικρινα δεν αντεχω αλλο καθε φορα που παιρνω το phone banking της Eurobank με πρηζουν να κανω αποταμιευτικο προγραμμα (εχω ηδη 2 συνολικου υψους 110 ευρω το μηνα) η κατασταση ομως εχει γινει ανυποφορει και αυτοι πολυ φορτικοι αναγκαζομαι να κλεινω το τηλεφωνο για να με αφησουν υσυχο

 

Γιατί δεν βγάζεις κωδικούς για ebanking; Θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς τους ενοχλητικούς υπαλλήλους

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειλικρινα δεν αντεχω αλλο καθε φορα που παιρνω το phone banking της Eurobank με πρηζουν να κανω αποταμιευτικο προγραμμα (εχω ηδη 2 συνολικου υψους 110 ευρω το μηνα) η κατασταση ομως εχει γινει ανυποφορει και αυτοι πολυ φορτικοι αναγκαζομαι να κλεινω το τηλεφωνο για να με αφησουν υσυχο

 

την δουλεια τους κανουνε αλλα οντως γινονται πολυ πιεστικοι. απλα τους λες εστω και αποτομα οτι δεν ενδιαφερομαι και τους κοβεις την φορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ, στο i - cardonline της Τράπεζας Κύπρου σας "ανοίγει" η σελίδα?

Από τη προηγούμενη εβδομάδα, τους πήρα και τηλέφωνο, δε μπορώ να ανοιξω καν τη σελίδα είτε από το pc είτε από τα κινητά....

 

Για ριχτε μια ματιά και πείτε μου.

Mercy...

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Εχθες πηγα Εθνικη να αυξήσω το οριο μιας πιστωτικής που εχω και τι μου λενε.

 

Πρωτα πρέπει να τους ξανα παω εκκαθαριστικά κλπ, 2 να εχω λογαριασμό στην Εθνικη και το καλύτερο, πρεπει λεει να δηλώσω τον λογαριασμο αυτό ωστε η καρτα να εξοφλείτε αυτόματα χαχαααα ρε δεν μας .......

 

 

Τους ειπα ευχαριστώ και έφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Εχθες πηγα Εθνικη να αυξήσω το οριο μιας πιστωτικής που εχω και τι μου λενε.

 

Πρωτα πρέπει να τους ξανα παω εκκαθαριστικά κλπ, 2 να εχω λογαριασμό στην Εθνικη και το καλύτερο, πρεπει λεει να δηλώσω τον λογαριασμο αυτό ωστε η καρτα να εξοφλείτε αυτόματα χαχαααα ρε δεν μας .......

 

 

Τους ειπα ευχαριστώ και έφυγα.

 

για το εκκαθαριστικο το ζητανε ολες οι τραπεζες πλεον.ακομα και για μεταφορα υπολοιπου. Για τον λογαριασμο,ανοιξε εναν και μην βαζεις ποτε χρηματα μεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για το εκκαθαριστικο το ζητανε ολες οι τραπεζες πλεον.ακομα και για μεταφορα υπολοιπου. Για τον λογαριασμο,ανοιξε εναν και μην βαζεις ποτε χρηματα μεσα.

 

Δεν θα τους κανω την χαρη θα αφησω το τρεχων υπολοιπο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα μου ανοίγει εμενα

 

Δε μπορώ να καταλάβω....

Δε μπορώ να κάνω σύνδεση από πουθενά (ούτε η σελίδα δεν ανοίγει)

Αν έχετε κάποια ιδέα το τι συμβαίνει, καλοδεχουμενη!!

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους κανω την χαρη θα αφησω το τρεχων υπολοιπο και τελος.

 

αν εχεις εναλλακτικη λυση καλα θα κανεις. Αυτοι θα χασουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι

 

αυριο λεω να βγαλω προπληρωμενη απο αγροτικη η πειραιως

 

επειδη δεν το εχω πολυψαξει, λειτουργει κανονικα σαν πιστωτικη δλδ στο αμαζον που λεει να βαλω αριθμο καρτας θα βαλω της προπληρωμενης? ευχαριστω :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά παντού.

Εγώ έχω της Κύπρου και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα πουθενά.!

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

αρα λειτουργει σαν πιστωτικη με οριο :) ωραια, ευχαριστω πολυ !

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι

 

αυριο λεω να βγαλω προπληρωμενη απο αγροτικη η πειραιως

 

επειδη δεν το εχω πολυψαξει, λειτουργει κανονικα σαν πιστωτικη δλδ στο αμαζον που λεει να βαλω αριθμο καρτας θα βαλω της προπληρωμενης? ευχαριστω :)

 

ΠΕΙΡΕΩΣ που εχω εγω, ναι λειτουργει κανονικα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...