Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Kαι η τιμή της χρυσής λίρας Αγγλίας συνέχεια μεταβάλλεται και τώρα τελευταία έχει πέσει αρκετά.. Παρακολουθούσα αρχές Σεπτέμβρη περίπου η Τράπεζα της Ελλάδος αγόραζε προς 310-315 ευρώ τη μία.. μετά άρχισε να πέφτει και σήμερα είναι κάπου στα 260 ευρώ. Δεν είναι και μικρή η πτώση.

 

 

Εχει κανείς την πιστωτική της Lufthansa (Πειραιώς);

 

Miles&More Lufthansa? Την έχει άτομο από την οικογένειά μου.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Miles&More Lufthansa? Την έχει άτομο από την οικογένειά μου.

Μπορείς να μου πεις με τα μίλια αν πληρώνει τους φόρους ή όχι; Πόσα μίλια χρειάζονται για μία πτήση εσωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις με τα μίλια αν πληρώνει τους φόρους ή όχι; Πόσα μίλια χρειάζονται για μία πτήση εσωτερικού;

 

παντα πληρωνεις τους φορους αεροδρομιου.μονο η αξια του εισιτηριου ειναι δωρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι η τιμή της χρυσής λίρας Αγγλίας συνέχεια μεταβάλλεται και τώρα τελευταία έχει πέσει αρκετά.. Παρακολουθούσα αρχές Σεπτέμβρη περίπου η Τράπεζα της Ελλάδος αγόραζε προς 310-315 ευρώ τη μία.. μετά άρχισε να πέφτει και σήμερα είναι κάπου στα 260 ευρώ. Δεν είναι και μικρή η πτώση.

.

 

Σε παραπέμπω στην σελίδα της τράπεζας της Ελλάδος

Α) 2 Σεπτεμβρίου Αγορά 290,94 http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=377

Β) 12/09 310,65 http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=388

Γ) 27/10 276,84 http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=422

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

παντα πληρωνεις τους φορους αεροδρομιου.μονο η αξια του εισιτηριου ειναι δωρο

Νομίζω ότι στης Lufthansa με παραπάνω πόντους γλυτώνεις τους φόρους αεροδρομίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις με τα μίλια αν πληρώνει τους φόρους ή όχι; Πόσα μίλια χρειάζονται για μία πτήση εσωτερικού;

 

Mε 15000 μίλια πας ένα ευρωπαικό ταξίδι. Τους φόρους τους πληρώνεις εσύ.. Επίσης έχει και κάτι άλλα πχ για ενοικιάσεις αυτοκινήτων κτλ με το προγραμμα με τα μιλια

 

 

Σε παραπέμπω στην σελίδα της τράπεζας της Ελλάδος

Α) 2 Σεπτεμβρίου Αγορά 290,94 http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=377

Β) 12/09 310,65 http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=388

Γ) 27/10 276,84 http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=422

 

Mπορεί να μη θυμόμουν ακριβώς τα ποσά και ημερομηνίες παρ όλα αυτά από 319 σε 276 είναι μια αξιόλογη πτώση.

Link to comment
Share on other sites

Mε 15000 μίλια πας ένα ευρωπαικό ταξίδι. Τους φόρους τους πληρώνεις εσύ.. Επίσης έχει και κάτι άλλα πχ για ενοικιάσεις αυτοκινήτων κτλ με το προγραμμα με τα μιλια

Για εσωτερικό ενδιαφέρομαι γενικά. Κάπου είχα ακούσει ότι με παραπάνω πόντους καλύπτουν και τους φόρους αεροδρομίου.

Link to comment
Share on other sites

οτι εχει να κανει με δωρεαν αεροπορικα..εξαργυρωση ποντων και μιλιων παντα της επιβαρυνεται ο καταναλωτης..οπως οταν αγοραζεις εισιτηριο και πληρωνεις τους φορους.δεν συμφερει να σου πληρωσει η αεροπορικη τους φορους.φιλικα
Link to comment
Share on other sites

οτι εχει να κανει με δωρεαν αεροπορικα..εξαργυρωση ποντων και μιλιων παντα της επιβαρυνεται ο καταναλωτης..οπως οταν αγοραζεις εισιτηριο και πληρωνεις τους φορους.δεν συμφερει να σου πληρωσει η αεροπορικη τους φορους.φιλικα

Το ξέρω αυτό, απλά μπορεί πχ αντί με 10.000 πόντους να σου καλύπτει με 20.000 πόντους και τους φόρους.

 

Edit: Κάπου διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, ότι με 15.000 έχεις δωρεάν εισιτήριο και με 25.000 σου καλύπτουν και τους πόντους.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό, απλά μπορεί πχ αντί με 10.000 πόντους να σου καλύπτει με 20.000 πόντους και τους φόρους.

 

Edit: Κάπου διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, ότι με 15.000 έχεις δωρεάν εισιτήριο και με 25.000 σου καλύπτουν και τους πόντους.

 

Δεν το ξέρω. καλύτερα να ρωτήσεις για σίγουρα στην Πειραιώς. Λίγο άσχετο, αλλά έχει η lufthansa εισιτήρια για πτήσεις στο εσωτερικό της Ελλάδας? Δεν το ξερα... Επίσης, η κάρτα αυτή νομίζω έχει και μια συνδρομή περίπου 75 ευρώ...ίσως βέβαια με τα γνωστά να καταφέρεις να στη βγάλουν δεν ξέρω. Για εισητήρια κοίτα και την aegean από την alpha bank.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,πραγματικα δεν γινεται να διαβασω ολες τις σελιδες και επισης σχεδον καθε χρονο αλλαζουν και τα δεδομενα, γιάυτο θα θεσω το ερωτημα μου και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει. Θελω να αγορασω κατι με δοσεις απο το ιντερνετ αλλα χρειαζεται πιστωτικη που ειλικρινα θα ειναι η τελευταια μου λυση..Εχω ακουσει ομως για μια καρτα που τη βγαζεις, πληρωνεις με αυτην το ποσο στο μαγαζι πχ αντικαταβολη, και οι δοσεις μετα γινονται με την τραπεζα.Πηγα σε 3 τραπεζες αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο.Υπαρχει κατι ωστε να γλυτωσω την πιστωτικη καρτα με τα επιτοκια κτλ κτλ?

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,πραγματικα δεν γινεται να διαβασω ολες τις σελιδες και επισης σχεδον καθε χρονο αλλαζουν και τα δεδομενα, γιάυτο θα θεσω το ερωτημα μου και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει. Θελω να αγορασω κατι με δοσεις απο το ιντερνετ αλλα χρειαζεται πιστωτικη που ειλικρινα θα ειναι η τελευταια μου λυση..Εχω ακουσει ομως για μια καρτα που τη βγαζεις, πληρωνεις με αυτην το ποσο στο μαγαζι πχ αντικαταβολη, και οι δοσεις μετα γινονται με την τραπεζα.Πηγα σε 3 τραπεζες αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο.Υπαρχει κατι ωστε να γλυτωσω την πιστωτικη καρτα με τα επιτοκια κτλ κτλ?

Καταρχάς για τι ποσό μιλάς και σε πόσο καιρό θες να το αποπληρώσεις;

Δεύτερον, κάποια καταστήματα σου δίνουν τη δυνατότητα χρηματοδότησης, πχ techneasy

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,το ποσο θα βγει περιπου στα 1000-1200 ευρω και θελω αν γινεται να το αποπληρωσω σε 16 μηνες.. Techneasy τι ειναι δεν εχω ακουσει κατι..

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μία πιστωτική με δωρεάν συνδρομή και οι δόσεις θα γίνουν από το site που λες.. Αν είναι άτοκες θα είναι πραγματικά άτοκες και αν πληρώσεις στην ώρα τους τις δόσεις δεν θα χεις πρόβλημα.. Αν είναι έντοκες με δικό τους επιτόκιο και όχι της τράπεζας απλά θα πληρώσεις τις δόσεις που λέει. Δεν έχει κάποια κρυφή χρέωση αν πληρώνεις στην ώρα τους ούτε επιβαρύνεσαι από τόκο της τράπεζας. Μετά αν δεν την θες ακύρωσέ την και πέτα την. Αν και πιστεύω πάντα είναι χρήσιμη μία τέτοια κάρτα .. ποτέ δεν ξέρεις.

Και στον Κωτσόβολο πχ ξέρω ότι γίνεται αυτό που λες. Αλλά από internet μου φαίνεται λίγο περίεργο αν γίνεται .. δεν έχω ακούσει κάτι προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστω πολυ και παλι,μου ελυσες πολλες αποριες..Αυτο που θα κανω με βαση αυτα που μου ειπες, θα ειναι να βγαλω μια φοιτητικη πιστωτικη καρτα με δωρεαν συνδρομη..Να εισαι καλα..! :happy:

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστω πολυ και παλι,μου ελυσες πολλες αποριες..Αυτο που θα κανω με βαση αυτα που μου ειπες, θα ειναι να βγαλω μια φοιτητικη πιστωτικη καρτα με δωρεαν συνδρομη..Να εισαι καλα..! :happy:

 

Μη ξεχνάς όμως ότι θα πρέπει να επαρκεί το μηνιαίο πιστωτικό όριο που θα σου δώσουν (εξαρτάται από την οικονομική σου δυνατότητα κ.α.). Οι φοιτητικές πχ μέχρι 1000 ευρώ έχουν πιστωτικό όριο που ακόμα και αυτό θεωρείται πολύ και μόνο μία τράπεζα το έχω δει να το δίνει.. Αν βέβαια δουλεύεις κι όλας ή βάλεις άλλον εγγυητή το όριο αυτό ανεβαίνει αρκετά. Για να κάνεις τη συναλλαγή των 1200 ευρώ πχ θα πρέπει να έχεις μηνιαίο πιστωτικό όριο τουλάχστιον 1200.. Δεν έχει σχέση που η δόση μπορεί να βγαίνει 100 ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,το ποσο θα βγει περιπου στα 1000-1200 ευρω και θελω αν γινεται να το αποπληρωσω σε 16 μηνες.. Techneasy τι ειναι δεν εχω ακουσει κατι..

Αν το ποσό του δανείου είναι 1000€ και σκοπεύεις να το πληρώσεις έντοκα, με 18% που δίνουν οι περισσότερες πιστωτικές, θα πληρώνεις κάθε μήνα 71€.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ποσό του δανείου είναι 1000€ και σκοπεύεις να το πληρώσεις έντοκα, με 18% που δίνουν οι περισσότερες πιστωτικές, θα πληρώνεις κάθε μήνα 71€.

 

Το θέμα είναι αν κάνει δόσεις το site που θέλει να αγοράσει το προϊόν.. Αν κάνει δεν υπάρχει πρόβλημα.. ΤΟ να κάνεις από μόνος σου όμως δόσεις με πιστωτικές (να μην πληρώνεις στην ώρα σου δηλαδή τη δόση ή να πληρώνεις μόνο την ελάχιστη καταβολή είναι φυσικά κάτι που δε συμφέρει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν κάνει δόσεις το site που θέλει να αγοράσει το προϊόν.. Αν κάνει δεν υπάρχει πρόβλημα.. ΤΟ να κάνεις από μόνος σου όμως δόσεις με πιστωτικές (να μην πληρώνεις στην ώρα σου δηλαδή τη δόση ή να πληρώνεις μόνο την ελάχιστη καταβολή είναι φυσικά κάτι που δε συμφέρει με τίποτα.

Αυτό είναι υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Δεν νομίζω.. Γιατί αν αποφασίσεις να βάλεις μόνος σου δόσεις και να πληρώνεις μόνο την ελάχιστη καταβολή όπως είπες θα έχεις ένα επιτόκιο που μαζί με άλλα το ΣΕΠΠΕ φτάνει ακόμα και 25-30% !!! σε ορισμένες πιστωτικές. Οπότε πιο συμφέρον είναι να πάρεις ένα καταναλωτικό δάνειο ή να καταλήξεις σε άλλη μορφή δανεισμού όπως η υπερανάληψη με καλύτερα επιτόκια παρά αυτό με την πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

απορια.εχω 2 φοιτητικες καρτες.ειμαι 23 χρονων.η μια απο πειραιως και μια απο σιτιμπανκ.επαιζα σε ομαδα μεχρι και πριν 3 μηνες και

κουτσα στραβα τις πληρωνα.ομως εδω και 6 μηνες σταματησα (λογο τραυματισμου (χιαστος) )και ψαχνω για δουλεια.η ερωτηση μου ειναι η εξης.μπορω να

βαλω δικηγορο και να γλυτωσω απο αυτες να μην πληρωσω τιποτα ή να πετυχει να πληρωσω πολυ λιγα χρηματα για να τις ξεχρεωσω;(συνολο

και των 2, 1900 € υπολοιπο)και το λεω αυτο γιατι και οι 2 καρτες ειναι φοιτητικες και ειμαι ανεργος,δεν εχω κατι στο ονομα μου, οπως επισης και η μανα

μου ειναι ανεργη.πατερας δεν υπαρχει λογο το οτι ειναι χωρισμενοι εδω και 6 χρονια.οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς. Πήγα να πάρω κωδικούς για μπορώ να βλέπω τοπν λογαριασμό μου online και μου ζήτησαν 5 ευρώ. Για να βλέπω τον λογαριασμό μου???? Όχι ότι είναι μεγάλο το ποσό, αλλά είναι νόμιμο αυτό το πράγμα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...