Jump to content

Σώμα Ελλήνων προσκόπων: Ήσουν, είσαι;


PeiRaioThs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τι πάει να πει; Ότι ξεκίνησε κατά τη διάρκεια της Χούντας είναι αναγκαστικά κακό;

 

έτσι όπως το θέτεις απλοϊκά κατά τη γνώμη μου η απάντηση είναι όχι δεν είναι κακό...

Στο βάθος όμως είναι, διότι δεν είναι ιστορικά το πότε ξεκίνησε και από ποιούς αλλά με τη ιδεολογικό υπόβαθρο (διαπαιδαγώγησης σε ομάδα, με στολές και κανόνες ηθικής κλπ) τα οποία σήμερα μπορεί να νομίζουμε ότι έχει καλό αντίκτυπο στη διαπαιδαγώγηση των παίδων αλλά το ιδεολογικό υπόβαθρο το βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνο.

 

Οι αλπίνοι επί χούντας είχαν δομές προσκόπων αλλά ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι... η ιδεολογική όμως βάση για τη δημιουργία τέτοιας ομάδας ήταν κοινή.Όπως και στη γερμανία του Χίτλερ, οι πρόσκοποι έγιναν το κέντρο διαπαιδαγώγησης της άριας φυλής που αργότερα στελέχωσε τα ΕςΕς.

 

Θεωρώ επίσης ότι οι πρόσκοποι είναι μαυσωλείο και αντίθετης λογικής με τις απόψεις μου. Χωρίς να σημαίνει ότι κατακρίνω αυτούς που το επιλέγουν...

απλά εμένα δεν μου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και τι πάει να πει; Ότι ξεκίνησε κατά τη διάρκεια της Χούντας είναι αναγκαστικά κακό;

 

έτσι όπως το θέτεις απλοϊκά κατά τη γνώμη μου η απάντηση είναι όχι δεν είναι κακό...

Στο βάθος όμως είναι, διότι δεν είναι ιστορικά το πότε ξεκίνησε και από ποιούς αλλά με τη ιδεολογικό υπόβαθρο (διαπαιδαγώγησης σε ομάδα, με στολές και κανόνες ηθικής κλπ) τα οποία σήμερα μπορεί να νομίζουμε ότι έχει καλό αντίκτυπο στη διαπαιδαγώγηση των παίδων αλλά το ιδεολογικό υπόβαθρο το βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνο.

 

Οι αλπίνοι επί χούντας είχαν δομές προσκόπων αλλά ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι... η ιδεολογική όμως βάση για τη δημιουργία τέτοιας ομάδας ήταν κοινή.Όπως και στη γερμανία του Χίτλερ, οι πρόσκοποι έγιναν το κέντρο διαπαιδαγώγησης της άριας φυλής που αργότερα στελέχωσε τα ΕςΕς.

 

Θεωρώ επίσης ότι οι πρόσκοποι είναι μαυσωλείο και αντίθετης λογικής με τις απόψεις μου. Χωρίς να σημαίνει ότι κατακρίνω αυτούς που το επιλέγουν...

απλά εμένα δεν μου κάνει...

 

Βασικά ο προσκοπισμός δεν ξεκίνησε επί χούντας, πληροφοριακά. Οπότε ο bayern δεν θέτει τίποτα απλοϊκά. Απλά επι χούντας έγραψε αρκετές μαύρες σελίδες, αφού μετατράπηκε με το ζόρι σε όργανο επίδειξης και προπαγάνδας των συνταγματαρχών. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα για τον προσκοπισμό αυτόν καθεαυτόν. Τα παραδείγματα που αναφέρεις, σόρρυ αλλά είναι εντελώς άσχετα. Επειδή μερικοί δικτάτορες πήραν μια ευγενή ιδέα και την έκαναν σαν τα μούτρα τους, δεν σημαίνει ότι η ιδέα έγινε... αγενής.

 

Επίσης η συζήτηση δεν έχει σχέση με το τι γινόταν στην χούντα ή στον Β' ΠΠ. :X

 

Bestman, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Οι εκδρομές, οι εμπειρίες, οι φιλίες, αυτά που έμαθα για την φύση δεν θα τα άλλαζα με τίποτα. Σίγουρα όχι με μερικές ώρες μπροστά σε μια τηλεόραση, ούτε σε μια καφετέρια. Αυτή είναι η μαγεία του προσκοπισμού. Ελπίζω όταν "κατασταλλάξω" κάπου να μπορέσω να δραστηριοποιηθώ ξανά, ως βαθμοφόρος αυτήν την φορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω και άλλους αδελφούς προσκόπους. Μέχρι τώρα είχα υπόψιν μόνο τον Mike-Dee και τον Ποσειδώνα, ο οποίος όλως παραδόξως δεν έχει "περάσει" από δω.

 

Είμαι βαθμοφόρος ανιχνευτών σε σύστημα στην Κύπρο. Οι κατασκηνώσεις και οι δράσεις εξωτερικού είναι όλα τα λεφτά! Αυτό όμως που έμεινε σε μένα (όπως και σε όλους που έχουν ασχοληθεί) είναι οι φιλίες.

 

 

Παρόν παρον

 

Είμαι πρόσκοπος μια ολόκληρη ζωή ! από 2ερα δημοτικό λυκόπουλο

Απ τη άπ τη 5 στην ομάδα 2 χρόνια ενωμοτάρχης & 1 υπό (χρυσοβελιτης )

Τώρα 3 χρόνια στη κοινότητα αν και τον τελευταίο δε συμμετέχω και πολύ λόγω διαβάσματος

 

Οι εμπορίες που αποκτάς ως πρόσκοπος δε συγκρίνονται με τίποτα και δε περιγράφονται καθόλου εύκολα !

 

Οι καλοκαιρινές δράσεις είναι απίστευτες !ειδικά όταν είναι πανελλήνιες !Μπορείς να κάνεις απίστευτες γνωριμίες !και είναι από τα πράγματα που λατρεύω !

 

Φίλοι απ τη μια άκρη της Ελλάδας ως την άλλη

Απ τη Κέρκυρα ως τη ρόδο και τη Κρήτη και ως τη Θεσσαλονίκη

 

Φιλία σ όλους απ τη Χίο

 

Ελπίζω να σας δω το καλοκαίρι στην ελπίδα !

 

Btw είμαι στο 1ο σύστημα Ναυτοπροσκοπων Βροντάδου

 

Τ.Ε Πελιναίου

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ο προσκοπισμός δεν είναι για όλους. Χρειάζεται να έχεις αγάπη για τη φύση και την περιπέτεια, και να είσαι λίγο "της ταλαιπωρίας". Η αλήθεια όμως είναι πώς ο προσκοπισμός είναι πρώτα και πάνω απ' όλα, σύστήμα διαπαιδαγώγησης παιδιών και εφήβων. Και είναι πολύ δύσκολο να αναλύσω σε λίγες γραμμές τι έχουμε πάρει όσοι έχουμε ασχοληθεί με αυτό το "άθλημα" ;)

 

Στην Κύπρο (Λευκωσία), αυτό το τριήμερο έχουμε τον ετήσιο διαγωνισμό επιλέκτων ενομωτιών. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε οι πρόσκοποι βρίσκονται σε ένα αλσύλλιο στη Λευκωσία και διαγωνίζονται (καλά τώρα σίγουρα ή κοιμούνται ή κάνουν τον σύνηθη σε αυτές περιπτώσεις χαβαλέ :D) πάνω σε προσκοπικές δεξιότητες και γνώσεις ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ (χωρίς οποιαδήποτε βοήθεια από βαθμοφόρους)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

 

έτσι όπως το θέτεις απλοϊκά κατά τη γνώμη μου η απάντηση είναι όχι δεν είναι κακό...

Στο βάθος όμως είναι, διότι δεν είναι ιστορικά το πότε ξεκίνησε και από ποιούς αλλά με τη ιδεολογικό υπόβαθρο (διαπαιδαγώγησης σε ομάδα, με στολές και κανόνες ηθικής κλπ) τα οποία σήμερα μπορεί να νομίζουμε ότι έχει καλό αντίκτυπο στη διαπαιδαγώγηση των παίδων αλλά το ιδεολογικό υπόβαθρο το βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνο.

 

Οι αλπίνοι επί χούντας είχαν δομές προσκόπων αλλά ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι... η ιδεολογική όμως βάση για τη δημιουργία τέτοιας ομάδας ήταν κοινή.Όπως και στη γερμανία του Χίτλερ, οι πρόσκοποι έγιναν το κέντρο διαπαιδαγώγησης της άριας φυλής που αργότερα στελέχωσε τα ΕςΕς.

 

 

Δεν μπορούμε να βάζουμε οποιοδήποτε οργανισμό μοιάζει με τον προσκοπισμό στο ίδιο καζάνι με αυτόν. Η νεολαία του Χίτλερ δεν είχε καμία σχέση με τους πρόσκοπους όπως άλλωστε δεν είχε και η ΕΟΝ του Μεταξά. Υπαρχει ένα αυτοβιογραφικό βιβλίο ο "Συναγωνιστής Ακέλας" του Βούλτεψη (παλιού ΕΑΜίτη) που στο πρώτο κεφάλαιο αναφέρεται σε αυτό το θέμα.

 

Με πείραξαν αυτά που είπε ο trobocop για τον ρόλο των προσκόπων κατά τη χούντα γιατί δεν τα ήξερα. Το θάρρος που δείξανε οι πρόσκοποι στο Αϊδίνι μπορούσαν να το είχαν δείξει και οι βαθμοφόροι στην χούντα χωρίς να κινδυνεύουν να εκτελεστούν.

 

Από την δική μου εμπειρία στον προσκοπισμό πάντως κανένας δεν προσπάθησε ούτε σε μένα ούτε σε κανέναν άλλον που γνωρίζω να περάσει φασιστικές, μιλιταριστικές και παρόμοιες αντιλήψεις. Άλλωστε πόσο φασίστας μπορείς να γίνεις όταν έχεις για έμβλημα της ενωμοτίας σου έναν... λαγό; :D

 

Συγγνώμη αν ήμουν off topic...

Link to comment
Share on other sites

Με πείραξαν αυτά που είπε ο trobocop για τον ρόλο των προσκόπων κατά τη χούντα γιατί δεν τα ήξερα. Το θάρρος που δείξανε οι πρόσκοποι στο Αϊδίνι μπορούσαν να το είχαν δείξει και οι βαθμοφόροι στην χούντα χωρίς να κινδυνεύουν να εκτελεστούν

 

Δυστυχώς αυτά που είπα είναι αναμφισβήτητα, αφού τα έχω μάθει από βαθμοφόρο της εποχής εκείνης που ήταν τότε αρχηγός συστήματος. Τα παιδιά ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ να γίνουν πρόσκοποι, επιβαλλόταν συχνές μίνι παρελάσεις στην εκάστοτε πόλη (φανταστείτε τα παιδιά να πηγαίνουν για μια δράση και να βαδίζουν σαν στρατιωτάκια το ένα πίσω από το άλλο, απρόσωπα), τα παιδάκια διδάσκονταν να μισούν τους εχθρούς του έθνους κτλ κτλ κτλ... Εικόνες που σε κάνουν αφενός να ντρέπεσαι και αφετέρου να κάνεις τα πάντα για να μην επαναληφθούν.

 

Από την δική μου εμπειρία στον προσκοπισμό πάντως κανένας δεν προσπάθησε ούτε σε μένα ούτε σε κανέναν άλλον που γνωρίζω να περάσει φασιστικές, μιλιταριστικές και παρόμοιες αντιλήψεις. Άλλωστε πόσο φασίστας μπορείς να γίνεις όταν έχεις για έμβλημα της ενωμοτίας σου έναν... λαγό; :D

 

Από θεωρίες συνομωσίας άλλο τίποτα... Εγώ έχω ακούσει τα πάντα. Ότι είμαστε μασόνοι, σατανιστές, εβραιόφρονες, και ένα σωρό άλλα. :D :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως και στη γερμανία του Χίτλερ, οι πρόσκοποι έγιναν το κέντρο διαπαιδαγώγησης της άριας φυλής που αργότερα στελέχωσε τα ΕςΕς.

 

Ιωαννίτα μου, φοβάμαι ότι στο μυαλό σου έχεις μπερδέψει τα πράγματα, καθώς όσον αφορά την Γερμανία του Χίτλερ τα γεγονότα έχουν ακριβώς αντίθετα από αυτά που αναφέρεις. Η Ναζιστική Γερμανία απαγόρευσε δια νόμου τον προσκοπισμό για να επιβάλλει την προπαγανδιστική της "Χιτλερική Νεολαία". Πληροφοριακά, αντίστοιχα ενήργησαν και άλλα ολοκληρωτικά καθεστώτα, όπως η Σοβιετική Ένωση, η Ιταλία επί Μουσολίνι, η "Λαϊκή" Κίνα και η Κούβα.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και εγώ πρόσκοπος πριν καμιά 10αριά χρόνια αν θυμάμαι καλά!

τρελό γέλιο...ένα χρόνο κράτησα...μετά βαρέθηκα! Παίζαμε το παιχνίδι των 10 ερωτήσεων και μαθαίναμε να ανάβουμε φωτιά, και να τραγουδάμε... μπλιαχ:down: :down:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χα να 'μαι κ γω δεν έχω πολλα ποστ αλλα μόλις είδα το θέμα λεω "Ωπ εδώ είμαστε".

Πίσω κ σας έφαγα είμαι Πρόσκοπος απο 5 χρονο ως κ τωρα αν κ οχι τόσο ενεργος πλέων.Είμαι κοντά στα 15 χρόνια στο σώμα.Θα μπορουσα να πω πως ο Προσκοπισμος με εχει βοηθήσει πάρα πολυ στη ζωή μου.Είναι απο τα καλύτερα πράματα που έτυχαν στη ζωή μου.Είμαι μέλος του 1ου Συστήματος Δασοπροσόπων Δάφνης κ θα είμαι για όσο ακόμα θα υπάρχει κ δυστυχώς μάλλον για λίγο λόγο του ότι ο προσκοπισμός απο κάποια στιγμη κ μετα παρεξηγηθηκε σε αυτη τη χώρα κ έτσι η προσέλευση νέων μελών είναι μηδαμινή.Έχω συμετάσχει σε άπειρες δράσεις κ ήταν πραγματικά κατι διαφορετικό κ σιγουρα καλύτερο απο το να αραζω μπροστα στη τι-βι ή να κάνω οτιδήποτε αλλο ανουσιο όπως δυστυχως κανουν τα σημερινα μικρά παιδια που βεβαια δεν ευθύνονται τα ίδια.

θα ήθελα να πω κ αλλα, αλλα ήδη συγκινήθηκα κ δε θα ήθελα να σας κουράσω.

Επίσης στην Ελπίδα (επειδή είδα πως αναφέρθηκε η δράση ήμουν στην κοινότητα 16.Την εριστική κοινότητα.Επίσης νμζ πως αρχηγος της 12ης ήταν ο Γιώργος κ υπαρχηγός ο Αγγελής αν ο φίλος που αναφερθηκε σ αυτην τη κοινοτητα ας μου πει αν είμαι σωστος.Μάλλον δεν είμαι σωστος αλλα ίσως ο φίλος απο τη Τρίπολη τους ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που ξαναζωντάνεψε το θέμα του προσκοπισμού. Για όσους δεν είναι στην κίνηση ας σας πληροφορήσω λίγο για τα δρώμενα...

 

15 - 17 Απριλίου στην Πάτρα έλαβε χώρα η 22η Πανελλήνια Ανιχνευτική Πολιτιστική Ενημέρωση με πολλές παράλληλες δραστηριότητες όπως το 1ο Φεστιβαλ Ταινιών Μικρού Μήκους όπου οι κοινότητες μας έδειξαν το ταλέντο τους μπροστά στη κάμερα, το 4ο Φεστιβάλ Μουσικών Συγκροτημάτων όπου τραγούδησαν συγκροτήματα κοινοτήτων από όλη την Ελλάδα ενώ ύστερα τη σκυτάλη πήραν οι πρόσφατα βραβευμένοι στα Αρίων Raining Pleasure οι οποίοι μας συγκίνησαν καθώς ο τραγουδιστής, Βασίλης Σακκάς τραγούδησε με τον προσκοπικό του πουκάμισο και το μαντήλι του καθώς ήταν παλαιός πρόσκοπος. Η αποκορύφωση όμως της δράσης ήταν η προσπάθεια ένωσης της γέφυρας Ρίου Αντιρρίου όπου 800 περίπου πρόσκοποι και 700 παιδιά και γονείς από την Πάτρα και το Ρίο έφτιαξαν μια ανθρώπινη αλυσίδα μη ενωνοντας τη μια άκρη με την άλλα αλλά δίνοντας ένα μήνυμα συναδέλφωσης σε όλη την Ελλάδα και τον Κόσμο. Η δράση κύλησε σε ευχάριστο κλίμα με 70 κοινότητες από όλη την Ελλάδα και 2 από τα Ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας να μαζεύουν 500 ανιχνευτές και βαθμοφόρους στην πάντα φιλόξενη Πάτρα.

 

Επίσημο website: http://www.pape2006.net (Μείνετε συντονισμένοι, έρχονται και οι φωτογραφίες!)

 

Το ερχόμενο καλοκαίρι στις περιοχές τους όρους Παγγαίου και στον Νέστο - Σταυρούπολη θα λάβει χώρα η 2η Πανελλήνια Δράση Ανιχνευτών. 10 Μέρες γεμάτες δράση και περιπέτεια περιμένουν να γίνουν εμπειρίες ανιχνευτών από όλη την Ελλάδα.

 

Ενημερωθείτε στο επίσημο website: http://www.elpida2006.gr

 

Φυσικά για όσους έχουν καιρό να ασοχληθούν με τα δρώμενα μπορούν να ενημερωθούν από την επίσημη σελίδα του Σ.Ε.Π. http://www.sep.org.gr όπου λειτουργεί και forum συζητήσεων που συμμετέχουν πρόσκοποι από όλη την Ελλάδα.

 

Επίσης στην Ελπίδα (επειδή είδα πως αναφέρθηκε η δράση ήμουν στην κοινότητα 16.Την εριστική κοινότητα.Επίσης νμζ πως αρχηγος της 12ης ήταν ο Γιώργος κ υπαρχηγός ο Αγγελής αν ο φίλος που αναφερθηκε σ αυτην τη κοινοτητα ας μου πει αν είμαι σωστος.Μάλλον δεν είμαι σωστος αλλα ίσως ο φίλος απο τη Τρίπολη τους ξέρει.

 

Είσαι σωστότατος, καλά που θυμάσαι τους βαθμοφόρους μου;; Μια κοπελιά από την κοινότητα μου είχε μπλεξίματα μαζί σας... :lol:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σωστότατος, καλά που θυμάσαι τους βαθμοφόρους μου;; Μια κοπελιά από την κοινότητα μου είχε μπλεξίματα μαζί σας... :lol:

 

Μήπως πιο συγκεκριμένα ήταν τη πρώτη βραδιά που είμασταν δίπλα στο ποτάμι κ νομίζω τη μέρα που έβρεξε?Επίσης εκείνη τη μερα θυμάσαι το χαβαλέ που γινόταν το βράδυ με τα συνθήματα μέσα απο τις σκηνές ?Που σας τι λέγαμε μας τι λέγατε κ παει λέγοντας κ στο τέλος διασκευάσαμε ενα τραγουδι για το Γιώργο? πωπω αναμνησεις ρε φίλε.και στο σχολείο στη Κονιτσα μέναμε διπλα διπλα.

 

By the way : http://www.geocities.com/koinotitanixneutwn/large/74.jpg

 

κ λιγο πιο πολλες φοτο http://www.geocities.com/koinotitanixneutwn/elpida2002_index.html

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα φίλε μου... ναι, εκείνο το βράδυ που έβρεξε έγινε ο χαμός! Θυμάμαι που είχαμε βάλει καραβάνες μέσα από τη τέντα της σκηνής γιατί έμπαζε νερά. Πωπω ωραία τα χρόνια της κοινότητας, τώρα ασχολείσαι πουθενά;

 

Κανένας άλλος βαθμοφόρος πουθενά;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπαρχηγος ομάδας αλλα είμαστε δυστυχως υπο διάλυση.Ενω απο στελέχη κ απο προγραμμα είμαστε γαματοι δεν εχουμε καθόλου κοσμο για πολλους διαφορους ηλίθιους κ μη λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Όπως;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου να σας δώσω μια μερική απάντηση...

 

Τα χρόνια μας σαν Λυκόπουλα, Πρόσκοποι και Ανιχνευτές είναι τα πιο ανέμελα. Εγώ θυμάμαι που είχαν σφαχτεί δυο βαθμοφόροι της Ομάδας όταν ήμουν πρόσκοπος και το θέμα αυτό κράτησε 1 ημέρα, μετά δεν ασχολήθηκε κανένα από τα παιδιά γιατί πολύ απλά δεν μας αφορούσε, όπως επίσης, κάτι τέτοιο ίσχυσε και στην Κοινότητα όταν 2 Βαθμοφόροι από δυο άλλα Συστήματα μόνο που δεν πιάστηκαν στα χέρια... αλλά αυτά εξακολουθούσαν να μη μας αφορούν!

 

Ύστερα όμως σαν βαθμοφόρος έμαθα γιατί όταν ήμουν πρόσκοπος είχαν τσακωθεί οι υπαρχηγοί μου, έμαθα επίσης πολλά πάρα πολλά που μου πότισαν το μυαλό με μίσος για κάποιους από τους ανθρώπους που είχα σαν ινδάλματά μου. Αυτοί οι τύποι, ενώ δεν άξιζαν να αποκαλούνται Βαθμοφόροι του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων παρέμειναν στη κίνηση για πολλά χρόνια όταν κάποια στιγμή κάποιοι τους αντιμετώπισαν κατάμουτρα και τους έσκισαν τις εντολές τους μπροστά στα μάτια τους.

 

Φίλοι μου, δεν αξίζουμε όλοι να είμαστε βαθμοφόροι αλλά δυστυχώς, όποιος δεν το αξίζει δεν μπορεί και να το παραδεχτεί με αποτέλεσμα να έχουμε στα Συστήματα μας ανα την Ελλάδα αρκετούς -> :wacko: . Από την άλλη, έχω παρεβρεθεί σε πολλές Πανελλήνιες δράσεις και σχολές τελευταία και βλέπω πως στην κίνηση και ειδικότερα στον κλάδο που ασχολούμαι, στον κλάδο προσκόπων, υπάρχουν εξαιρετικοί άνθρωποι της ηλικίας μου που διψούν να προσφέρουν στα παιδιά περιπέτεια...

 

Αυτά τα λίγα,

Κάστορας

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

imoun mexri ta 17 mou

pali kala pou ksekopsa grigora. SIxathika tn proskopismo mexri aidias den thelw na akouw ti leksi afti . O logos? Kolas mexri aidias. Den ine tixeo pou to 90 % ton proskopwn sinanastrefete MONO me alous proskopous stin kathimerini tou zwh.

ta paratisa prin 8 xronia kai isixasa;)

Link to comment
Share on other sites

Mike, όσο είσαι λυκόπουλο/πρόσκοπος/ανιχνευτής, οι ευθύνες είναι περιορισμένες και ο χαβαλές περισσότερος. Ως βαθμοφόρος, έχεις περισσότερες ευθύνες, τις οποίες πολλές φορές οι μικροί δεν αντιλαμβάνονται, και επίσης απαιτείται περισσότερος χρόνος. Αυτή τη στιγμή π.χ. ετοιμάζω ένα παιγνίδι με κώδικες για την επόμενη συγκέντρωση της Ομάδας.

 

Επίσης, ώς βαθμοφόρος εμπλέκεσαι σε άλλα θέματα, άσχετα με τον προσκοπισμό, όπως σκοπιμότητες, συμφέροντα, κλίκες κλπ. στα οποία, αν δώσεις σημασία, έχεις φύγει subito (που λένε και οι Ιταλοί).

 

Ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι η προσέλκυση κατάλληλων βαθμοφόρων. Η εμπειρία μου μου έχει δείξει οτι είναι δύσκολο να προσελκύσεις βαθμοφόρους που δεν υπήρξαν πρόσκοποι για ένα χρονικό διάστημα. Υπάρχει επίσης και το φαινόμενο της εποχής· ο κόσμος (μικροί και μεγάλοι) βαριέται να κάνει οτιδήποτε θα τον βγάλει από το βολεμά του.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου Μιχάλη αυτό που λες ισχύει πράγματι !υπάρχουν πολλοί που είναι ακατάλληλοι να αναλάβουν καθήκοντα αλλά μένουν επειδή δεν υπάρχει άλλη λύση !Η κοινότητα μου ξαναλειτούργησε μετά από αρκετά χρόνια !Αρχικά την είχε αναλάβει κάποιος όποιος δε λέω κάλος χρυσός άνθρωπος αλλά δεν έκανε για αρχηγός . Κάθε φορά που ετοιμάζαμε κάτι σχεδόν πάντα αναβαλλόταν !Για την ακρίβεια γινόταν μονό όταν έπεφτε βοήθεια από τη τοπική εφορία !Είμαι βέβαιος ότι εάν δεν ήμασταν αυτοί που ήμασταν στη κοινότητα – δηλαδή χρόνο στο προσκοπισμό από λυκόπουλα με πολλές δράσεις και εμπειρίες και αγάπη για το προσκοπισμό η κοινότητα θα είχε κλείσει !

Εδώ στη Χίο υποφέρουμε από έλλειψη βαθμοφόρων ! Το σύστημα μου έχει 30 + (!!! ) λυκόπουλα και υπάρχει μονό η Ακύλας και κάποιοι φοιτητές απ τη κοινότητα που βοηθούν μονό όταν έρχονται στη Χίο & που και που ο Α Σ ο όποιος είναι φοβερός στα λυκόπουλα!

Ξέρω ότι όλοι αυτοί που είναι στο σύστημα μου οικογενειάρχες με πολλές επαγγελματικές υποχρεώσεις έχουν κουραστεί αφού ξανά έχτισαν απ την αρχή 1 ολόκληρο σύστημα που κόντευε να κλείσει όταν έφυγε ο προηγούμενος ΑΣ κάνοντας ομάδα και αγέλη , έφτιαξαν ομάδα απ την αγέλη του 2 ου και τέλος άνοιξαν ξανά ένα σύστημα που είχε κλείσει χρόνια τώρα σε ένα χωριό ! Και βεβαία τη κοινότητα της τοπικής που έχει γύρω στα 15-17 μελή δε θυμάμαι ! και όλα αυτά σε ένα προάστιο 5000 κατοίκων, 4 km απ τη πόλη όπου υπάρχουν 3 συστήματα

 

Να μην αναφερθώ για τις ατέλειωτες ώρες προγραμματισμού ,προσωπικής εργασίας τόσο στην ανακαίνιση των εστιών - που ντρέπεσαι πραγματικά να μπεις μέσα !Είναι κάτι παραπάνω από άριστες –όσο και τη βοήθεια στα τμήματα που τη χρειάζονται κλπ

Παρ όλα αυτά περιμένουν από μας να μπορούμε να αναλάβουμε κάποια καθήκοντα στο σύστημα έτσι ώστε να μη χαθεί η όλη προσπάθεια και η ποιότητα που προσκοπισμού που προσφέρουν !

 

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για όσα κάνατε και κάνετε για μας !

 

Όσο για τον φίλο που λέει ότι κόλας ναι πράγματι αλλά είναι καλό κόλλημα !Δηλαδή όσοι ασχολιούνται με τα αθλητικά είναι καλύτεροι ?και αυτοί με ποδοσφαιρόφιλους δε συναναστρέφονται !

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να συναναστρέφεσαι μονό με προσκόπους ! Παρ όλα αυτά όσο πιο δεμένοι είναι οι βαθμοφόροι τόσο πιο ποιοτική δουλειά κάνουν και πίστεψε με το ξέρω από πρώτο χέρι !βεβαία θα πρέπει να ξέρεις ποτέ πρέπει να φύγεις έτσι ώστε να μη παραμελήσεις και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις σου !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ GRT

 

Φίλε μου, όλα είναι στο χέρι σου. Εσύ αποφασίζεις αν θα κολλήσεις ή όχι. Και δεν υπάρχει απάντηση του τύπου "κολλάς, θες δε θες", είσαι κύριος του εαυτού και πράτεις ανάλογα.

 

@ BestMan

 

Συνάδελφε, και εγώ Α.Ο.Π.! Όλα αυτά που λες με βρίσκουν σύμφωνο. Το θέμα με τους βαθμοφόρους έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα καθώς γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που όντως κάποιοι δεν κάνουν προσκοπισμό ρε παιδί μου! Έρχονται μόνο για την παρέα, για καμία καλή βαθμοφόρο (πολύ σπάνιο να έχουμε όμορφες γυναίκες στη κίνηση...) ή για τη στολή! Ναι, καλά ακούσατε για τη στολή... απλά γουστάρουν να φορούν στολή με σηματάκια και άλλα μπιχλιμπίδια!

 

Επίσης, ώς βαθμοφόρος εμπλέκεσαι σε άλλα θέματα, άσχετα με τον προσκοπισμό, όπως σκοπιμότητες, συμφέροντα, κλίκες κλπ. στα οποία, αν δώσεις σημασία, έχεις φύγει subito (που λένε και οι Ιταλοί).

 

Πωπω, τι είπες τώρα; Βασικά, εμείς οι Έλληνες το έχουμε στη φύση μας να ασχολούμαστε με αυτά αλλά ευτυχώς περίπου το 60% των βαθμοφόρων δεν ασχολούνται με αυτά, έχουν μια μυρωδιά του τι γίνεται αλλά μέχρι εκεί...

 

Φίλε Poseidon δεν χρειάζεσαι απάντηση, κάθε μέρα τα λέμε! :D

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Mike, εγώ είμαι Α.Κ.Α, αλλά εκτέλω και χρέη Υ.Ο.Π πολλές φορές γιατί υπάρχουν ανάγκες.

 

Επίσης, έχεις παρατηρήσει οτι υπάρχουν και παιδιά που "δεν κάνουν" για προσκοπισμό, και έρχονται για άλλους λόγους;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Η πιό συνηθισμένη περίπτωση και αυτή που έχω συναντήσει μόνο είναι κάποιο παιδί να έρχεται στον προσκοπισμό γιατί έχει κάποιον δικό του στο Σύστημα. π.χ. μητέρα ή φίλους κτλ... συνήθως αυτά τα παιδιά δεν κάθονται για πολύ. Λέμε όμως οτι ο προσκοπισμός είναι μια κίνηση ανοιχτή σε όλους, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ΓΙΑ όλους... αν δεν βαριέσαι διάβασε το παρακάτω κείμενο που έγραψα για το Διακριτικό Δάσους.

 

«Ο Προσκοπισμός είναι μια Εθελοντική – Παιδαγωγική – Μη κομματική, κίνηση νέων, ανοιχτή σε όλους…»

 

Από την αρχή ο Προσκοπισμός ήταν «ανοιχτός» σε όλους ανεξάρτητα από το κοινωνικό υπόβαθρο και τη θρησκεία και αυτό μας το αποδεικνύει η πρώτη προσκοπική κατασκήνωση στο Brownsea Island όπου τα παιδιά εσκεμμένα επιλέχθηκαν από διαφορετικά κοινωνικά στρώματα. Αν και ξεκίνησε από τη Μεγάλη Βρετανία, ο Προσκοπισμός αμέσως υιοθετήθηκε από πολύ μακρινές χώρες με εντελώς διαφορετικές κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες αλλά και κουλτούρες. Επίσης, η Κίνηση μας ξεκίνησε από Χριστιανικό περιβάλλον, παρ’ όλ’ αυτά όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στο να εξαπλωθεί σε χώρες με περιβάλλον Μουσουλμανικό, Βουδιστικό ή και άλλα. Σήμερα, σαν κίνηση νέων ανθρώπων, είναι ανοιχτή σε όλους, αγόρια και κορίτσια, ανεξαρτήτως θρησκείας και φυλής. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά ο Προσκοπισμός απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις:

• «Ανοιχτός» σε όλους δεν σημαίνει ότι ο Προσκοπισμός είναι και για όλους. Ο Προσκοπισμός είναι γι’ αυτούς που επιθυμούν να συμφωνήσουν με τον Σκοπό, τις Αρχές και τη Μέθοδο του. Αυτή είναι η τελική δέσμευση για την οποία πρέπει να αποφασίσει κάποιος πριν γραφτεί στον Προσκοπισμό. Οφείλω να προσθέσω ότι δεν μπορεί ένας βαθμοφόρος να αποφασίσει για ένα παιδί αν μπορεί να αποδεχθεί την παραπάνω δέσμευση ή όχι, υπεύθυνος γι’ αυτή την απόφαση είναι ο γονέας του παιδιού. Άλλωστε είμαστε μια εξωσχολική παιδαγωγική μονάδα και πρέπει να δεχόμαστε όσους θέλουν να μάθουν μέσω του Προσκοπισμού. Για έναν ενήλικα όμως που θέλει να ενταχθεί στον Προσκοπισμό πρέπει να αποδεχθεί τον Σκοπό, τις Αρχές και την Μέθοδο μας καθώς μέσω αυτών των στοιχείων ο Προσκοπισμός διαπαιδαγωγεί τους νέους.

• Ο Προσκοπισμός δεν είναι μια «ελίτ» κίνηση. Με αυτό πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να είμαστε περιορισμένοι σε έναν μικρό αριθμό ατόμων που ανταποκρίνονται σε ένα πρότυπο, αυτό που θα «υπακούει χωρίς αμφισβήτηση». Ο Προσκοπισμός πρέπει να είναι προσιτός σε όλους όσους θέλουν να τον γνωρίσουν!

• Προσβασιμότητα είναι η αντίληψη που πρέπει να επικρατεί, που σημαίνει:

o Καινούργια κλιμάκια πρέπει να δημιουργούνται σε περίπτωση που υπάρχει πολλή ζήτηση (και ιδιαίτερα σε μέρη που δεν υπήρχε προσκοπισμός στο παρελθόν).

o Ο χρηματικός παράγοντας δεν πρέπει να αποτελεί εμπόδιο για κάποιον να γραφτεί ή να παραμείνει στον Προσκοπισμό.

Κλείνοντας, οι περισσότεροι παραδέχονται ότι ο Προσκοπισμός είναι ανοιχτός σε όλους. Παρ’ όλ’ αυτά κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να πει ότι «φτάνει» στα παιδιά που το έχουν περισσότερο ανάγκη. Πολλοί νέοι άνθρωποι που έχουν προβλήματα στην καθημερινότητα τους και δεν είναι πλήρως αποδεχτοί από την κοινωνία, μπορεί να είναι έτοιμοι να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό στον Προσκοπισμό.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μασονικό εργαστήρι αθώων ψυχών με πρόσχημα την βοήθεια στον συνάνθρωπο.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σχημάτισες αυτή τη γνώμη. Αν δεν σου κάνει κόπο μου εξηγείς και εμένα που υπήρξα πρόσκοπος για 15 χρόνια και η γνώμη μου είναι τελείως διαφορετική;

 

Μήπως ισχύει και αυτό;

Οδηγός: Μασόνος δολοφόνος αθώων ψυχών με πρόσχημα την μετακίνηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...