Jump to content

[CAR] Υβριδικό Honda Civic


themis999444
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

milisa me to sakaraki, den 3eroun kati, alla fantazomai 8a vgeneis ektos eggishs

 

Φανταζομαι πως η εταιρεια που θα αναλαβει τετοιου ειδους μετατροπη-παρεμβαση και θα σου δινει και την αναλογη εγγυηση και μην ξεχνας οτι η εγγυηση που δινει η μαμα Honda ειναι 3 χρονια και τα υπολοιπα ο Σαρακακης!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Έχει ασχοληθεί κανένας με αναβάθμιση του ηχοσυστήματος?

2. Άμα θέλουμε να φουλάρουμε την μπαταρία, μπορούμε να το βάλουμε στο "L" σε κανονική κίνηση και να γεμίσει?

Link to comment
Share on other sites

wraio san autokinito kai san texnologia alla dn uparxoun polla mastoria se periptwsi pou exei provlima o ilektrikos kinitiras

 

Γι αυτο έχει 10 χρόνια εγγύηση. Αν δεν μπορούν να στο φτιάξουν, τον αντικαθιστούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαιρετώ.σας διάβασα και εδώ και ένα μήνα ανήκω στους κατόχους του honda hybrics .εντυπώσεις πολύ καλές.κατανάλωση στα 1500 χ. 5,5 με 6.γρήγορο αυτοκίνητο(πριν είχα 2λιτρο με 140 ιπ.) και έχει μικρή διαφορά.

δουλεύει με ηλεκτροκινητήρα μόνο και κάτω από 45 χ.

ξέρει κανείς πως συνδέεται στο ραδιόφωνο εξωτερική συσκευή π.χ ipod.

(στο ραδιόφωνο υπάρχει κουμπί αλλά στον αναπτήρα κάτω όχι όπως λέει το manual.)

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο

 

Υπάρχει ανταπτορας 50 - 100 ευρώ που συνδεεται για ipod.Και εγω εψαχνα την εξοδο που

ειδες στο manual αλλα τελικά υπάρχει μόνο στην αγγλική εκδοση νομίζω (δεξιοτίμονο).

Τον ανταπτορα τον ζητας απο την αντιπροσωπεία. είναι κανονικο αξεσουαρ.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο

 

Υπάρχει ανταπτορας 50 - 100 ευρώ που συνδεεται για ipod.Και εγω εψαχνα την εξοδο που

ειδες στο manual αλλα τελικά υπάρχει μόνο στην αγγλική εκδοση νομίζω (δεξιοτίμονο).

Τον ανταπτορα τον ζητας απο την αντιπροσωπεία. είναι κανονικο αξεσουαρ.

 

ευχαριστώ cyborggr!

Link to comment
Share on other sites

παιδες αυτο το υβριδικο με τα 1300 κυβικα αξιζει;διαβασα πως εχει επιδοσεις οπως ενας 1800αρης κινητηρας,ειναι ετσι;
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τις δυνατότητες του κινητήρα, λάβε πρώτα υπ 'οψιν σου το βάρος του αυτοκινήτου, 1350 κιλά και το μέγεθός του 4,54 μέτρα.

Οι επιδόσεις του είναι σαν 1400άρι η σαν αυτόματο 1600άρι και η κατανάλωσή του σαν 1000άρι.

 

Εγώ γενικότερα ως tech freak και gadgetάκιας, αν και γκαζοφωνιάς το παρήγγειλα. Άνυπομονώ να περάσει ο καιρός να το πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τις δυνατότητες του κινητήρα, λάβε πρώτα υπ 'οψιν σου το βάρος του αυτοκινήτου, 1350 κιλά και το μέγεθός του 4,54 μέτρα.

Οι επιδόσεις του είναι σαν 1400άρι η σαν αυτόματο 1600άρι και η κατανάλωσή του σαν 1000άρι.

 

Εγώ γενικότερα ως tech freak και gadgetάκιας, αν και γκαζοφωνιάς το παρήγγειλα. Άνυπομονώ να περάσει ο καιρός να το πάρω...

 

το εκανες τεστ ντραιβ φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera kai apo mena.

 

exo na grapso kairo giati h douleia den me afhnei.

 

kai afth h douleia einai na gyrnao olon ton kosmo.

 

eimai kina afthn thn fora kai sas grafo apo edo .

honda civic hyvrid den yparxoun mias kai den yparxei logos na yparxoun.

alla yparxoun civic amerikanikou still.

ofeilo na omologiso oti einai pio sportif apo ta dika mas.. idios to mprostino meros.

sas para8eto pio kato mia fotografia pou vrika san to diko mas to montelo pou den pernei logia,..

http://www.imagecows.com/uploads/0636-Honda-Civic-Sports-Modulo-TYPE-R.jpg

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

το εκανες τεστ ντραιβ φιλε μου;

 

Ναι, δεν γράφω τυχαία αυτά που γράφω.

Και συμπλήρώνω, η αίσθηση του τιμονιού και η θέση του οδηγού είναι εξαιρετικά, σε αντίθεση με το prius που είναι χάλι μαύρο. Τρέχει όμως λιγότερο απ το prius και καίει πιό πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν ήδη το HCH:

1. Έχει τοποθετήσει κανείς xenon σε επίσημο συνεργείο του δικτύου (για να μην χαθεί η εγγύηση ) και σε τι τιμή?

2. Τι χρώμα το έχετε αγοράσει?

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω πιστεύω ότι το μαύρο χρώμα με μπέζ ταπετσαρία αναδεικνύει το αυτοκίνητο (παρόλο που τους καλοκαιρινούς μήνες ο κλιματισμός μάλλον θα δουλεύει υπερωρίες).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν ήδη το HCH:

2. Τι χρώμα το έχετε αγοράσει?

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω πιστεύω ότι το μαύρο χρώμα με μπέζ ταπετσαρία αναδεικνύει το αυτοκίνητο (παρόλο που τους καλοκαιρινούς μήνες ο κλιματισμός μάλλον θα δουλεύει υπερωρίες).

 

το έχω σε μαύρο με μπέζ και πράγματι νομίζω ότι αναδικνύεται το αυτοκίνητο. Παρ΄όλα αυτά εξακολυθώ να το προτιμώ σε γαλάζιο (όχι μπλέ) με μπεζ όπως το είχα αρχικά παραγγείλει αλλά έπεσε δάκτυλος και το άλλαξα.

Το A/C όμως κρυώνει τον χώρο σε απίστευτα λίγο χρόνο οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν ήδη το HCH:

1. Έχει τοποθετήσει κανείς xenon σε επίσημο συνεργείο του δικτύου (για να μην χαθεί η εγγύηση ) και σε τι τιμή?

2. Τι χρώμα το έχετε αγοράσει?

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω πιστεύω ότι το μαύρο χρώμα με μπέζ ταπετσαρία αναδεικνύει το αυτοκίνητο (παρόλο που τους καλοκαιρινούς μήνες ο κλιματισμός μάλλον θα δουλεύει υπερωρίες).

 

Καλησπέρα..

για το1) ρώτησα σε συνεργείο επείδή ενδιαφέρομαι και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να μπουν και ό,τι κοστίζουν από 100 και κατι τα ντεμι μέχρι όσο πάει.

Δεν έβαλα να πώ την αλήθεια γιατι είχα αμφιβολίες για την ποιότητα.

Όσο για το 2) το χω σε μαύρο με μαύρα δερματινα καθίσματα. Πραγματικά όταν πρωτομπήκα δεν το πίστευα..

Αλλα και το μπέζ είναι αρκετά καλό. Μην ξεχάσεις να τσεκάρεις και το λευκό αμάξωμα ;) .

Ταιριάζει απόλυτα στο αμάξι (Και δεν θα χρειάζεται πλύσιμο καθε βδομαδα :lol:)..

Δεν το πήρα λόγω μεγάλης αναμονής (6 μήνες :X.. τι στο καλό κόκκαλα έχει :D;;?? ειδική παραγγελία σου λενε).

Όσο για τον κλιματισμό μην ανυσηχείς καθόλου.

Μες την Αθήνα το καλοκαίρι πέρασε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και δεν δούλευε και στο φουλ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μου έλυσαν αρκετές απορίες.

Από επιδόσεις σε επιταχύνσεις εν κινήσει (π.χ. 80-110) ισχύει αυτό που διάβασα σε κάποιο τέστ για περίπου 6 sec βγάζοντας το πιο γρήγορο από το civic 4d 1.8 ?

Σε κάποιο άλλο τεστ αναφέρει ότι υπάρχει θόρυβος όταν δουλεύει ψηλά ο κινητήρας ισχύει αυτό?

Σε ότι αφορά το λευκό χρώμα ρώτησα και δυστυχώς μου είπαν τουλάχιστον 6 μήνες( γιατί δεν εισάγεται με αυτό στην Ευρώπη !!!) όπως και τα εργοστασιακά xenon στο HCH.

Παρόλα αυτά σε γερμανικά site μεταχειρισμένων υπάρχει.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σας

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούργιο αυτοκίνητο και επειδή ήδη ο πατέρας μου έχει αγοράσει το Prius και βλέπω την οικονομία που κάνει στα καύσιμα (με τα 45 λίτρα εγώ κάνω max 500 km και ο πατέρας μου χαλαρά 800 km) σκοπεύει καμία αυτοκινητοβιομηχανία να βγάλει υβριδικό σε πιο μικρή έκδοση?!?Πχ 1400 ή κάτι τέτοιο?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Από επιδόσεις σε επιταχύνσεις εν κινήσει (π.χ. 80-110) ισχύει αυτό που διάβασα σε κάποιο

τέστ για περίπου 6 sec βγάζοντας το πιο γρήγορο από το civic 4d 1.8 ?

Γενικά είναι πιο γρήγορο από οτι περίμενα όπως πιστεύω, όλοι θα νόμιζαν πριν το οδηγήσουν.

Τώρα σε σχέση με το 1.8 δεν γνωρίζω.

Η οδηγική συμπεριφορά του γενικά πάντως εντυπωσιάζει θετικότατα.

Σε κάποιο άλλο τεστ αναφέρει ότι υπάρχει θόρυβος όταν δουλεύει ψηλά ο κινητήρας ισχύει αυτό?

Ισχύει ναι, αλλά σε σχέση με το οτι

όταν είναι σε χαμηλές-μέτριες στροφές δεν ακούς απολύτως τιποτα ;) ..

Link to comment
Share on other sites

χεχε....

 

http://s41.photobucket.com/albums/e271/JohnXT/?action=view&current=hc1.jpg

http://s41.photobucket.com/albums/e271/JohnXT/?action=view&current=hc2.jpg

 

πιθανόν το μοναδικό λευκό αντιπροσωπίας στην ελλάδα, είχαν πεί 6 μήνες +, τελκά έκανε 4,5.

πρώτες εντυπώσεις:

καλύτερο και πιό γρήγορο απ ότι περίμενα, στα 0-40 πολύ καλό, πολύ καλό σε στιγμιαίες μικρές επιταγχύνσεις πχ από 70 στα 75, χάλι μαύρο από 40-140, και πολύ καλό 140-193 που μου δείχνει μέγιστο (188 gps).

Κατανάλωση 6,3 αθήνα πάτρα με 120 και cruise μέχρι κόρινθο και 120-140 κόρινθο πάτρα και A/C στο 21. Επιστροφή από πάτρα με 130-150 μέχρι κόρινθο με προσπεράσεις χωρίς σανιδώματα και μερικά σανιδώματα με τελικιάσματα στο κόρινθο αθήνα 7,5 λτ/100.

Φοβερό μειονέκτημα το ύφασμα των καθισμάτων που δεν είναι δροσερό και με ανάγκασε με 31 εξωτερική να έχω το a/c στο 21, να κρυώνω από μπροστά για να μην ποτίσει το μάλλινο παντελόνι μου (ιδρώνω υπερβολικά).

Σχετικά με το στρώσιμο, εδώ θα είμαστε και θα δούμε αν θα διαλύσει το δικό μου που με 300χλμ στο κοντέρ το τελίκιασα (10 χρόνια εγγύηση, μη μασάτε).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από 3000χλμ, ακόμα να το βαρεθώ, πρωτοφανές για μένα. Μιά χαρά αυτοκινητάκι είναι.

Με φυσιολογική οδήγηση και σανίδωμα όπου χρειάζεται ισχύς, μέση κατανάλωση γύρω στα 7.

Άμα πάω σαν ψυχωτικός ή αλτσχαιμερικός παππούς, στην πόλη καίει γύρω στα 5,5, αλλά δεν είναι αυτά για μένα. Στην εθνική-επαρχία με +20 χλμ από το όριο αρκετές προσπεράσεις αλλά γενικά ήρεμα, καίει γύρω στα 6.

Έδειξε και 210 στο κοντέρ!!

 

Τέλειο για πόλη, πολύ καλό για εθνική, κακό για βουνίσιες στριφτερές διαδρομές.

 

Για να μην το θάβω άδικα, έκανα κόντρα με φίλο με παλιό α4 1,6, όλη την ανάβαση του αρτεμισίου και είμουνα παντού οριακά πιό γρήγορος, αλλά το μοτέρ ήταν για 15 λεπτά στις 6000ρπμ.

Βάζοντας 2 άτομα μέσα ή το A/C, οι επιδόσεις χειροτρεύουν ραγδαία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το στρώσαμε τελίκα ??? :D

ύστερα από ένα 8μηνο χρήσης μου κάνει ένα κουλό με το μετρητή χιλιομέτρων (μάλλον το έκανε από την αρχή αλλά τώρα το είδα).

κάθε φορά που βάζω βενζίνη, μηδενίζω τον μετρητή του ταξιδιού Α.

(για να βλέπω τι δεν καίει :lol:)

Όταν φτάνει στα 499,9 & είναι έτοιμο να πάει στα 500 χιλιόμετρα, γυρνάει στα 460!!! :confused::X:wacko:

Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές.. :cry:

το κάνει και σε σας??

Κατα τα άλλα τώρα πλέον με ένα ντεπόζιτο κάνει άνετα 500-550 χιλιόμετρα (κυρίως αττική οδό).

Εσείς πώς τα πάτε?

 

(+1 σε ότι λέει ο JohnXT από πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ είμαι σίγουρη ότι το δικό μου δεν γυρίζει πίσω στα 460. Πάει και πάνω από τα 500.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...