Jump to content

[CAR] Υβριδικό Honda Civic


themis999444
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια συγγνωμη που παρεμβαινω, αλλα αντιστοιχες καταναλωσεις δεν βγαζει κι ενα Polo 1.4 TDI? Ποιος ο λογος να πας με 25κμω? Ενταξει παιζει να σου καψει λιγο παραπανω στην πολη, σε σταματα ξεκινα απο υβριδιο, αλλα εκτος πολης η καταναλωση σιγουρα ειναι μικροτερη απο υβριδιο.

 

 

Σας το λεω γιατι εγω με Cherokee CRD , με χαλια αεροδυναμικη και 2 τονους αμαξωμα , βγαζω 8.9/9 λιτρα πηγαινοντας αυτοκινητοδρομο με 100/110. Οποτε ειναι ρεαλιστικο με τη μιση μηχανη του Polo να βγαζεις 4-4.5. Το κολπο στα diesel ειναι να μενεις σε στροφες κατω απο κει που ανοιγει η τουρμπινα.

 

EGO PANTOS file mou pou eixa ena citroen picasso kai elege okataskevastis tou oti exei katanalosh 7,5-8 lt/100 kato apo 9 den eixa kataferei na to katevaso ... mhn akous ti lene apo kataskevastes.

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Ψήνoμαι για prius ή civic.

Το πρώτο τρέχει και έχει φοβερή τεχνολογία, αλλά το θεωρώ κακάσχημο και έχει κακή θέση οδήγησης, το δεύτερο είναι sexy αλλά σέρνεται και καίει, IMHO πάντα. (σέρνετε αναφέρομαι στην πόλη, εθνική δεν με απασχολεί)

Τα παραπάνω αντί εισαγωγής.

Επί του θέματος,

κάνω καθημερινά φάληρο χαλάνδρι φάληρο και με εξυπηρετεί να πηγαίνω από κέντρο γιατί γλυτώνω 20 λεπτά απ τη ζωή μου.

Στην πόλη οδηγώ νευρικά, δηλ πατάω πχ 75% το γκάζι σε κάθε εκκίνηση, εκτό από συνθήκες μποτιλιαρίσματος που είμαι cool.

Στην εθνική που βγαίνω περίπου 1 φορά ανά 2 εβδομάδες, κρατάω ταχύτητες 160-170.

Από τους χρήστες του civic, πόσο περιμένετε να καιει με αυτές τις συνθήκες??

Link to comment
Share on other sites

βασικα, στο κεντρο παω με ΜΜΜ ή με το ποδηλατο μου. τωρα αν το πατας με 160-170, ενταξει μην περιμενεις να μην ρυπανεις. οχι οτι δεν εχει διαφορα αλλα ενταξει δεν ειναι αγωνιστικο. το θεμα ειναι να κανεις την κινηση σου διχως να ρυπαινεις. επισης για το νευρικο που ειπες, επηρεαζει την αποδοση, π.χ. στα φαναρια πρεπει να ειναι ακινητοποιημενο για να κλεινει η μηχανη. αν αρχισεις να πατας το γκαζι κλπ μην περιμενεις να γλυτωσεις πολλα. σκεψου και εμενα που οταν βλεπω διαβαση το κοκκαλωνω, γλυτωνω ετσι πολλα για σε καποιες περιοχες πρεπει να σταματαω σε καθε διαβαση και να ξαναξεκινω, οποτε το βαζω σε battery mode και παω με 20-30 χλμ και δεν καιει τιποτε.
Link to comment
Share on other sites

μεσα σε πολη επιασα μεταξυ 7 και 8, θελω βελτιωση, βεβαια η μηχανη δεν εχει ανοιξει ακομα. με αρκετα battery mode και κοκκαλο οτανβρισκω ευκαιρια. εχω γαμισει το ρεσερβουαρ απο την κυριακη που ημουν θεσαλλονικη και εχω ακομα 4 μπαρες, με το πικασο τωρα θα ειχα κανει δυο γεμισματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν στην πόλη με "ζόρικη" οδήγηση καίει 8,5 και στην εθνική αντίστοιχα 7,5 με τις ταχύτητες που λέω, είναι ΟΚ για μένα.

Διάβασα στο τεστ των 4 τροχών ότι τους έκαψε 8,5-10,5 μικτή οδήγηση και ψιλοφρίκαρα. Ένα τεστ drive αυτοκ. που πέτυχα στο πλυντήριο που πήγα και ζήτησα το κλειδί να μπώ μέσα, έλεγε 9 μέση, ενώ ένα A3 1,4T που είχαν εκεί έλεγε 9,1......

Ο νέος ελαφρύς 1,4Τ που παρουσίασε το γκρούπ VAG με 120 και κάτι άλογα με το νέο 7άρι dsg που είναι πιό ελαφρύ, καίει 1 λίτρο κατά μέσο όρο λιγότερο από τον τωρινό που φοράει το Α3. Ανακοινώνουνε αν θυμάμαι καλά κάτω από 5λτ/100 μικτή οδήγηση!!

 

Έχω αποφασίσει ότι θέλω civic, ψάχνω τρόπους τώρα να το αποκτήσω, γιατί πρέπει να ξεφορτωθώ και ένα 307 αυτόματο που έχω 1,5 έτους.

 

Δεν ήξερα ότι το civic μπορεί να πάει μόνο με μπαταρία...

Thanks για το feedback.

Link to comment
Share on other sites

Αν στην πόλη με "ζόρικη" οδήγηση καίει 8,5 και στην εθνική αντίστοιχα 7,5 με τις ταχύτητες που λέω, είναι ΟΚ για μένα.

Διάβασα στο τεστ των 4 τροχών ότι τους έκαψε 8,5-10,5 μικτή οδήγηση και ψιλοφρίκαρα. Ένα τεστ drive αυτοκ. που πέτυχα στο πλυντήριο που πήγα και ζήτησα το κλειδί να μπώ μέσα, έλεγε 9 μέση, ενώ ένα A3 1,4T που είχαν εκεί έλεγε 9,1......

Ο νέος ελαφρύς 1,4Τ που παρουσίασε το γκρούπ VAG με 120 και κάτι άλογα με το νέο 7άρι dsg που είναι πιό ελαφρύ, καίει 1 λίτρο κατά μέσο όρο λιγότερο από τον τωρινό που φοράει το Α3. Ανακοινώνουνε αν θυμάμαι καλά κάτω από 5λτ/100 μικτή οδήγηση!!

 

Έχω αποφασίσει ότι θέλω civic, ψάχνω τρόπους τώρα να το αποκτήσω, γιατί πρέπει να ξεφορτωθώ και ένα 307 αυτόματο που έχω 1,5 έτους.

 

Δεν ήξερα ότι το civic μπορεί να πάει μόνο με μπαταρία...

Thanks για το feedback.

 

Αποκλείεται στην εθνική με ταχυτητα 160-170 να καιει μόνο 7,5L. Πιο πολυ γία 10+ το βλέπω.

Επίσης μην πολύ πιστεύετε την κατανάλωση που δίνουν στα φυλλάδια.

Link to comment
Share on other sites

john koita tis fotografies stin defterh selida apo to civic mou na deis katanalosh pou exo sta 700 xlm... 6,2 kai 5.8 den einai kala????????????????

 

Τις είδα τις καταναλώσεις, αλλά εγώ δεν θα κρατηθώ να οδηγώ όπως εσύ..

Αν δεν ήταν το θέμα του δακτυλίου, θα πήγαινα για κάτι από VAG με τον μικρό 1,4 τφσι με το 7άρι dsg που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

RE PAIDIA TI KAEI SA ENA 1400 ???? ME DOULEVETE.

ME 20 EVRO VENZINH POSA XILIOMETRA KANETE?????

GIA PEITE KANETE PANO APO 300????

EMENA MOU KAEI MESA STHN POLH KAI LIGO EKSO ME 20 EVRO 330 XILIOMETRA KAI TO CITROEN EKEGE 20 EVRO 190 XLM.

MHN VLEPETE AFTA POU GRAFOUN OI KATASKEVASTES GIATI KAI STO HONDA GRAFOUN 4,4 LT/100 XLM.

KAI AFTA POU GRAFOUN 6 KAINE 8 +LT.

EINAI OIKONOMIKO ALLA EGO DEN TO VLEPO ETSI.

TO VLEPO SAN NA EXO APOKTHSEI ENA HONDA ME OTI SYMAINEI AFTO SE AKSIOPISTIA ,,AN DEN HTAN KAI O SARAKAKHS AKOMA KALYTERA VEVAIA,, KAI OTI EXO APOKTISEI ENA 1400 ARI ME 115 ALOGA NA MPENO OPOTE GOUSTARO STON DAXTYLIO NA PLHRONO 3 EVRO KA8E XRONO GIA TELOI KYKLOFORIAS KAI NA EXO AFTOMATO SASMAN POU GIA MENA EINAI TELOIO!!!!!!

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

ektos apo ta lt skejou k to dioxidio tou an8raka pou ekpempei, oso ligotero tos voi8as na meiwseis to perivalontologiko sou apotipoma.

 

pantws e8niki odo me 95-100 km epiase kata meso oro apo 4,8 mexri 5,5 lt/100 alla prepei na kaanoiseis oti den einai ena gaziariko alla ena amaxi pou to perneis gia na meiwseis tous ripous pou ekpempeis me thn metafora sou

Link to comment
Share on other sites

ektos apo ta lt skejou k to dioxidio tou an8raka pou ekpempei, oso ligotero tos voi8as na meiwseis to perivalontologiko sou apotipoma.

 

pantws e8niki odo me 95-100 km epiase kata meso oro apo 4,8 mexri 5,5 lt/100 alla prepei na kaanoiseis oti den einai ena gaziariko alla ena amaxi pou to perneis gia na meiwseis tous ripous pou ekpempeis me thn metafora sou

 

sosta an i8ela gaziariko me ta idia xrhmata 8a eperna to vtek me 1800 me 160 aloga nomizo.

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Paides to pariggeila ki egw.Pistevw na einai kalo.Se liges meres pou tha erthei tha sas pw entyposeis.Egw ayto pou ithela, epeidi eimai kai mikros se ilikia, einai na parw ena amaksi to opoio na exei ti isxy enos 1600 kai na kaiei oso pio ligo ginetai.To civic tin exei tin isxy kai epipleon kaiei kai ligotero apo ena 1400ari.Esoterika einai panemorfo alla kai eksoterika(se mple xroma to pira).Apo'kei kai pera epeidi exw empeiria apo 1400ari corolla sas lew oti ekeino kaiei sta xartia 6,6lt/100km kai ayto pou grafei sto meso oro tora pou to kikloforw einai 8,8 kai pali den kaiei tipota.Me ta 97 alogakia tou travaei poli kala poso mallon to civic pou exei 95+15=105.Egw pistevw oti sigoura ki ayto tha kaiei perisotero apo oso lene ta xartia giati ki egw tha to skizw alla den me poolyendiaferei afou vlepw oti tha kaiei ligotero apo to corolla pou pali ki ayto den kaiei polu.Einai Honda pou simainei aksiopistia se thema kinitira kai epeisis to amaksi einai eks'oloklirou Iaponiko(oxi Iaponikwn prodiagrafwn ftiagmeno stin Ispania).Auti itan i tapeini mou apopsi kai ayta ta kritiria koitaksa egw gia na to parw...

Thanks gia to xrono sas.

Link to comment
Share on other sites

kaloriziko kalotaksido kai perimenoume entyposeis. 95+20=115 vgazei gia thn akrivia.

kai ego mple to phra kai to metaniosa..an eixa thn dynatothta 8a to eperna lefko.... einai teloio.

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

και τα 10 χρόνια εγγύησης που δίνουνε είναι για τον πρώτο ιδιοκτήτη, αν το μεταβιβάσετε χάνεται η εγγύηση. Ισχύει μόνο η τριετής του εργοστασίου.

Άντε να το πουλήσεις μεταχ. 6-7 ετών... βέβαια μέχρι τότε θα έχει πήξει ο τόπος στα υβριδικά, οπότε θα υπάρχουν και μπαταρίες μτχ από τροπέτα.

Εγώ προχωράω ακάθεκτος, θα ζητήσω σήμερα επίσημη απάντηση για το πόσο καιρό θέλουν για να μου το φέρουν λευκό, γιατί η πρώτη απάντηση που πήρα ήταν 9-12 μήνες...

Οι πωλητές σε γενικές γραμμές δεν ξέρουν τι τους γίνεται, αλλά απ την άλλη με τις αμοιβές που τους δίνουν και τα σπαστά κυλιώμενα ωράρια που έχουν, τι απαιτήσεις να έχω απ αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Paidakia ithela na sas rotisw kapoia pragmata mias kai tin tetarti einai na exw to amaksi sta xeria mou. Ithela arxika na rotisw gia to sximatismo tou timoniou.Einai se olous sas opos einai sti foto stin proti selida?Giati to test drive pou odigisa eixe allo sxima to timoni tou.Episis aristera apo to konter eixe ton deikti thermokrasias kai oxi tin katanalosi kaysimou...Ta fota sas plzz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...