Jump to content

MyGuide 3100 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά μου έκαναν δώρο τη συσκευή MyGuide 3100 με προεγκατεστημένο το Navigator 6.1 και έχει λειτουργικό λέει Microsoft WinCE.Net Version 5.0. Αυτό τι λειτουργικό είναι? Είναι το Windows mobile 5.0 ή άλλο? Μήπως το Navigator 7 σεν είναι συμβατό με Microsoft WinCE.Net Version 5.0?

 

Ενώ λειτουργεί μια χαρά δυστυχώς δε δέχεται το Navigator 7 που το έχω κατεβάσει έτοιμο για SD. Επίσης δε βλέπω τρόπο πως θα μπορούσα να εγκαταστήσω ένα άλλο πρόγραμμα αφού δε μου βγάζει τίποτα άλλο παρά με το κουμπακι του On Off μπαινει κατευθειαν στο navigator 6.1...

 

Προφανώς είναι κλειδωμένη η συσκευή και δεν μου παρέχει πρόσβαση στα windows. Μπορεί να ξεκλειδωθεί με κάποιο τρόπο η πρόγραμμα για να έχω πρόσβαση στα windows?

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου έκαναν δώρο τη συσκευή MyGuide 3100 με προεγκατεστημένο το Navigator 6.1 και έχει λειτουργικό λέει Microsoft WinCE.Net Version 5.0. Αυτό τι λειτουργικό είναι? Είναι το Windows mobile 5.0 ή άλλο? Μήπως το Navigator 7 σεν είναι συμβατό με Microsoft WinCE.Net Version 5.0?

 

Ειναι απλα ενα customized windows embedded περιβαλλον. Δε νομιζω οτι υποτιθεται οτι μπορεις να το αλλαξεις / πειραξεις...

 

Ενώ λειτουργεί μια χαρά δυστυχώς δε δέχεται το Navigator 7 που το έχω κατεβάσει έτοιμο για SD. Επίσης δε βλέπω τρόπο πως θα μπορούσα να εγκαταστήσω ένα άλλο πρόγραμμα αφού δε μου βγάζει τίποτα άλλο παρά με το κουμπακι του On Off μπαινει κατευθειαν στο navigator 6.1...

 

Προφανώς είναι κλειδωμένη η συσκευή και δεν μου παρέχει πρόσβαση στα windows. Μπορεί να ξεκλειδωθεί με κάποιο τρόπο η πρόγραμμα για να έχω πρόσβαση στα windows?

 

Δε νομιζω οτι μπορεις σε μια "PNA" συσκευη να κανεις ο,τι θες. Μαλλον χρειαζεσαι ενα PDA για να εχεις την ελευθερια σου.

 

Οι κατασκευαστες αυτου του μηχανηματος ειχαν σκοπο την ευκολια χρησης και το ευκολο upgrade στις εκδοσεις των προγραμματων που αυτοι φτιαχνουν, και οχι μια ανοιχτη πλατφορμα οπου ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να βαζει οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

lew na to agorasw... exei 209 euro

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977967&product=956171

 

auto pou thelw na mathw einai.... oti leei oti exei destinator panw tou. auto simenei oti mporw na pernaw tous enimeromenous xartes? i den anavathmizete?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

einai kalh agora omow? to exete dokimasei oti paei kala? o epeksergastis tou diavazw einai sta 300 kai oxi sta 400 mhz
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις έσπασε το 3100 με βοήθεια από το δίκτυο.Παίζει windows,video,mp3,games,και άλλα navigation software όπως papago(έχω vector 380 για αυτό το τέσταρα),destinator,igo,tom tom(κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τους χάρτες).
Zoom-Zoom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

paidia kalispera !

eimai kainoyrios stin parea sas kai exo to eksis provlima !

agorasa apo germania gps myguide3100 me germanikoys xartes .

to espasa edo kai evala stin ekoteriki moy karta to destinator 6.

parolo poy fortonei to programma de vriskei katholoy sima gps !

an kai piga stis rythmiseis kai vrike tin keraia sto com7 sima pali den exo .

to afisa ora kato apo ton oyrano xoris empodio kai tipota !

exo apogoyteytei !

den ksero kai polla apo gps opote peite moy an mporo na kano kati allo

eyxaristo ek ton proteron

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσπασε το 3100 με βοήθεια από το δίκτυο.Παίζει windows,video,mp3,games,και άλλα navigation software όπως papago(έχω vector 380 για αυτό το τέσταρα),destinator,igo,tom tom(κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τους χάρτες).

 

Exw ena myguide 3100 apo germania mporeis na mousteileis kana link pws na to spasw kai na balw destinator?

Euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα απεκτησα ενα My Guide 3100 από Γερμανια. Το έκανα unlock με λιγη βοηθεια απο το νετ αλλα δεν Δεν βρισκει σημα το Destinator 6, oute to papago oute to igo, παρα μόνο το myguide που ειναι περασμενο στη Flash του μηχανήματος. Χρησημοποιώ τα ιδια προγραμματα από το Vector 380.

Καμιά Ιδέα???????????????????

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 9 months later...

Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργιο μελος απο την Θεσ/νικη και ονομαζομαι Δημητρης.

 

Την Τεταρτη παρεγγειλα το MYGUIDE 3100 gps και την Παρασκευη το παρελαβα, ηταν σε ειδικη προσφορα κοντα στα 70€ . Χτες εκανα την πρωτη δοκιμη. Δεν προλαβα να ασχοληθω αρκετα... Οι πρωτες εντυπωσεις: αυτο που μου αρεσε ηταν οτι παραμενει ανοιχτο ακομα και οταν κλεινει το ρευμα του αυτοκινητου, σε αντιθεση με ενα πολυ πιο ακριβο gps που εχω.

 

Το αρνητικο οτι σε καποιες φασεις αργουσε να παρει σημα, απο σημεια ενδιαφερωντος δεν μπορεσα να διαπιστωσω αν εχει....

 

Επισης το οτι προσπαθησα να μπω στο site αλλα δεν μπορεσα, προσπαθησα να κανω install το cd αλλα μου γραφει μυνημα οτι το "ActiveSynd δεν ειναι εγκατεστημενο, να το κανω εγκατασταση πρωτα".... τι σημαινει αυτο.

 

Βασικα μπορει να γινει update στους χαρτες ???? ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΠΩΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!!!!

ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ SD ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΗN FAT32 ΣΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ.

ΜΕΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΤΕ ΕΝΑ ΦΑΚΕΛΟ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΣΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

ΜΕΤΑ ΣΥΝΔΕΣΤΕ ΤΟ GPS ΜΕ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ Flash Disk ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ igopath.txt ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΑΤΗΣΤΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΝΤΕΡ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΑΥΤΟ

 

Explorer = "", "\\Windows\\Explorer.exe"

 

destinator="", "\\Storage Card\\Destinator\\destinator.exe"

 

Η

 

Explorer = "", "\\Windows\\Explorer.exe"

 

IGO8="", "\\Storage Card\\IGO8\\iGO8.exe"

 

ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΗ

Link to comment
Share on other sites

Με μια απλή αναζήτηση στο δίκτυο θα βρείτε εύκολα όποιο πρόγραμμα θέλετε.(αν κάποιος θέλει κάποιο και δεν μπορεί να το βρει ας μου στείλει μήνυμα.Ομοίως και με τους χάρτες.Κυκλοφορούν ήδη του πρώτου τριμήνου του 2009.Δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερο για να τους εγκαταστήσετε.Απλώς αντιγράψτε τους στην κάρτα σας,μέσα στον φάκελο του αντίστοιχου προγράμματος και συνήθως βρίσκονται στον υποφάκελο maps.Εάν έχετε destinator και igo,αρκούν.Το destinator μάλλον είναι το πιο ενημερωμένο και κυκλοφορούν πιο πολλά pois για την Ελλάδα.Στην Ευρώπη το igo τα πάει καλύτερα.Περισσότερο βολεύει αυτό που έχει συνηθίσει κανείς.
Zoom-Zoom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. προσπαθω αρκετες μερες τωρα αλλα δεν μπορω να μπω στο site της εταιριας...:worry:

 

τι παιζει με τα updates ? ευχαριστώ.

 

Dimis

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα αυτο που αναφερει ενας φιλος πιο πισω αλλα δεν γινεται τιποτε οταν ανοιγω το myguide 3100 βλεπω μονο επιλογες navigate & settings ουτε την καρτα μπορω να δω ουτε τιποτε αλλο.Πως ξεκλειδωνει για να στειθει το destinator;
Link to comment
Share on other sites

Με μια απλή αναζήτηση στο δίκτυο θα βρείτε εύκολα όποιο πρόγραμμα θέλετε.(αν κάποιος θέλει κάποιο και δεν μπορεί να το βρει ας μου στείλει μήνυμα.Ομοίως και με τους χάρτες.Κυκλοφορούν ήδη του πρώτου τριμήνου του 2009.Δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερο για να τους εγκαταστήσετε.Απλώς αντιγράψτε τους στην κάρτα σας,μέσα στον φάκελο του αντίστοιχου προγράμματος και συνήθως βρίσκονται στον υποφάκελο maps.Εάν έχετε destinator και igo,αρκούν.Το destinator μάλλον είναι το πιο ενημερωμένο και κυκλοφορούν πιο πολλά pois για την Ελλάδα.Στην Ευρώπη το igo τα πάει καλύτερα.Περισσότερο βολεύει αυτό που έχει συνηθίσει κανείς.

Θα μπορούσες να μου πεις που να βρω το Destinator και το igo με νέους χάρτες; Έχω μια έκδοση του Destinator 7 αλλά οι χάρτες είναι από τις αρχές του 2008.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως θα μπορούσαμε να αλλάξουμε την γαμματοσειρά που εμφανίζει το Destinator γιατί εκτός από το ότι ειναι δυσανάγνωστη μπερδεύει μεταξύ τους κάποια γράμματα. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί την γραμματοσειρά του λειτουργικού ή του Destinator γιατί στο My guide φαίνονται μια χαρά.

 

Βρήκα λύση για τις γραμματοσειρές όποιος θέλει ας κοιτάξει εδώ:

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=16516&page=2

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση για τις γραμματοσειρές όποιος θέλει ας κοιτάξει εδώ:

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=16516&page=2

 

Βρήκες λύση ε? Ε ναι. Την δικιά μου λύση! Σε επιασα! :lol:

 

Πλακίτσα κάνω.... Μην τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

παίδες το εργαλείο τα σπάει...

το πήρα κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι με την προσφορά του e-shop

και τώρα τρέχω όποιο πρόγραμμα θελήσω χωρίς πρόβλημα.

μέχρι και το Garmin έπαιξε, αν και με ζόρισε λίγο στο να το σετάρω.

όποιος χρειάζεται βοήθεια για ξεκλείδωμα ας μου πεί

αλλά μην μου ζητάτε links για παράνομο download γιατί δεν μπορώ να σας βοηθήσω σ' αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες λύση ε? Ε ναι. Την δικιά μου λύση! Σε επιασα! :lol:

 

Πλακίτσα κάνω.... Μην τα πάρεις.

 

Αγαπητέ φίλε έγραψα ότι βρήκα λύση και περέπεμψα στο δικό σου post , δεν έγραψα ότι είναι δική μου. Εξάλου αυτό είναι το νόημα των forum η αλληλοβοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε. Συμφωνώ. Αυτή είναι και η ουσία των forum. Εγώ πώς νομίζεις ότι το ξεκλείδωσα το Myguide;(το οποιο παρεπιπτώντως πιστεύω ότι για τα λεφτά του είναι τέλειο) Μου ήρθε η ιδέα από τον ουρανό; Διαβασα φορουμ.

Πλακα σου έκανα. Μ'αρεσει πoυ σου είπα να μην τα πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια για να μπορεσω επιτελους και εγω να το ξεκλειδωσω και να περασω το destinator;Δεν βλεπω καθολου την καρτα μνημης μονο navigate & settings δεν μπορω να βγαλω ακρη.Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια για να μπορεσω επιτελους και εγω να το ξεκλειδωσω και να περασω το destinator;Δεν βλεπω καθολου την καρτα μνημης μονο navigate & settings δεν μπορω να βγαλω ακρη.Ευχαριστω!!

 

έχεις pm. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...