Jump to content

[S60 3rd Edition] Sygic GPS Navigator Mobile


ibiza2003
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα πως ενεργοποιουμε επενεργοποιουμε τα ροι????

 

Στο Sygic πας: Menu->Διαχείριση σημείων ενδιαφέροντος->Εμφάνιση/απόκρυψη κατηγοριών και μετά επιλέγεις όποιες θέλεις να εμφανίζονται. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Sygic πας: Menu->Διαχείριση σημείων ενδιαφέροντος->Εμφάνιση/απόκρυψη κατηγοριών και μετά επιλέγεις όποιες θέλεις να εμφανίζονται. ;)

 

ευχαριστω πολλυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία και δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα.

 

Το πρόγραμμα αργεί πάρα πολύ να βρει δορυφόρο και μερικές φορές δεν βρίσκει καθόλου. Εννοείται ότι όλες οι δοκιμές που έχω κάνει είναι σε ανοιχτό χώρο (με θέα τον ήλιο!), ανοιχτό πορτάκι και δεν το καλύπτω γενικά για να μην βρίσκει εμποδίο σε τίποτα. Οι ρυθμίσεις στο GPS είναι INTERGRADED στα 9600, το έχει βρει δηλ. κανονικά.

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή που πρέπει να ρυθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις στο GPS είναι INTERGRADED στα 9600, το έχει βρει δηλ. κανονικά.

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή που πρέπει να ρυθμίσω?

Στο Θύρα COM βάλτο στο ΥΠοβοηθούμενο GPS. To 9600 άστο ως έχει. Εμένα, με τις ρυθμίσεις αυτές, βρίσκι σήμα παντού και πάρα πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

+1 απο μένα. σε φίλη που το δοκίμασα με εσωτερικό gps της έβαλα υποβοηθούμενο και βρίσκει αμέσως. Άντε να αργεί 2-3 λεπτά το πολύ για κρύα έναρξη.

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις είναι όπως τις είπες panrot

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Στο Θύρα COM βάλτο στο ΥΠοβοηθούμενο GPS. To 9600 άστο ως έχει. Εμένα, με τις ρυθμίσεις αυτές, βρίσκι σήμα παντού και πάρα πολύ γρήγορα.

 

Μην ξεχνάτε όμως ότι το υποβοηθούμενο GΡS η αλλιως Α-GΡS, χρησιμοποιεί το δίκτυο, συνεπώς υπάρχει χρέωση. Εγω στο δικό μου το εχω πάντα κλειστό. Καλύτερα να αργεί παρά να χρεωνόμαι.

The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε όμως ότι το υποβοηθούμενο GΡS η αλλιως Α-GΡS, χρησιμοποιεί το δίκτυο, συνεπώς υπάρχει χρέωση. Εγω στο δικό μου το εχω πάντα κλειστό. Καλύτερα να αργεί παρά να χρεωνόμαι.

 

Έχει αναφερθεί ήδη ότι στο Sygic η χρέωση του A-GPS είναι από μηδαμινή έως ανύπαρκτη.

Εκεί που χρεώνεσαι αρκετά είναι το Nokia Maps. Όχι στο Sygic.

Και η διαφορά που προσφέρει στο κλείδωμα είναι εξίσου εντυπωσιακή. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ήδη ότι στο Sygic η χρέωση του A-GPS είναι από μηδαμινή έως ανύπαρκτη.

Εκεί που χρεώνεσαι αρκετά είναι το Nokia Maps. Όχι στο Sygic.

Και η διαφορά που προσφέρει στο κλείδωμα είναι εξίσου εντυπωσιακή. ;)

 

Συμφώνω μαζί σου πατριώτη, αν αφόρα να το χρησημοποιήσεις σε υπαίθριο χώρο. Μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους, σίιγουρα τότε δεν θα τραβήξει πολλά δεδομένα. Αν ξεχαστείς όμως και το αφήσεις ανοιχτό και σε κλειστό χώρο νομίζω οτι θα χρεωθείς αρκετά. Τέσπα, ο καθένας με τα γούστα του. Εμένα δεν με πειράζει που αργει καμιά φορά :)

The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

Μολης ειδα οτι οταν ανοιξουμε το αρχειο Greece.mlm με το σημειωματαριο μεσα γραφει [GRC] και το ονομα του φακελου με τον ελληνικο χαρτη ειναι GRC

 

Εαν φτιαξουμε ακομη ενα αρχειο .mlm και το ονομασουμε π.χ. Gree.mlm μετα μεσα σε αυτο να γραψουμε [GRG] και βαλουμε ενα δευτερο ελληνικο χαρτη (ολοκληρο το φακελο) μεσα στο φακελο Maps με το ονομα GRG

 

......υπαρχει περιπτωση να τρεχουν 2 ελληνικοι χαρτες μαζι? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μολης ειδα οτι οταν ανοιξουμε το αρχειο Greece.mlm με το σημειωματαριο μεσα γραφει [GRC] και το ονομα του φακελου με τον ελληνικο χαρτη ειναι GRC

 

Εαν φτιαξουμε ακομη ενα αρχειο .mlm και το ονομασουμε π.χ. Gree.mlm μετα μεσα σε αυτο να γραψουμε [GRG] και βαλουμε ενα δευτερο ελληνικο χαρτη (ολοκληρο το φακελο) μεσα στο φακελο Maps με το ονομα GRG

 

......υπαρχει περιπτωση να τρεχουν 2 ελληνικοι χαρτες μαζι? :)

Μαζί δε νομίζω. Γιατί με την εκκίνηση του προγράμματος θα μας ζητηθεί να επιλέξουμε χάρτη απο το αντίστοιχο αρχείο mlm.

 

Συμφώνω μαζί σου πατριώτη, αν αφόρα να το χρησημοποιήσεις σε υπαίθριο χώρο. Μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους, σίιγουρα τότε δεν θα τραβήξει πολλά δεδομένα. Αν ξεχαστείς όμως και το αφήσεις ανοιχτό και σε κλειστό χώρο νομίζω οτι θα χρεωθείς αρκετά. Τέσπα, ο καθένας με τα γούστα του. Εμένα δεν με πειράζει που αργει καμιά φορά :)

Το A-GPS, άσχετα με το που βρίσκεσαι, αντλεί συγκεκριμένο αριθμό δεδομένων. Σε μένα είναι πάντα 5ΚΒ. Ακόμα και όταν η συσκευή καθυστερεί πάρα πολύ να πιάσει δορυφόρους, τα δεδομένα αυτά δεν αλλάζουν.

 

Μην ξεχνάτε όμως ότι το υποβοηθούμενο GΡS η αλλιως Α-GΡS, χρησιμοποιεί το δίκτυο, συνεπώς υπάρχει χρέωση. Εγω στο δικό μου το εχω πάντα κλειστό. Καλύτερα να αργεί παρά να χρεωνόμαι.

Το Sygic ΔΕΝ χρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

 

Το Sygic ΔΕΝ χρεώνει.

 

Η χρέωση του υποβοηθούμενου gps , μεσω gprs δεδομενων εχει να κανει με το Sygic? :blink:

Νομιζω απο τη στιγμή που ενεργοποιειτε το gprs χρεωνεσε απο την εταιρεια του κινητου.. Μηπως δεν καταλαβα τι εννοεις.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά έκδοση 7.0 που είχα έκανα εγκατάσταση μόνο το καινούργιο χάρτη Q1-2008 αντικαθιστώντας το παλιό Navigreece_*.mlm με το νέο Navigreece_2008.01.mlm και το παλιό φάκελο GRC με το καινούργιο σύμφωνα με τις οδηγίες που είχε το αρχείο που κατέβασα. Τώρα όμως στα POIs μου εφανίζονται κάποιες κανονικές φωτογραφίες αλλά και πάρα πολλές (οι περισσότερες) σαν σκέτα μαύρα τετράγωνα. Τι δεν έκανα καλά;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!

Εγκατεστησα το Sygic σε Samsung i560v και δουλευει κανονικοτατα!!!

Περιττο να πω, πως το θεωρω πολυ καλυτερο απο το Garmin (το οποιο δινεται δωρεαν μαζι με το συγκεκριμενο τηλεφωνο), τοσο σε γραφικα οσο και σε menu-περιβαλλον χειρισμου.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω, ειναι πως δεν εχω φωνητικη πλοηγηση, αλλα μονο οπτικη!!!

Εχει καποιος καποια αποψη η καποια βοηθεια να δωσει στο συγκεκριμενο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση του υποβοηθούμενου gps , μεσω gprs δεδομενων εχει να κανει με το Sygic? :blink:

Νομιζω απο τη στιγμή που ενεργοποιειτε το gprs χρεωνεσε απο την εταιρεια του κινητου.. Μηπως δεν καταλαβα τι εννοεις

Αφήνουμε την θεωρία και πάμε στην πράξη. Έχουμε στο κινητό μας ενεργοποιημένο A-GPS. Ανοίγουμε Nokia Maps, χρεωνόμαστε. Ανοίγουμε Garmin, επίσης χρεωνόμαστε. Ανοίγουμε Sygic, καμία απολύτως χρέωση. Δεν έχει καμία σημασία αν με κάποιο απο τα προαναφερθέντα προγράμματα πιάσουμε δορυφόρο. Η χρέωση μέσω GPRS γίνεται τα πρώτα δευτερόλεπτα που ανοίγουμε την εφαρμογή.

 

Κάντο και στο κινητό σου και πες μας το αποτέλεσμα.

 

Καλημερα σε ολους!!!

Εγκατεστησα το Sygic σε Samsung i560v και δουλευει κανονικοτατα!!!

Περιττο να πω, πως το θεωρω πολυ καλυτερο απο το Garmin (το οποιο δινεται δωρεαν μαζι με το συγκεκριμενο τηλεφωνο), τοσο σε γραφικα οσο και σε menu-περιβαλλον χειρισμου.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω, ειναι πως δεν εχω φωνητικη πλοηγηση, αλλα μονο οπτικη!!!

Εχει καποιος καποια αποψη η καποια βοηθεια να δωσει στο συγκεκριμενο προβλημα???

Πήγαινε ρυθμίσεις και ορισμός φωνήας και ψάξε για την επιλογή Greek (Woman).

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη δεν το ήξερα αυτό!! Δηλάδή όταν το κινητό χρησιμοποιεί το A-GPS χρεώνεσαι?

Με το garmin kai to maps χρεώνεσαι? Πώς γίνεται αυτό? Δηηλαδή το κινητό κάνει αυτόματη σύνδεση με το gprs?

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατεβάζει όμως ελάχιστα δεδομένα. Εμένα πάντα η χρέωση είναι 5ΚΒ. Υποτίθεται οτι αυτό βοηθάει το εσωτερικό δέκτη της συσκευής να εντοπίσει το στίγμα σου.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mirror, καλησπερα και παλι!

Εχω κανει τη ρυθμιση που αναφερεις, αλλα και παλι δε λειτουργει η φωνητικη πλοηγηση.

Μηπως εχεις καποια ιδεα για το αν πρεπει να αλλαξω κατι στα αρχεια που ηδη εχω εγκαταστησει??

Σ' ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mirror, καλησπερα και παλι!

Εχω κανει τη ρυθμιση που αναφερεις, αλλα και παλι δε λειτουργει η φωνητικη πλοηγηση.

Μηπως εχεις καποια ιδεα για το αν πρεπει να αλλαξω κατι στα αρχεια που ηδη εχω εγκαταστησει??

Σ' ευχαριστω εκ των προτερων...

Τα αρχεία ήχου βρίσκονται στον φάκελο E:/Sygic/Voices/Greek Woman και έχουν μέγεθος 2,1ΜΒ. Είναι 6 αρχεία. Δες αν τα έχεις περάσει.

 

:worry:Δηλαδη στο Ν95 τι ρυθμισης θελει για να μην χρεωνομασται??

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση. Δεν χρεώνει το Sygic.

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά έκδοση 7.0 που είχα έκανα εγκατάσταση μόνο το καινούργιο χάρτη Q1-2008 αντικαθιστώντας το παλιό Navigreece_*.mlm με το νέο Navigreece_2008.01.mlm και το παλιό φάκελο GRC με το καινούργιο σύμφωνα με τις οδηγίες που είχε το αρχείο που κατέβασα. Τώρα όμως στα POIs μου εφανίζονται κάποιες κανονικές φωτογραφίες αλλά και πάρα πολλές (οι περισσότερες) σαν σκέτα μαύρα τετράγωνα. Τι δεν έκανα καλά;.

 

Λοιπόν ψαχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα είδα ότι με τον καινούργιο χάρτη τον Q1-2008 υπάρχει μαζί και ο ενημερωμένος φάκελος GRC (o οποίος περιέχει τα σημεία ενδιαφέροντος (POIs) ) στον οποίο από την μια έχουν ενημερωθεί τα παλιά .upi (και για τα οποία έχουμε ήδη τις ανίστοιχες φωτογραφίες τους) αλλά και από την άλλη έχουν προστεθεί επιπλέον μερικά νέα σημεία ενδιαφέροντος τα οποία δεν υπήρχαν πριν και αυτά είναι τα"Cosmote.upi","Vodafone.upi","Wind.upi","Carrefour.upi","Champion.upi","Media Markt.upi","Microland.upi" και "Multirama.upi" για τα οποία όμως δεν έχουμε τις αντίστοιχες φωτογραφίες τους σε .bmp διαστάσεων 20x20 για να τις ρίξουμε στο φάκελο ICONS.

 

Υπάρχουν οι σχετικές φώτο κάπου;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να της κανεις απο μονος σου λογικα θα της διαβασει.. Bρες μια εικονα μετετρεψε την στης ιδιες διαστασεις αλλαξε την καταληξη σε .bmp και δωσε στην εικονα το ονομα που πρεπει :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να της κανεις απο μονος σου λογικα θα της διαβασει.. Bρες μια εικονα μετετρεψε την στης ιδιες διαστασεις αλλαξε την καταληξη σε .bmp και δωσε στην εικονα το ονομα που πρεπει :)

 

Έκανα μια προσπάθεια και έφτιαξα τα αντίστοιχα .bmp αρχεία για τα "Cosmote.upi","Vodafone.upi","Wind.upi","Carrefour.upi","Cha mpion.upi","Media Markt.upi","Microland.upi" και "Multirama.upi" με κάποιες παραχωρήσεις από . . . αισθητικής πλευράς. Για όσους τις χρειαστούν τις ανεβάζω.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που τα ρίχνουμε aptaliko?

Επίσης παιδιά με τον παλιό χάρτη είχα και κάποια pois που ήταν για μπλόκα, κάμερες τροχαίας και τέτοια. Που μπορώ να τα βρώ αυτά τώρα?

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που τα ρίχνουμε aptaliko?

Επίσης παιδιά με τον παλιό χάρτη είχα και κάποια pois που ήταν για μπλόκα, κάμερες τροχαίας και τέτοια. Που μπορώ να τα βρώ αυτά τώρα?

 

Τα .upi στο φάκελο MAPS/GRC και τα .bmp στο φάκελο ICONS.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...