Jump to content

modem router ή μόνο router???


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να πάρω το παρακάτω modem – router http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=967106 αλλά επειδή είναι πολύ ακριβό σκεφτόμουν να πάρω το απλό router http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=273526 .

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Αν καταλήξω στην 2 περίπτωση, θα το συνδέσω με ένα Linksys WAG200 (σε Ethernet). 1) Θα έχω κάποια απώλεια σε ταχύτητα? (μιας και ότι συνδέεται στο belkin, θα παίρνει σήμα από την μία Ethernet του Linksys) και 2) Μήπως θα υπάρχει κάποιο conflict με το wifi του Linksys???? ( από άποψη πρωτοκόλλου εννοώ )

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, so... αντί για το router/modem θα πάρεις σκέτο το Routerάκι.

Οπότε από τον υπάρχον εξοπλισμό σου θα παίξεις είτε με pppoE από το belkin προς το linksys/internet ή απλά το linksys θα κάνει τη δουλειά που έκανε και θα μπεί από πίσω το belkin με gateway το linksys. Από εκεί και πέρα θα σου πρότεινα ένα από τα 2 WiFi να το κάνεις disable... ή να πειραματιστείς :) .

Απώλεια σε ταχύτητα δε θα έχεις αφού αυτά μεταξύ τους θα "μιλήσουν" στα 100Mbps από την ethernet (ενδεχομένως να χρειαστείς ένα cross-cable).

VW Polo PoWeR

http://www.vwclub.gr

 

HTC - HD 2

iPhone 2G 16GB 3.0

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

Ύστερα από έρευνα έμαθα τα εξής. Μου είπαν ότι αν δεν πάρω modem router, να μην πάρω σκέτο router διότι οι πληροφορίες θα δρομολογούνται 2 φορές. Και εκεί μπορεί να υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας κυρίως. Η λύση που μου πρότειναν είναι να πάρω access point με τεχνολογία N1-mimo.

Εσείς τι λέτε???

 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

γιατι, παλι δεν θα δρομολογουνται οι πληροφοριες ουσιαστικα; βασικα, γιατι δεν χρησιμοποιεις το wag200 ως ασυρματο και πρεπει να βαλεις και αλλο; Για το mimo; Αν ναι τοτε καλυτερα παρε ενα modem-router με mimo και φυσικα πρεπει να εχεις και δεκτη αντιστοιχο ... Ο λογος ειναι και θεμα καταναλωσης (και οικολογικα αν το δεις) αλλα και θεμα αξιοπιστιας με την εννοια οτι αν εχεις 2 συσκευες θα εχεις να ψαχνεις μονιμα σε περιπτωση προβληματων τι φταιει (ο ΟΤΕ, ο ISP, το καλωδιο απο την πριζα, το καλωδιο απο τον εναν ρουτερ στον αλλο, το ασυρματο, το ενα ρουτερακι, το αλλο ρουτερακι, ο δεκτης κλπ κλπ :) ) πολλαπλασιαζονται οι εγνοιες :)
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό από το manual του router....

 

Using the Access Point Mode

Note: This advanced feature should be employed by advanced users

only. The Router can be configured to work as a wireless network

access point. Using this mode will defeat the NAT IP sharing feature

and DHCP server. In Access Point (AP) mode, the Router will need to

be configured with an IP address that is in the same subnet as the

rest of the network that you will bridge to. The default IP address

is 192.168.2.254 and subnet mask is 255.255.255.0. These can be

customized for your need.

1. Enable the AP mode my selecting “Enable” (1) in the “Use as

Access Point only” page. When you select this option, you will be

able to change the IP settings.

2. Set your IP settings to match your network. Click

“Apply Changes” (2).

3. Connect a cable from the “Modem” port on the Router to your

existing network.

The Router is now acting as an access point. To access the Router’s

Web-Based Advanced User Interface again, type the IP address

you specified into your browser’s navigation bar. You can set the

encryption settings, MAC address filtering, SSID, and

channel normally.

 

άρα κάνω την δουλειά μου, σωστά?????

 

 

 

 

γιατι, παλι δεν θα δρομολογουνται οι πληροφοριες ουσιαστικα; βασικα, γιατι δεν χρησιμοποιεις το wag200 ως ασυρματο και πρεπει να βαλεις και αλλο; Για το mimo; Αν ναι τοτε καλυτερα παρε ενα modem-router με mimo και φυσικα πρεπει να εχεις και δεκτη αντιστοιχο ... Ο λογος ειναι και θεμα καταναλωσης (και οικολογικα αν το δεις) αλλα και θεμα αξιοπιστιας με την εννοια οτι αν εχεις 2 συσκευες θα εχεις να ψαχνεις μονιμα σε περιπτωση προβληματων τι φταιει (ο ΟΤΕ, ο ISP, το καλωδιο απο την πριζα, το καλωδιο απο τον εναν ρουτερ στον αλλο, το ασυρματο, το ενα ρουτερακι, το αλλο ρουτερακι, ο δεκτης κλπ κλπ :) ) πολλαπλασιαζονται οι εγνοιες :)

 

δεν ξέρω αν θα δρομολογούνται με αυτή την έννοια της κωδικοποίησης!

απλά με modem η τιμή ανεβαίνει πολύ 180 ευρώ πρέπει να δώσω.

ενώ σκέτο router κάνει μόνο 100 και ήδη έχω το linksys!

 

 

ακούω προτάσεις ή σκέψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

Ύστερα από έρευνα έμαθα τα εξής. Μου είπαν ότι αν δεν πάρω modem router, να μην πάρω σκέτο router διότι οι πληροφορίες θα δρομολογούνται 2 φορές. Και εκεί μπορεί να υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας κυρίως. Η λύση που μου πρότειναν είναι να πάρω access point με τεχνολογία N1-mimo.

 

Ερευνα που, σε πωλητές του πλαισίου?

Αν το καινουργιο σου μηχάνημα ειναι μονο ρουτερ, τοτε ειτε θα αναλάβει αυτό να κανει την κλήση μέσω του linksys, ειτε θα κανει την κλήση το linksys και εσυ θα πρεπει να ρουτάρεις τα δυο δικτυα που θα δημιουργηθούν απο το ρουτερ τo καινουργιο.

Η λυση ειναι απλή και δεν ξέρω ποιος σε τούμπαρε να παρεις πειραματικά μοντέλα αμφίβολης συμβατότητας με προιοντα άλλου κατασκευαστή με παιδικές ασθένειες. Η λυση ειναι να μείνεις με το πολύ πιστό και σταθερό linksys, το οποίο εχει wireless. Εχεις λογο να παρεις n η καπόιος σε κορόιδεψε?

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι στο γεγονός ότι το πολύ καλό linksys δεν έχει την εμβέλεια που θέλω!

για αυτό πηγαίνω σε τεχνολογία Ν1!

 

 

 

Ερευνα που, σε πωλητές του πλαισίου?

Αν το καινουργιο σου μηχάνημα ειναι μονο ρουτερ, τοτε ειτε θα αναλάβει αυτό να κανει την κλήση μέσω του linksys, ειτε θα κανει την κλήση το linksys και εσυ θα πρεπει να ρουτάρεις τα δυο δικτυα που θα δημιουργηθούν απο το ρουτερ τo καινουργιο.

Η λυση ειναι απλή και δεν ξέρω ποιος σε τούμπαρε να παρεις πειραματικά μοντέλα αμφίβολης συμβατότητας με προιοντα άλλου κατασκευαστή με παιδικές ασθένειες. Η λυση ειναι να μείνεις με το πολύ πιστό και σταθερό linksys, το οποίο εχει wireless. Εχεις λογο να παρεις n η καπόιος σε κορόιδεψε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν θελεις τη συμβουλή μου, δες το πρώτα να δουλεύει σε ενα σπιτι, ή καποιο χώρο με ντουβάρια και τοτε παρτο. Πριν προχωρήσεις εκεί δες τη δυνατότητα να βελτιώσεις τις δυνατότητες του δέκτη σου. πχ αν εχεις usb stick, εμ δε φταίει το linksys.... ψαξτο...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

ενα access point της linksys δεν ειναι αρκετο; θα ειναι πιο φτηνο κ σιγουρα απροβληματιστο με το linksys που ηδη εχεις. Επιπλεον τι δεκτη εχεις; Πως ακριβως ειναι ο χωρος που τα θελεις;
Link to comment
Share on other sites

exo to wag200

apla pisteuo oti gia na paro repeaters ths linksys 8a doso ta idia xrhmata me to na paro belkin h opoia allh etaireia me N1 texnologia!

 

 

 

ase pou repeatres ths linksys den brisko

ase pou to apotelesma einai amfibolo!

 

 

 

xrhsh: se mezoneta me 4 orofous (orofodiamerismata) na pianoun kai ta 4 me thn idia sundesh!

 

 

ενα access point της linksys δεν ειναι αρκετο; θα ειναι πιο φτηνο κ σιγουρα απροβληματιστο με το linksys που ηδη εχεις. Επιπλεον τι δεκτη εχεις; Πως ακριβως ειναι ο χωρος που τα θελεις;
Link to comment
Share on other sites

χμμ

α)με μερικα μετρα καλωδιο εθερνετ και ομορφη 'εγκατασταση' εχεις πολυ πιο αξιοπιστο δικτυο

β)αν ειναι στην ιδια φαση μπορεις να χρησιμοποιησεις το δικτυο του ρευματος...

γ)ουτως η αλλως με το mimo δεν εξασφαλιζεσαι. Καλυτερα με repeater να δοκιμασεις εως που φτανει ΟΚ το σημα

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζεις θα πιάνεις με n :-p

μετα ποσα μηχανηματα θα πρεπει να συνδεθουν στο ασύρματο δικτυο σου?

γιατι δεν ειναι συμβατα με το n τα μηχανηματα, πρεπει να παρεις και για αυτά καρτες... =ανεβαινει το κοστος

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή βλέπω εδώ ότι είστε το λιγότερο από ξεφτέρια και πάνω, θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση:

Έχω ένα wireless linksys modem router. όμως επειδή δεν πιάνει σε όλο το σπίτι, μου κάνανε δώρο και ένα wireless linksys expander. Έτσι τώρα έχω internet σε όλο το σπίτι, οπότε έχω και στο MIO A701.

ΕΡΩΤΩ. Γίνεται μέσω του ΜΙΟ να βλέπω τον Η/Υ; Στη θέση του ΜΙΟ όπως καταλαβαίνετε θα μπορούσε να υπάρχει κάποιο laptop(μην τυχόν και μου μπερδευτείτε)!!

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...