Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπλά το επέλεξα. το τόνισα οπως ειπες και μετα γυρισα στην προβολη χαρτη.

 

αυτο κανω και εγω:confused:μετα οταν πατησεις στην προβολη χαρτη σου βγαζει κατευθειαν τους ελληνικους χαρτες?και ασχετα αν εχεις σημα απο δορυφορο η οχι?

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι.. παραθέτω και φωτό... δεν φαινεται καλα αλλα μια ιδεα μπορειτε να παρετε..

 

 

http://www.imageshack.gr/files/lh3o57b3x8lhuqfuvzem.jpg

http://www.imageshack.gr/files/qa8knn0pi4d3xg0m0f3b.jpg

http://www.imageshack.gr/files/xhwhpw30sgkwdiarrg9r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστα ειναι εγω παταω προβολη χαρτη αλλα δεν τον βγαζει τι να πω.:!:

 

αν ειχε προβλημα ο χαρτης και δεν ηταν ξεκλειδωτος λογικα δεν θα τον εβλεπε μεσα το προγραμμα ετσι δεν ειναι?

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν θα το εβλεπε η οχι αλλα σιγουρα θα σου βγαζε καποιο μυνημα... Ας ριξουνε τα φωτα τους τα τσακαλια του φορουμ :)
Link to comment
Share on other sites

αφαιρεσα τον χαρτη που ειχε μεσα το garmin και αφησα μονο τον autodrive και οταν παω στην προβολη χαρτη ενω υπαρχει ο autodrive μεσα γραφει NO MAP? δοκιμασα και αλλο χαρτη τα ιδια???
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο τον αφαιρεσες?

 

Εαν πας στην Διαχειριση δεδομενων\ Σετ χαρτων\ MapSource\ σου τον εμφανιζει?

 

Ονομασε τον autodrive και το .unl GMAPSUPP και ξαναδοκιμασε..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο τον αφαιρεσες?

 

Οταν πας επανω στην ελλαδα εαν μπορεις να την βρεις δεν σου εμφανιζει τιποτα?

 

Ονομασε τον autodrive και το .unl GMAPSUPP και ξαναδοκιμασε..

 

τον αφαιρεσα γιατι μονο αυτον εβλεπε μπας και δει τον αλλο,οταν παω ελλαδα με παει κανονικα,οταν επιλεγω τον autodrive παλι με ξεκιναει με της ευρωπης,οταν βγαζω της ευρωπης και επιλεγω τον autodrive στην προβολη χαρτη για να ξεκινησω λεει no map:mad:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Δες και την τροποποιηση που εκανα πιο επανω: :)

Εαν πας στην Διαχειριση δεδομενων\ Σετ χαρτων\ MapSource\ σου τον εμφανιζει?

Στην συγκεκριμενη επιλογη ποιους χαρτες βλεπεις?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δες και την τροποποιηση που εκανα πιο επανω: :)

 

Στην συγκεκριμενη επιλογη ποιους χαρτες βλεπεις?

 

Ναι μου λεει "λεπτομερεις χαρτες Ε\GARMIN\ αλλα οταν παω προβολη χαρτη λεει NO MAP

Eιχα εκει δυο χαρτες αυτον του προγραμματος και αυτον που εβαλα αλλα οποιον και αν επελεγα εβγαζε μπροστα τον δικο του και οταν τον αφαιρεσα απο μεσα και εμεινε μονο ο autodrive οταν πηγαινα στην αρχικη οθονη να ξεκινησω κατω δεξια με μικρα γραμματα γραφει no map.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

kalispera sas ...... mpori kapios na me boi8isi exi pesi sta xeria moy ena garmin nuvi enos filoy den ksero ti ekane kai den ksekinai fortoni sinexia psaxnontas gia xarti kai epanalambanete sinexi san na kani restor kai den briski tipote oyte tin karta minimis katalabeni ala oyte kai me to pc mporo na to enoso mpori kapios na me boi8isi mimpos iparxi kapios tropos gia epanafora h oidipote alo dokimasa na balo xarti sthin karta ala ayto ta dika toy eyxaristo ek ton protero
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου λεει "λεπτομερεις χαρτες Ε\GARMIN\ αλλα οταν παω προβολη χαρτη λεει NO MAP

Eιχα εκει δυο χαρτες αυτον του προγραμματος και αυτον που εβαλα αλλα οποιον και αν επελεγα εβγαζε μπροστα τον δικο του και οταν τον αφαιρεσα απο μεσα και εμεινε μονο ο autodrive οταν πηγαινα στην αρχικη οθονη να ξεκινησω κατω δεξια με μικρα γραμματα γραφει no map.

Δεν αναγνωριζει καθολου το χαρτη. Δοκιμασε τα παρακατω κολπακια με λιγη προσπαθεια θα τα καταφερεις.. :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2565592#post2565592

kalispera sas ...... mpori kapios na me boi8isi exi pesi sta xeria moy ena garmin nuvi enos filoy den ksero ti ekane kai den ksekinai fortoni sinexia psaxnontas gia xarti kai epanalambanete sinexi san na kani restor kai den briski tipote oyte tin karta minimis katalabeni ala oyte kai me to pc mporo na to enoso mpori kapios na me boi8isi mimpos iparxi kapios tropos gia epanafora h oidipote alo dokimasa na balo xarti sthin karta ala ayto ta dika toy eyxaristo ek ton protero

Καλυτερα ρωτησε στο επισημο θεμα: :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=190821

 

Y.Γ.

Καλο θα ηταν να εγραφες με ελληνικους χαρακτηρες. Ειναι δυσκολα στην αναγνωση τα greeklish και καθιστουν την αναζητηση αχρηστη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεσα τον χαρτη που ειχε μεσα το garmin και αφησα μονο τον autodrive και οταν παω στην προβολη χαρτη ενω υπαρχει ο autodrive μεσα γραφει NO MAP? δοκιμασα και αλλο χαρτη τα ιδια???

Είναι λάθος να αφαιρέσεις τον μαμίσιο χάρτη. Πάνω σε αυτόν πατάνε οι άλλοι. Αν τον αφαιρέσεις το πρόγραμμα δεν θα μπορεί να δει κανέναν χάρτη.

 

οταν πας στους χαρτες δεν σου εχει καπια επιλογη για οκ πανω στο χαρτη η απλα τον τονιζεις και μετα πατας το πισω που γραφει κατω δεξια?

Όταν έχεις βάλει μόνο έναν χάρτη (άσχετα απο τον ενσωματωμένο) τότε δεν υπάρχει mapsource (δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης άλλωστε).

 

Nαι.. παραθέτω και φωτό... δεν φαινεται καλα αλλα μια ιδεα μπορειτε να παρετε..

Δυστυχώς στις φωτο δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να διακρίνω τι αναγράφεται στην οθόνη σου.

 

Αν θέλεις, χρησιμοποίησε το screenshot για να πάρεις καθαρότατες εικόνες να μας παραθέσεις.

 

Τσέκαρε αν είναι σωστή η κατάληξη του αρχείο unl (μην υπάρχει δηλαδή txt στο τέλος). Πάτα το δεξί βέλος και με χειροκίνητη λειτουργία πήγαινε πχ Αθήνα και δες αν υπάρχουν οι δρόμοι.

 

Ίσως έχει φάει κόλλημα και έχει μεν τους χάρτες φορτωμένους σωστά αλλά δεν σε πηγαίνει στο σημείο που βρίσκεσαι αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και εαν βγαλεις τον χαρτη που εχει μεσα το garmin και βαλεις καποιο αλλο και μπορει να τον φορτωσει τον βλεπει κανονικα. Μολης το δοκιμασα. Δοκιμκασε αυτα που σου ειπα παραπανω εαν δεν καταλαβαινεις κατι πες μας να σου το εξηγησουμε.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια επιλογη στο garmin που να σου δειχνει την ενεργη πορεια προς το σημειο που εχεις επιλεξει.Γιατι μου βγαζει μονο τα βελακια στις στροφες. Απο οτι εχω δει υπαρχει με μπλε η πορεια απο το σημειο εκκινησης αλλα οταν μπω σε κυριο δρομο η πρασινη των κεντρικων δρομων καλυπτει την μπλε
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω το n78 έκανα εγκατάσταση το garmin 5 και όταν το ανοίγω δεν μπορώ να βρω το ESN number μου εμφανίζει μονο IMEI & IMSI

Σαν gps έχει το απομακρυσμένο ..πως δηλώνω το εσωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το IMEI. Κανονικά, πρέπει να σου εμφανίσεις μαζί με IMEI και IMSI και το card ID.

 

Όταν το κάνεις σωστά, θα σου εμφανίσει μαζί με το απομακρυσμένο και το ενσωματωμένο GPS. Το επιλέγεις και πατάς ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!εχω εγκαταστήσει επιτυχώς το Garmin με τους χάρτες στην καρτα μνήμης απλα θέλω τώρα να μεταφέρω σε μια μεγαλύτερη καρτα μνήμης τα απαραίτητα αρχεία ώστε να συνεχίσω τη χρήση του Garmin..Ποια αρχεία πρέπει να μεταφέρω..Ενδεικτικά μέσα στην κάρτα μου εμφανίζονται τα:

-Αλλα

-Αρχεία ηχου

-cities

-Garmin

-Εικόνες

-Κλιπ Βιντεο

-qf

Βασικά δεν ξέρω τι είναι το αρχείο qf...

Επίσης σε μία αλλη καρτα εχω και το Nokia Maps αλλα έχει και εκεί φάκελο Cities..Πως θα ξεχωρίζονται τα δύο προγράμματα αν τα μεταφέρω σε μια κάρτα μνήμης???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και εαν βγαλεις τον χαρτη που εχει μεσα το garmin και βαλεις καποιο αλλο και μπορει να τον φορτωσει τον βλεπει κανονικα. Μολης το δοκιμασα. Δοκιμκασε αυτα που σου ειπα παραπανω εαν δεν καταλαβαινεις κατι πες μας να σου το εξηγησουμε.. :)

Ναι το εκανα και αυτο και μετα μου ελεγε no map δεν εβρισκε γενικα κανενα χαρτη.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!εχω εγκαταστήσει επιτυχώς το Garmin με τους χάρτες στην καρτα μνήμης απλα θέλω τώρα να μεταφέρω σε μια μεγαλύτερη καρτα μνήμης τα απαραίτητα αρχεία ώστε να συνεχίσω τη χρήση του Garmin..Ποια αρχεία πρέπει να μεταφέρω..Ενδεικτικά μέσα στην κάρτα μου εμφανίζονται τα:

-Αλλα

-Αρχεία ηχου

-cities

-Garmin

-Εικόνες

-Κλιπ Βιντεο

-qf

Βασικά δεν ξέρω τι είναι το αρχείο qf...

Επίσης σε μία αλλη καρτα εχω και το Nokia Maps αλλα έχει και εκεί φάκελο Cities..Πως θα ξεχωρίζονται τα δύο προγράμματα αν τα μεταφέρω σε μια κάρτα μνήμης???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

 

Ενεργοποίησε την εμφάνιση κρυφών φακέλων και αρχείων στον υπολογιστή σου και με ένα card reader μετέφερε όλα τα αρχεία με αντιγραφή επικόλληση στην νέα κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θέλω τώρα να μεταφέρω σε μια μεγαλύτερη καρτα μνήμης τα απαραίτητα αρχεία ώστε να συνεχίσω τη χρήση του Garmin..Ποια αρχεία πρέπει να μεταφέρω.

 

Επίσης σε μία αλλη καρτα εχω και το Nokia Maps αλλα έχει και εκεί φάκελο Cities..Πως θα ξεχωρίζονται τα δύο προγράμματα αν τα μεταφέρω σε μια κάρτα μνήμης;

Θα διατηρήσεις μόνο τον έναν φάκελο cities. Δες ποιός φάκελος είναι νεότερος και σβήσε τον άλλο. Επίσης, δες ποιές χω΄ρες περιλαμβάνονται στον κάθε φάκελο cities. Πολλές συσκευές έρχονται με προεγκατεστημένους χάρτες οι οποίοι περιλαμβάνουν εκτός παο την Ελλάδα και άλλες άσχετες χώρες.

 

Για να είναι πάλι λειτουργικό το garmin, θα μεταφέρεις τα αρχεία όπως σου είπε ο Βαλάντης και θα δημιουργήσεις νέα αρχεία unl μιας και το card ID της κάρτας έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καθε καρτα εχει δικο της card ID δεν εχει να κανει με το imei :)

 

Ναι το εκανα και αυτο και μετα μου ελεγε no map δεν εβρισκε γενικα κανενα χαρτη.

 

Δοκιμασες ολες τις περιπτωσεις που σου ειπα? Εαν τα εκανες ολα αυτα λογικα επρεπε να βλεπεις τον χαρτη. Δοκιμασε και αυτο: κανε εγκατασταση(επανω σε αυτο που εχεις στην συσκευη σου) μονο το .sis της 4.10.60 ανοιξε το μια φορα(μπορει να δεις κατι ιερογλυφικα) μετα κλεισε την εφαρμογη εγκατεστησε ξανα το .sis της εκδοσης που εχεις οπως και πριν! Μετα ξαναδοκιμασε..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μα το λέει και το όνομά του: Card ID. Είναι ο κωδικός με τον οποίο βλέπει το πρόγραμμα την κάρτα μνήμης. H ίδια κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλές συσκευές χωρίς να πειράξεις κάτι. Άλλη κάρτα όμως στην ίδια συσκευή, θέλει αλλαγή όλων των αρχείων unl.
Link to comment
Share on other sites

Καθε καρτα εχει δικο της card ID δεν εχει να κανει με το imei :)

 

 

 

Δοκιμασες ολες τις περιπτωσεις που σου ειπα? Εαν τα εκανες ολα αυτα λογικα επρεπε να βλεπεις τον χαρτη. Δοκιμασε και αυτο: κανε εγκατασταση(επανω σε αυτο που εχεις στην συσκευη σου) μονο το .sis της 4.10.60 ανοιξε το μια φορα(μπορει να δεις κατι ιερογλυφικα) μετα κλεισε την εφαρμογη εγκατεστησε ξανα το .sis της εκδοσης που εχεις οπως και πριν! Μετα ξαναδοκιμασε..

:)με βοηθησε καπως αυτο,εβγαλα τελειως την 5 εκδοση εβαλα την 4.10 εφτιαξα τους χαρτες και δουλεψε κανονικα:blink:μετα περασα απο πανω την 5 εκνα setup το sis εφτιαξα παλι τους χαρτες και επιτελουυυυυςςςςς δουλεψε και η 5:):)

ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

ΥΓ.το πανω μερος του χαρτη που λεει την οδο δεν γινετε ναναι διαφανο οπως στην 4 εκδοση?τρωει πολυ χωρο απο την οθονη.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...