Jump to content

Αποδοχή κλήσεων στο εξωτερικό... χωρίς τέλη roaming


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους ...

 

Πάω στο Βέλγιο για κάποιο σημαντικό χρονικό διάστημα [1-3 χρόνια για δουλειά] όπου φυσικά θα αγοράσω συμβόλαιο κινητής και θα έχω και σταθερό στην δουλειά και θα είμαι online το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ...

 

Υπάρχει τρόπος να "λαμβάνω" κλήσεις από το Ελληνικό μου κινητό

προς οποιοδήποτε από τα παραπάνω (κινητό, σταθερό, online) χωρίς να πλερώνω τα μαλλιοκέφαλά μου ?? (έχω cosmote ... αλλά αυτό αλλάζει εύκολα ...με φορητότητα αριθμού)

 

Η άλλη λύση είναι να βάλω τηλεφωνητή στο κινητό το οποίο θα το αφήσω κάπου εδώ στην πρίζα ... αλλά δεν με καλύπτει καθότι και αυτό απαιτεί να καλώ τον τηλεφωνητή μου από το εξωτερικό ...

 

προσπαθώ να βρω μία πατέντα ... αλλά ακόμα ...:shifty:

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα ? φαντάζομαι οτι θα έλυνε το πρόβλημα σε πολύ κόσμο που ταξιδεύει τακτικά στα ίδια μέρη και πληρώνει τα μαλλιά του σε Roaming ...

 

Εάν υπάρχει τρόπος να προωθούνται οι κλήσεις στο Ελληνικό κινητό μέσω VoIP σε καρτοκινητό της χώρας-προορισμού ... ίσως να ήταν μία λύση ... ειδικά εάν η προώθηση είναι δωρεάν !:happy:

Το μόνο κόστος θα ήταν η αγορά μίας καρτοκινητής στην χώρα προορισμού ...

 

Ευχαριστώ πολύ !!

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να "λαμβάνω" κλήσεις από το Ελληνικό μου κινητό

προς οποιοδήποτε από τα παραπάνω (κινητό, σταθερό, online) χωρίς να πλερώνω τα μαλλιοκέφαλά μου ?? (έχω cosmote ... αλλά αυτό αλλάζει εύκολα ...με φορητότητα αριθμού)

 

Λύση 1

 

Θα πάρεις ένα 211 από hol e-voice ή altec i-call (δηλώνοντας τη διεύθυνσή σου στην Ελλάδα), θα κάνεις προώθηση από το cosmote στο 211, θα κλείσεις το cosmote και θα το αφήσεις στην Ελλάδα (με ένα πρόγραμμα συμβολαίου με αρκετά λεπτά ομιλίας, αν η προώθηση χρησιμοποιεί τον προπληρωμένο χρόνο).

 

Αν καταφέρεις να συνδεθείς στο hol e-voice ή altec i-call από το γραφείο (λόγω firewall / proxy που ίσως έχουν), έχεις λύσει το πρόβλημά σου.

 

Επίσης μπορείς αντί να κάνεις προώθηση από το cosmote στο 211 και να χρεώνεσαι, να αφήσεις μήνυμα στον τηλεφωνητή του Cosmote "Καλέστε με στο 211..."

 

Λύση 2

(αν δεν μπορείς να συνδεθείς με το VoIP από το γραφείο)

 

Aφήνεις μήνυμα στον τηλεφωνητή του Cosmote "Καλέστε με στο βέλγικο κινητό: ...", θα κλείσεις το cosmote και θα το αφήσεις στην Ελλάδα (ώστε όταν σε καλούν και βγαίνει ο τηλεφωνητής, να μην πληρώνεις, λόγω roaming)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !

 

Δεν έχω εμπειρία από τα πακέτα HOL και ALTEC αντίστοιχα ...

Να υποθέσω οτι είναι "κυριλέ" επί πληρωμή VoIP που προσφέρουν και 211... αριθμό?

Αν είναι έτσι μήπως οι χρεώσεις προώθησεις (δικό μου κόστος από το κινητό μου πρός το νέο e-Voice ή I-Call σταθερό μου 211...) είναι πανάκριβες? ξέρω οτι τα κοστολόγια διαφέρουν πολύ από τα κλασσικά του ΟΤΕ οταν καλείς τέτοιον αριθμό ακόμα και από σταθερό ....

 

τώρα που το σκέφτομαι μήπως τα πακετα Σταθερή+Κινητή (Vodafone, Wind κλπ) προσφέρουν πολύ φτηνή , ή ... τζάμπα προώθηση από το κινητό στο σταθερό του ίδιου πακέτου?

 

Αλλά να μου πείς αν δεν έχει online interface όπως αυτό που υποθέτω οτι έχει το e-Voices / Icall πάλι τζίφος ...

 

Μάλλον η παραδοσιακή λύση ... μυνήματος στον τηλεφωνητή είναι η πιό εφικτή ... αλλά αναγκάζει τον κόσμο να χρεωθεί αυτός την κλήση στο Βέλγιο ...

 

Κάτι μου λέει όμως οτι υπάρχει πατέντα ...

 

Αν υπήρχε skype-in number για Ελλάδα θα ήταν μια λύση ...

 

To VoipBuster από την άλλη είναι free για κλήσεις σε βελγικά σταθερά ...

 

μουμλε μουμλε μούμλε ....

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από τα πακέτα HOL και ALTEC αντίστοιχα ...

Να υποθέσω οτι είναι "κυριλέ" επί πληρωμή VoIP που προσφέρουν και 211... αριθμό?

 

Ναι, δες icall.gr και evoice.gr

 

Το Evoice δίνει δωρέαν 211 και έχει καλύτερες χρεώσεις, το i-call χρεώνει 1€ το 211 και έχει λίγο τσιμπημένες χρεώσεις (και τους ελάχιστους χρόνους χρέωσης)

 

Αν είναι έτσι μήπως οι χρεώσεις προώθησεις (δικό μου κόστος από το κινητό μου πρός το νέο e-Voice ή I-Call σταθερό μου 211...) είναι πανάκριβες? ξέρω οτι τα κοστολόγια διαφέρουν πολύ από τα κλασσικά του ΟΤΕ οταν καλείς τέτοιον αριθμό ακόμα και από σταθερό ....

 

Απο κινητό προς 211 είναι ίδιο με το να καλείς 210.

Πρεπει μόνο να δεις, αν η προώθηση προσμετράται στο δωρεάν χρόνο.

Δοκίμασέ το από τώρα. Κάνε για λίγη ώρα προώθηση από το μενού του κινητού στο σταθερό σου, παρε το κινητό σου από άλλο τηλέφωνο και κράτα τη γραμμή για λίγο, κλείσε και μετά ακύρωσε την προώθηση. Στον επόμενο λογαριασμό δες αν χρεώθηκε η κλήση.

 

τώρα που το σκέφτομαι μήπως τα πακετα Σταθερή+Κινητή (Vodafone, Wind κλπ) προσφέρουν πολύ φτηνή , ή ... τζάμπα προώθηση από το κινητό στο σταθερό του ίδιου πακέτου?

 

Αλλά να μου πείς αν δεν έχει online interface όπως αυτό που υποθέτω οτι έχει το e-Voices / Icall πάλι τζίφος ...

 

Ακριβώς, χρειάζεσαι VoIP που να δουλεύει με SIP (μέσω Internet).

 

Μάλλον η παραδοσιακή λύση ... μυνήματος στον τηλεφωνητή είναι η πιό εφικτή ... αλλά αναγκάζει τον κόσμο να χρεωθεί αυτός την κλήση στο Βέλγιο ...

 

Αν θέλεις να σε καλούν στο σταθερό στο βέλγιο, μπορείς να πεις στους γνωστούς σου να χρησιμοποιούν access numbers, όπως το hello-hello ή το Viva.

 

Κάτι μου λέει όμως οτι υπάρχει πατέντα ...

 

Ναι, αυτή που συζητήσαμε προηγουμένως.

 

Αν υπήρχε skype-in number για Ελλάδα θα ήταν μια λύση ...

 

Πράγματι.

 

To VoipBuster από την άλλη είναι free για κλήσεις σε βελγικά σταθερά ...

 

Τα access numbers όμως πολύ πιο βολικά για κάποιον που δεν έχει ή δεν θέλει / δεν μπορεί να έχει voipbuster/skype και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε πολύ εαν το Icall ή το evoice σου έδιναν τη δυνατότητα προώθησης των κλήσεων που γίνονται στα νούμερα τους σε άλλο αριθμό στο εξωτερικό. Αυτό θα έλυνε κάπως το προβλημα. Αυτό είναι αυτονόητο στα δίκτυα που σου δίνουν Voip-in αριθμό στο εξωτερικό. Δυστυχώς εδώ δεν το κάνουν ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις και ειδικά τον ariadgr

 

Νομίζω οτι βρήκαμε την λύση ... ή έστω την καλύτερη λύση προς το παρόν ...

 

Θα δοκιμάσω με e-Voice και θα σας πώ πώς δούλεψε ...

 

Για να συνοψίσω

 

Ελληνικό κινητό --> μονιμη προώθηση σε 211... από e-Voice --> χτυπάει η online-SIP συσκευή μου στο Βέγιο ή οποιο άλλο SIP utility στο PC μου ... ή βγαίνει τηλεφωνητής οταν δεν το σηκώσω και μπορώ να ακούσω τα μηνύματα online ... σωστά??

 

Ισως βρώ τρόπο να προωθήσω τις κλήσεις ώς το σταθερό της δουλειάς (Βέλγιο) ή το Βελγικό κινητό ... δεν μπορώ να φανταστώ πώς αλλά ούτε και αν θα αξίζει ... φαντάζομαι οτι η ποιότητα μετά από τοσο δρομολόγιο θα είναι χάλια ...

 

Ένα άλλο θέμα που προκύπτει είναι και η προώθηση SMS σε κάποιο online interface ... αλλά ας μήν τα θέλουμε και όλα !! :P

 

πολύ ενδιαφέρον και τα hello-hello.gr και viva ...

βρήκα και το http://www.gsm2world.com

 

Θα κοιτάω το thread που και πού μήπως στην πορεία βρεθεί και άλλη λύση ... ποιός ξέρει ... μετους ρυθμούς που βγαίνουν νέες υπηρεσίες τα τελευταία χρόνια ....!!

 

Ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ... μπορώ να πάρω το e-Voice της HOL ακόμα και αν έχω Forthnet ISP και ΟΤΕ σταθερό ? ή πρέπει να τα κάνω όλα HOL?

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ... μπορώ να πάρω το e-Voice της HOL ακόμα και αν έχω Forthnet ISP και ΟΤΕ σταθερό ? ή πρέπει να τα κάνω όλα HOL?

 

Μπορείς, το evoice, όπως και το icall, είναι VoIP, δεν τους αφορά τη σύνδεση έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα από Βρυξέλλες! :)

 

Μία μικρή ενημέρωση για το πως δουλευουν τα πράγματα μέχρι στιγμής ...

 

Έκανα λοιπόν εκτροπή και άφησα το κινητό στην Ελλάδα το οποίο και αφησα εκεί στην πριζα ...

 

Προσπάθησα να ρυθμίσω το X-Lite για να δεχεται κλήσεις μέσω του Αριθμού eVoice αλλά παρόλο που φένεται να συνδέεται (Ready, your username is 213....) δεν δέχεται κλήσεις ...

 

Με το που καλείς τον αριθμό βγάζει τηλεφωνητή με την μία !

Βεβαια το καλό είναι οτι έστω και ετσι δέχομαι στο ε-μαιλ wav κλιπάκια με τα μηνύματα ! εξαιρετικό !!

Μπράβο στην HOL!!

 

Αν μπορούσα να δεχομαι και κλήσεις θα ήταν εκπληκτικό

Επίσης καλό θα ήταν να μπορεί κάποιος να προσωποποιήσει το μήνυμα του τηλεφωνητή ... αλλά ας μήν τα θέλουμε και όλα :p

 

Αν έχει καταφέρει κανεις να ρυθμίσει σωστά το X-Lite θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω την λύση του !

 

Αν μπορεί να δέχεται και κλήσεις το X-Lite τοτε η απάντηση είναι σαφώς ... ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΕΡΩΝΩ!!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...