Jump to content

Φθόριο στην οδοντόκρεμα: Είναι ή όχι επικίνδυνο;


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φθόριο ως γνωστόν (διορθώστε με αν κάνω λάθος) χρησιμοποιείται στις οδοντόπαστες και προλαμβάνει την τερηδόνα.

 

Σήμερα μου είπαν πως το φθόριο προκαλεί νοητικά προβλήματα με την πάροδο του χρόνου.

Θα γίνω βλάκας (έστω ότι δεν είμαι ήδη) αν δεν αρχίσω να βουρτσίζω τα δόντια με οδοντόκρεμα φαρμακείου άνευ φθορίου ή όχι;

 

Έχετε ακούσει κάτι επ' αυτού; FREAK που είσαι και του σχετικού επαγγέλματος, γνωρίζεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει παγκόσμια συνομοσία αποβλάκωσής μας:ninja::lol::lol:

Πάντος αυτό με το φθόριο το έχω ξάνακούσει -σοβαρά- αλλά λογικά δεν ισχύει.

Αυτό που με μπερδεύει με τις οδοντόκρεμες είναι οτι δεν έχουν όλες την ίδια σύσταση (με αυτό δεν εννοώ τη γεύση ή το χρώμα:happy:) δηλαδή αυτή που έχω τώρα έχει Μονοφθοριοφωσφορικό νάτριο και φθοριούχο νάτριο (1450 ppm F) ενώ η προηγούμενη είχε μόνο φθοριούχο νάτριο. Με τι κριτήριο επιλέγουμε οδοντόκρεμες; Γιατί εγώ μεχρι τώρα επέλεγα με κριτήριο τη γεύση:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένας (?) δεν ξέρει να μας πει τι ακριβώς γίνεται. Ομως πρόσεξε να δεις ότι το φθόριο ενώ είναι ένα προιόν ουσιαστικά ''απόβλητο'' της βιομηχανίας επεξεργασίας αλουμινίου αντί να πληρώνει η βιομηχανία για να το πετάει πάμε εμείς και της το πληρώνουμε.Μιλάμε για τεράστια μπίζνα.Ουδείς γνωρίζει. Πάντως υπάρχουν φωνές που λένε ότι η περιβόητη φθορίωση ΔΕΝ προσφέρει τίποτα απόσα λένε. Πιστεύω ότι σε κάμποσα χρόνια θα μάθουμε , αν όχι εμείς τα παιδιά μας την αλήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Το φθόριο είναι το κύριο ένεργο συστατικό της οδοντόκρεμας απ'οσο ξέρω. Βέβαια η συγκέντρωσή του πρέπει να περιορίζεται σε κάποια όρια γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα δόντια. Άλλωστε κάποιοι έχουν αποζημιωθεί απο την colgate γι'αυτό το λόγο. Χρησιμοποιούσαν μεγάλη ποσότητα οδοντόκρεμας και καταστράφηκαν τα δόντια τους. Η δικαιολογία τσο δικαστήριο ήταν ότι η οδοντόκρεμα δεν ανέφερε πουθενά δοσολογία και επιπτώσεις...Γι'αυτό παιδιά λίγη οδοντόκρεμα.....
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες χώρες χρησιμοποιούν φθόριο μέχρι και στο νερό που πίνουν και καλά για συνολικά καλύτερη στοματική υγειηνή. Το θέμα είναι ότι δεν έχει παρατηρηθεί καθολικά καλύτερη κατάσταση στα δόντια μεταξύ πολιτών που πίνουν φθοριωμένο νερό και αυτών που δεν πίνουν ενώ ταυτόχρονα υποστιρίζεται ότι μπορεί να προκαλέσει πακροπρόθεσμα διάφορα προβλήματα όπως καρκίνο οστών, βλάβη στον εγκέφαλο και στον θυροειδή... Αλλά εδώ μιλάμε για κατάποση φθορίου -ή για να είμαστε πιο ακριβείς φθοριούχου νατρίου-, όχι αυτό που γίνεται δλδ με τις οδοντόπαστες που μετά τις φτύνεις.

wiki is my friend :)

Link to comment
Share on other sites

η ξαδερφη μου που σπουδαζει οδοντιατρος μου ειχε πει να περνω μονο οδοντοκρεμες που περιεχουν φθοριο... Απο εκει και περα δεν ξερω γιατι και πως...
Link to comment
Share on other sites

egw auto pou exw na pw einai oti kathe mera akoume kai opo kati neo pou xrhsimopoioume oti kanei kako sthn ugeia mas:mad:

etsi opws paei ews to telos autou tou eona oti uparxei kai den uparxei se auton ton kosmo tha dimiourgei kapoio provlhma sthn ugeia mas,eite megalo eite mikro!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η ξαδερφη μου που σπουδαζει οδοντιατρος μου ειχε πει να περνω μονο οδοντοκρεμες που περιεχουν φθοριο... Απο εκει και περα δεν ξερω γιατι και πως...

η ξαδερφη σου που σπουδαζει οδοντιατρος καλα θα κανει να εξεταζει πριν μιλησει :p

σε ορισμενες περιπτωσεις το φθοριο αντεδεικνυται,σε γενικες γραμμες ωστοσο δεν κανει κακο.

αλεξελ μην ανησυχεις δεν προκειται να αποβλακωθεις επειδη η οδοντοπαστα σου εχει φθοριο.αλλωστε σε ορισμενες περιπτωσεις σε παιδακια δινουμε ξεχωριστα ταμπλετες με συμπλεγματα βιταμινων,φθοριου,ασβεστιου κτλ κτλ.

 

( δεν καταλαβαινω τον λογω υπαρξης ξεχωριστου θεματος..στο παλιο εχω την αισθηση οτι εχω γραψει λειαν λεπτομερες κειμενο σχετικα με τις οδοντοπαστες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=573303#post573303 )

 

mlrs καλο θα ειναι την οδοντοπαστα μας να μας την προτεινει ο οδοντιατρος μας.συχνα γινονται τραγικα λαθη με συνεπειες στην στοματικη υγιεινη, τα δοντια,τα ουλα λογω λαθους επιλογης..

ενας νεαρος πχ 18 ετων ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να χρησιμοποιει οδοντοπαστα whitening,ή ενας ενηλικας με προβλημα βρουξισμου δεν μπορει να χρησιμοποει "δυνατες" οδοντοπαστες.

το να ρωτησεις τον γιατρο σου αυτα τα πραγματα(για οδοντοβουρτσα,οδοντοπαστα ,τροπο βουρτσισματος(αλλο μεγα λαθος) δεν ειναι κακο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μια που είπατε για αποβλάκωση, από το φθόριο στην οδοντόκρεμα όντως δεν πρέπει να κινδυνεύουμε, από τη φορμόλη (!) όμως που υπάρχει σε πολλά σαμπουάν (όμορφα και στυλιζαρισμένα μαλλιά) πιθανώς κινδυνεύουμε ή τουλάχιστον φαίνεται να αυξάνει ο κίνδυνος καθώς πλησιάζουμε τις μεγαλύτερες ηλικίες.
Link to comment
Share on other sites

η φορμολη ειναι σε μικρη ποσοτητα στα προιοντα που αναφερεις, εφοσον εμπεριεχεται.

 

οσο κινδυνο εχεις να αποβλακωθεις αν παιρνεις οδοντοπαστα με φθοριο,σαμπουαν με φορμολη , αλλες τοσες εχεις να τυφλωθεις αν .... :O:X

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εσυ την πηρες την απαντηση σου για την οδοντοπαστα.αληθεια,ποια χρησιμοποιεις;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχεις πμ...

Ποια προτείνεις εσυ FREAK ως αξιόπιστη και γιατί? Δεν κάνουμε διαφήμιση, απόψεις διατυπώνουμε επομένως μπορείς να εκφραστείς άφοβα νομίζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα διαφημισης...οπως ειπα και ποιο πανω δεν μπορω να σου προτεινω καποια χωρις να εχω δει τα δοντια σου..αν εχεις προβλημα τρισμου,βρουξισμου κτλ κτλ "δεν κανει" να χρησιμοποιεις οδοντοπαστα με ισχυρα συστατικα αποτριβης.

 

 

σε γενικες γραμμες καλο θα ειναι να προτιμας επωνυμα προιοντα και οχι νο νειμ οπως του λιντλ,που δεν λεω μπορει να ειναι καλες,δεν ειναι ωστοσο αξιοπιστες.

 

και θα πω για πολλοστη φορα:μια ερωτησουλα ειναι!οταν ξαναπατε στον οδοντιατρο σας για καθαρισμο,καντε του την ερωτηση "τι οδοντοπαστα και τι οδοντοβουρτσα ειναι καταλληλη για τα δοντια μου;"

 

(χωρια που οταν ερχεται καποιος για καθαρισμο το σωστο ειναι να του εξηγεις αυτα τα πραγματα καθως και να του δειχνεις την καταλληλη μεθοδο βουρτσισματος(αληθεια ποσοι ανθρωποι ξερουν να βουρτσιζουν ΣΩΣΤΑ τα δοντια τους;;περιπου 1/20 καθως ολοι τα κανουν ή πανω κατω ή με κυκλικες κινησεις)και να του δινεις μια καινουργια οδοντοβουρτσα,μινι οδοντοπαστα και μινι στοματικο διαλυμα..τουλαχιστον εγω αυτο κανω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το φθόριο δεν προκαλεί κανένα κακό στον οργανισμό μας..

 

Στις οδοντόκρεμες χρησιμοποιείται, όπως και σε διάφορα άλλα σκευάσματα, για τη πρόληψη της τερηδόνας!!!Είναι ένα πολύ αποτελεσματικό μέτρο!

 

Μια μικρή προσοχή μόνο χρειάζεται στα παιδια..Τα παιδιά είναι αυτά που περισσότερο απ' όλους μας χρειάζονται το φθόριο. Μόνο πρέπει να δίνεται προσοχή στη ποσότητά του. Για παράδειγμα για παιδιά ποσότητα "παιδικής" οδοντόκρεμας μεγέθους μπιζελιού είναι αρκετή. Για παραπάνω πληροφορίες καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον οδοντίατρό σας.

 

Το φθόριο έτσι κι αλλιώς βρίσκεται απο μόνο του στο νερό κάποιων περιοχών, στον ατμοσφαιρικό αέρα και σε διάφορα τρόφιμα..

 

Όλα αυτά που λέω επιβεβαιώνονται από επιστημονικά συγγράμματα, μελέτες και άρθρα...

 

Ελπίζω να βοήθησα γιατί αναφέρθηκαν εντελώς λανθασμένες πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

Natural freak:happy: γιατι απαγορευονται οι whitening για παιδια κατω των 18 ?

Mallon γιατι δεν εχουν ολοκληρωση την αναπτυξη τους,σχετικα με την αδαμαντινη των δοντιων η οποια ειναι αρκετα σκληρη και με την χρηση φθοριου φθειρεται...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

1.το νικ μου δεν ειναι natural freak

2.το εχω απαντησει τουλαχιστον 2 φορες στο θεμα της υγιεινης των δοντιων

3.εισαι ανω των 18 :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

1.το νικ μου δεν ειναι natural freak

2.το εχω απαντησει τουλαχιστον 2 φορες στο θεμα της υγιεινης των δοντιων

3.εισαι ανω των 18 :p

 

1)Ποποπο, δεν σηκωνεις αστειακια:blink:

2)εψαξα αλλα βγαζει πολλα αποτελεσματα, που αποτι ειδα τα πρωτα δεν ηταν σχετικα

3)Η γνωση δε σταματαει σε οτι αφορα εμενα

Link to comment
Share on other sites

3)Η γνωση δε σταματαει σε οτι αφορα εμενα

ΣΕ ολους δεν σταματα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...