Jump to content

Πιστεύετε στα Πνεύματα/Φαντάσματα?


MAX POWER
 Κοινοποίηση

Pisteuete sta fantasmata?  

132 members have voted

  1. 1. Pisteuete sta fantasmata?

    • Ναι!!!
      48
    • Οχι !!!
      40
    • Δεν ξέρω
      44


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Basika as mas pei kapios an eixai kapia periergi empiria.

Πριν κάποια χρόνια πέθανε ένας φίλος μου και το ίδιο βράδυ τον είδα στον καθρέφτη του ασανσερ, μπορεί όντος να ήταν της φαντασίας μου αλλά τον ξαναείδα πολλές φορές στον ύπνο μου να με φωνάζει. Όταν ρώτησα μία φίλη μου, μου είπε ότι ο φίλος μου στέλνει κάποιο μήνυμα, ότι τον ξέχασα, όντως πήγα και του άναψα κερί και προσευχήθηκα γι'αυτόν (κάθε βράδυ το έκανα, πριν εμφανιστεί όμως κάποια βράδια το ξέχναγα)από τότε δεν τον έχω ξαναδεί

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια πέθανε ένας φίλος μου και το ίδιο βράδυ τον είδα στον καθρέφτη του ασανσερ, μπορεί όντος να ήταν της φαντασίας μου αλλά τον ξαναείδα πολλές φορές στον ύπνο μου να με φωνάζει. Όταν ρώτησα μία φίλη μου, μου είπε ότι ο φίλος μου στέλνει κάποιο μήνυμα, ότι τον ξέχασα, όντως πήγα και του άναψα κερί και προσευχήθηκα γι'αυτόν (κάθε βράδυ το έκανα, πριν εμφανιστεί όμως κάποια βράδια το ξέχναγα)από τότε δεν τον έχω ξαναδεί

Κοίτα αν τον είδες πριν πεθάνει στο όνειρό σου,τότε σίγουρα δεν εξηγείται.

Αν τον είδες αφού πέθανε,τον είδες γιατί ήταν συνέχεια στο μυαλό σου..

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

ακουστε και την δικη μου ιστορια.νομιζω πως την εχω ξαναγραψει καπου.δεν ειμαι σιγουρη.

Η μητερα μου μεγαλωσε και σπουδασε Θεσσαλονικη και εμενε σε μια πολυκατοικια στον 5ο οροφο αν θυμαμαι καλα.απο το μπαλκονι του σαλονιου της κοιτουσε πολλες φορες στην απεναντι πολυκατοικια μια γριουλα που καθοτανε με τις ωρες στο δικο της μπαλκονι και κεντουσε.πολλες φορες μαλιστα γυρνουσε το κεφαλι της και αλλες φορες απλα της χαμογελουσε και αλλες την χαιρετουσε.πρεπει να ηταν οπως μου ειπε τοτε καμια 75αρια σιγουρα.

Απο τοτε εχουν περασει περιπου 25 χρονια και οπως ειναι λογικο η γριουλα δεν χει πια και μαλιστα το σπιτι αυτο το ειχαμε ακομα μεχρι πριν λιγα χρονια και ειχα παει και γω και οντος ειχα δει στο απεναντι μπαλκονι την εγκαταλειψη και τα σφραγισμενα πατζουρια.

Ενα καλοκαιρι λοιπον η μητερα μου εμεινε για ενα μεσημερι εκει μαζι την ξαδερφη της πριν λιγα χρονια.η μητερα μου κοιμηθηκε και η ξαδερφη της εκατσε στο μπαλκονι(ανατριχιαζω και μονο που το λεω) και ειδε εκει στο ιδιο μπαλκονι την γριουλα να καθεται στην ιδια θεση που καθοταν παντα και να την χαιρεταει!

οταν ξυπνησε η μητερα μου της ειπε το περιστατικο και οπως ειναι λογικο επεσε απο τα συννεφα!η γριουλα αυτη ειχε πεθανει εδω και παρα πολλα χρονια! και ομως! την ειδε οπως ακριβως την ειχε δει η μητερα μου πριν 25 χρονια περιπου για τελευταια φορα.

τι ηταν αυτο? αν δεν ηταν το φαντασμα της γριουλας τοτε τι ηταν?

ακομα θυμαμαι την μερα που ειχε ερθει σπιτι η μητερα μου και μου ελεγε την ιστορια τρεμοντας..

Link to comment
Share on other sites

ακουστε και την δικη μου ιστορια.νομιζω πως την εχω ξαναγραψει καπου.δεν ειμαι σιγουρη.

Η μητερα μου μεγαλωσε και σπουδασε Θεσσαλονικη και εμενε σε μια πολυκατοικια στον 5ο οροφο αν θυμαμαι καλα.απο το μπαλκονι του σαλονιου της κοιτουσε πολλες φορες στην απεναντι πολυκατοικια μια γριουλα που καθοτανε με τις ωρες στο δικο της μπαλκονι και κεντουσε.πολλες φορες μαλιστα γυρνουσε το κεφαλι της και αλλες φορες απλα της χαμογελουσε και αλλες την χαιρετουσε.πρεπει να ηταν οπως μου ειπε τοτε καμια 75αρια σιγουρα.

Απο τοτε εχουν περασει περιπου 25 χρονια και οπως ειναι λογικο η γριουλα δεν χει πια και μαλιστα το σπιτι αυτο το ειχαμε ακομα μεχρι πριν λιγα χρονια και ειχα παει και γω και οντος ειχα δει στο απεναντι μπαλκονι την εγκαταλειψη και τα σφραγισμενα πατζουρια.

Ενα καλοκαιρι λοιπον η μητερα μου εμεινε για ενα μεσημερι εκει μαζι την ξαδερφη της πριν λιγα χρονια.η μητερα μου κοιμηθηκε και η ξαδερφη της εκατσε στο μπαλκονι(ανατριχιαζω και μονο που το λεω) και ειδε εκει στο ιδιο μπαλκονι την γριουλα να καθεται στην ιδια θεση που καθοταν παντα και να την χαιρεταει!

οταν ξυπνησε η μητερα μου της ειπε το περιστατικο και οπως ειναι λογικο επεσε απο τα συννεφα!η γριουλα αυτη ειχε πεθανει εδω και παρα πολλα χρονια! και ομως! την ειδε οπως ακριβως την ειχε δει η μητερα μου πριν 25 χρονια περιπου για τελευταια φορα.

τι ηταν αυτο? αν δεν ηταν το φαντασμα της γριουλας τοτε τι ηταν?

ακομα θυμαμαι την μερα που ειχε ερθει σπιτι η μητερα μου και μου ελεγε την ιστορια τρεμοντας..

Εγώ πάντως ψιλοανατρίχιασα.

Μια ερώτηση, η θεία σου είχε ξαναβρεθεί στο παρελθόν στο σπίτι αυτό τότε που έμενε η γριούλα απέναντι και την είχε ξαναδεί;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα πηγαινε σε αυτο το σπιτι και δεν ειχε δει ποτε την γριουλα απεναντι.αυτο ηταν και το περιεργο.οτι την περιεγραψε ακριβως οπως καθοταν πριν 25 χρονια.η ιστορια ειναι περα για περα αληθινη.
Link to comment
Share on other sites

Oyte sta fantasmata pisteyo oyte sta pneymata.KANEIS den mporei na apodeiksei me tekmhria oti yparxoyn...

H epafh ton anthropon me yperfysika plasmata einai apokyhma ths fantasias toys.

Link to comment
Share on other sites

Oyte sta fantasmata pisteyo oyte sta pneymata.KANEIS den mporei na apodeiksei me tekmhria oti yparxoyn...

H epafh ton anthropon me yperfysika plasmata einai apokyhma ths fantasias toys.

Η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη απουσίας. :!:

Κοινώς ο καθένας πιστεύει ή δεν πιστεύει ότι υπάρχουν ανάλογα με το αν πείθεται από τις ενδείξεις, ανάλογα με τις εμπειρίες του και άλλους παράγοντες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη απουσίας. :!:

Κοινώς ο καθένας πιστεύει ή δεν πιστεύει ότι υπάρχουν ανάλογα με το αν πείθεται από τις ενδείξεις, ανάλογα με τις εμπειρίες του και άλλους παράγοντες.

Endeikseis oti yparxoyn pneymata kai fantasmata den nomizo oti yparxoyn.

Oi theories poy yposthrizoyn thn yparksh yperfysikon plasmaton einai avasimes kai polles fores paroxhmenes.

Link to comment
Share on other sites

Endeikseis oti yparxoyn pneymata kai fantasmata den nomizo oti yparxoyn.

Oi theories poy yposthrizoyn thn yparksh yperfysikon plasmaton einai avasimes kai polles fores paroxhmenes.

Όσο δεν υπάρχουν αποδείξεις (είτε ύπαρξης είτε μη ύπαρξης) you may believe whatever you want. :rolleyes:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nαι πιστεύω αλλά δεν θέλω να έρθω σε καμία επαφή μαζί τους...ούτε τα ενοχλώ να μην με ενοχλούν! Είμαι ένας φιλήσυχος άνθρωπος που θέλει να ζήσει μια ήρεμη και φυσιολογική ζωή! :) :happy:

 

 

τα ιδια κι εγω...

αν και ειχε συμβει κατι που το θεωρησα ως "μεταφυσικο" αν και τελικα μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα πως μαλλον ηταν η ιδεα μου. :wacko: ..παντως τοτε ειχα ψιλοφρικαρει :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η απουσία απόδειξης δεν είναι απόδειξη απουσίας

"absence of proof is not proof of absence" ;) Για pm me να μου πείς που το διάβασες αυτό γιατι μάλλον σερφάρουμε στα ίδια site :D

 

Το ολο θέμα είναι τεράστιο και η ανάλυσή του δεν μπορεί να γίνει σε λίγες σελίδες... Βέβαια είναι και 07:00 και δεν είμαι και στις καλύτερές μου, οπότε θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο κατανοητός γίνεται. Αν θεωρήσει κανείς οτι τον προσβάλλουν αυτά που γράφω, προκαταβολικά συγγνώμη, αλλα δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου :cool:

 

So, αρχικά, για όσους υποστηρίζουν πως το παραφυσικό (σε γενικές γραμμές) δεν υφίσταται καθώς δεν είναι δυνατή η απόδειξή του απο την επιστήμη, ένα θα πω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος:

 

Όπως ξέρουμε οι επιστήμες είναι θεσπισμένες απο τον ίδο τον άνθρωπο, για τις ανάγκες της επεξήγησης και ανάλυσης φαινομένων τα οποία ανέκαθεν συναντούσε ο άνθρωπος στην καθημερινότητά του, και για πολλούς άλλους λόγους. Ξέρουμε ήδη πως ιδίως στον επιστημονικό κύκλο κάθε μέρα ανακαλύπτεται και κάτι καινούριο, και προσωπικά πιστεύω πως όσο υπάρχουμε αυτό θα ισχύει. Πως λοιπόν είναι δυνατό να απορρίπτουμε τόσο κατηγορηματικά την πιθανότητα ύπαρξης κάποιον χ,ψ,ω φαινομένων μόνο και μόνο επειδή η -σημερινή- επιστήμη δεν τα έχει (ακόμα) τεκμηριώσει; Για μένα αυτού του είδους η μισαλλοδοξία (γιατί περί μισαλλοδοξίας πρόκεται) δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα και το ήθος οποιουδήποτε επιστήμονα.

 

Βέβαια ξέρω πως είναι δύσκολο κάποιος να αποδεχθεί κάτι χωρίς πρώτα να το έχει ζήσει (-υγιής- σκεπτικισμός). Αν όμως αγνοήσει διάφορους "καλοθελητές" (βλέπε Γαλανός -είχε πάρει αυτός τηλέφωνο στον JG?!-), και κάτσει και ασχοληθεί λίγο, διαβάσει, το ψάξει ο ίδιος ρε παιδί μου, θα δεί οτι ενδείξεις ύπαρξης του παραφυσικού υπάρχουν πολλές, μερικές απο τις πιο κλασσικές μάλιστα (όσον αφορά τα "φαντάσματα") μπορούν ακόμα και να καταγραφούν.

 

Και βέβαια δεν μιλάω για φωτογραφίες "φαντασμάτων", και ιστορίες οι οποίες κάνουν και εμένα να χτυπιέμαι απο τα γέλια.

 

Πέραν όλων αυτών, είναι θέμα προσωπικού πιστεύω παιδιά :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι όταν βρεθούμε ποτέ σε μια τέτοια στιγμή να μη πιάνουμε ποτέ κουβέντα και να ζητάμε από το συγκεκριμένο "όραμα ? πλάσμα ? πνεύμα ? " να ομολογήσει τον Χριστό σαν Θεό και σωτήρα του και να κάνει στο σημείο του Σταυρού"

 

Λογικο ακουγεται αυτο που λες αλλα δεν νομιζω να κανω εγω τουλαχιστον κατι τετοιο, αφου θα εχω ηδη παθει ανακοπη... :p Ουτε κιχ δεν θα προλαβω να βγαλω :X

 

Και αν πει δεν ομολογήσει τον Χριστό σαν Θεό και σωτήρα του τοτε τι κανουμε;;; :worry: :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν τον είδες πριν πεθάνει στο όνειρό σου,τότε σίγουρα δεν εξηγείται.

Αν τον είδες αφού πέθανε,τον είδες γιατί ήταν συνέχεια στο μυαλό σου..

 

Τον είδα αφού πέθανε αλλά δεν τον είδα αμέσως μετα το θανατό του, ήταν 2 με 3 μήνες αργότερα και όπως είπα τον είχα ξεχάσει (όπως μου είπε η φίλη μου γι'αυτό ήρθε στο ονειρό μου)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω. Και να δω κατι παλι δε θα πιστεψω καθως ειμαι σχεδον βεβαιως οτι θα υπαρχει μια λογικη εξηγηση για καποιο φαινομενο που θα καταριπτει την εννοια του πνευματος, ακομα και αν μου ειναι αγνωστη εκεινη την χρονικη στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω. Και να δω κατι παλι δε θα πιστεψω καθως ειμαι σχεδον βεβαιως οτι θα υπαρχει μια λογικη εξηγηση για καποιο φαινομενο που θα καταριπτει την εννοια του πνευματος, ακομα και αν μου ειναι αγνωστη εκεινη την χρονικη στιγμη.

Δηλαδή αν συμβεί κάτι σε εσένα ή στον κύκλο σου και δεν υπάρχει ερμηνεία τι θα κάνεις; Υπάρχουν άνθρωποι των γραμμάτων και των επιστημών που έχουν παραδεχτεί κάποια πράγματα. Τώρα βέβαια δεν είπαμε να πιστεύεις σε τέρατα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τι θα κανω? Τι να συμβει? Δεν εχω δει κατι που να πω αααα αυτος ειναι δαιμονισμενος ή οτι υπαρχουν πνευματα κτλ κτλ κτλ. Αν δω κατι που να μην εξηγειται πχ ενα δρακουλα τοτε το ξανασκεφτομαστε(αν και μπορει να ειναι απο μεταλλαξη ο καημενος!)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τι θα κανω? Τι να συμβει? Δεν εχω δει κατι που να πω αααα αυτος ειναι δαιμονισμενος ή οτι υπαρχουν πνευματα κτλ κτλ κτλ. Αν δω κατι που να μην εξηγειται πχ ενα δρακουλα τοτε το ξανασκεφτομαστε(αν και μπορει να ειναι απο μεταλλαξη ο καημενος!)

Λέμε τώρα, αν δεις κάποιον κοντινό σου που έχει πεθάνει; ή αν δεις κάποιον που έχει πεθάνει και δεν το ξέρεις ακόμα;

Όταν ήταν μικρός ο μπαμπάς μου και πέθανε ο παππούς του η μαμά του δεν του το είπε, το μεσημέρι ξάπλωσε στο κρεββάτι του παππού και κοιμήθηκε. Όταν τον ξύπνησε η γιαγιά μου τη ρώτησε αν ο παππούς πέθανε και εκείνη είπε όχι, τότε ο μπαμπάς μου της είπε ότι έλεγε ψέμματα γιατί τον είδε να τον χαιρετάει από τον φεγγίτη.

Πωε εξηγείς ότι ένα παιδί που δεν είχε ακούσει τίποτα για τον θάνατο του παππού του ήξερε ότι πέθανε;

Δεν σου είπα να δεις δράκουλες και μεταλλαγμένους

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν έχω αποδείξεις, η άποψή μου είναι ότι ο καθένας βιώνει ό,τι πιστεύει ή ό,τι θέλει να πιστέψει. Εμένα ποτέ δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με αυτά που περιγράφονται πιο πάνω, αλλά έχω ακούσει γεγονότα από φίλους που πραγματικά δεν εξηγούνται και με βάζουν σε σκέψεις. Το πιο πρόσφατο ήταν για μια κοπέλα που πέθανε και 3 μέρες μετά το θάνατό της, χτύπησε 3 φορές το τηλέφωνο του σπιτιού της και η αναγνώριση έδειξε τον αριθμό του κινητού της, ενώ το κινητό ήτνα απενεργοποιημένο και ήταν στα χέρια της μητέρας της η οποία φυσικά και φρίκαρε. Άντε να το εξηγήσεις τώρα αυτό...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά γιατί δεν έχω αποδείξεις, η άποψή μου είναι ότι ο καθένας βιώνει ό,τι πιστεύει ή ό,τι θέλει να πιστέψει. Εμένα ποτέ δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με αυτά που περιγράφονται πιο πάνω, αλλά έχω ακούσει γεγονότα από φίλους που πραγματικά δεν εξηγούνται και με βάζουν σε σκέψεις. Το πιο πρόσφατο ήταν για μια κοπέλα που πέθανε και 3 μέρες μετά το θάνατό της, χτύπησε 3 φορές το τηλέφωνο του σπιτιού της και η αναγνώριση έδειξε τον αριθμό του κινητού της, ενώ το κινητό ήτνα απενεργοποιημένο και ήταν στα χέρια της μητέρας της η οποία φυσικά και φρίκαρε. Άντε να το εξηγήσεις τώρα αυτό...

Νομίζω ότι χρειάζεται και λίγη πίστη. Τώρα ιστορίες του τύπου "μου είπε ο φίλος του κολλητού του άδελφού της κουνιαδας της φίλης μου ότι" μπορεί και να μη τα πιστέψω, αυτό που λες πάντως για το τηλέφωνο είναι ενδιαφέρον

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν φαντάσματα και πνεύματα και υπάρχουν και αποδείξεις:

 

Ένας Κινέζος είχε πάει διακοπές σε ένα μέρος (δε θυμάμαι τώρα ποιο ήταν) μαζί με κάτι φίλους του. Κάποια στιγμή λοιπόν ζήτησε να του βγάλουν φωτογραφίες. Του έβγαλαν αρκετές και ενώ του έβγαζαν άλλη μία ξαφνικά αυτός άρχισε να ουρλιάζει από τους πόνους και λιποθύμησε. Σε 2 μέρες πέθανε και οι γιατροί λένε ότι έπαθε ανακοπή καρδιάς. Όταν εμφανίστηκαν οι φωτογραφίες στην τελευταία φωτογραφία υπήρχε δίπλα στον Κινέζο μία γυναίκα με πολύ τρομακτική όψη και όλοι οι φίλοι του ισχυρίζονται ότι δεν υπήρχαν άλλα άτομα εκεί γύρω όταν έβγαιναν οι φωτογραφίες. Τη συγκεκριμένη φωτογραφία με την τρομακτική όψη την έχω και μπορώ να πω ότι είναι πολύ τρομακτική :eek:

 

Ποτέ μην πιστεύετε κάτι επειδή σας το λένε. Το γεγονός ότι κάποιος "έξυπνος" σας έπιασε κορόιδο είναι αυτό που πρέπει να σας κάνει να ανατριχιάσετε κι όχι η φωτογραφία.

 

Εγώ προσωπικά, κάθε e-mail που λαμβάνω με αμφίβολο περιεχόμενο το διασταυρώνω στο BreakTheChain.org. Πάντως επειδή ίσως πολλοί τρομάξατε τόσο πολύ από την φωτογραφία που δεν κάτσατε να την δείτε από κοντά, σας προκαλώ να επισκευτείτε αυτή τη σελίδα του site που προανέφερα για να δείτε από ποια στοιχεία φαίνεται ότι είναι κατασκευασμένη. Έλεος...

 

 

http://www.breakthechain.org/smallhead2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...