Jump to content

[W810i] Flashing και Customization (xs++)


tfa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το wav δεν υποστηρίζεται από το κινητό καθόλου....έχεις κάνει καμιά πατέντα για να παίζει;;;
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι το W810i απο μόνο του υποστηρίζει το WAV αλλά μεχρι 16 khz και νομίζω οτι το codec του πρέπει να είναι pcm ή οτιδήποτε.Aφου το γράφει και στις οδηγίες οτι πέρνει αυτο το φορμάτ.Δες και εδω http://developer.sonyericsson.com/site/global/products/phonegallery/w810/p_w810.jsp
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια έβαλα όλα αυτά που έλεγε αλλά χάθηκαν όλες οι επαφές του τηλεφώνου και δν τα είχα πουθενα αποθυκευμένα μπορώ να τα επαναφέρω με κάποιον τρόπο???

ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια έβαλα όλα αυτά που έλεγε αλλά χάθηκαν όλες οι επαφές του τηλεφώνου και δν τα είχα πουθενα αποθυκευμένα μπορώ να τα επαναφέρω με κάποιον τρόπο???

ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!

 

δυστηχώς δε μπορείς να κάνεις τπτ...:(

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες, μερικές απορίες και ερωτήσεις πριν αρχίσω τις διαδικασίες…

 

1) Έχω το XS++ 3.1 Η άλλη εφαρμογή SETools χρειάζεται κ σε τι ακριβώς;

2) Το W810 που έχω είναι unbranded και έχει την R4EA031. Πρέπει να κάνω και firmware flashing; (Δηλαδή το πρώτο βήμα στο tutorial του φίλου tfa)

3) Ακολούθως, πρέπει να φλασάρω και το file system και να βάλω και το custom pack; (και τι ακριβώς κάνει το custom pack)

4) Οι drivers για camera και acoustics βελτιώνουν απλά ή προσθέτουν και λειτουργίες στη φωτογραφική και στο mp3 player;

Ευχαριστώ και sorryτις πολλές και ίσως απλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει το κινητό μου να φένεται πολύ ωραίο (το ζηλεύουν όλοι:p). Ευχαριστώ πολύ tfa

 

Και εγώ που έκανα την μπλε πρόσοψη στο w810 και εμενα μου το ζηλεύουν λίγο:)

Link to comment
Share on other sites

1) Για τα πατς αν 8ες να τα βάλεις αργοτερα.

 

4)Του ήχου έχεις ποιο δυνατό ήχο της κάμερας καλύτερη ανάλυση.

 

2,3)Για το firmware όχι αφού την έχεις την έκδοση για το FS δεν γνωρίζω,το custom pack αν δεν το βάλεις θα βγάζει ένα μνμ λάθους και δεν θα μπορείς βα χρησιμοιποιήσεις το κινητό...Βάλε το κινητό στο xs++ και πόσταρε μας αυτά που γράφει από αριστερά.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδες ελπιζω να μην εχει απαντηθει..πως μπορω να βγαλω τους drivers της cam?απο τοτε που τους εβαλα εχω προσεξει οτι χιλιοστα να κουνησω το χερι μου βγενουν θολες οι φωτο ενο παλια γινοταν αλλα οχι τοσο εντονα :(
Link to comment
Share on other sites

Θα το βγάλεις με το πρόγραμμα xs++ και θα πατησεις στο fsx και πάτα start fsx.Kαι όταν έχει φορτώσει το fsx και πας στην camera βγάλε το αρχειο camdriver0.dat και πάνε στο http://www.camdrivers.wz.cz και στο xs++ εκει που έβγαλες το αρχείο κατέβασε και δοκίμασε τα αρχεία που έχεις κατεβάσει και είσαι εντάξει.Αν είναι για το W810 και θες να κάνει εγγραφή βίντεο στα 30 fps θα κατεβάσεις το αρχείο που λέγεται GxG 8.01 αλλά το κακό ειναι οτι πρέπει να βάλεις αναλυση 128χ96 αλλά το καλο είναι οτι τα bitrate είναι περίπου 170 δηλαδη δεν βγάζει τα τετραγωνάκια και τα δείχνει καθαρά. Αυτά :)

 

Εχω μια ερώτηση μήπως μπορώ να αναβαθμίσω στο W810 το java ? Γιατι οταν παίζω 3D παιχνίδια μερικά κολλάνε και παίζουν στα 4 fps.

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ πάλι!

tfa ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε μου.

Μέχρι στιγμής με το xs++ έχω κάνει Backup το GDFS για να υπάρχει, έβαλα flash theme και άλλαξα τις start up και shutdown εικονίτσες.

Ως προς αυτά που σε ρωτούσα 3-4 posts πριν, δεν έχω κάνει κάτι ακόμα, πριν μου πεις αν χρεάζεται.

 

Το log είναι το εξής:

12:24:59| Baseband ID: 8040
12:24:59| Protocol Version: 3.1
12:24:59| 
12:24:59| Sending db2010_cid00_prodid_p3l.bin...
12:24:59| Applet ID: 061113 1250 ALUCXC125872_COMPACTPRODUCTION_ID_LOADER P3L
12:24:59| This is a PRODUCTION_ID loader
12:24:59| Activating GDFS...
12:25:00| Phone name detected!
12:25:00| 
12:25:00| Profiling SEMC phone...
12:25:00| Platform: DB2010
12:25:00| EROM CID: 49
12:25:00| EROM Color: Red
12:25:00| IMEI: 359xxxxxxxxxxx
12:25:00| Phone ID: W810
12:25:00| Region: MEDITERR
12:25:00| CDA: CDA102555/4   R2A
12:25:00| Firmware Version: R4ED001
12:25:00| EROM: n/a
12:25:00| Ready for operation!

 

Αυτά προς το παρόν!

Μόλις ξεκαθαρίσω αν πρέπει να φλασάρω file system, firmware κλπ θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις γιατί θέλω να κάνω πολλές επεμβάσεις στο κινητάκι μου ακόμα.

Μέρχι τότε πάντως αν μπορεί κάποιος ας προτείνει κάποιο καλό acoustic driver και κανένα link αν γίνεται...

Ευχαριστω πολύ κ sorry για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην γεια χαρα και συγχαρητιρια για τον οδηγο-tutorial

 

στα δικα μας τωρα :cool:

 

εδω αντιμετωπιζουμε το εξης προβλημα

 

Αφου εγκατεστησα ολους τους drivers,suite,SEUS,κ.ο.κ,μετα κοπων και βασανων καταφερνω να κανω connect το κουνητο με το xs++

 

το προβλημα ομως ειναι το εξης

ενω το κουνητο συνδεεται (στο κατω μερος του παραθυρου του xs++ μου βγαζει "port opened ok!"),στο log μου βγαζει το εξης μνμ

 

Did not receive 0x5a. Continuing

 

και ενω το κουνητο ειναι conncted στο xs++,δεν εχω την δυνατοτητα να επιλεξω απο το configuration καμια επιλογη (παραμενει επιλεγμενη η επιλογη settings).

Το μονο μου μπορω να κανω ειναι να πατησω ειτε το disconnect ή το close...

 

Καμια ιδεα τι παιζει?

Υπαρχει ελπιδα σωτηριας γιατρε μου? :ninja:

 

Υ.Γ

h συσκευη ειναι Vodafone Live

Link to comment
Share on other sites

fixed τελικα!

 

Αφου το ειχα παρατησει,ειπα να κανω μια τελευταια δοκιμη και τελικα δουλευει το xs++ κανονικα

 

Τι εφταιγε?

Δεν ειχα βγαλει τη sim...

 

Παμε για firmware upgrade :D

Link to comment
Share on other sites

@actorius

 

Για να τα έχεις όλα αυτά είσαι οκ...και δεν χρειάζεσαι να κάνεις περαιτέρω φλασαρίσματα στα firmware κ.λπ.Για acoustics εγώ έχω αυτούς.

 

@CrazyAnt

 

Σύνδεσε το κινητό σου πάλι στο xs++ και δώσε μας τι λέει στα αριστερά του προγράμματος. :)

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

@actorius

 

Για να τα έχεις όλα αυτά είσαι οκ...και δεν χρειάζεσαι να κάνεις περαιτέρω φλασαρίσματα στα firmware κ.λπ.Για acoustics εγώ έχω αυτούς.

 

@CrazyAnt

 

Σύνδεσε το κινητό σου πάλι στο xs++ και δώσε μας τι λέει στα αριστερά του προγράμματος. :)

 

 

την εκανα την αναβα8μηση εκεινη την ωρα

Ολα καλα

 

Σε καποια φαση θα περασω και drivers για καμερα και ηχο

 

Μια απορεια μονο

 

Πως γινετε να αυξησω την ενταση του ακουστικου?

Δλδ τι εννοω.

Η ενταση κατα τη διαρκεια της συνομιλιας ειναι απελπιστικα χαμηλη και με τα βιασ μπορω να ακουσω τι μου λενε.

Υπαρχει καποιος τροπος να αυξησω την ενταση?

Link to comment
Share on other sites

Χμ ο driver για τον ήχο θα αυξήσει την ένταση των ακουστικών.Υπάρχουν και ορισμένοι drivers που αυξάνουν υο πίσω ηχείο,άλλοι τον ήχο στα handsfree και άλλοι drivers τον ήχο στο ακουστικό.

 

Τον driver που έχω εγώ να πω την αλήθεια μερικές φορές σαν να μπουκώνει το ακουστικό αλλά μόλις το βάλω μια φορά σε ανοιχτή ακρόαση όλα οκ.Ξέρω κουφό αλλά έτσι "ξεμπούκωσε".

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εγινα κατανοητος,αλλα οταν εννοουσα την ενταση,μιλουσα για χρηση ΧΩΡΙΣ το handsfree

 

Για αυτην την ενταση υπαρχει καποια ρυ8μιση?

Η μονο/και αμα,με καποιον driver αν θα στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τα πλαϊνά πλήκτρα κατα τη διάρκεια της συνομιλίας;
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια βορειτε να μου πειτε απο που μπορω να κατεβασω αυτο το πακετο W810_CDA102555_4_Generic_,γιατι στη πρωτη σελιδα το λινκ δεν δουλευει
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τα πλαϊνά πλήκτρα κατα τη διάρκεια της συνομιλίας;

 

 

oh yes

 

τσιτα τερμα αλλα και παλι ειναι πολυ χαμηλη η ενταση :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νέα ερώτηση. (σιγά που θα σας άφηνα έτσι!)

Ήθελα να αλλάξω τις start up και shut down εικόνες και αρχικά έκανα φυσικά τη χαζομάρα να σβήσω το splash μέσα απο το xs++ αντί απλά να το αντικαταστήσω. Έτσι, τώρα υπάρχει μεν η εικονίτσα που ήθελα να βάλω, αλλά αφού πρώτα εμφανιστεί κενή λευκή οθόνη (σα να θέλει να φορτώσει εικόνα που πολύ απλά δεν υπάρχει) για αρκετά δευτερόλεπτα.

 

Φαντάζομαι δεν υπάρχει τρόπος να γίνει restore του αρχικού splash για να μη βλέπω αυτή την άδεια λευκή οθόνη κ εκνευρίζομαι απο τη βλακεία που έκανα, ε; :rolleyes:

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να αλλάξουμε και τη splash και τη STARTUP_IMAGE_SEMC για να δουλέψει η 'χακεριά' (εγώ πάντως την εικόνα που ήθελα, την έχω και ως splash και ως startup_image μέσα )

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

oh yes

 

τσιτα τερμα αλλα και παλι ειναι πολυ χαμηλη η ενταση :confused:

Αφού είναι απελπιστικά χαμηλή η ένταση, όπως λες, τότε καλύτερα να το πας για αντικατάσταση.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [W810i] Flashing και Customization (xs++)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...