Jump to content

Δεν γίνεται format :-'(


Cyberbob
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω format... :eek:

Όταν πάω να κάνω λέει:ΟΛΑ τα δεδομενα θα χαθουν κλπ. πατάω Y..

Μετά: Δεν ειναι δυνατο να πραγματοποιηθει η διαμορφωση γιατι ο τομος χρησιμοποιειται απο καποια αλλη εργασια.Για να γινει η διαμορφωση απαιτειται αποσυνδεση του τομου. ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.Θελετε να γινει αποσυνδεση αυτου του τομου? Πατάω Υ και βγαζει: Δεν ειναι δυνατο να κλειδωθει η μοναδα δισκου. Ο τομος χρησιμοποιειται ακομα... :mad:

 

Εχω WinXP αυτα τα βγαζει οταν παω να το κανω μεσω Windows... Αν βαλω δισκετα εκκινησης απο Win XP / Win ME ΔΕΝ αναγνωρίζουν το c: ..... :blink: :wacko:

 

Τα νευρα μου! Το συστημα τα'χει παιξει και δεν μπορω να κανω format!

 

ΥΓ. Δοκιμασα να το κανω και με δεξι κλικ - Διαμορφωση απο το My Computer αλλα τίποτα - Ούτε απο "Διαχειρηση Υπολογιστη" ....... HELLLLLP ! :cry:

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

bale to cdaki ton XP kai prin arxeisei na bazei to leitoyrgiko tha soy dosei to option gia format toy C:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ego kano format vazontas tin disketa ekkinisis ton windows 98.Eidika sta 2000 sto pc enos filou eho kanei apeires fores format me ton parapano tropo kai pote den eiha to paramikro provlima.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Στα ΧΡ αν και δεν τα εχω ,ουτε προκειτε ποτε να τα βαλω , πραγματι κινησεις που ξερουμε απο τα 98 γινοντε πλεον διαφορετικα.Βαλε το cd tous οπως λεει και ο Κωστας , αν το εχεις φυσικα γιατι συνηθως στις προσφορες ετοιμων μηχ/των αποφευγουν να δινουν τα cds καρτων και προγραμματων για να υπαρχει συνεχεια στο αρμεγμα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μπαινω στο command prompt με F8 και κανω απο 'κει

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος για format+setup λειτουργικού από τα 2000 και μετά είναι η εκκίνηση από το cd. Το setup τα κάνει όλα, ΔΕΝ χρειάζεται ούτε δισκέτα, ούτε DOS, ούτε τίποτα. Σε τέτοιες λύσεις καταφεύγει κανείς μόνο αν υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορεί να εκκινήσει από το cd/dvd.

 

Για το αρχικό post: Δεν είναι δυνατόν να κάνεις format σε δίσκο που έχει το λειτουργικό που χρησιμοποιείς την ίδια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τρέχω κανονικά το setup των Windows XP και όταν μου λέει σε ποιο partition θα τα εγκαταστήσω, πατάω το L για διαγραφή του partition. Κατόπιν, δημιουργώ νέο partition.

 

Δηλαδή, σβήνω και γράφω το partition μέσα από το setup των Windows XP...

 

Πάντως είναι λογικό να μην μπορείς να σβήσεις το partition και με τους δύο τρόπους που περιγράφεις:

 

1) Μέσα από τα Windows, προφανώς είναι το root partition, άρα τα Windows δε σε αφήνουν να το σβήσεις.

 

2)Μέσω boot δισκέτας, δε φορτώνεται μάλλον κανένας οδηγός για NTFS. Γιατί όμως κάνεις format; Μπορείς με ένα fdisk να σβήσεις όποιο partition υπάρχει στο δίσκο σου και κατόπιν κάνεις το format μέσα από την εγκατάσταση του νέου σου λειτουργικού.

 

Άμα δεν μπορέσεις και πάλι, εδώ είμαστε... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι απλό. Πας στη διαχειριση των XP Δεξί κλικ στο my computer --> Διαχείριση και φορμάρεις μέσα από τη διαχειριση δίσκων!
Link to comment
Share on other sites

to active partition de formarete etsi...

 

Ginete o skylos na faei thn oyra toy??? :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα ειπαν και αλλοι, format μεσα απο το λειτουργικο στο δισκο που βρισκεται το λειτουργικο δεν γινεται...

Θες η boot δισκετα που να αναγνωριζει ntfs (δοκιμασε το www.bootdisk.com ) η κατευθειαν το cd απ'οπου θα κανεις μετα εγκατασταση (αρκει να ειναι 2000, ΧP η linux :whistle: )

Link to comment
Share on other sites

Me ti disketa ekinisis pou dokiases einai kommataki diskolo na kaneis format giati logika o diskos sou einai se NTFS. Oso gia to mycomputer ->deksi format den tha thela na to sxoliasw....

O poio aksiopistos tropos einai to CD toy leitourgikou pou theleis na peraseis..

Ayta.

A.T
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ntanny ( 7 Ιαν. 2004 , 22:06)

 

Στα ΧΡ αν και δεν τα εχω ,ουτε προκειτε ποτε να τα βαλω , πραγματι κινησεις που ξερουμε απο τα 98 γινοντε πλεον διαφορετικα.Βαλε το cd tous οπως λεει και ο Κωστας , αν το εχεις φυσικα γιατι συνηθως στις προσφορες ετοιμων μηχ/των αποφευγουν να δινουν τα cds καρτων και προγραμματων για να υπαρχει συνεχεια στο αρμεγμα .

 

 

 

Φιλαράκι είσαι λάθως εδώ, δεν ισχύει αυτό που λες.Δεν μπορεί ο άλλος να σου δώσει σύστημα χωρίς το cd από το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Sorry που αργησα να απαντησω αλλα μεχρι να ξαναφτιαξω "καπως" το συστημα πηρε λιγο χρονο... Δεν δουλευε και το modem :mad: τωρα απο οτι φαινεται δουλευει...

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KostasV ( 7 Ιαν. 2004 , 21:22)

 

bale to cdaki ton XP kai prin arxeisei na bazei to leitoyrgiko tha soy dosei to option gia format toy C:

 

 

Τελικά αυτή ηταν η λύση... Έπρεπε να το είχα σκεφτεί απο νωρίτερα αλλα βλέπετε ήταν η πρώτη φορά που έκανα format με XP .

 

Πάντως ενα μεγάλο ευχαριστό για όλα σας τα μηνύματα... :)

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

α μη το λετε αυτο για το cd του λειτουργικου... συνηθως δινουν ενα recovery disk που δεν καταλαβα ποτε μου τι κανει (στα pcs που δινουν τωρα με xp αυτο). Πηραν δυο γνωστοι μου καινουργιο pc και τραβαγα τα μαλλια μου οταν το ειδα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το recovery disk το δινουν στα λαπτοπ και περιεχει ειτε ενα ghost του προεγκατεστημενου λειτουργικου μαζι με drivers κτλ (αν δουμε μεσα στο cd εχει μονο κατι αρχεια .bin κτλ) ή Έχουν το λειτουργικο κανονικα αλλα customised μαζι με drivers και αλλα χρησιμα utilities...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

η καλοκαιρινη αν δεν κανω λαθος προσφορα της altec περιλαμβανε μονο το recovery disk παντως

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...