Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχουμε πρόβλημα. Έχω το απλό Ν73 και πήγα να ξεκινήσω την αναβάθμιση του firmware (τώρα έχω την έκδοση 4.0735.3.0.2) αλλά μου βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει νεότερη έκδοση, ενώ έχουν ήδη βγει άλλες 4! Χρησιμοποιώ την αγγλική έκδοση του προγράμματος αναβάθμισης, έκανα επανεκκινήσεις σε Η/Υ και κινητό αλλά και πάλι τίποτα. Να πάω λέτε σε Nokia Shop; :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχουμε πρόβλημα. Έχω το απλό Ν73 και πήγα να ξεκινήσω την αναβάθμιση του firmware (τώρα έχω την έκδοση 4.0735.3.0.2) αλλά μου βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει νεότερη έκδοση, ενώ έχουν ήδη βγει άλλες 4! Χρησιμοποιώ την αγγλική έκδοση του προγράμματος αναβάθμισης, έκανα επανεκκινήσεις σε Η/Υ και κινητό αλλά και πάλι τίποτα. Να πάω λέτε σε Nokia Shop; :worry:

Μήπως το κινητό σου είναι branded;

Τι product code έχεις;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το nemesis, πας Phone info, αλλάζεις καρτέλα σε Permanent Info, κάνεις Read και περιμένεις λίγη ώρα να σωθεί ένα αρχείο. Πας βρίσκεις το αρχείο, το κάνεις μετονομασία σε .txt και το ανοίγεις. Ψάχνεις μέχρι να βρεις μια εγγραφή [308]. εκεί παρακάτω θα γράφει

5=3132333435000000000...

 

Αφαιρείς ανά ένα τα τριάρια και όλα τα μηδενικά απο το τέλος, και σου δείχνει τον κωδικό ασφαλείας.:p

 

 

 

Aderfe eisai APSOGOS...to katafera sto allo pc pou exw xp...NA SAI KALA...EYXARISTW

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κινητό σου είναι branded;

Τι product code έχεις;

 

Eίναι αγορασμένο από Nokia Shop (και μάλιστα από τα κεντρικά Θεσσαλονίκης), είναι Ελληνικότατο... (product code 0529782).

Link to comment
Share on other sites

@OculatusAbis εαν μπορεις δοκιμασε σε αλλο pc :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@OculatusAbis εαν μπορεις δοκιμασε απο αλλο pc :)

 

Λίγο δύσκολο το βλέπω. Πάντως την έκδοση που έχω τώρα την είχα εγκαταστήσει με την ίδια διαδικασία, από το ίδιο pc...

 

Μάλλον θα πάω σε Nokia Shop (άλλωστε είναι ακόμα στην εγγύηση ;))

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση από 4.0726.2.01 μέσα από το site της ΝΟΚΙΑ σε 4.0747.31.0.1 κι έχω το εξής πρόβλημα: Το λογισμικό είναι πλέον στα αγγλικά και δεν μπορώ να αλλάξω από το μενού την γλώσσα. Έχεις κάποιος τη λύση στο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση από 4.0726.2.01 μέσα από το site της ΝΟΚΙΑ σε 4.0747.31.0.1 κι έχω το εξής πρόβλημα: Το λογισμικό είναι πλέον στα αγγλικά και δεν μπορώ να αλλάξω από το μενού την γλώσσα. Έχεις κάποιος τη λύση στο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253377#post2253377 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

 

Να είσαι καλά!! Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω την εγγύηση με αυτή την διαδικασία, έτσι; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Eαν εχεις VL και βαλεις το product code του απλου Ν73 η του Ν73 ΜΕ τοτε μπορει και να την χασεις γιατι θα βγει το VL απο το κινητο σου. Αλλιως δεν θα εχεις κανενα προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eαν εχεις VL και βαλεις το product code του απλου Ν73 η του Ν73 ΜΕ τοτε μπορει και να την χασεις γιατι θα βγει το VL απο το κινητο σου. Αλλιως δεν θα εχεις κανενα προβλημα :)

 

 

Όχι, δεν είναι VL, είναι το απλό Ν73. Διαβάζοντας τις οδηγίες καταλαβαίνω ότι θα μετατραπεί σε Ν73me. Σωστά; Θα προτιμούσα να μείνει ως έχει βέβαια. Το "πειράζω" και βλέπουμε... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Oι οδηγιες ειναι για το πως μπορεις να κανεις το Ν73 απο απλο σε ΜΕ εσυ βαλε το product code του απλου που ειναι 0529782 και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Oι οδηγιες ειναι για το πως μπορεις να κανεις το Ν73 απο απλο σε ΜΕ εσυ βαλε το product code του απλου που ειναι 0529782 και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Δυστυχώς δεν βλέπω φως στο τούνελ.

Ακολουθώντας τα βήματα κι αφού κλείσω το NSS φτάνω εδώ και δεν πάει παρακάτω:

 

http://img206.imageshack.us/img206/5052/n73cw1.jpg

 

Εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω καλά τη φράση: Τέλος, πατάμε write και να σωθεί το νέο product code στην συσκευή μας.

 

Μάλλον θα αναζητήσω ένα κοντινό nokia shop ή θα αρκεστώ στην αγγλική. :O

Link to comment
Share on other sites

Aυτο συμβαινει επειδη εχεις την τελευταια αναβαθμιση. Σε νεωτερες συσκευες μπορεις να περασεις την ιδια αναβαθμιση απο επανω. Αλλα απο αυτα που μου λες στο Ν73 δεν το εχουν κανει.

 

Mπορεις να κανεις τα παρακατω:

1. Nα περασεις την αναβαθμιση του ME και οταν βγει καινουργια αναβαθμιση για το απλο να την περασεις.

 

2, 3. Να κανεις αυτο που ειπες και εσυ δηλ. να το πας σε ενα nοkia shop η να αφησεις την αγγλικη κατι που δεν σου το προτεινω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

re paidia aporia,exoun allon music player to n73 m t n73music,gt eida to diko m (music edition) kai eida k to aplo kai to diko m eixe ton music player tou n95 oxi me to idio eq kai to aplo eixe ton music player pou exei kai to 3250
Link to comment
Share on other sites

Στης τελευταιες version ο music player ειναι ο ιδιος αυτο ισχυε παλιοτερα.

 

Υ.Γ.

Καλο θα ηταν να μην εγραφες με ελληνικους χαρακτηρες ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ακομα πιο ευκολα. Είναι δυσκολα στην αναγνωση τα greeklish. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο αυτη την εκδοση που περιεχει τον μουσικο πλειερ δεν υπαρχει κατι νεώτερο..
Link to comment
Share on other sites

Aυτο συμβαινει επειδη εχεις την τελευταια αναβαθμιση. Σε νεωτερες συσκευες μπορεις να περασεις την ιδια αναβαθμιση απο επανω. Αλλα απο αυτα που μου λες στο Ν73 δεν το εχουν κανει.

 

Mπορεις να κανεις τα παρακατω:

1. Nα περασεις την αναβαθμιση του ME και οταν βγει καινουργια αναβαθμιση για το απλο να την περασεις.

 

2, 3. Να κανεις αυτο που ειπες και εσυ δηλ. να το πας σε ενα nοkia shop η να αφησεις την αγγλικη κατι που δεν σου το προτεινω :)

 

Γειαααα! Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή υπ' αριθμ 2. Μου κόστισε 16 ευρώ, διότι η εγγύηση δεν καλύπτει μια τέτοιου είδους παρέμβαση από την πλευρά της ΝΟΚΙΑ. Ουσιαστικά πλήρωσα για κάτι για το οποίο υπαίτιος είναι ο πωλητής μου, εφόσον παρέλειψε να με ενημερώσει σχετικά. Φυσικά κράτησα όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά έγγραφα (αποδείξεις, περιγραφή του προβλήματος και υπογραφή του υπευθύνου της ΝΟΚΙΑ) για να "το κυνηγήσω" κι ό,τι βγει... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι εαν το κυνηγησεις αν και το ευχομαι. Το λαθος ειταν απο την αρχη δικο τους επειδη το κινητο σου ειταν παραεισαγωγη. Επρεπε να το εκανες ME και να τελιωνε η φασαρια :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι εαν το κυνηγησεις αν και το ευχομαι. Το λαθος ειταν απο την αρχη δικο τους επειδη το κινητο σου ειταν παραεισαγωγη. Επρεπε να το εκανες ME και να τελιωνε η φασαρια :)

 

 

Προσπάθησα να το κάνω και ME, αλλά (ως ανωτέρω) έβρισκε περασμένη την τελευταία version του firmware και δεν προχωρούσε η διαδικασία.

Παρα-εισαγωγή από Γερμανία, όπως έμαθα. :p

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι εχει γινει; Εχω χασει επισοδια... Πως γινεται η τελευταια εκδοση λογισμικου να ειναι η 4.040..... ενω εγω εχω την 4.0808.4.2.2 ;; Αν την απεσυραν γιατι το εκαναν;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι εχει γινει; Εχω χασει επισοδια... Πως γινεται η τελευταια εκδοση λογισμικου να ειναι η 4.040..... ενω εγω εχω την 4.0808.4.2.2 ;; Αν την απεσυραν γιατι το εκαναν;

Ναι, την απέσυραν τη 4.0808.4.2.2, δύο μέρες μετά από την ανακοίνωση του.

Τώρα το γιατί... μόνο αυτοί ξέρουν!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την απέσυραν τη 4.0808.4.2.2, δύο μέρες μετά από την ανακοίνωση του.

Τώρα το γιατί... μόνο αυτοί ξέρουν!

 

Εγω παντως την εχω απο τοτε που κυκλοφορησε και δεν εχω παρατηρησει ουτε ενα bug.

 

Καποιες φορες το κινητο μου σβηνει απο μονο του! το παρατηρησα το περασμενο καλοκαιρι. Ειχε σταματησει και πριν 2 μερες εσβησε παλι 2 φορες. Τι μπορει να φταιει; παιζει ρολο η ζεστη; Παντως δεν ειναι θεμα λογισμικου...

 

Υ.Γ. Το κινητο μου δεν λαμβανει καθολου 3G σημα και με τι βοηθεια του giannpithio διαπιστωσα πως φταιει η κεραια του κινητου...

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες το κινητο μου σβηνει απο μονο του! το παρατηρησα το περασμενο καλοκαιρι. Ειχε σταματησει και πριν 2 μερες εσβησε παλι 2 φορες. Τι μπορει να φταιει; παιζει ρολο η ζεστη; Παντως δεν ειναι θεμα λογισμικου...

 

Υ.Γ. Το κινητο μου δεν λαμβανει καθολου 3G σημα και με τι βοηθεια του giannpithio διαπιστωσα πως φταιει η κεραια του κινητου...

 

 

Η συσκευη σου χρειαζεται service .

Λογικα εχει παρει υγρασια

(πρεπει να πας ουτως ή αλλος ....)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...