Jump to content

BIOS password?


juniorjack
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρα,προσπαθώ να μπω στο bios κ μου ζητάει κωδικό..Εγώ δεν θυμάμαι να είχα βάλει κωδικό..Μπορώ να τον δω κάπου;υπάρχει κάποιος default κωδικός;

 

Καμιά λύση;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις το password, μπορείς πάντα να κάνεις reset το BIOS. Στο manual της μητρικής αναφέρεται που βρίσκονται τα σχετικά jumpers (ή επαφές). Πάνω στη μητρική αναφέρονται σαν Clear CMOS ή κάτι παρόμοιο. Πολλές φορές αρκεί να βγάλεις την μπαταρία του BIOS για μικρό χρονικό διάστημα, π.χ. 5-10 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Thanks,έκανα reset με τα jumpers..

 

Βσανίστηκα όμως μετά με συνεχόμενες επανεκκινήσεις μέχρι να φορτωθούν τα Windows..

 

Kατά την εκκίνηση αφού κάνει memory testing γράφει από κάτω CMOS checksum error - Default loaded και συνεχίζει μόνο αν πατήσω F1..

 

WTF?? :blink: Τι πρέπει να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Να μπεις στο BIOS Setup πατωντας το πληκτρο Delete και να ορισεις τον σκληρο σου ως πρωτη συσκευη εκκινησης (First Boot Device).
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Να μπεις στο BIOS Setup πατωντας το πληκτρο Delete και να ορισεις τον σκληρο σου ως πρωτη συσκευη εκκινησης (First Boot Device).

Το κάνω αυτό,αλλά μετά μένει μαύρη η οθόνη κ δεν προχωράει καθόλου..Κ ενώ έχω σώσει τις αλλαγές,όταν κάνω επανεκκίνηση κ ξαναμπαίνω στο BIOS δεν έχει αποθηκευμένες τις αλλαγές μου!

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω αυτό,αλλά μετά μένει μαύρη η οθόνη κ δεν προχωράει καθόλου..Κ ενώ έχω σώσει τις αλλαγές,όταν κάνω επανεκκίνηση κ ξαναμπαίνω στο BIOS δεν έχει αποθηκευμένες τις αλλαγές μου!

 

:confused:

 

Δεν εάν έχεις μπαταρία για το BIOS (από το manual). Εάν έχεις αποσύνδεσε το pc από το ρεύμα, αφαίρεσε την μπαταρία και άστο έτσι περίπου 24 ώρες λογικά θα το συνεφέρει. Εάν δεν δουλέψει αυτό πας σε έναν φίλο σου ή NET CAFE κατεβάζεις από την εταιρεία μια αναβαθμιζμένη έκδοση του BIOS και την εγκαθιστάς μέσω του BIOS. Συνήθως υπάρχει σχετικό utility.

 

Επίσης πολλές κατασκευάστριες εταιρείες motherboard έχουν κάποιο backdoor password ή αλλιώς universal password για τέτοιες περιπτώσεις. Μια αναζήτηση στο net μπορεί να σε βοηθήσει. Επίσης το κολπάκι με την μπαταρία κάνει reset και το password.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλο προβλημα εχω βαλει password αλλα δεν μπορει να το βγαλω ετσι ώστε να μπαινω στο bios χωρις αυτο.Προκειται για laptop Acer Aspire 1700
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Δεν εάν έχεις μπαταρία για το BIOS (από το manual). Εάν έχεις αποσύνδεσε το pc από το ρεύμα, αφαίρεσε την μπαταρία και άστο έτσι περίπου 24 ώρες λογικά θα το συνεφέρει. Εάν δεν δουλέψει αυτό πας σε έναν φίλο σου ή NET CAFE κατεβάζεις από την εταιρεία μια αναβαθμιζμένη έκδοση του BIOS και την εγκαθιστάς μέσω του BIOS. Συνήθως υπάρχει σχετικό utility.

Θα το δοκμάσω αυτό με την αφαίρεση της μπαταρίας για 24 ώρες όταν βρω ευκαιρία..Thanks..

 

Tη μπαταρία πάντως την άλλαξα ελπίζοντας οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα..

 

Η μητρική μου είναι DFI NB32-SC (Rev.B+)

 

To PC wizard μου δίνει για το bios μου:

Kataskeyastis: Award Software International, Inc.

Ekdosi: 6.00 PG

Date: 25 Sept 2001

Dieythinsi: 0xE000 st 256 KB

Copyright: Copyright © 1984-2001, Award Software, Inc.

Motherboard ID: 09/25/2001-i845-6A69VD4CC-00

DMI Version: 2.2

 

Τα updates που βρήκα είναι αυτά

http://us.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=1035&STATUS_FLAG=A&SITE=US

 

Ποιό είναι το κατάλληλο..; Το πιο πρόσφατο..;

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκμάσω αυτό με την αφαίρεση της μπαταρίας για 24 ώρες όταν βρω ευκαιρία..Thanks..

 

Tη μπαταρία πάντως την άλλαξα ελπίζοντας οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα..

 

Η μητρική μου είναι DFI NB32-SC (Rev.B+)

 

To PC wizard μου δίνει για το bios μου:

Kataskeyastis: Award Software International, Inc.

Ekdosi: 6.00 PG

Date: 25 Sept 2001

Dieythinsi: 0xE000 st 256 KB

Copyright: Copyright © 1984-2001, Award Software, Inc.

Motherboard ID: 09/25/2001-i845-6A69VD4CC-00

DMI Version: 2.2

 

Τα updates που βρήκα είναι αυτά

http://us.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=1035&STATUS_FLAG=A&SITE=US

 

Ποιό είναι το κατάλληλο..; Το πιο πρόσφατο..;

 

Thanx

 

Από αυτά που είδα το BIOS που σου ταιριάζει είναι η πρώτη επιλογή στο :

http://us.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=1035&STATUS_FLAG=A&SITE=US

 

Με κάθε επιφύλαξη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα. Νέο μέλος και αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα.

Εχω ενα λαπτοπ HP omnibook xe 4500. Επειδή πάει για πούλημα, θέλησα να βγάλω το startup password (το οποίο υποθέτω ειναι το ίδιο με το BIOS password και δεν έχει σχέση με το password των Windows) Στη θέση του καινούριου πάτησα απλά έντερ και στην επιβεβαίωση το ίδιο. Εκτοτε ο υπολογιστής δεν εκκινεί ούτε με το έντερ ούτε με το παλιό.

Βρήκα το Hash number (f2 για bios και μετά f12) Το έστειλα στην Hp η οποία μετά απο επιβεβαίωση των στοιχείων και απόδειξη αγοράς, μου έστειλε κωδικούς αλλά μάταια.

Τι μπορώ να κάνω ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο δευτερος ενολιγης πιο μπακάλικος τροπος ειναι να βγαλουμε τη μπαταρια και να την ξαναβαλουμε.

 

Οι ρυθμίσεις η ώρα και οι κωδικοι στο bios κρατιουνται απο την μπαταρια της μητρικής και γιαυτο δεν χανονται οταν ειναι κλειστός ο υπολογιστής ακόμα και αν τον βγαλουμε απο το ρευμα.

 

Οπότε αν δεν γνωριζουμε πιο ειναι το clear cmos jumper και εχουμε χασει το manual μπορουμε να καταφερουμε το ιδιο κανοντας αυτη τη κινηση.

 

Το ιδιο προτείνω και στα παιδια με τα laptop σαν μια τελευταια λύση αλλα πρεπει να τα ανοιξουν προσοχή δηλαδη πως να τα ξανακλέισουν.

(ωχ κατι περισσεψε...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...