Jump to content

Mio C320b (PNA)


fk1978
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω το ΜΙΟ C320 και δεν μπορώ να βάλω κεφαλαία ελληνικά γράμματα.

 

Παράδειγμα, θέλω να φτιάξω 2 αποθηκευμένες καταχωρήσεις σπίτι και δουλεία, και ενώ βγάζει τα διαθέσιμα πληκτρολόγια ελληνικά βγάζει μόνο μικρά.

 

Αν γνωρίζει κάποιος φίλος κάτι, η έχει παρόμιοιο πρόβλημα ας βοηθήσει την κατάσταση γιατι είναι σπάσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάρεις μέσα απο τη συσκευή σου το συμπιεσμένο αρχείο με το όνομα ''data'' και απο εκεί,μέσα απο το φάκελλο ''config'' να αντικαταστήσεις το αρχείο keyboard.ini με αυτό που σου δίνω σαν συνημμένο.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πρέπει να πάρεις μέσα απο τη συσκευή σου το συμπιεσμένο αρχείο με το όνομα ''data'' και απο εκεί,μέσα απο το φάκελλο ''config'' να αντικαταστήσεις το αρχείο keyboard.ini με αυτό που σου δίνω σαν συνημμένο.

 

eyxaristo paaara poli, epitelous, to kalitero programma se plhrh leitourgeia:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
αγόρασα μόλις χθες το mio c320b και εγκατεστησα μεσα απο το site της mio to mio sync..ενω ξεκινάει να κάνει login sth database ths mio μετά μου βγάζει ότι εντοπισε ένα απροσδοκητο error...έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα??? τι μπορώ να κάνω?:worry::worry::worry:
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

και τι μπορουμε να κανουμε για αυτο??? εψαξα σε καποια sites αλλα δεν βρηκα τιποτα συγκεκριμενο...καποιος να βοηθησει παιδια!
ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ, ΣΥΛΛΟΓΑΤΑΙ ....ΚΑΛΑ!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το mio C320b , του έβαλα το MioAutoRun-Beta6 v2 στην κάρτα SD δουλευει κανονικά , έβαλα και Deswtinator PNA, όμως όταν συνδεώ το usb καλώδιο το Μιο κανει σύνδεση με τον υπολογιστή. Μπορώ να κάνω σύνδεση μόνο εάν απενοργοποιήσω το Autorun από την κάρτα SD.

 

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

KALISPERA SE OLOUS!

 

EIMAI KAINOURGIOS STON XORO TOU GPS KAI APO KATALAVENETE KAI ESEIS, XREIAZOMAI LIGH BOITHEIA... :O:O:O

EXO TO MIO C320B KAI DEN MPORO NA ANAVATHMISO TON XARTI TOU 2006.10.V4.

MPIKA STO SITE TIS MIO-TECH ALLA MATAIA.

EXETE TIPOTA IPOPSIN SAS.

 

SAS EFXARISTO PROKATAVOLIKA...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ MIO C320B.

ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ HACKARO ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ TA WINDOWS ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ HACKARO.

ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ???

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΕΚΤΕΛΟΥΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΤΗΝ SD CARD...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

HELLO.

KATAFERA EPITELOUS K ESPASA TO MIO MOU ME MIA METHODO POU VGAZEIS TIN SD KAI TIN XANAVAZEIS KAI SPAEI.

TO PROVLIMA MOU EINAI OTI OTAN PAO NA TREXO ENA OPOIODIPOTE GAME MOU VGAZEI SFALMA GIA TIS LIBRARIES...

EXEI KANEIS KAMIA IDEA TI MPOREI NA FTAIEI???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ BILKON ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΑ MIO C320B ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ.

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΘΜΕ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΛΙΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ!

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή Χρονιά !

 

Η συσκευή έρχεται με "κλειδωμένο" το πρόγραμμα πλοήγησης. Δεν δέχεται λοιπόν άλλον χάρτη εκτός και αν είναι επίσημα αγορασμένος. Αυτό λοιπόν που χρειάζεται είναι ένα "ελεύθερο" miomap και μετά δεν θα έχει πρόβλημα με οποιονδήποτε χάρτη.

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ

http://mioheaven.mywebcommunity.org/

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλαδή αν αγοράσω ένα Μιο C320 ή C520 και το "ελευθερώσω" θα μπορώ να βάλω Destinator για Ελλάδα και City Navigator για Ευρώπη?

Τι αυτονομία έχει η μπαταρία τους?

...και κάτι άλλο, αν το αγοράσω από το εξωτερικό και του βάλω ελληνικούς χάρτες θα έχει φωνητικές οδηγίες στα Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Μετα το ξεκλείδωμα τηςς συσκευής (ακολουθώντας τα εξής Βήματα:

 

1)Έβαλα την SD στο card reader πέρασα το <> αφόυ πρώτα το αποσυμπίεσα

2)Εβαλα στην SD το Destinator7 που είχα κατεβάσει

3)Εκανα restart τη συσκευή με την SD μέσα όλα καλά)

 

Όταν όμως πάω να ανοίξω το Destinator είτε απο τη συντόμευση είτε απο το FILE eXPLORER μου βγάζει σφάλμα το οποίο λέει:

 

Fatal Application Error

 

A security error of uknown

couse has been detected

which has corrupted the

Program's internal state. The

program cannot safely

continue execution and must

now be terminated.

 

Program: Destinator.exe

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορω να λυσω το προβλημα??

 

ΥΓ: Το μόνο που έκανα για το unlock της συσκευής είναι ότι έβαλα το SkyLight αποσυμπιεσμένο στην SD και έκανα restart.

Αυτή είναι η όλη διαδικασία??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@gefthimi: το αρχείο aygshell.dll (που υπάρχει μέσα στο zip του skylight) το έβαλες στο ίδιο φάκελο με το εκτελέσιμο του Destinator; Χωρίς αυτό δεν τρέχει (σε εμένα δεν έτρεχε καθόλου χωρίς να πετάει κανένα σφάλμα μέχρι να βάλω το εν λόγω αρχείο)

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και 20 ημέρες αγόρασα το Mio C320b.

Καταπληκτικό μηχανάκι, αλλά ο ενσωματωμένος χάρτης απηρχαιομένος τουλάχιστον. Έτσι, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορους πιο ειδικούς,

έκανα όλες τις ενέργειες ξεκλειδώματος, με μεγάλη πράγματι επιτυχία.

Πειραματίστηκα με Destinator 6 και 7 και κατέληξα οριστικά στη χρήση του MioMap, ως πολύ καλύτερο λογισμικό με τον καινούργιο χάρτη της I-go που παρόλα τα λάθη του είναι καλύτερος τουλάχιστον από αυτόν που είχε ενσωματωμένο το μηχανάκι. Το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά, προσπαθώντας από το αρχικό μενού να μπώ στο MioMap και από τότε, όταν κάθε φορά που πατάω το "κουμπί" για εισαγωγή στο Miomap, μου βγάζει ένα ταμπελάκι λάθους των Windows που γράφει τα εξης:

"Application CLMApp.exe has performed an illegal operation and will be shut down......

Program: CLMApp.exe

Exception: 0xc000001D

Address: 000190BC"

Βέβαια, μετά το πάτημα του "ok" το πρόγραμμα μπαίνει στο κύριο μενού και συνεχίζει σαν να μην τρέχει τίποτα. Το ίδιο μύνημα εμφανίζεται κατά καιρούς και όταν κλικάρω πάνω στον χάρτη, αλλά όχι συχνά.

Hard reset και επαναφορά των πάντων από το DVD, δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα. :worry:

Καμμιά καλή ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 20 ημέρες αγόρασα το Mio C320b.

Καταπληκτικό μηχανάκι, αλλά ο ενσωματωμένος χάρτης απηρχαιομένος τουλάχιστον. Έτσι, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορους πιο ειδικούς,

έκανα όλες τις ενέργειες ξεκλειδώματος, με μεγάλη πράγματι επιτυχία.

Πειραματίστηκα με Destinator 6 και 7 και κατέληξα οριστικά στη χρήση του MioMap, ως πολύ καλύτερο λογισμικό με τον καινούργιο χάρτη της I-go που παρόλα τα λάθη του είναι καλύτερος τουλάχιστον από αυτόν που είχε ενσωματωμένο το μηχανάκι. Το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά, προσπαθώντας από το αρχικό μενού να μπώ στο MioMap και από τότε, όταν κάθε φορά που πατάω το "κουμπί" για εισαγωγή στο Miomap, μου βγάζει ένα ταμπελάκι λάθους των Windows που γράφει τα εξης:

"Application CLMApp.exe has performed an illegal operation and will be shut down......

Program: CLMApp.exe

Exception: 0xc000001D

Address: 000190BC"

Βέβαια, μετά το πάτημα του "ok" το πρόγραμμα μπαίνει στο κύριο μενού και συνεχίζει σαν να μην τρέχει τίποτα. Το ίδιο μύνημα εμφανίζεται κατά καιρούς και όταν κλικάρω πάνω στον χάρτη, αλλά όχι συχνά.

Hard reset και επαναφορά των πάντων από το DVD, δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα. :worry:

Καμμιά καλή ιδέα;

Τον χαρτη της I-go που αναφέρεις που τον βρίσκεις? Είναι σαν αναβάθμιση του αρχικου χάρτη?

 

Eίμαι "στο παρα πέντε" απο το να αγοράσω το C320b.

Tελικά είναι καλούτσικη συσκευη? θα μπορώ να κάνω την δουλεία μου με αυτό?

Δεν με ενδιαφέρει ούτε θα το ήθελα να μπω στην διαδικασία τροποποίησης του λογισμικού και των χαρτών..... μόνο καμια αναβάθμιση εαν βγει!

 

Ας με διαφωτίσετε όσοι έχετε αυτην την συσκευή, για να στραφώ κάπου άλλου αν είναι! (σε αυτην την τιμη πάντα δηλ. στα 240-250 ευρω που έχει το C320B αυτην την στιγμή)

http://www.tuningnews.net/news/041206a/TN_hamann-gallardo-01.JPG
Link to comment
Share on other sites

Μα ελεύθερα στο site της I-go, αλλά επειδή η Mio έχει κλειδωμένο το μηχανάκι χρειάζεται κάποιο ξεκλείδωμα (ευρέως γνωστό)!, που αφορά όμως σε διαδικασία τροποποίησης λογισμικού που δεν θα 'θελες να μπεις. Η "νόμιμη" αναβάθμιση από την ίδια τη Mio αναμένεται. Κατά τ' άλλα, το μηχανάκι αξίζει τον κόπο και τα λεφτά του!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 20 ημέρες αγόρασα το Mio C320b.

Καταπληκτικό μηχανάκι, αλλά ο ενσωματωμένος χάρτης απηρχαιομένος τουλάχιστον. Έτσι, ακολουθώντας οδηγίες από διάφορους πιο ειδικούς,

έκανα όλες τις ενέργειες ξεκλειδώματος, με μεγάλη πράγματι επιτυχία.

Πειραματίστηκα με Destinator 6 και 7 και κατέληξα οριστικά στη χρήση του MioMap, ως πολύ καλύτερο λογισμικό με τον καινούργιο χάρτη της I-go που παρόλα τα λάθη του είναι καλύτερος τουλάχιστον από αυτόν που είχε ενσωματωμένο το μηχανάκι. Το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά, προσπαθώντας από το αρχικό μενού να μπώ στο MioMap και από τότε, όταν κάθε φορά που πατάω το "κουμπί" για εισαγωγή στο Miomap, μου βγάζει ένα ταμπελάκι λάθους των Windows που γράφει τα εξης:

"Application CLMApp.exe has performed an illegal operation and will be shut down......

Program: CLMApp.exe

Exception: 0xc000001D

Address: 000190BC"

Βέβαια, μετά το πάτημα του "ok" το πρόγραμμα μπαίνει στο κύριο μενού και συνεχίζει σαν να μην τρέχει τίποτα. Το ίδιο μύνημα εμφανίζεται κατά καιρούς και όταν κλικάρω πάνω στον χάρτη, αλλά όχι συχνά.

Hard reset και επαναφορά των πάντων από το DVD, δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα. :worry:

Καμμιά καλή ιδέα;

OK. Το πρόβλημα λύθηκε. Για κάποιο λόγο στο sys.txt είχε γίνει λάθος εγγραφή πόρτας για το GPS. Αντί για port = 2 ήταν port = 1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

έχω πάρει εδώ και μία εβδομάδα το mio c320b και μετά από ξεκλείδωμα που βρήκα έμαθα ότι μπορώ να του βάλω και άλλα προγράμματα πλοήγησης

μπορείτε να μου πείτε την διαδικασία και τι θα χρειαστώ?

και ποιο πρόγραμμα πλοήγησης προτείνετε

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΣ ΜΙΟ 320b ENA NAVIGATOR,.AΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ , ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ?ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ ? ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καπου ακουσα οτι με destinator ψιλο σερνεται αληθευει?

 

(μην γραφετε με κεφαλαια)

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει και το απλό 320 και το 320b.Eκτός πόλης όπου δεν υπάρχει πυκνότητα δρόμων,όλα καλά.Εντός όμως, υπάρχει μια αδυναμία να ανανεώσει γρήγορα τα δεδομένα στην οθόνη,με αποτέλεσμα να δημιουργούνται καθυστερήσεις στην απεικόνιση του στίγματος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...