Jump to content

inernet απο ολο τον κοσμο??


fts77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και δεν εχω βρει ακρη με τιποτα οπου και να εχω παει, οπου και να εχω βρεθει!

 

Υπαχει τροπος να εχω internet σε laptop σε ξενες χωρες χωρις καποια μονιμη συνδεση αλλα με προπληρωμενη καρτα?και η συνδεση να υποστιριζετε απο καποια συσκευη που δεν χρειαζετε καλωδιο τηλεφωνου και αναλογα την χωρα που βρισκομε να "μπαινω" με το εκαστοτε διαθεσιμο δικτυο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ασύρματο δίκτυο (Wifi) το laptop σου, η πιο οικονομική λύση είναι να κάνεις αναζήτηση για wireless hotspots, να συνδέεσαι σε κάποιο γνωστής εταιρείας (π.χ. T-Mobile, BT κλπ) και μολις προσπαθείς να ανοίξεις κάποιο site σου λέει τι κόστος έχει αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για 1 ώρα, 1 μέρα, 1 μηνα κλπ. και πληρώνεις με πιστωτική.

Ή με ενσύρματο δίκτυο αν είσαι σε ξενοδοχείο που δίνει Internet.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε μου αυτη η λυση δεν μπορει να γινει στην περιπτωση μου.Το επαγγελμα μου ειναι ναυτικος,και το ξενοδοχιο ειναι το καραβι :lol:,εαν εξερεσουμε το δορυφορικο internet διοτι χρειαζετε και επιγεια συνδεση για να γινει upload "πολεμαω" να βρω μια συνδεση με αναμεταδωτες μιας και το σημα στο κινητο "πιανει" περιπου κοντα στα 30 μιλια αλλα προς θεου ΟΧΙ με τις χρεωσεις που εχου οι ελληνικες εταιριες στο εξωτερικο!!!!!καταλαβενεις τι εννοω!:X:X:X:X:X
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους λύση που να δουλεύει παντού, δεν υπάρχει. Είτε έχεις κινητό κάποιας χώρας και χρησιμοποιείς περιαγωγή (με το απαγορευτικό κόστος που έχει) όταν είσαι εκτός αυτής της χώρας, είτε αλλάζεις πάροχο κινητής ανάλογα με τη χώρα που βρίσκεσαι. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις (π.χ. μέσω inmarsat) αλλά όλες είναι τόσο ακριβές που δεν αξίζει καν να τις συζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε μου αυτη η λυση δεν μπορει να γινει στην περιπτωση μου.Το επαγγελμα μου ειναι ναυτικος,και το ξενοδοχιο ειναι το καραβι

 

Υπαχει τροπος να εχω internet σε laptop σε ξενες χωρες...

 

Ελπίζω να μην περίμενες να μαντέψω ότι λέγοντας "ξένες χώρες" εννοούσες ότι βρίσκεσαι σε πλοίο... :blink:

 

Όπως σου έγραψε και ο mcde, και φθηνό, και να δουλεύει σε όλο τον κόσμο στη μέση της θάλασσας, δεν υπάρχει.

 

...εαν εξερεσουμε το δορυφορικο internet διοτι χρειαζετε και επιγεια συνδεση για να γινει upload

 

Υπάρχει αμφίδρομο δορυφορικό Internet που δε χρειάζεται άλλη σύνδεση για το upload.

Π.χ. από την hellas sat, δες αυτό.

Εαν έχετε ήδη δορυφορικό Internet στο πλοίο, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να βάζατε αμφίδρομο.

Link to comment
Share on other sites

^^δορυφορικο internet εχουμε στο καραβι αλλα περιοριζετε στο να στελνουμε mail,και αυτα περιορισμενα, μονο στην εταιρια.Αστα να πανε εχω πηξει με αυτο το θεμα!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αμφίδρομο δορυφορικό Internet που δε χρειάζεται άλλη σύνδεση για το upload.

Π.χ. από την hellas sat

 

αρκετα ενδιαφερον αυτο απο την hellas αλλα ειναι μονο για Ελλαδα

ευχαριστω παντως για την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

αρκετα ενδιαφερον αυτο απο την hellas αλλα ειναι μονο για Ελλαδα

ευχαριστω παντως για την προσπαθεια.

 

Aφού είναι δορυφορικό, τι θα πει "είναι μόνο για Ελλάδα"; Εννοείς βάσει του συμβολαίου που υπογράφεις, ή αν στην πράξη θα δουλεύει από οπουδήποτε;

Η Hellas Sat δεν είναι ο μόνος provider που δίνει αμφίδρομο δορυφορικό Internet, ψάξε και μπορεί να βρεις φθηνότερους στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Εξοπλισμός

Η υπηρεσία απαιτεί την ύπαρξη ηλεκτρικού ρεύματος στο χώρο εγκατάστασης...........

 

 

Antenna 0,96m (δορυφορικό πιάτο με πομπό και δέκτη)

 

απο οτι καταλαβενεις και αυτο αδυνατο.θα την βρουμε την ακρη ομως που θα παει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...