Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομουν και για tae kwo do και kung fu....

 

Αν ασχολήθηκες με kick box, box και muay thai, δεν μπορείς να λες ότι θέλεις κάτι πλήρως μαχητικό και να εννοείς tkd και kung fu.

 

Μην ξεχνάς ότι το itf tkd που χρησιμοποιεί αρκετά χέρια είναι semi-contact και το wtf tkd που θεωρείται full-contact, χρησιμοποεί από πολύ λίγα έως καθόλου χέρια και αυτά μόνο στο στήθος.

 

Τώρα για το kung fu δεν είμαι και ειδικός, αλλά δεν νομίζω....

 

Εγώ όπως βλέπεις και στην υπογραφή μου με το καράτε ασχολούμαι! :lol:

 

Εγώ πάλι, στην υπογραφή σου βλέπω έναν μαυροζωνά του wtf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ασχολήθηκες με kick box, box και muay thai, δεν μπορείς να λες ότι θέλεις κάτι πλήρως μαχητικό και να εννοείς tkd και kung fu.

 

Μην ξεχνάς ότι το itf tkd που χρησιμοποιεί αρκετά χέρια είναι semi-contact και το wtf tkd που θεωρείται full-contact, χρησιμοποεί από πολύ λίγα έως καθόλου χέρια και αυτά μόνο στο στήθος.

 

Τώρα για το kung fu δεν είμαι και ειδικός, αλλά δεν νομίζω....

 

Οπως ειπα δεν γνωριζω πολλα γιαυτο και ηθελα γνωμες....Σημερα θα παω σε μια σχολη στον πειραια Kung Fu να δω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, στην υπογραφή σου βλέπω έναν μαυροζωνά του wtf

 

Αυτόν έτσι τον έβαλα για εφέ! :lol: :p :happy:

Πάντως δεν έχει σχέση αυτό που λες με το σκιτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σκεφτομουν και για tae kwo do και kung fu....

 

εγώ ασχολούμαι πάνω από 11 χρόνια με πολεμικές τέχνες .. έχω κάνει tae kwo do , kung fu , Kick Boxing , Thai Boxig.

Πιστεύω πως το tae kwo do αν τελικά το επιλέξεις είναι καλο και θα σου αρέσει ..(πιστεύω δεν θέλω να σερ πάρω στο λαιμό μου ):p

Link to comment
Share on other sites

εγώ ασχολούμαι πάνω από 11 χρόνια με πολεμικές τέχνες .. έχω κάνει tae kwo do , kung fu , Kick Boxing , Thai Boxig.

Πιστεύω πως το tae kwo do αν τελικά το επιλέξεις είναι καλο και θα σου αρέσει ..(πιστεύω δεν θέλω να σερ πάρω στο λαιμό μου ):p

 

Πιο δυναμικό ποιο είναι; Το Kick Boxing ή το Thai Boxing;

Link to comment
Share on other sites

Πιο δυναμικό ποιο είναι; Το Kick Boxing ή το Thai Boxing;

 

Το Thai Boxing είναι λίγο πιο σκληρό απο το kick Boxing γιατί στο thai Boxing επιτρέπονται γονατιές και αγκονιές !!!:rolleyes:

Στο kick Boxing Απαγορεύονται !!! Αυτή είναι η μόνη διαφορά τους !!

 

Να στο πω καλύτερα ... το thai Boxing είναι kick Boxing με κανόνες muy thai ... και εξού thai Boxing ....:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισχυει οτι το muy thai ειναι πολυ ξ3κ0λ0τ1κ0?

Εγω εκανα kick boxing αλλα το σταματησα λογω μαθημάτων..

Μαλλον θα παω να ξαναγραφτω σε καμία βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες ισχύει και για τα 3 !!!

Αναλόγως πόσο ασχολείσαι όμως !!!

(Μιλάμε για προπόνηση):rolleyes:

 

Πάντως και τα 3 ( Kick Boxing , Thai Boxing , Muy Thai )

Είναι κορυφές για μένα !!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο kick boxing φοράς προστατευτικά "μαξιλαράκια" στα πόδια ή δεν είναι απαραίτητο; Πάντως ένας φίλος που κάνει μου είπε πως μερικοί το μόνο που φοράνε είναι επιστραγαλίδες.
Link to comment
Share on other sites

Στο kick boxing φοράς προστατευτικά "μαξιλαράκια" στα πόδια ή δεν είναι απαραίτητο; Πάντως ένας φίλος που κάνει μου είπε πως μερικοί το μόνο που φοράνε είναι επιστραγαλίδες.

 

ότι θες κάνεις ... άμα θες φοράς άμα δεν θες δεν φοράς !!!( δεν σε υποχρεώνει κανένας ) το να μην φοράς όμως είναι λίγο βλακεία γιατι χτυπάς ευκολα ( αλλα κανεις πολύ δυνατο πόδι χωρις καλαμίδες) ;);)

π.χ. εγώ φοράω επικαλαμίδες μόνο όταν έχω χτυπίσει και πονάω πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Με λένε Αγγελική, διάβασα ολα οσα γράφετε και θα ηθελα να σας ρωτήσω κατι, κανω 6 μήνες aikido και μου αρεσει αρκετα, για την ακρίβεια θα ήθελα κατι πιο κινητικο, το θεωρώ αρκετα στατικο.

Ο γιος μου είναι 5 ετών και θελω να τον αρχίσω σε καποια πολεμική τεχνή, ειναι ήρεμο παιδί και δεν νομίζω οτι θα αντεχε πολυ βία... θέλω αν μπορείτε εσεις που ασχολείστε χρονια να μου προτείνετε κατι που να μπορω να το κανω με τον γιο μου μεγαλώνοντας ;) σκεφτομαι το hapkido, ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω

 

γνωριζει κανεις αν υπαρχει σχολη laido στην ελλαδα?&βασικα αθηνα...

 

http://www.athens-aikikai.eu/gclasses.htm απλά άριστη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Με λένε Αγγελική, διάβασα ολα οσα γράφετε και θα ηθελα να σας ρωτήσω κατι, κανω 6 μήνες aikido και μου αρεσει αρκετα, για την ακρίβεια θα ήθελα κατι πιο κινητικο, το θεωρώ αρκετα στατικο.

Ο γιος μου είναι 5 ετών και θελω να τον αρχίσω σε καποια πολεμική τεχνή, ειναι ήρεμο παιδί και δεν νομίζω οτι θα αντεχε πολυ βία... θέλω αν μπορείτε εσεις που ασχολείστε χρονια να μου προτείνετε κατι που να μπορω να το κανω με τον γιο μου μεγαλώνοντας ;) σκεφτομαι το hapkido, ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω

 

Το ότι είναι ήρεμο παιδί είναι πολύ καλός οιωνός για πολεμικές τέχνες..

το καλύτερο κατά την ταπεινή γνώμη μου είναι να αρχήσει με Taekwondo που είναι ότι πρέπει για την ηλικία του γιατί θα μάθει :

(αυτοέλεγχο , πειθαρχία , και να μην απλώνει το χέρι του χωρίς σοβαρό λόγο)

και αργότερα όταν μεγαλώσει αρκετά να μεταπηδήσει στο kick boxing ..

και αν δει ότι είναι πολύ βίαιο για αυτόν τότε να κάνει κάτι άλλο πιο ήρεμο...:):)

Link to comment
Share on other sites

:) ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λες ε? ερώτηση (είμαι λιγο άσχετη απο tae kwon do) είναι η ιδέα μου ή πρέπει να είναι πολύ ψηλός? γιατί μου όταν βλεπω αγώνες μου φαίνονται όλοι θηρία! ο γιος μου είναι ενα νορμάλ παιδί και δεν θελω να φαει κρυάδα με το που θα πάει να ασχοληθεί με κάποια πολεμική τέχνη και θέλω οπωσδηποτε να ασχοληθεί, εδω ασχολουμαι εγω στα 32 και είμαι η μόνη γυναίκα στο dojo.

Link to comment
Share on other sites

:) ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λες ε? ερώτηση (είμαι λιγο άσχετη απο tae kwon do) είναι η ιδέα μου ή πρέπει να είναι πολύ ψηλός? γιατί μου όταν βλεπω αγώνες μου φαίνονται όλοι θηρία! ο γιος μου είναι ενα νορμάλ παιδί και δεν θελω να φαει κρυάδα με το που θα πάει να ασχοληθεί με κάποια πολεμική τέχνη και θέλω οπωσδηποτε να ασχοληθεί, εδω ασχολουμαι εγω στα 32 και είμαι η μόνη γυναίκα στο dojo.

 

Μάλλον είναι η ιδέα σου .....:p:p

Το ύψος και τα κιλά δεν πάιζουν και πολύ μεγάλο ρόλο όταν κάνεις

κάτι που σου αρέσει και το αγαπάς.....

(ίσα ίσα που μαθαίνεις τα παραπάνω κιλά του αντιπάλου σου να τα στρέφεις εναντίον του... ) ;);)

Εγώ για παράδειγμα έχω ύψος 1,65 και είμαι 65 κιλά.....(συμασία παίζει και το νεύρο που έχεις μέσα σου)...και έχω πολύ απο αυτο..:p:p

(Αμά με δείς στον δρόμο ούτε που θα σου περάσει από το μυαλό ότι είμαι killer)και αυτό είναι ότι καλύτερο πιστεύω .....

Link to comment
Share on other sites

ίσα ίσα που μαθαίνεις τα παραπάνω κιλά του αντιπάλου σου να τα στρέφεις εναντίον του... ) ;);)

Εγώ για παράδειγμα έχω ύψος 1,65 και είμαι 65 κιλά.....(συμασία παίζει και το νεύρο που έχεις μέσα σου)...και έχω πολύ απο αυτο..:p:p

 

το έχω νιωσει αυτο που λες! εκανα λαβες με διάφορους και ξαφνικα εμφανίζεται μπροστα μου το θηρίο του dojo :cry:, ήταν η σειρα μας... με έπιασε ... :wacko: αλλα τελικα ήταν τοσο δυσκίνητος και εγω απο την άλλη ειμαι αθλητικος τύπος 1,64 50 κιλα αλλα ολο μυες τα πηγα περίφημα! αφου δεν το πίστευαν, οχι οτι το πιστευα εγω :lol:

 

χμ... με έχεις βαλει σε σκεψεις με το tae kwon do...

 

κατα την αποψή σου ειναι καλο σε παιδικη ηλικία να λαμβάνει μερος σε αγωνες? γιατι το aikido δεν έχει αγωνες, αλλα το tae kwon do έχει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 4 μέρες συμπληρώνω τα 40.Είμαι 1.80 και 70.5 kg

Κάνω άπειρα χρόνια tkd itf και συνεχίζω ακόμα με 5 προπονήσεις την εβδομάδα.

Έχω περάσει από διάφορες πολεμικές τέχνες, αλλά προσωπικά

θεωρώ ότι το tkd είναι η καλύτερη γυμναστική, ιδίως για να ξεκινήσει κάποιος.

Και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, ας ξεκινήσει από tkd και όταν αρχίσει να μεγαλώνει, ας διαλέξει μόνος του ποιό άθλημα θέλει να ακολουθήσει. Σίγουρα θα έχει γερές βάσεις.

 

Μαζί βέβαια δεν θα μπορείτε να κάνετε προπονήσεις, γιατί ο γυιός σου θα ανήκει στο προπαιδικό τμήμα, θα συνεχίσει στο παιδικό και μετά στο αγωνιστικό, ενώ εσύ ανήκεις στο senior.

 

Οι αθλητές του tkd σου φαίνονται ψηλοί γιατί έχoυν στενό σωματότυπο, ο οποίος σου προσφέρει ταχύτητα, και δεν χρειάζεται λόγω της ιδιαιτερότητας του αθλήματος να είσαι υπερβολικά μυώδεις όπως στο muay thay ή στο kick box.

 

Στους αγώνες δεν είναι υποχρεωμένος να λάβει μέρος. Αν όμως θελήσει, τα προστατευτικά είναι υποχρεωτικά και σίγουρα θα "παίξει" με κάποιον στα κιλά του, αφού ισχύουν οι κατηγορίες kg.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τις απαντήσεις σας! :rolleyes:

 

Απο την άποψη της αμυνας στο σχολείο και μετά στον δρόμο το tae kwon do βοηθάει? κατι διαβασα πιο πανω οτι χρειάζεσαι χωρο για να κλωτσήσεις κλπ, αλλα είδα και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=jvjvugJ2rFM και είδα κατι φοβερα χτυπηματα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τις απαντήσεις σας! :rolleyes:

 

Απο την άποψη της αμυνας στο σχολείο και μετά στον δρόμο το tae kwon do βοηθάει? κατι διαβασα πιο πανω οτι χρειάζεσαι χωρο για να κλωτσήσεις κλπ, αλλα είδα και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=jvjvugJ2rFM και είδα κατι φοβερα χτυπηματα...

 

Μην τρελένεσαι ......:p

Δεν υπάρχει μόνο ένα είδος κλωτσίας υπάρχουν πολλά ....

και το καλύτερο είναι ότι κάνεις δικού σου συνδυασμούς .....

Οτι έχει σχέση με πολεμικές τέχνες βοηθάει πολύ στο σχολείο...

Ξέρω γιατί και εγώ προσφατα το τελείωσα το σχολείο (πριν 3 χρόνια)

Ποτέ ομως δεν είχα απλώσει το χερι μου σε συμμαθητές μου ότι και να μου έκαναν....Εκτώς απο μία φορά που ήρθε ένας εξωσχολικός και πείραξε έναν φίλο μου ... Αυτό ήταν δεν χρειάστηκα παραπανω απο ένα λεπτό να του σπάσω 3 δόντια και την μύτη....:devil::devil:

Απο τότε κανένας δεν με ξανα πείραξε ..... :lol::lol::lol:

 

Για κοίτα εδώ :

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο Ζαμπίδης με έχει σοκαρει απο πολλες αποψεις, απο την τεχνική του αλλα και απο το οτι αυτο που βλεπεις δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ειναι, γιατι τον εχω ακουσει να μιλαει και ειναι ηρεμος και γλυκος άνθρωπος και εχω και συναδελφο που τον ξερει απο τον τοπο καταγωγης του, αλλα αυτο που βλεπεις... τρομάζει... ειναι απιστευτος.- ωστοσο αυτο ειναι πολυ σκληρο στο δικο μου μάτι... φανταζομαι τον γιο μου να τρωει τετοιες και φουντωνω!!! :angry:, αλλα αν ειναι να του την πεσουν καποια στιγμή πολυ θα το ήθελα να ξερει να αμυνθει και να μην τις φαει μονο, να δωσει κιολας!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο Ζαμπίδης με έχει σοκαρει απο πολλες αποψεις, απο την τεχνική του αλλα και απο το οτι αυτο που βλεπεις δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ειναι, γιατι τον εχω ακουσει να μιλαει και ειναι ηρεμος και γλυκος άνθρωπος και εχω και συναδελφο που τον ξερει απο τον τοπο καταγωγης του, αλλα αυτο που βλεπεις... τρομάζει... ειναι απιστευτος.- ωστοσο αυτο ειναι πολυ σκληρο στο δικο μου μάτι... φανταζομαι τον γιο μου να τρωει τετοιες και φουντωνω!!! :angry:, αλλα αν ειναι να του την πεσουν καποια στιγμή πολυ θα το ήθελα να ξερει να αμυνθει και να μην τις φαει μονο, να δωσει κιολας!

 

Εκεί θέλω να καταλήξω .

Όσοι ασχολούμαστε με αυτό (KickBoxing - ThaiBoxing) εκτός από τρελοί είμαστε και πολύ ήρεμοι άνθρωποι ..

(εκτός από μένα βέβαια που δεν είμαι καθόλου ήρεμος μερικές φορές ...αλλά το παλεύω)

Μην ανήσυχης εάν κάποια στιγμή μάθει να παίζει καλά δεν θα φοβάσαι να μην φάει ξύλο αλλά θα φοβάσαι να μην ρίξει πολύ ...

(τουλάχιστον αυτό έκανε και κάνει η μάνα μου ).....

και εκτός αυτού έχω φάει τόσο ξύλο για να μάθω να δέρνω που τώρα όσες και να μου ρίξεις το έχω συνηθίσει και ίσα που τις καταλαβαίνω ....:lol::lol:

Στο δεύτερο που θέλω να σταθώ είναι ότι σε έναν αγώνα ποτέ δεν τρως μόνο ρίχνεις κιόλας....;)

και εγώ κοντά στην ηλικία του γιού σου ξεκίνησα ... ήμουν μόλις 6 χρονών .....:):)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ και τους δυο για τις απαντήσεις σας! :rolleyes:

 

Απο την άποψη της αμυνας στο σχολείο και μετά στον δρόμο το tae kwon do βοηθάει? κατι διαβασα πιο πανω οτι χρειάζεσαι χωρο για να κλωτσήσεις κλπ, αλλα είδα και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=jvjvugJ2rFM και είδα κατι φοβερα χτυπηματα...

 

Αυτό που είδες στο video είναι καθαρά ολυμπιακό tkd (wtf). Άν πρόσεξες δεν χρησιμοποιεί καθόλου χτυπήματα με τα χέρια, όπως και κανένα χτύπημα κάτω από τη μέση και στην πλάτη.

Στο itf tkd (μη ολυμπιακό) χρησιμοποιούνται και τα χέρια, όπως και κάποιες τεχνικές αυτοάμυνας.

 

Για περισσότερες (αληθινές) πληροφορίες

http://www.barrel.net/

 

Στο σχολείο τα πράγματα συνήθως είναι πολύ εύκολα, γιατί όλοι ξέρουν ότι κάνεις κάποια πολεμική τέχνη και δεν σε πολυενοχλούν.

 

Αντίθετα, στο δρόμο η κατάσταση είναι απρόβλεπτη. Δέν ισχύει κανένας κανόνας, δεν ξέρεις ποτέ ποιός είναι ο "άλλος", δεν ξέρεις τι "κουβαλάει" πάνω του, πόσοι φίλοι του είναι εκεί κοντά, πού θα σου τη "στήσει" αύριο, κλπ κλπ

Συμβουλή μου, η αποφυγή εμπλοκής μέχρι εσχάτων.

 

Καλύτερα να ψάξεις για streetfight στο youtube και αν σε ενδιαφέρει βασικά η αυτοάμυνα να κοιτάξεις κάτι σε

DAS Streetfighting του κ. Λαιμοδέτη ή το ισραηλινό Krav Maga.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κοντά στην ηλικία του γιού σου ξεκίνησα ... ήμουν μόλις 6 χρονών .....:):)

 

:):):) απο μικρά πρεπει να ξεκινάνε για να φτάνουν μετά σε καποιο επιπεδο και να ηρεμουν και ψυχολογικά, να εκτονωνόνται εκει και να ειναι ήρεμοι στη ζωή τους, όχι οπως εγω :O που έκανα 22 χρόνια κλασσικο μπαλέτο και δεν με άφηναν να κάνω πολεμική τεχνη γιατί ειναι αντίθετη και τώρα βγάζω το αχτι μου!!!!!!!!! :ninja:

 

Στο itf tkd (μη ολυμπιακό) χρησιμοποιούνται και τα χέρια, όπως και κάποιες τεχνικές αυτοάμυνας..

 

χμ... άρα το itf tkd θεωρώ οτι χρειαζόμαστε γιατί ουτως η άλλως δεν θα με ενδιέφερε να το ακολουθήσει σε επιπεδο πρωταθληματικο.... είμαι της άποψης ναι στον αθλητισμό οχι στον πρωταθλητισμό... δεν ξερω ακουω πολλά και φοβάμαι...

 

Αντίθετα, στο δρόμο η κατάσταση είναι απρόβλεπτη. Δέν ισχύει κανένας κανόνας, δεν ξέρεις ποτέ ποιός είναι ο "άλλος", δεν ξέρεις τι "κουβαλάει" πάνω του, πόσοι φίλοι του είναι εκεί κοντά, πού θα σου τη "στήσει" αύριο, κλπ κλπ

Συμβουλή μου, η αποφυγή εμπλοκής μέχρι εσχάτων.

Καλύτερα να ψάξεις για streetfight στο youtube και αν σε ενδιαφέρει βασικά η αυτοάμυνα να κοιτάξεις κάτι σε

DAS Streetfighting του κ. Λαιμοδέτη ή το ισραηλινό Krav Maga.

 

Ακριβως αυτα που περιγράφεις φοβάμαι... τον δρομο... γιατί ο δικος μου ο γιος σε 15 χρονια θα ειναι στο φορτε του στα 20 του θα βγαινει κλπ μπορεί ίσως να μπει σε καποια σχολη σε άλλη πολη κλπ... πρεπει να είναι "προετοιμασμένος". Εχω ρωτήσει για krav maga, το έχω ψάξει αρκετα, με ενδιέφερε για μενα αρχικά και είχα δει και στην τηλεόραση πολυ καλό αφιέρωμα, τους πηρα τηλέφωνο και μου ειπαν οτι δεν διδάσκουν σε τετοιες ηλικίες... αρα θα ακολουθήσω την συμβουλη σας... ;) πρώτα tkd και μετά ότι θελησει μονος του :)

 

Το judo γιατί δεν το αναφέρετε? εχω ενα συνάδελφο που με έχει ταράξει για το judo και οτι ειναι το τοπ κλπ η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο τα πράγματα συνήθως είναι πολύ εύκολα, γιατί όλοι ξέρουν ότι κάνεις κάποια πολεμική τέχνη και δεν σε πολυενοχλούν.

 

Αντίθετα, στο δρόμο η κατάσταση είναι απρόβλεπτη. Δέν ισχύει κανένας κανόνας, δεν ξέρεις ποτέ ποιός είναι ο "άλλος", δεν ξέρεις τι "κουβαλάει" πάνω του, πόσοι φίλοι του είναι εκεί κοντά, πού θα σου τη "στήσει" αύριο, κλπ κλπ

Συμβουλή μου, η αποφυγή εμπλοκής μέχρι εσχάτων.

 

Εχει απόλυτο δίκιο ο φίλος .....

Γιατί στο δρόμο δεν ξέρεις τι κρύβει ο άλλος μέσα του .....;)

Καλά εγώ μένω και σε χωριό οπότε δεν είχα πολλά κρούσματα γιατί με ήξεραν ...

Στην πόλη όμως τα πράγματα είναι πιο δύσκολα ..

 

:):):) απο μικρά πρεπει να ξεκινάνε για να φτάνουν μετά σε καποιο επιπεδο και να ηρεμουν και ψυχολογικά, να εκτονωνόνται εκει και να ειναι ήρεμοι στη ζωή τους, όχι οπως εγω :O που έκανα 22 χρόνια κλασσικο μπαλέτο και δεν με άφηναν να κάνω πολεμική τεχνη γιατί ειναι αντίθετη και τώρα βγάζω το αχτι μου!!!!!!!!! :ninja:

 

Αυτό ακριβώς που είπες είναι ....:)

Και εκτός αυτού θωρακίζεις τον γιο σου μακριά από τσιγάρα και άλλα διαολοπράγματα...;)

(Ξέρω από προσωπική μου εμπειρία).... :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...