Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία άκουσα οτι το ebay ανεβάζει απο "ψεύτικους" χρήστες αντικείμενα που δεν υπάρχει καμια πιθανότητα να στα στείλουν μονο και μόνο για να δεσμεύει τα χρήματα των αγοραστών για 45 ήμερες μέσω(paypal).

Υπάρχει τέτοια πιθανότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν νομίζω μια εταιρεία με το βεληνεκές του ebay να εφαρμόζει τέτοιες πρακτικές. Για ποιο λόγο να κάνει κάτι τέτοιο;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλό και χρήσιμο να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που ακούμε .

Καμμιά ανάγκη δεν έχει το Ebay να κρατήσει για 45 μέρες τα χρήματα σου .

Link to comment
Share on other sites

....μπορεί να έχετε δίκιο

 

 

Εμένα πάντως με πονήρεψε λίγο, γιατί είναι πολλά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

To 3,4% Που σου πέρνει σε κάθε συναλλαγή Συν την προμήθεια του EBAY που φτάνει το 12 % είναι πολύ μα πάρα πολύ περισσότερα από τους τόκους των 45 ημερών
Link to comment
Share on other sites

πες οτι εχω 2 καρτες. και οι 2 εχουν paypal. ας πουμε οτι στην Α καρτα πληρωνομαι τους μονους μηνες και στην Β καρτα τους ζυγους.

τον ιουνιο π.χ. εκανα αγορα και ξοδεψα ολο το ποσο που ειχε η καρτα. τωρα πες εχω μηδενικο υπολοιπο.

το δεκεμβριο (που θα πληρωθω) θα θελησω να κανω μια αγορα οσο ειναι το υπολοιπο,ας πουμε Χ ποσο.

 

για να μη μεταφερω χρηματα απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον. καταλαβες?

 

*υποθετικα μιλαω παντα*

Link to comment
Share on other sites

γινεται να συνδεσω 2 λογαριασμους paypal στο ebay?

 

Το paypal με το ebay δεν συνδέονται.

 

Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιον λογαριασμός paypal θέλεις προκείμενου να πληρώσεις κάτι που αγόρασες από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

υποθετικα μιλησα παραπανω. οχι οτι θελω να κανω κατι τετοιο... καθαρα για ενημερωση ρωτησα :)

 

λοιπον, κατι αλλο τωρα...

ο πωλητης επειτα απο επικοινωνια ακυρωσε την πωληση. τον ειχα πληρωσει κανονικα αλλα επεστρεψε ολο το ποσο.

τωρα με το feedback τι κανω? πρεπει να "αφησω"?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ και 8α η8ελα να σας ρωτησω κατι

8ελω ν αγορασω απο το ε bay ενα λαπτοπ γυρω στα 1 050 ευρο τοToshiba Qosmio X500 απο αμερικη ..ο πωλητης το στελνει με usps .1)θα πληρωσω πολλα γ να ερ8ει και 2 γ τιν παραλαβη επειδη δν εχω χρονο ν παω ν τ το παρω απο τ τελωνειω γινετε ν μου το στειλουν κατευ8ειαν στιν δευ8ηνση που το χω παραγειλιη η ν παο ν το παραλαβω απο ενα ταχυδρομειο

ευχαριστω

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ και 8α η8ελα να σας ρωτησω κατι

8ελω ν αγορασω απο το ε bay ενα λαπτοπ γυρω στα 1 050 ευρο τοToshiba Qosmio X500 απο αμερικη ..ο πωλητης το στελνει με usps .1)θα πληρωσω πολλα γ να ερ8ει και 2 γ τιν παραλαβη επειδη δν εχω χρονο ν παω ν τ το παρω απο τ τελωνειω γινετε ν μου το στειλουν κατευ8ειαν στιν δευ8ηνση που το χω παραγειλιη η ν παο ν το παραλαβω απο ενα ταχυδρομειο

ευχαριστω

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

1) Αυτή την ερώτηση θα την κάνεις στον πωλητή γιατί μόνο αυτός γνωρίζει τι ταχυδρομικά χρεώνει .

2) Βεβαίως μπορεί να έρθει στην διεύθηνση σου . Υπολόγιζε τουλάχιστον 23% για τον Φ.Π.Α επιβάρυνση και ίσως κάτι ακόμα 3-4 % για δασμούς.

Θα δώσεις και ένα ποσό στο ταχυδρομείο για τον εκτελωνισμό αν τους πείς ότι θέλεις να στο εκτελωνίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα ένα αντικείμενο στο ebay και πρέπει ο αγοραστής μετά απο ένα λάθος να μου στείλει πάλι κάποιο ποσό....του είπα να τα στείλει μέσω paypal και του εξήγησα και το τρόπο....αλλά δεν καταλαβαίνει γιατί πρώτη φορά αγοράζει....με ρώτησε κάποιο άλλο τρόπο αλλά δεν ξέρω τι να του προτείνω....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Πούλησα ένα αντικείμενο στο ebay και πρέπει ο αγοραστής μετά απο ένα λάθος να μου στείλει πάλι κάποιο ποσό....του είπα να τα στείλει μέσω paypal και του εξήγησα και το τρόπο....αλλά δεν καταλαβαίνει γιατί πρώτη φορά αγοράζει....με ρώτησε κάποιο άλλο τρόπο αλλά δεν ξέρω τι να του προτείνω....

 

Είναι πολύ απλό

Θα κάνεις Money request

Έτσι θα είναι πιό απλό για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό

Θα κάνεις Money request

Έτσι θα είναι πιό απλό για αυτόν.

 

μέσω paypal??ή μέσω ebay??

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επικοινωνήσω με το ebay. Το τηλέφωνό τους σύμφωνα με το site είναι το 866-540-3229. Τι πρέπει να καλέσω;

 

Απο ενα γρήγορο γκουγκλαρισμα που εκανα για αυτο το τηλεφωνο ειδα οτι υπαρχει πρόβλημα μεγαλης αναμονής κλπ. Το καλλίτερο θα ηταν να στείλεις ενα εμαιλ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επικοινωνήσω με το ebay. Το τηλέφωνό τους σύμφωνα με το site είναι το 866-540-3229. Τι πρέπει να καλέσω;

Πρόσθεσε 001 στην αρχή και είσαι έτοιμος.

(Αν το τηλέφωνο το βρήκες στο ebay.com. Αν το βρήκες στο ebay.co.uk βάλε 0044)

Εγώ πάντως στο ebay.co.uk βρήκα το +44 (0)845 355 3229. Και μάλιστα έχει εφαρμογή με FAQ που επιλέγεις τι θες να ρωτήσεις και σου δίνει έναν pin για την συγκεκριμένη ερώτηση για να το πληκτρολογήσεις μόλις πάρεις τηλ.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τότε ebay.co.uk που έχω δωρεάν κλήσεις προς Αγγλία. Είναι όμως γεωγραφικός αριθμός;

 

Edit: Πού το βρήκες αυτό τον αριθμό;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τότε ebay.co.uk που έχω δωρεάν κλήσεις προς Αγγλία. Είναι όμως γεωγραφικός αριθμός;

 

Για δες εδω

http://www.powersellersunite.com/post-312781.html

 

βρε soublaki ακόμα κλειδωμένος εισαι:wacko: κατι πρέπει να τους εχεις κάνει εσυ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα 10 αρνητικές μαζεμμένες και μου κλείδωσαν το λογαριασμό. Το feedback είναι στο 94% και τα αστεράκια 3.2/5. Αν έχεις μια-δυο αρνητικές εύκολα τρως κι άλλες.

 

Edit: Μου είπαν να πάω στην επιλογή κλοπής λογαριασμού.

Edit 2: Μου είπαν ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το ebay.com και όχι με το ebay.co.uk γιατί από εκεί εγγράφηκα.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...