Jump to content

[Επίσημο] Motorola MOTO Z10


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η μπαταρια καλη γυρω στις 4 μερες τωρα για τις εφαρμογες δεν νομιζω...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά σε κάτι βιντεάκια είδα πολύ αργό το μενου του.Εϊναι όντως τόσο αργό?Δεν μιλάω να χρησημοπηείς προγραμματάκια, για απλη χρήση.Δηλαδή το ίδιο αργεί όταν απαντάς σε κλήσεις κτλ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
οταν απαντας στις κλησεις οχι. γενικα ειναι λιγο αργο ομως πιο γρηγορο απο τα symbian της nokia. εγω που ειχα windows mobile δεν μου εκανε εντυπωση η καθυστερηση το ιδιο ειναι.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω διαφορα κινητα παλιατζουρες απο την οικογενεια που μας ειναι αχρηστα και σχεφτομαι να τα δωσω για να το παρω απο ενα κοντινο μου καταστημα που το δινει γυρω στα 100 ευρω(παραρτημα της Cosmote). Με ανταλλαγη δεν θα πληρωσω τιποτα. Το μονο που με κανει να δισταζω ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω το myview και εχω Wind. Ενω στο ZN5(που το εχω)γινεται. Αν υπαρχει κατι νεοτερο για φλασαρισμα ας ενημερωσει καποιος. Θα ηθελα να δοκιμασω και ενα symbian...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, δεν μπορεί κάποιος "εκ των έσω" να αφήσει να διαρρεύσει :whistle: κάποιο unbranded (ή έστω Wind) firmware για αυτό το κινητό; Έχω και εγω ένα Ζ10 και μου τη σπάει να είναι κλειδωμένο το δεξιό πλήκτρο στο MyView.

 

Pleeeeeeaaaaaaaseeeeee !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι σπαστικο γιατι εκτος του οτι ειναι αχρηστο σε οσους δεν εχουν Cosmote θα κρυβει και χρησιμες συντομευσεις(οπως συμβαινει και στο ΖΝ5). Δεν ξερω αν αναβαθμιζεται κιολας. Δωσε καμια πληροφορια Eastwood εσυ που'σαι μεσα στα πραγματα! Γενικα αν αξιζει σαν κινητο, ποσο καλο ειναι σε σχεση με αλλα symbian κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Είχα δουλέψει πέρυσι για αρκετούς μήνες το Ζ8 και μου άφησε καλές εντυπώσεις χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο από τα προβλήματα που διαβάζεις σε διάφορα sites. Το Ζ10 είναι πράγματι ο διάδοχός του, και από πλευράς specs και από πλευράς έκδοσης λειτουργικού. Το έχω στη συλλογή μου από Moto κινητά αλλά το κύριο κινητό μου αυτήν την περίοδο είναι το ΖΝ5 (παρ'όλο που δεν έχει 3G). Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα Symbian κινητά οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω σχετικά.

 

Κυκλοφορούν μερικά unbranded f/w αλλά από ότι βλέπω είναι παλιότερης έκδοσης από το Cosmote f/w που έχουν τα δικά μας και επίσης δεν ξέρω αν υποστηρίζουν ελληνικά. Ένα ακόμα πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καν το Cosmote f/w που τρέχει το κινητό ώστε να μπορέσω να το ξαναφλασάρω για να κάνω δοκιμές. Το Motorola Software Update δεν δείχνει να λειτουργεί στα Symbian μοντέλα οπότε ούτε από εκεί μπορώ να κατεβάσω το υπάρχον f/w του κινητού. Αν το κινητό έτρεχε unbranded f/w θα το είχα σίγουρα για το δεύτερό μου στη θέση του V8 (που τρέχει το Evo3).

 

Αν κάποιος που μπορεί να βοηθήσει (γκουχ) διαβάζει αυτά ας ανεβάσει σε κάποιο 4shared ή σχετικό site το ελληνικό unbranded (ή Wind) firmware. Θα χαίρει μεγάλης εκτίμησης από αρκετούς ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Υπάρχει κάποιο σάιτ που να έχει free λογισμικό και παιχνίδια η και επι πληρωμή

για αυτό το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη επιλογή:

 

http://motorola-moto-z10-software.epocware.com/

http://www.allaboutsymbian.com/software/UIQ_3/

http://www.getjar.com/mobile-all-applications-for-motorola-rizr-z10/

http://www.mobileheart.com/cell-phone-softwares/1355-Motorola-RIZR-Z10-Software.aspx

 

Ενδέχεται κάποια από τα προγράμματα που θα κατεβάσεις να μη δουλεύουν όπως πρέπει οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις στο Ζ10 ό,τι σε ενδιαφέρει.

 

Υπενθυμίζω ότι στο Ζ10 τρέχουν προγράμματα γραμμένα για Symbian UIQ3 (ή και 2) όπως και Java εφαρμογές.

 

Θα μπορούσες να ψάξεις και σε sites όπως το 4shared.com για προγράμματα συμβατά με το Ζ10.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα,εχει καποιος το συγκεκριμενο κινητο με καρτα sim της wind;Ενω μου δουλευει κανονικα με cosmote,vodafone με wind μου βγαζει (οταν τα καταφερει)μη αποδεκτη καρτα sim.Το κινητο ειναι αγορασμενο απο E-Shop.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχει καποιος το συγκεκριμενο κινητο με καρτα sim της wind;Ενω μου δουλευει κανονικα με cosmote,vodafone με wind μου βγαζει (οταν τα καταφερει)μη αποδεκτη καρτα sim.Το κινητο ειναι αγορασμενο απο E-Shop.

 

Τι ηλικία έχει η κάρτα sim της wind με την οποία προσπαθείς να το λειτουργήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικία έχει η κάρτα sim της wind με την οποία προσπαθείς να το λειτουργήσεις;

 

Ολοκαινουρια ειναι η καρτα sim της Wind,ενω στο παλιοτερο Sharp παιζει κανονικα :mad:.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκαινουρια ειναι η καρτα sim της Wind,ενω στο παλιοτερο Sharp παιζει κανονικα :mad:.

 

Είναι 2G ή USIM; Μπορεί να ακούγονται ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλά την έπαθα πρόσφατα με το VE66 μου και μια παλιά SIM Cosmote.. Δε μου εμφάνιζε το μενού της εκτροπής και με καινούρια SIM λύθηκε το πρόβλημα..

 

Επίσης τσέκαρε και τα εντελώς κλασσικά (μήπως δεν πατάει καλά, μήπως είναι βρώμικη κ.λπ. κ.λπ.)...

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2G ή USIM; Μπορεί να ακούγονται ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλά την έπαθα πρόσφατα με το VE66 μου και μια παλιά SIM Cosmote.. Δε μου εμφάνιζε το μενού της εκτροπής και με καινούρια SIM λύθηκε το πρόβλημα..

 

Επίσης τσέκαρε και τα εντελώς κλασσικά (μήπως δεν πατάει καλά, μήπως είναι βρώμικη κ.λπ. κ.λπ.)...

Περα απο κατι κωδικους που γραφει ,γραφει 64K wind,βοηθαει αυτο που σου ειπα καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Περα απο κατι κωδικους που γραφει ,γραφει 64K wind,βοηθαει αυτο που σου ειπα καθολου;

 

Αν δε γράφει τίποτα, ίσως να μην είναι USIM (3G).. Δε γνωρίζω αν είναι τόοοοοοσο ιδιότροπο το Z10 ώστε να μην ανοίγει καν με 2G κάρτα αλλά επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μας, δοκίμασε (αν μπορείς να βρεις) με μια USIM της Wind.. Αλλιώς μια βόλτα από ένα Wind shop θα ήταν πολύ καλή ιδέα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Ζ10 έχω μια κάρτα της Wind (μπλε) που γράφει 64Κ. Τη χρησιμοποιώ εδώ και περίπου ένα χρόνο χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Ζ10 έχω μια κάρτα της Wind (μπλε) που γράφει 64Κ. Τη χρησιμοποιώ εδώ και περίπου ένα χρόνο χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

Λογικά οι 64K είναι οι πιο καινούριες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή γιατί πριν από καμιά βδομάδα πήρα ένα "νέο καρτοκινητό vodafone" και είχε τέτοια sim μέσα.. Το Z10 απ' όσο θυμάμαι που το είχα για κάνα χρόνο ΔΕΝ είναι ιδιότροπο τηλέφωνο (είχαν περάσει από τους ακροδέκτες του δεκάδες κάρτες sim) άρα... Μάλλον η sim που έχει ο φίλος είναι προβληματική και χρειάζεται αντικατάσταση. Πιστεύω ότι θα την αντικαταστήσουν χωρίς χρέωση.. Στην Cosmo είχα παρόμοια περίπτωση πριν από κάνα μήνα και μου την αντικατέστησαν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδία καλησπέρα, ξέρει κανένας σας αν υπάρχει κάπου να κατεβάσω το Ελληνικό Firmware του Ζ10 ? γιατί έκανα μια πατάτα και κάνοντας Update με ένα άλλο Firmware έχασα τα Ελληνικά :blink: . . .

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι τέτοιο, είτε Cosmote branded, είτε Wind branded, είτε retail. Γι'αυτό άλλωστε δεν έχω πειράξει το Ζ10 μου και το τρέχω με το firmware που είχε όταν το αγόρασα.

 

Αν καταφέρεις και βρεις κάτι θα είσαι ο ήρωας του thread. Αλλιώς το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι να μιλήσεις με το service της Motorola και να τους ζητήσεις να στο κάνουν αυτοί (επί πληρωμή φυσικά).

 

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...