Jump to content

Windows mobile 6 για hx 2xxx series


zaxus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θελω να βαλω δακτιλικο αποτυπωμα και μου ζηταει τον κωδικο της συσκευεης password device που βρισκεται αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με μια διαδικασία που περιγράφεται στο xda developers είναι δυνατόν να ενσωματωθούν τα ελληνικά σε wm6 rom. Βρήκα στο xpda.ru μια σελίδα που αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο γίνεται το rom cooking για hx2xxx(αναφέρεται στο 2490, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά για τα άλλα μοντέλα μιας και τη ρομ που χρησιμοποιούμε εδώ τη δοκίμασα και κατάφερα να την περάσω στη συσκευή μου μετά τη διαμόρφωσή της). Το πρόβλημα είναι ότι επειδή δε γνωρίζω ρώσικα προσπάθησα μέσω μετάφρασης(η οποία δεν είναι καθόλου καλή) να ακολουθήσω τα βήματα που αναφέρονται εκεί για το build της ρομ. Και επειδή δεν ακολούθησα όλα τα βήματα σωστά το αποτέλεσμα ήταν να υπάρχει μερική ελληνική υποστήριξη στη ρομ(ελληνικά μόνο στις εφαρμογές του office και σε ονόματα μερικών καταλόγων).

Η σελίδα είναι αυτή:

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=25750

 

Κάποιος λοιπόν που γνωρίζει ρώσικα, αν μπορεί, ας μεταφράσει αυτά που αναφέρονται εκεί, ώστε να έχουμε τις πληροφορίες και να μπορέσουμε να φτιάξουμε μια ελληνική ρομ με wm6.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεθει με wifi στο ιντερνετ.Στον explorer μπαινω κανονικα στα sites.

Οταν ομως παω να ανοιξω το windows live μου βγαζει ενα μηνυμα και μου λεει was unable to establish an inernet connection.Check internet settings .Γνωριετε τι ακριβως συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Πατάμε ταυτόχρονα Calendar, Messaging, Power, και Reset.

 

To Windows live mesenger δε λειτουργεί, πρέπει να το κατεβάσεις και να του κάνεις εγκατάσταση ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να μπω στο Protect Tools HP μου ζηταει σε μια φαση τον κωδικο της συσκευης.

Αυτος που αναγραφετε? Device password??

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες επεξεργασίας ρομ για hx2000 series:

 

 

1. Ανοίγουμε το πρόγραμμα hx2000_tool.exe

2. Βλέπουμε δύο κουμπιά: unpack & pack. Πατάμε το unpack και επιλέγουμε το nbf αρχείο της ρόμ που θα επεξεργαστούμε. Η αποσυμπίεση μας δίνει τό αρχείο nk.nba το οποίο αποσιμπιέζεται στον ίδιο φάκελο με το nbf.

3. Από εδώ θα κάνουμε χρήση των εφαρμογών από το mamaich.

prepare_imgfs nk.nba

viewimgfs imgfs_raw_data.bin

Έτσι δημιουργείται ο φάκελος Dump με τα αρχεία που περιλαμβάνονται στη ρομ.

4. H επεξεργασία της ρομ μπορεί να γίνει με τις εντολές:

addfile(filename)

delfile(filename)

προσθέτοντας και αφαιρώντας αρχεία.

Αφού κάνουμε τις αλλαγές που θέλουμε χτίζουμε την επεξεργασμένη ρομ με την εντολή:

buildimgfs

5. Αφού έχουν ολοκληρωθεί όλες οι αλλαγές εκτελούμε την εντολή:

make_imgfs.exe nk.nba

6. Εκτελούμε και πάλι το hx2000_tool.exe για να συμπιέσουμε ξανά τη ρομ.Αυτή τη φορά επιλέγουμε pack(το επεξεργασμένο nk.nba πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με το nbf), τσεκάρουμε την επιλογή Pool size και επιλέγουμε από τη λίστα το μέγεθος pool.

7 Διορθώνουμε το crc

Γι'αυτή την ενέργεια χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα PEID. Εκτελούμε το πρόγραμμα και επιλέγουμε το nbf αρχείο. Πάταμε στο βελάκι που βρίσκεται στην κάτω δεξιά γωνία και επιλέγουμε crc32. Εμφανίζεται ένα μικρό παράθυρο.Βάζουμε το crc της ρομ μας(για sp33752 crc E7A8B309) στη στήλη New crc. Τσεκάρουμε το Overwrite mode και πατάμε Fix.

8. H ρόμ είναι έτοιμη για flash στη συσκευή.

 

Οι εφαρμογές που χρειάζονται βρίσκονται εδώ:

mamaich's tools:http://mamaich.uni.cc/wm_re/imgfs_tools.rar

hx2000_tool: http://rapidshare.com/files/55896091/hx2000_Tool.exe

PEID: http://rapidshare.com/files/10292835/PEiD.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Πατάμε το unpack και επιλέγουμε το nbf αρχείο της ρόμ που θα επεξεργαστούμε. Η αποσυμπίεση μας δίνει τό αρχείο nk.nba το οποίο αποσιμπιέζεται στον ίδιο φάκελο με το nbf.

 

 

Οταν παταω unpack δεν υπαρχει πουθενα το αρχειο που λες. Που ακριβος θα παω για να βρω αυτο που λες? Απο που το επιλεγουμε δλδ?

Link to comment
Share on other sites

3. Από εδώ θα κάνουμε χρήση των εφαρμογών από το mamaich.

prepare_imgfs nk.nba

viewimgfs imgfs_raw_data.bin

Έτσι δημιουργείται ο φάκελος Dump με τα αρχεία που περιλαμβάνονται στη ρομ.

4. H επεξεργασία της ρομ μπορεί να γίνει με τις εντολές:

addfile(filename)

delfile(filename)

προσθέτοντας και αφαιρώντας αρχεία.

 

 

Πως κανουμε χρηση των εφαρμογων και ποιες αλλαγεσ κανουμε με τα addfile(filename)

delfile(filename) .Αν μπορεις καντα λιγο αναλυτικα.

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον κια τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορίες τη διαδικασία προσθήκης διαγραφής αρχείων θα πρέπει να ψάξεις στο forum των xda developers μιας και δεν έχω εμπειρία στο πως γίνεται. Εγώ το χρησιμοποίησα απλά για αντικατάσταση κάποιων αρχείων mui με ελληνικά, οπότε δεν χρησιμοποιήσα καν αυτές τις εντολές. Η διαδικασία αυτή δεν είναι εύκολη και χρειάζεται αρκετό ψάξιμο και γνώσεις, μιας και δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες για την κάθε συσκευή(αν και μάλλον αυτό το κομμάτι είναι κοίνο για όλες). Πάντως στο φόρουμ έχει αρκετές πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λένε ότι η ROM του PDAviet είναι η πιο σταθερή, άλλα το site είναι πεσμένο... Παίζει να βρούμε την πιο πρόσφατη ROM κάπου αλλού;
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παλικάρια, μήπως ξέρει κανένας και τη διαδικασία εγκατάστασης για Pocket PC? Έχω ενα Navman και θέλω να αλλάξω Windows. Please HELP!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

paidia exw ena hp hx 2190 mporei kapoios ti akrivws kanw gia na perasw ta WM 6???

Plz help me

 

:respect: gia tin douleia pou kanete

Euxaristw

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι κάνουμε για να τα περάσουμε άλλα να βρούμε την κατάληλη ROM :(
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι η ROM του PDAviet είναι η πιο σταθερή, άλλα το site είναι πεσμένο... Παίζει να βρούμε την πιο πρόσφατη ROM κάπου αλλού;

εδώ είναι:

http://rapidshare.com/files/81915200/WM6.0_5.07.04_HP2000_B18533.rar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...