Jump to content

GAME CUBE Παρόν και μέλλον


Terminator3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Νο1 σε πωλήσειs παιχνιδομηχανή στην Ελλάδα τον τελευταίο μήνα, αλλα για το μέλλον, τι προδιαγράφεται;

Ti γνώμη έχετε για το GC ;

Τι τίτλουs προτείνετε;

http://ns.ph.liv.ac.uk/~esp/mass110/terminator.gif
Link to comment
Share on other sites

Το Gamecube έχει μέλλον όσο έχουν και τα άλλα δύο, δηλαδή από τη στιγμή που θα γίνει η μετάβαση στην επό μενη γενιά + 10 μήνες περίπου.

Για μένα είναι κορυφή, όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά λόγω παιχνιδιών.

 

Τα παιχνίδια που συνιστώ είναι οπωσδήποτε το Zelda (αν και κατώτερο από το Ocarina of Time) και μετά Resident Evil (το remake του πρώτου όχι το Zero), Eternal Darkness (φοβερή ιστορία με σαφείς επιροές από Cthulu Mythology), Soul Calibur 2 (για να πλακωνόμαστε), Mario Kart/F-Zero/Wave Race (ένα από τα τρία για αγώνες) και Starfox Adventures (το τελευταίο παιχνίδι της Rare για Nintendo).

Φυσικά υπάρουν πάρα πολλά ακόμα καλά και πολύ καλά παιχνίδια, απλώς με τα παραπάνω έχεις μια πλήρη συλλογή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω οτι με ΧΒΟΧ και ΠΣ2 (και ΧΒΟΧ2 - ΠΣ3 στον ορίζοντα) δεν έχει και πολλές αντοχές....

 

Πουλάει τώρα λόγω της κίνησης μαρκετινγ της Νιντέντο να το βγάλει σε τιμή-ξεπούλημα (99Ε ) αν δεν απατώαμαι... Πάντως δε σώζεται και πολύ γιατί κακά τα ψέμματα , οι αλλες κονσόλες έχουν εκτοξευσει τις πωλήσεις τους λόγω της δυνατότητας του τσιπαρίσματος...

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ ( 6 Ιαν. 2004 , 03:28)

 

Εγώ πάλι πιστεύω οτι με ΧΒΟΧ και ΠΣ2 (και ΧΒΟΧ2 - ΠΣ3 στον ορίζοντα) δεν έχει και πολλές αντοχές....

 

Πουλάει τώρα λόγω της κίνησης μαρκετινγ της Νιντέντο να το βγάλει σε τιμή-ξεπούλημα (99Ε ) αν δεν απατώαμαι... Πάντως δε σώζεται και πολύ γιατί κακά τα ψέμματα , οι αλλες κονσόλες έχουν εκτοξευσει τις πωλήσεις τους λόγω της δυνατότητας του τσιπαρίσματος...

 

 

Mα δεν τις έχουν εκτοξέυσει, απλά λόγω της συνεχούς διαφήμισης σε κάνουν να νομίζεις ότι τις έχουν εκτοξεύσει.

Το PS2 είναι αναμφισβήτητα ο νικητής αυτής της γενιάς κονσολών, αλλά πλέον οι πωλήσεις του έχουν πέσει σημαντικά γιατί

1. όσοι το θέλουν το έχουν και

2. δε μπορεί να ακολουθήσει τα άλλα δυο λόγω μικρότερων δυνατοτήτων (δες πχ το Soul Calibur 2 και στα 3 μηχανήματα)

To Χ-Βοχ ποτέ δεν πούλησε καλά, είναι παγκοσμίως τρίτο και μόνο στην Ευρώπη ήταν μέχρ πριν λίγο καιρό δεύτερο. Πλέον και στην Ευρώπη τρίτο. Απλά το marketing της Μικρομαλακής μας έπεισε ότι κονταροχτυπιούταν με τη sony για την πρώτη θέση.

 

Επαναλαμβάνω αυτό που έχω γράψει σε άλλο θέμα: Να παίρνετε το μηχάνημα του οποίου τα παιχνίδια σας καλύπτουν περισσότερο. Οι κόντρες είναι ανούσιες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ(3D-O,PS1,SEGA DREAMCAST,

PS2,X-BOX).ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ GAME CUBE ΓΙΑ ΤΗΝ

ΣΕΙΡΑ RESIDENT EVIL.AΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ GC ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ-ΑΔΕΙΑ ΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.

 

 

 

 

 

ΥΣ:ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΤΟ RESIDENT EVIL 1&ZERO KAI ΣΑΝ ΤΟ ENTERNAL DARKNESS ,ΠΟΙΟΤΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤO

PS2 KAI X-BOX.KAI ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ RESIDENT EVIL 4 ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΝΣΟΛΕΣ .

:wacko:

http://ns.ph.liv.ac.uk/~esp/mass110/terminator.gif
Link to comment
Share on other sites

Άσε τους μαγαζάτορες να γεμίζουν τα ράφια τους ότι γουστάρουν.

Το ίδιο γινόταν και στο Ν64. Από το 1997 που το πήρα μου λέγανε ότι θα το παρατήσει η Ν γιατί δεν πουλάει και παιχνίδια δεν έβρισκα με τίποτα (τώρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα). Όμως άντεξε περισσότερο από το PS1 και έβγαζε παιχνιδάρες μέχρι το τέλος.

Για παιχνίδια να πηγαίνεις μόνο στο Game Center. Εκεί θα βρεις ισότιμη μεταχείρηση για την κονσόλα μας και πολύ καλές τιμές. Έχει ένα στον Περισσό κοντά στον ΗΣΑΠ και στη Μπόταση (πάροδος της Στουρνάρη).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντιγράφω από το http://www.computerandvideogames.com:

 

No. 1 Selling System: Game Boy Advance, with 8.1 million sold in 2003

 

No. 1 Fastest-Growing System: Nintendo GameCube, with a 40 percent unit sales increase over 2002 (compared to a 25 percent decline for Sony's PlayStation 2, and flat sales for Microsoft's Xbox)

 

No. 1 Fastest-Growing Game Seller: Nintendo GameCube, with a 77 percent unit sales increase over 2002

 

No. 1 Hit Maker: Four of the year's top seven sellers played only on Nintendo (Pokémon Ruby and Pokémon Sapphire for Game Boy Advance; The Legend of Zelda: The Wind Waker and Mario Kart: Double Dash!! for Nintendo GameCube)

 

No. 1 Sales Growth: Corporate retail revenues increased 16 percent over 2002

 

No. 1 Landmark: Game Boy Advance just sold its 20 millionth system in America

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Einai ontos gegonos oti to Gamecube parolo pou arxika de tou fainotane xeperase ka8e prosdokia mas ftanontas sthn korufh logo dunatothton,timhs(pou analogei kai sto mege8os ths konsolas :-) ),kai fusika tous apokleisthkous titlous pou exei kai 8a sunexisei na bgazei opos ta Metroid,FF:CC,Resident Evil,Zelda,Tales of Symphonia (korufaio RPG) k.a.. Tora oson afora to ps2 kai X-kouti, bgazoun pleon ta idia paixnidia kai epishs to PS2 EXEI XALIA GRAFIKA kai gia to X-kouti apaxio na sxoliaso (sketh moufa). Gamecube rlzzzz!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Einai ontos gegonos oti to Gamecube parolo pou arxika de tou fainotane xeperase ka8e prosdokia mas ftanontas sthn korufh logo dunatothton,timhs(pou analogei kai sto mege8os ths konsolas :-) ),kai fusika tous apokleisthkous titlous pou exei kai 8a sunexisei na bgazei opos ta Metroid,FF:CC,Resident Evil,Zelda,Tales of Symphonia (korufaio RPG) k.a.. Tora oson afora to ps2 kai X-kouti, bgazoun pleon ta idia paixnidia kai epishs to PS2 EXEI XALIA GRAFIKA kai gia to X-kouti apaxio na sxoliaso (sketh moufa). Gamecube rlzzzz!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένα καλό site για τους φίλους του Gamecube: http://www.cube-europe.com
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μην γελιόμαστε. Το GC πουλάει αυτή τη στιγμή πολύ λόγο της εξευτελιστικής τιμής του. Η Νιντέντο προφανώς ακολουθεί την τακτική του Ν64. Δηλαδή πουλάει consoles που δεν έχουν κόπιες και ζει από τα loyalties που παίρνει από τις εταιρίες.Το player base του GC θα είναι το μικρότερο αφού όλοι θα υποχρεώνονται να αγοράζουν αυθεντικά (όπως και με το Ν64). Όμως αυτό το playerbase είναι και συνήθως το πιο σταθερό. Μόλις ξεπεραστεί ο ντόρος από το Gamecube η αγορά θα επανέλθει στο κανονικό της επίπεδο.

1.Sony

2.MS

3.Nintedo

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην αποκλείεις καμμία εταιρία απο το παιχνίδι της κορυφής διοτι τα δαιδομένα αλλάζουν συνεχώς. Εγώ εύχομαι να βγάλει και άλλη εταιρία κάποιο προιόν που να ταράξει τα νερά και να θέσει σε φούλ ρυθμούς τον ανταγωνισμό στις εταιρίες, κάτι που θα είναι υπέρ του καταναλωτή.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (12 Φεβ. 2004 , 11:02)

 

Ρε παιδιά ας μην γελιόμαστε. Το GC πουλάει αυτή τη στιγμή πολύ λόγο της εξευτελιστικής τιμής του. Η Νιντέντο προφανώς ακολουθεί την τακτική του Ν64. Δηλαδή πουλάει consoles που δεν έχουν κόπιες και ζει από τα loyalties που παίρνει από τις εταιρίες.Το player base του GC θα είναι το μικρότερο αφού όλοι θα υποχρεώνονται να αγοράζουν αυθεντικά (όπως και με το Ν64). Όμως αυτό το playerbase είναι και συνήθως το πιο σταθερό. Μόλις ξεπεραστεί ο ντόρος από το Gamecube η αγορά θα επανέλθει στο κανονικό της επίπεδο.

1.Sony

2.MS

3.Nintedo

 

 

Κάθε άποψη σεβαστή... :whistle:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mα πράγματι σκεφτήτε το. Το Ν64 ήταν ανώτερο τεχνολογικά του PSΧ. Όμως κάθε φορά που ρώταγες κάποιον γιατί δεν έπαιρνε ν64 η απάντηση ήταν "Γιατί δεν παίρνει κόπιες"

 

Στον καταναλωτή αρέσει το φθηνό :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (12 Φεβ. 2004 , 14:58)

 

Mα πράγματι σκεφτήτε το. Το Ν64 ήταν ανώτερο τεχνολογικά του PSΧ. Όμως κάθε φορά που ρώταγες κάποιον γιατί δεν έπαιρνε ν64 η απάντηση ήταν "Γιατί δεν παίρνει κόπιες"

 

Στον καταναλωτή αρέσει το φθηνό :)

 

 

Σε αυτό το σημείο έχεις δίκιο.

Στην κατάταξη που έδειξες είναι που διαφωνώ. Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος αυτής της γενιάς παιχνιδομηχανών η Νintendo θα είναι δεύτερη. Για την επόμενη κάθε πρόβλεψη είναι αδύνατη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο καθένας κάνει τις δικιές του προβλέψεις :)

 

Αλλά να ξέρεις πως δεν είμαι προκατηλημένος. Έχω εδώ και 2 μήνες Gamecube και πρόσφατα απέκτησα και ΧΒΟΧ. To Gamecube είναι πράγματι καταπληκτική console με άψογα παιχνίδια, ειδικά αν παίζεις με παρέα (βλέπε Mario Kart, Mario Party, Smash Bros). Απλά θεωρώ (και λυπάμαι για αυτό) ότι αν μια κονσόλα δεν έχει κόπιες, απλά δεν πάει μπροστά :(

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (12 Φεβ. 2004 , 22:08)

 

Φυσικά ο καθένας κάνει τις δικιές του προβλέψεις :)

 

Αλλά να ξέρεις πως δεν είμαι προκατηλημένος. Έχω εδώ και 2 μήνες Gamecube και πρόσφατα απέκτησα και ΧΒΟΧ. To Gamecube είναι πράγματι καταπληκτική console με άψογα παιχνίδια, ειδικά αν παίζεις με παρέα (βλέπε Mario Kart, Mario Party, Smash Bros). Απλά θεωρώ (και λυπάμαι για αυτό) ότι αν μια κονσόλα δεν έχει κόπιες, απλά δεν πάει μπροστά :(

 

 

Δεν ισχύει 100% αυτό. Από όσους ξέρω με PS2, περίπου οι μισοί δεν το έχουν τσιπάρει. Και μόνο αυτό δείχνει ότι η πειρατία στις κονσόλες βρίσκεται σε ύφεση. Δε θυμάμαι να ήξερα ούτε έναν με PSX που να μην το έχει τσιπάρει, παρόλο που το είχαν πολύ περισσότεροι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arfi-gorgona (13 Φεβ. 2004 , 18:14)

 

mellon ti einai auto ?

 

 

τα παιχνίδια που αναμένονται για gamecube

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Bre si file mou edw 8a bgoun kainourgies konsoles ti mellon mporei na exei to gamecube ama perimenei na bgalei twra pexnidia so8ike kai edw pou ta leme den exei kai polla,i ali8eia einai oti lupame giati 8a mporouse na paei kalutera alla fteei kai i N me tis politikes tis...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με καλύπτει. Δεν είναι το μηχάνημα που θα βγαίνουν 30 άνω του μετρίου παιχνίδια το μήνα, θα βγάλει 10 κορυφαία το χρόνο, αλλά και πάλι δεν τα έχω όλα αυτά που θέλω γιατί δεν έχω χρόνο να τα παίξω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

e auto einai kai to zitoumeno an se kaluptei :) egw pou pezw RPG exw to ps2 kai to ps3 opws paei,alla den th pataw pali meta ena xrono 8a to parw ektos kai mou bgalei kanena final fantazy mazi...tote den 8 anteksw :p
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...