Jump to content

[Αγορά] Ποιο PDA με δέκτη GPS να επιλέξω;


giorgosDF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

spuro taxeis ligo mperdemena..............

 

bres mou kai mena mia syskeyh me .CE6.................

 

KAI AFOU THELIS 128ARA RAM ara apokleieis th lysh pna.

epishs odeyeis sigoura gia pda afou de nomizo na yparxei pna me 128 ram.

afou de thes klidomata ara pali thes pda....

SYNEPOS analoga me to poso...brontaei h tseph sou dialexe ena apo ta polla poy kykloforoun.

 

aaaaaaaaa na giati taxeis mperdepsei.....

de mourxetai sto mualo pda me 4+ othonh.

ara me ta krithria poy bazeis ...pare ena odiko xarth apo ena benzinadiko

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.Αλλωστε είναι το μόνο pda που έχει 4" vga oθόνη,128ram και πολύ καλή τιμή.Μόνο που δεν έχει ενσωματωμένο gps και έτσι πρέπει να βάλεις είτε bluetooth gps,είτε cf gps.Kατά τα άλλα η συσκευή ειναι άψογη.

bres mou kai mena mia syskeyh me .CE6.................

 

Medion transonic 7000T.Αλλά επί της ουσίας δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά σε σχέση με τα ce 5.0

KAI AFOU THELIS 128ARA RAM ara apokleieis th lysh pna.

 

epishs odeyeis sigoura gia pda afou de nomizo na yparxei pna me 128 ram.

 

afou de thes klidomata ara pali thes pda....

 

SYNEPOS analoga me to poso...brontaei h tseph sou dialexe ena apo ta polla poy kykloforoun.

Tα περισσότερα pna φοράνε τον samsung 400mhz,ο οποίος σύμφωνα με ότι διαβάζω δεν υποστηρίζει περισσότερα από 64ram.Σε pna όμως που δεν ειναι φορτωμένα με τις ρουτίνες που έχουν τα pda,τα 64ram αρκούν.

To μοναδικό pna με 128 ram ειναι το hp travel companion 310,το οποίο όμως σύμφωνα με αναφορές στο http://www.gpspassion.com δεν είναι τόσο γρήγορο,όσο υπόσχεται η cpu του(atlas dual core 600mhz) και το gps θέλει πατέντα για να δουλέψει με άλλα λογισμικά.

Link to comment
Share on other sites

 

Medion transonic 7000T.Αλλά επί της ουσίας δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά σε σχέση με τα ce 5.0

 

Tα περισσότερα pna φοράνε τον samsung 400mhz,ο οποίος σύμφωνα με ότι διαβάζω δεν υποστηρίζει περισσότερα από 64ram.Σε pna όμως που δεν ειναι φορτωμένα με τις ρουτίνες που έχουν τα pda,τα 64ram αρκούν.

To μοναδικό pna με 128 ram ειναι το hp travel companion 310,το οποίο όμως σύμφωνα με αναφορές στο http://www.gpspassion.com δεν είναι τόσο γρήγορο,όσο υπόσχεται η cpu του(atlas dual core 600mhz) και το gps θέλει πατέντα για να δουλέψει με άλλα λογισμικά.

 

Φίλε μου με έσωσες! Μου άρεσε πολύ το HP Ipaq 310 αλλά μόλις είδα το Navigon Transonic 8110 με 4,8" οθόνη τρελλάθηκα...Το ερώτημα είναι αν θελήσω να εγκαταστήσω προγράμματα όπως το Destinator 7 θα είναι εφικτό; Ανήκει στην κατηγορία των PNA σωστά;

 

aaaaaaaaa na giati taxeis mperdepsei.....

de mourxetai sto mualo pda me 4+ othonh.

ara me ta krithria poy bazeis ...pare ena odiko xarth apo ena benzinadiko

 

Miogps δεν μου κάνει δυστυχώς ο χάρτης:lol::lol: Οπότε για να είμαι πιο ακριβής μπορείς να μου προτείνεις ένα PDA με GPS, χωρίς κινητό, και με οθόνη από 3" και πάνω; Τώρα αν έχει και 128MB Ram ακόμα καλύτερα. Το HP ξέρω ότι είναι super αλλά δεν έχει gps οπότε δεν βολεύει σε πεζό...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όταν αγοράζεις ένα pna που δεν έχει δοκιμαστεί από κανέναν,αναλαμβάνεις και το ρίσκο:

1.Nα μην ξεκλειδώνει ή να ξεκλειδώνει πολύ δύσκολα

2.Να ξεκλειδώνει,αλλά να μη σου βρίσκει το gps,άλλο πρόγραμμα πλην του κατασκευαστή

3.Να μην ισχύει τίποτε από τα παραπάνω,αλλά να μην μπορείς να βάλεις destinator

4.Nα δέχεται κανονικά destinator,αλλά να σέρνεται σε σημείο που να καταντά κουραστική η χρήση του.

Επιλέγεις και παίρνεις.

Αποψη μου είναι να ψάξεις στο net για το 8110,για να δεις αν ξεκλειδώνει και πως τα πάει με άλλα προγράμματα.

pda με οθόνη μεγαλύτερη από 3" και gps ειναι τα καινούρια mio p360 και p560(επιπλέον bluetooth και wi-fi σε σχέση με το 360) με 3,5".Η μνήμη ειναι στα 64ram αλλά με κάπου 40mb ελεύθερα,θεωρώ πως θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με έσωσες! Μου άρεσε πολύ το HP Ipaq 310 αλλά μόλις είδα το Navigon Transonic 8110 με 4,8" οθόνη τρελλάθηκα...Το ερώτημα είναι αν θελήσω να εγκαταστήσω προγράμματα όπως το Destinator 7 θα είναι εφικτό; Ανήκει στην κατηγορία των PNA σωστά;

 

 

 

Miogps δεν μου κάνει δυστυχώς ο χάρτης:lol::lol: Οπότε για να είμαι πιο ακριβής μπορείς να μου προτείνεις ένα PDA με GPS, χωρίς κινητό, και με οθόνη από 3" και πάνω; Τώρα αν έχει και 128MB Ram ακόμα καλύτερα. Το HP ξέρω ότι είναι super αλλά δεν έχει gps οπότε δεν βολεύει σε πεζό...

 

ARA EIXA DIKIO TELIKA PARA TIS AFAIRETIKES IKANOTHTES TOU FILOU MOU bbbb OTI DEN YPARXEI TETOIO MHXANHMA ME TA KRITHRIA POY ZHTOUSES...

ME TA DIORTHOMENA STOIXEIA POU DINEIS EGO EIMAI O TELEYTAIOS POY THA SOY PROTEINA PDA AFOY DE TAXO SE EKTIMHSH(EIXA ENA P350 KAI KAHKA MEXRI NA TO SPROXO).

FILE XRHSTO BOHTHA TO PAIDI...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε όταν αγοράζεις ένα pna που δεν έχει δοκιμαστεί από κανέναν,αναλαμβάνεις και το ρίσκο:

1.Nα μην ξεκλειδώνει ή να ξεκλειδώνει πολύ δύσκολα

2.Να ξεκλειδώνει,αλλά να μη σου βρίσκει το gps,άλλο πρόγραμμα πλην του κατασκευαστή

3.Να μην ισχύει τίποτε από τα παραπάνω,αλλά να μην μπορείς να βάλεις destinator

4.Nα δέχεται κανονικά destinator,αλλά να σέρνεται σε σημείο που να καταντά κουραστική η χρήση του.

Επιλέγεις και παίρνεις.

Αποψη μου είναι να ψάξεις στο net για το 8110,για να δεις αν ξεκλειδώνει και πως τα πάει με άλλα προγράμματα.

pda με οθόνη μεγαλύτερη από 3" και gps ειναι τα καινούρια mio p360 και p560(επιπλέον bluetooth και wi-fi σε σχέση με το 360) με 3,5".Η μνήμη ειναι στα 64ram αλλά με κάπου 40mb ελεύθερα,θεωρώ πως θα είσαι οκ.

 

Φίλε bbbb καταλαβαίνω τα ρίσκα...οπότε ας εστιάσουμε στα PNA που έχουν και μεγαλύτερες οθόνες. Επομένως μπορείς να μου πεις την άποψή σου για κάποιο PNA με 128 MB μνήμης RΑΜ (ή και με 64 αλλά να είναι γρήγορο) που να δέχεται χωρίς πρόβλημα Destinator 7 σε κάρτα SD και να έχει οθόνη από 3,7" και πάνω; Αναφέρομαι σε κάποιο αξιόπιστο μοντέλο ανεξαρτήτου κόστους. Για το 8110 ενδιαφέρομαι πολύ να ξέρω αν δέχεται άλλο software αλλά δεν έχω βρει τίποτα σε κάποιο forum...έχεις υπόψη σου κάτι;

 

Miogps ποιός είναι ο Χρήστος;

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη συσκευή που έχω δοκιμάσει με destinator 7 και 4,3" οθόνη ειναι το xroad v4150 ή αλλιώς tibo v4150.

Με 3,7" οθόνη δεν ξέρω κάποιο.Πάντως επειδή μίλησες και για χρήση πεζού,το destinator δεν είναι ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.Καταρχήν δεν επανυπολογίζει αυτόματα νέα διαδρομή και ο χάρτης δεν ακολουθεί την φορά που κινείσαι.Ετσι πρέπει να γυρίζεις το pna,καθως δεν υπάρχει μοχλός για να γυρίζεις το χάρτη.Προσωπικά αν έπρεπε να επιλέξω συσκευή,δε θα έπαιρνα πλέον pna.Eχω επιλέξει το hp 214 και δε θα το άλλαζα για κανένα pna που κυκλοφορεί σήμερα.Οσο αφορά το gps το bt gps(roayltek rbt-2100),δεν ειναι μεγαλύτερο από ένα πακέτο τσιγάρα και πιάνει άνετα σήμα,μέσα από την τσέπη ή κάποια τσάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μοντέλο : HP IPAQ 214

Οθόνη : 4.0" έγχρωμη TFT αφής, Transflective με οπισθοφωτισμό LED * Ανάλυση 640 x 480 pixel, 260Κ χρώματα, 18bit

Επεξεργαστής : Marvell PXA310 624MHz

Μνήμη : 256MB ROM / 128MB RAM

Σύνδεση με Η/Υ : Bluetooth v2.0 με EDR * Wi-Fi 802.11b/g με ασφάλεια WPA2

Software : Microsoft Windows Mobile 6.0 Classic

Sound : Ενσωματωμένο μικρόφωνο, δέκτης και 2 ηχεία

Διαστάσεις (mm) : 76 x 16 x 126

Βάρος (gr) : 192 gr

Extra : Δυνατότητα επεξεργασίας επαγγελματικών εφαρμογών * Πλοήγηση 9 κατευθύνσεων, 4 προγραμματιζόμενα πλήκτρα, πλήκτρο On/Off, Reset * Υποστήριξη μηνυμάτων SMS και MMS * Push Email * Προγνωστική μέθοδος εισαγωγής κειμένου * Ηχογράφηση * Εύκολος συγχρονισμός Email και εγγράφων * Ημερολόγιο, επαφές, αριθμομηχανή, File Manager * Δυνατότητα ανάγνωσης αρχείων κειμένου,παρουσιάσεων, λογιστικά φύλλα και αρχείων PDF * Windows Media Player* Όμορφος, κλασικός σχεδιασμός

Εγγύηση : 1 Χρόνο

ALLA THELEI KAI DEKTH GPS XEXORISTO...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Beger 7934 PNA ta dexete ola des 6-7 igo 8 mio map tom tom rout 66

 

Φίλε μου μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι και το Becker Travel Assist 7827 είναι επίσης απολύτως συμβατό με το Destinator 7 όπως και με τους άλλους χάρτες που ανέφερες; Πολύ καλή συσκευή!...128 ΜΒ Ram, 4.3" 24bit οθόνη, USB 2.0 κ.λ.π. (http://www.mybecker.com/enUS/MOBILE+NAVIGATION-Traffic+Assist+7827-Overview.html). Υπάρχει κάποιο forum σχετικό; Πάντως αν επιβεβαίωνα την συμβατότητα με το Destinator θα το χτυπούσα αύριο κιόλας!

 

H καλύτερη συσκευή που έχω δοκιμάσει με destinator 7 και 4,3" οθόνη ειναι το xroad v4150 ή αλλιώς tibo v4150.

Με 3,7" οθόνη δεν ξέρω κάποιο.Πάντως επειδή μίλησες και για χρήση πεζού,το destinator δεν είναι ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.Καταρχήν δεν επανυπολογίζει αυτόματα νέα διαδρομή και ο χάρτης δεν ακολουθεί την φορά που κινείσαι.Ετσι πρέπει να γυρίζεις το pna,καθως δεν υπάρχει μοχλός για να γυρίζεις το χάρτη.Προσωπικά αν έπρεπε να επιλέξω συσκευή,δε θα έπαιρνα πλέον pna.Eχω επιλέξει το hp 214 και δε θα το άλλαζα για κανένα pna που κυκλοφορεί σήμερα.Οσο αφορά το gps το bt gps(roayltek rbt-2100),δεν ειναι μεγαλύτερο από ένα πακέτο τσιγάρα και πιάνει άνετα σήμα,μέσα από την τσέπη ή κάποια τσάντα.

 

Χμμ το Xroad 4150, απ' ότι βλέπω έχει κατώτερη οθόνη από Navigon και Becker+μόνο 64 ΜΒ μνήμης(http://www.xroadgps.com/Products/CarNavigation/V4150/tabid/1956/Default.aspx). Φυσικά το ζητούμενο ήταν η απόλυτη συμβατότητα με το Destinator 7...Είναι γρήγορη συσκευή; Τι τύπο δέκτη χρησιμοποιεί; Αναφορικά με τη χρήση GPS από πεζό, μήπως μία πιο πρακτική λύση θα ήταν ένα κινητό με gps; Υπάρχουν ακριβείς χάρτες της Ελλάδας για πεζούς σε κινητά, σωστά; Sorry παιδιά αν οι ερωτήσεις είναι λίγο κουραστικές αλλά τώρα μπαίνω στον χώρο...

Το Ipaq 214 είναι το 211 στην Αμερική (http://www.shopping.hp.com/product/handheld/PC/1/storefronts/FB041AA%2523ABA); Αν μιλάμε για το ίδιο βλέπω ότι βγαίνει πάνω από $400, αν βάλουμε και το εξωτερικό δέκτη τότε μιλάμε για ένα πολύ ακριβό gadget που προσφέρει πολύ παραπάνω από αυτό που ψάχνω...σε κάθε περίπτωση η κύρια χρήση της συσκευής που χρειάζομαι είναι το navigation οπότε ένα καλό PNA ή κάτι εφάμιλλο του Ipaq 310 (gps με δυνατότητες pda) με συμβατότητα ελληνικών χαρτών ακριβείας, θα με ικανοποιούσε 100%. Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις έως τώρα προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Πήρα το RYE 4303 με 150 ευρόπλουλα, με πλοήγηση sygic drive, οθόνη 4,3", με ρύθμιση προσανατολισμού οθόνης, TV in, win ce 4,2, και πολλά καλούδια και επίσης τρέχει άνετα και γρήγορα Dest, Igo απευθείας απο την sd. Ελάτωμα: sygic drive μάπα χαρτογράφιση Αθήνας. Δουλεύω το destinator 7.

 

Αυτά τα απλά. :O

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα...

Πήρα το RYE 4303 με 150 ευρόπλουλα, με πλοήγηση sygic drive, οθόνη 4,3", με ρύθμιση προσανατολισμού οθόνης, TV in, win ce 4,2, και πολλά καλούδια και επίσης τρέχει άνετα και γρήγορα Dest, Igo απευθείας απο την sd. Ελάτωμα: sygic drive μάπα χαρτογράφιση Αθήνας. Δουλεύω το destinator 7.

 

Αυτά τα απλά. :O

 

γεια σου φιλε! εχω το ιδιο gps.. μπορεις να μου πεις που βρηκες το destinator για 4,2? βρησκω απο 5 και ανω!

 

το βρηκα!! αλλα ισως δεν βρηκα τους τελευταιους χαρτες γιατι δεν εχει την οδο του σπιτιπυ μου!!

το sygic την ειχε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...