Jump to content

Πρόβλημα με την εγκατάσταση των windows...


adis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση των windows, και με το που πατάω ENTER στην αρχική οθόνη (στο μενού που βγαίνει μόλις bootάρει από το cd των windows, enter για setup, r για repair κλπ) μου βγαίνει μια μπλέ οθόνη που λέει: "A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer". Σίγουρα φταίει ο σκληρός, ξέρει κανείς, αν και πώς μπορώ να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση των windows, και με το που πατάω ENTER στην αρχική οθόνη (στο μενού που βγαίνει μόλις bootάρει από το cd των windows, enter για setup, r για repair κλπ) μου βγαίνει μια μπλέ οθόνη που λέει: "A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer". Σίγουρα φταίει ο σκληρός, ξέρει κανείς, αν και πώς μπορώ να το διορθώσω;

Τι μάρκα είναι ο δίσκος σου? Γράψε αναλυτικά. Ίσως να υπάρχει κάποιο tool γι' αυτόν και να διορθωθεί το πρόβλημα, αν όντως φταίει ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα είχες εγκατεστημένο στο συγκεκριμένο μηχάνημα άλλο λειτουργικό? Αν ναι τι? Ο δίσκος είναι καινούργιος? Ή κενός?
http://l2s.gr Μεγάλα url σε μικρά απλά!
Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα είναι ο δίσκος σου? Γράψε αναλυτικά. Ίσως να υπάρχει κάποιο tool γι' αυτόν και να διορθωθεί το πρόβλημα, αν όντως φταίει ο δίσκος.

 

 

Είναι seagate 80Gb, IDE...

 

Πρώτα από όλα είχες εγκατεστημένο στο συγκεκριμένο μηχάνημα άλλο λειτουργικό? Αν ναι τι? Ο δίσκος είναι καινούργιος? Ή κενός?

Είχα windows XP, ακόμη έχω δλδ, αλλά δε φορτώνουν, βγαίνει το μενού που λέει safe mode, κανονική λειτουργία και τέτοια και δεν ανοίγει ούτε σε safe mode...

 

απενεργοποίησε το sata.

Απενεργοποιημένο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η συμβουλή βαλε το δίσκο σε άλλο pc κάνε ότι θες backup και κάνε του format από το άλλο pc. Μη κάθεσαι να παιδεύεσαι … το χα πάθει κ γω με driver αυτό αλλά μου κόλλαγε λίγο πιο κάτω από την εκκίνηση..

 

Μήπως έχεις πάνω το goback της roxio?

http://l2s.gr Μεγάλα url σε μικρά απλά!
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση των windows, και με το που πατάω ENTER στην αρχική οθόνη (στο μενού που βγαίνει μόλις bootάρει από το cd των windows, enter για setup, r για repair κλπ) μου βγαίνει μια μπλέ οθόνη που λέει: "A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer". Σίγουρα φταίει ο σκληρός, ξέρει κανείς, αν και πώς μπορώ να το διορθώσω;

 

1. Δοκίμασε πάλι έχοντας βγάλει όλες τις περιφεριακές συσκευές (bluetooth, εξωτερικούς usb δίσκους, usb flash disks κτλ).

 

2. Δοκίμασε επίσης απενεργοποιώντας το ACPI από το BIOS.

 

3. Δοκίμασε με διαφορετικά MEDIA (CD εγκατάστασης).

 

Δώσε μας και τα memory registers που εμφανίζονται: πχ 0x00000

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

εχεις desktop η notebook?νομιζω οτι πρεπει να ζητησεις windows για notebook an exeis notebook και το αντιστοιχο ισχυει αν εχεις desktop .επισεις δες μηπως προσπαθεις να εγκαταστησεις 64-biti εκδοση σε 32-bito συστημα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...