Jump to content

Wi-Fi Hotspot


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γινεται να κανω τον υπολογιστη (laptop με wlan)Hotspot? Δηλαδη να το κανω σαν αυτο που το βρισκεις στον δρομο και συνδεεσαι με wlan).Θελω να συνδεσω μαζι δυο υπολογιστες και ενα PDA και δεν τα καταφερνω και ετσι σκεφτηκα αυτο(ισως ειναι λαθος:O).Μπορει καποιος να με βοηθησει?(Σαν λιγο ασχετος που ειμαι?:D)
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να κανω τον υπολογιστη (laptop με wlan)Hotspot? Δηλαδη να το κανω σαν αυτο που το βρισκεις στον δρομο και συνδεεσαι με wlan).

Όταν λέμε Hotspot εννούμε να μοιράζει internet.

Όταν λέμε Access point (AP) εννούμε να σε συνδέει σε ένα WLAN.

Tι ακριβώς θέλεις; Όλα γίνονται...

 

Θελω να συνδεσω μαζι δυο υπολογιστες και ενα PDA και δεν τα καταφερνω και ετσι σκεφτηκα αυτο(ισως ειναι λαθος:O).Μπορει καποιος να με βοηθησει?(Σαν λιγο ασχετος που ειμαι?:D)

Aυτό που θέλεις γίνεται με 2 τρόπους:

- Αγοράζεις ένα ΑΡ (~60€) και συνδέονται όλα πάνω σε αυτό.

- Βάζεις τύπο δικτύου ad-hoc σε κάθε συσκευή και τα ρυθμίζεις να επικοινωνούν μεταξύ τους. (τσάμπα)

 

Προσωπικά σου προτείνω ad-hoc...

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μοιραστω το internet με το κινητο μου δηλαδη μαλλον hotspot.

Τωρα εγω βαζω τυπο δικτυου ad-hoc αλλα κατι δεν κανω καλα με τις ρυθμισεις και δεν βρισκει το κινητο μου (Ν91) τον υπολογιστη(και οταν τον βρισκει και του λεω να συνδεθει μου λεει οτι δεν βρεθηκε δικτυο wlan).Για αυτο αν μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις καποιες ρυθμισεις(πχ τι κανω με το internet connection sharing?) ωστε να καταφερω να τα συνδεσω και να μπω internet απο το κινητο μεσω του υπολογιστη:wacko::)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Το laptop φαντάζομαι έχει Internet από κάποιο modem/router;

το πράγμα που ζητάς είναι αρκετά πολύπλοκο (όχι αδύνατο) και παίζουν ρόλο πολλοί παράμετροι (λειτουργικό, τρόπος σύνδεσης κτλ).

Κατά την γνώμη μου δεν μπορώ να σε συμβουλέψω βήμα βήμα click-click για αυτό το θέμα.

Σε γενικές γραμμές πρέπει να επιτύχεις:

- Σύνδεση nokia με pc, απλά wlan.

- Ρύθμιση nokia για internet

- Ρυθμιση pc για να μοιράζει internet

- Ρυθμιση modem/router

 

Ρίξε μία ματία εδώ:

http://www.allaboutsymbian.com/forum/showthread.php?t=32162

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Καταφερα κατι,να καταφερω να βρω τον υπολογιστη με το κινητο.Αλλα οταν πατησα να συνδεθει μου λεει <<συνδεση...>>

Ξερει καποιος γιατι δεν συνδεονται?

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Καταφερα κατι,να καταφερω να βρω τον υπολογιστη με το κινητο.Αλλα οταν πατησα να συνδεθει μου λεει <<συνδεση...>>

Ξερει καποιος γιατι δεν συνδεονται?

 

Τα καταφερα και τα συνδεσα!Αλλα το κινητο λεει ιστος:καμια αποκριση πυλης οταν προσπαθει να κατεβασει την σελιδα.Αν ξερει καποιος τον τροπο να καταφερω να καταβαζω σελιδες χωρις αυτο το προβλημα παρακαλω να με βοηθησει.

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα καταφερα και τα συνδεσα!Αλλα το κινητο λεει ιστος:καμια αποκριση πυλης οταν προσπαθει να κατεβασει την σελιδα.Αν ξερει καποιος τον τροπο να καταφερω να καταβαζω σελιδες χωρις αυτο το προβλημα παρακαλω να με βοηθησει.

 

Κανεις βρε παιδια?:confused::(

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...