Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την Αγγλική rom το pathfinder ο explorer μου το βγάζει μια χαρά, ο opera το ίδιο......

 

 

για τον ote δεν ισχύει το ίδιο....ο opera το βγάζει μια χαρά.....ο explorer oxi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω στα χέρια μου το ελληνικό p560 και όταν παώ στις ρυθμίσεις συστήματος μου βγάζει μνήμη 53.43 ΜΒ αντί για 512. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;:what:

 

Τελικά μια χαρά είναι απλώς είχα μπερδευτεί με τη flash disk. Έχω και μια άλλη ερώτηση: Για να γράψω στα αγγλικά πατάω το κουμπί που αλλάζει τους χαρακτήρες αλλά μετά αφού γράφω ένα χαρακτήρα ξαναγυρνάει στα ελληνικά. Υπάρχει τρόπος να γράφω στα αγγλικά χωρίς να χρειάζεται να πατάω συνεχώς εκείνο το κουμπι ή πρέπει να εγκαταστήσω το resco keyboard;

Με συγχωρείτε αν γίνομαι κουραστικός απλώ δεν είμαι πολύ εξοικιομένος ακόμα με τα pda:O

Link to comment
Share on other sites

με την Αγγλική rom το pathfinder ο explorer μου το βγάζει μια χαρά, ο opera το ίδιο......

 

 

για τον ote δεν ισχύει το ίδιο....ο opera το βγάζει μια χαρά.....ο explorer oxi

 

Εβαλα τον OPERA ολα τα βγαζει τζάμι δεν παίζεται

 

nikthanos σου εχω στείλει PM

Link to comment
Share on other sites

κάπου εκεί βρίσκεται το πρόβλημα......:):):):):)

 

πάλι καλά που το εντοπίσαμε και το

 

λύσαμε....

 

================================

Αρχικό Μήνυμα από autos100 Εμφάνιση Μηνύματος

Απενεργοποίησα στη συσκευή το Advanced network functionality στη θέση Start/settings/Connections/USB to PC.

Παντως το προβλημα δεν ειναι της συσκευης.

Καποιο προγραμμα ειναι η αιτια και ανοιγει η συσκευη.

==================================

 

Τελικά απενεργοποιόντας το αυτό μου φαίνετε λυθήκαν ολα τα προβλήματα

 

Εμενα εκτος το αναμα, οταν το ειχα με το USB το Active sync καθε λιγο και λιγάκι εκανε συγχρονισμό και κολλαγε για λίγη ωρα το 560 , τωρα τζάμι

Φαντάσου μόλις το απενεργοποίησα και το ξαναεβαλα στο usb τα windows XP μου βγάλανε οτι βρεθηκε νεα συσκευη. Αυτό τελικά πρέπει να εχει μεγαλη σημασία

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον OPERA ολα τα βγαζει τζάμι δεν παίζεται

 

nikthanos σου εχω στείλει PM

 

Από που κατέβασες τον OPERA δώσε κάποιο link. γιατί δεν βρίσκω κάποιο free, ότι βρίσκω είναι δοκιμαστικοί ή λήγουν σε 30ημερες

Link to comment
Share on other sites

Από που κατέβασες τον OPERA δώσε κάποιο link. γιατί δεν βρίσκω κάποιο free, ότι βρίσκω είναι δοκιμαστικοί ή λήγουν σε 30ημερες

 

Free δεν υπάρχει ολα ειναι trial

Link to comment
Share on other sites

================================

Αρχικό Μήνυμα από autos100 Εμφάνιση Μηνύματος

Απενεργοποίησα στη συσκευή το Advanced network functionality στη θέση Start/settings/Connections/USB to PC.

Παντως το προβλημα δεν ειναι της συσκευης.

Καποιο προγραμμα ειναι η αιτια και ανοιγει η συσκευη.

==================================

 

Τελικά απενεργοποιόντας το αυτό μου φαίνετε λυθήκαν ολα τα προβλήματα

 

Εμενα εκτος το αναμα, οταν το ειχα με το USB το Active sync καθε λιγο και λιγάκι εκανε συγχρονισμό και κολλαγε για λίγη ωρα το 560 , τωρα τζάμι

Φαντάσου μόλις το απενεργοποίησα και το ξαναεβαλα στο usb τα windows XP μου βγάλανε οτι βρεθηκε νεα συσκευη. Αυτό τελικά πρέπει να εχει μεγαλη σημασία

 

 

χμ....πολύ καλή η παρατήρησή σου. Μου το έκανε κι εμένα αυτό με το κολληματάκι συν το γεγονός ότι δεν είχα internet μέσω USB. Έπρεπε να μπώ από Wireless για να έχω inet. Τώρα και το inet παίζει πολύ καλά. Κι εμένα όταν το απενεργοποίησα έκανε τη διαδικασία ότι βρήκε νέα συσκευή. Πρόβλημα με το άνοιγμα ουδέποτε είχα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απενεργοποιόντας το αυτό μου φαίνετε λυθήκαν ολα τα προβλήματα

Πόσο σίγουροι είστε ρε παιδιά? Εμένα ούτε έτσι δε σώζεται η κατάσταση.

 

Άσχετο, αλλα βάζει ποτέ του κάποιος απο σας, το desktop pc του σε standby mode?? (δηλαδή ούτε κλειστό να είναι, ούτε ανοιχτό για κάποιο χρήσιμη δουλειά. πχ ripping ταινίας, κατέβασμα αρχείων κτλ) απλά για να χαλάει ρεύμα?

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με το ανοιγμα.

Η αιτια ηταν το ActiceSync που ειχε ρυθμιστει να ανοιγει καθε 4 ωρες.

Εκανα τις ρυθμισεις (αναφερονται στο forum) ωστε να γινεται manually το ανοιγμα και ολα καλα.

Φτου φτου να μη το ματιασω, ησυχασα.

Οσο αναφορα το ActiceSync στα options\choose the data you want to sync δεν εχω επιλεξει καμια απο τις επιλογες.

Απενεργοποίησα στη συσκευή το Advanced network functionality στη θέση Start/settings/Connections/USB to PC.

Παντως το προβλημα δεν ειναι της συσκευης.

Καποιο προγραμμα ειναι η αιτια και ανοιγει η συσκευη.

 

Μπορείς να δώσεις link ή να μας πείς τη διαδιακασία για τη ρύθμιση του active sync?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά με πείσατε :)

Παρακολουθώ το topic μερικές ώρες και από τα γραφόμενά σας αποφάσισα και παρήγγειλα το P560 μου από την PDPLAZZA.

Το πλήρωσα κι εγώ 377.89 EUR τελική τιμή. Η παραγγελία έγινε το πρωί στις 10 και μου έστειλαν e-mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας μου.

Μετά απο 5 ώρες... νέο e-mail που με ενημερώνουν ότι η παραγγελία παραδόθηκε στην UPS !!! (Απίστευτα ταχείς οι άνθρωποι)

Επέλεξα κι εγώ την αγορά από το εξωτερικό για τους παρακάτω λόγους

  • Μια και είμαι χρήστης των ENG WIN πολλά χρόνια δυσκολεύομαι στην χρήση των ελληνικών (άστοχων καμιά φορά) μεταφράσεων.
  • Τα 2G που προσφέρει στη μνήμη.
  • Τον φορτιστή σπιτιού.

Ανεπιφύλακτα προτείνω σε όσους έχουν ακόμα αμφιβολίες για το e-κατάστημα PDPlazza να αναθεωρήσουν τους φόβους τους και να κάνουν την αγορά. Μόνο έτσι ΙΣΩΣ βάλλουν μυαλό εδώ στην Ελλάδα και σταματήσουν να μας περνάνε για....

Είχα πριν πολλά χρόνια ένα από τα πρώτα Palms που κυκλοφόρησαν. Δεν μου πολυάρεσε. Βλέποντας όμως σε φίλους τα νέα PDAs αποφάσισα να ξανασχοληθώ.

Τέλος ελπίζω και ευελπιστώ στην βοήθειά σας για μερικά "καλούδια" που θα χρειαστεί να εγκαταστήσω από ότι φαντάζομαι.

Chatos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις link ή να μας πείς τη διαδιακασία για τη ρύθμιση του active sync?

Λοιπον οσο αναφορα τα ανοιγματα εκανα τα εξεις:

1) Απενεργοποίησα στη συσκευή το Advanced network functionality στη θέση Start/settings/Connections/USB to PC

2) Για το ActiceSync εκανα τα παρακατω:

start ActivSync via Start/Programs.

Click on Menu in the bottom right corner

Select 'Configure Server'

Enter server address: 1.1.1.1 and click on Next

Enter user name, password and domain: test and select save password. Click on Next.

Click on Finish.

ActiveSync will try and synchronize. Click on Stop. Click on Menu once more and select schedule.

From the picklists select Manually for peak and off-peak times and click on ok.

Click on Menu again and select Options.

Make sure Exchange server is selected (highlighted in blue) and click on Delete.

Select Yes

3) Ενεργειες μεσω SKTools:

Aνοίγουμε το SK Tools και από το μενού κάτω αριστερά επιλέγουμε View All...

...για να δούμε την επιλογή Notifications Queue.

Ανoίγοντας το Notifications Queue ψάχνουμε κι επιλέγουμε το ένα από όσα repllog.exe υπάρχουν που γράφει από κάτω Start if time

changes.

Kρατώντας την γραφίδα επάνω του επιλέγουμε από το μενού που ανοίγει Enable/Disable για να το απενεργοποιήσουμε.

Αφού απενεργοποιηθεί κλείνουμε το SK Tools και είμαστε έτοιμοι. Το Activesync δεν θα ενεργοποιείται κάθε φορά που το GPS

κλειδώνει τη θέση μας.

4) Έκανα ένα clean από το notification queue ---- Action / mark dublicates / delete dublicates

5) Στο πρόγραμμα που κατεβάζει δεδομένα GPS (quick gps) δεν εχω τσεκαρισμένη την αυτόματη ενημέρωση.

 

Πιστευω ολα αυτα να βοηθησουν και να δωσουν λυση στο προβλημα του ανοιγματος που μας απασχολησε και μας ανησυχησε.

Παντως σε εμενα μεχρι στιγμης αυτες οι ρυθμισεις εφεραν αποτελεσμα και ησυχασα απο τα ξαφνικα ανοιγματα.

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουροι είστε ρε παιδιά? Εμένα ούτε έτσι δε σώζεται η κατάσταση.

 

Άσχετο, αλλα βάζει ποτέ του κάποιος απο σας, το desktop pc του σε standby mode?? (δηλαδή ούτε κλειστό να είναι, ούτε ανοιχτό για κάποιο χρήσιμη δουλειά. πχ ripping ταινίας, κατέβασμα αρχείων κτλ) απλά για να χαλάει ρεύμα?

 

Εχεις δίκιο τελικά , το αναμα συνεχίζεται. Επειδη το εχω να σβήνει οταν ειναι στήν μπαταρία μετα απο 2 λεπτα χωρίς χρήση εβρισκα την μπαταρία 100% το αλλο πρωί, αλλά τελικα αφου το παρατήρησα καλά, παλι ανάβει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, έγω όμως τώρα δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα, σχετικά με αυτά τα ανοίγματα που λέτε!!

 

Μετά από 32 σελίδες με πάσης φύσεως posts, κατάλαβα ότι ναι μεν το πρόβλημα υφίσταται, αλλά επειδή είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι συσκευής, δεν παρουσιάζεται σε όλους... Και μάλιστα το ζήτημα εντοπίζεται, μάλλον στο ActiveSync, σωστά μέχρι εδώ;

 

Κι αν όντως το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στη συσκευή, αλλά σε κάποια από τις εφαρμογές που εκτελούνται σε αυτή, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν πρόκειται να ασχοληθεί ο κατασκευαστής με αυτό...

 

Δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους, ούτε έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα, αλλά αν κάποιος από τους εμπλεκόμενους δεν το πάρει σοβαρά, ούτε τα e-mails θα απαντηθούν και το ένα technical support θα μας παραπέμπει στο άλλο κ.ο.κ.

 

Αν κάνω κάπου λάθος, ευχαρίστως να με διορθώσετε, μήπως και με πείσετε και το αγοράσω κι εγώ αυτό το μαραφέτι...

Αν βέβαια δεν σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω προβλήματα με ξαφνικά ανοίγματα της συσκευής, δεν πρόκειται να το πάρω με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

SKMenu

Εκανα εγκατασταση το SKMenu 1.4.2 (Trial), προσπαθω να το απεγκαταστησω και δε μπορω.

Μου λεει οτι δε μπορει να το σβησει γιατι μπορει να χρησιμοποιηται.

Πιο συγκεκριμενα δε μπορει να σβησει τα εξεις αρχεια: defbimaps.96, deficons, SKMenu και το φακελο SKMenu

Απο το running programs δε τρεχει κανενα προγραμμα.

Το μονο που παρατηρω ειναι οτι εχει αλλαξει το σημα των windows πανω αριστερα στην οθονη και το "ok" οταν θελουμε να επιβεβαιωσουμε καποια επιλογη.

Καποια βοηθεια πως να το βγαλω;

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα ότι ναι μεν το πρόβλημα υφίσταται, αλλά επειδή είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι συσκευής

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο. Σε μένα ούτε αυτά τα κόλπα πιάσανε, ούτε και το hard reset.

τώρα αν φταίει ΚΑΙ το activesync, το οποίο διορθώνεται, είναι άλλο θέμα. σε μένα ΔΕΝ φταίει το activesync

TSIPOURO... connecting people...
Link to comment
Share on other sites

SKMenu

Εκανα εγκατασταση το SKMenu 1.4.2 (Trial), προσπαθω να το απεγκαταστησω και δε μπορω.

Μου λεει οτι δε μπορει να το σβησει γιατι μπορει να χρησιμοποιηται.

Πιο συγκεκριμενα δε μπορει να σβησει τα εξεις αρχεια: defbimaps.96, deficons, SKMenu και το φακελο SKMenu

Απο το running programs δε τρεχει κανενα προγραμμα.

Το μονο που παρατηρω ειναι οτι εχει αλλαξει το σημα των windows πανω αριστερα στην οθονη και το "ok" οταν θελουμε να επιβεβαιωσουμε καποια επιλογη.

Καποια βοηθεια πως να το βγαλω;

Ολα ok :)

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα το 560 από pdaplaza και περιμένω μεθαύριο να το έχω στα χέρια μου.

 

Παιδιά, ετοιμαστείτε για βροχή ερωτήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω τον OPERA;

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

paidiap kalhspera tha ithela kai ego to opera an kai den eimai katoxos tou 560 tha gino thn allh evdomada apo pdaplaza .as apanthsh kapoios sthn erothsh pou ekana gia to ti ginete otan eisai sto internet me tous ious yparxei periptosei na ginei kati sto pd:cry:aden eixa pote mou pda
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ΟΠΕΡΑ είναι πού καλός. Οι σελίδες φαίνονται κανονικότατα.

 

Από που κατέβασες τον OPERA δώσε κάποιο link. γιατί δεν βρίσκω κάποιο free, ότι βρίσκω είναι δοκιμαστικοί ή λήγουν σε 30ημερες

 

Βρήκα την έκδοση 8.65 (full registered) αν την θέλεις ακόμα πέστο μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...