Jump to content

Samsung SGH-E840


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια κατεβασε το Pacman k sudoku απο το myfiles περναω στο φακελο αλλα αρχεια και το jar k to jad αλλα μου βγαζει μη υποστηριζώμενα αρχεια.τι πρεπει να κανω ωστε να εχω κανενα παιχνιδι στο κινητό?

 

Για τελευταία φορά, καλό θα ήταν να διαβάζετε το thread απο την αρχή για πράγματα που έχουν ήδη ερωτηθεί και απαντηθεί.

Ο κωδικός ειναι *#9998*4678255# ο οποίος με ένδειξη ACTIVATED (για οσους το έχουν στα αγγλικά όπως εγώ) πιστοποιεί την ενεργοποίηση. Με επιλογή στο *.jad θα σε ρωτάει αν θες να κάνεις install (όχι στο jar)

 

Εχει δοκιμάσει κανείς, επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω, καμμία 2GB microSD, είτε Kingston είτε Sandisk ;

 

ΥΓ. Δοκιμάστε τον κωδικό *#0228# για να δείτε ανα πάσα στιγμή πόση μπαταρία απομένει. Με τον κέρσορα μεταφέρεστε στα menu των ενδείξεων. Ελπίζω να είναι χρήσιμο και για άλλους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Του εχω βαλει μια OCZ 2GB, ε ειναι λιγο αργουτσικη η προσπελαση αλλα κατα τα αλλα κανενα προβλημα.

Η μεγιστη ηχογραφηση ειναι μια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΌΝΗΣΗ + ΜΕΛΩΔΊΑ για e840

 

MENU ---> ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ ---> ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ ΉΧΟΥ ---> ΕΙΣΕΡΧΌΜΕΝΗ ΚΛΉΣΗ ---> ΤΎΠΟΣ ΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗΣ (ΚΑΙ ΕΠΙΛΈΓΕΤΑΙ "ΔΌΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΛΩΔΊΑ")

 

ελπίζω να βοήθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο,τι θελετε γιαυτο το κινητο ρωτατε...

1.Στην αναζήτηση στον καταλογο των ονομάτων τα έχει με τη σειρά η ειναι όπως και στο U600 που ειναι πρώτα τα λατινικά και μετα τα ειδικά οπως Γ Ξ και τα υπόλοιπα.

2. Στην αποθήκευση των ονοματων έχει επιλογή εμφάνισης μονο της μνήμης του τηλεφώνου η μονο της μνήμης sim ;ή αν ειναι αποθηκευμένα και στις 2 μνήμες εμφανίζονται διπλα;

ευχατιστώ.

ΑΕΛ Πρωταθλήτρια 1988 Κυπελλούχος 1985 και 2007
Link to comment
Share on other sites

SAR πόσο γράφει ότι έχει;

Διάβασα 2-3 διαφορετικές τιμές σε διάφορα site!

 

 

Sar εχει 0,65 και 0,67 max, με μεγιστο οριο απο την ΕΕ το 2,00.

Link to comment
Share on other sites

1.Στην αναζήτηση στον καταλογο των ονομάτων τα έχει με τη σειρά η ειναι όπως και στο U600 που ειναι πρώτα τα λατινικά και μετα τα ειδικά οπως Γ Ξ και τα υπόλοιπα.

2. Στην αποθήκευση των ονοματων έχει επιλογή εμφάνισης μονο της μνήμης του τηλεφώνου η μονο της μνήμης sim ;ή αν ειναι αποθηκευμένα και στις 2 μνήμες εμφανίζονται διπλα;

ευχατιστώ.

 

Τα ονοματα εμφανιζονται με τη σειρα που ειναι στο πληκτρολογιο.

Δληαδη πρωτα Α μετα Α (αγγλικο) μετα Β μετα Β (αγγλικο) μετα Γ μετα C μετα Δ μετα D κοκ.

Πρωτα οι χαρακτηρες )(., κτλ μετα τα μικρα και μετα τα κεφαλαια.

Εμφανιζονται απο τη SIM και τη μνημη τηλεφωνου μαζι, αλλα φαινεται σε καθε περιπτωση που ειναι αποθηκευμενα. Υπαρχει η δυνατοτητα αναζητησης στα τηλεφωνα και η μεταφορα απο και προς τη SIM των ονοματων.

Ναι εμφανιζονται διπλα εαν ειναι και στη SIM και στο τηλεφωνο, αλλα εαν δημιουργησεις κατι ιδιο εσυ σε ενημερωνει οτι χρησιμοποιειται ηδη.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά επειδή κι εγώ είχα κ750 έχω μερικές απορίες

1) Στα μηνύματα γράφει κανονικά με ελληνικά 160 χαρακτήρες;

2)Μπορώ να βάζω ό,τι φωτογραφία θέλω για φόντο; διάβασα ότι δεν ανοίγει τις μεγάλες αναλύσεις, ισχύει;

3) Έχει κάποιο "φίλτρο" για τις κλήσεις;...στα σόνυ αυτό το λένε αποδοχή κλήσεων όπου μόνο συγκεκριμένοι αριθμοί από μια λίστα μπορούν να καλούν

4) Και κάμερα έχει autofocus αλλά όχι φλας;

5) Μπορείς να ακούσεις ράδιο ενώ παράλληλα γράφεις μήνυμα πχ

6) Μπορείς να βάλεις ήχο κλήσης ό,τι θέλεις;

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα ξανάρθω... σκέφτομαι κι άλλα σάμσουνγκ πχ Ε950 ή U600....για πείτε βρε παιδιά...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

και πού να ξέρω εγώ ανθρωπέ μου αν το U600 σου τα έχει όλα αυτά; το είχα κι από χθες; γι' αυτό ρωτάω και για το Ε840...δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι.... παλιότερα είχα σάμσουνγκ και δεν έγραφε 160 χαρακτήρες ελληνικά... και εν πάση περιπτώσει είσαι 100% σίγουρος ότι τα κάνει όλα αυτά 1-1? γιατί απ' αυτά που διάβασα εγώ δεν είμαι και ρωτάω για διευκρινήσεις...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά επειδή κι εγώ είχα κ750 έχω μερικές απορίες

1) Στα μηνύματα γράφει κανονικά με ελληνικά 160 χαρακτήρες;

2)Μπορώ να βάζω ό,τι φωτογραφία θέλω για φόντο; διάβασα ότι δεν ανοίγει τις μεγάλες αναλύσεις, ισχύει;

3) Έχει κάποιο "φίλτρο" για τις κλήσεις;...στα σόνυ αυτό το λένε αποδοχή κλήσεων όπου μόνο συγκεκριμένοι αριθμοί από μια λίστα μπορούν να καλούν

4) Και κάμερα έχει autofocus αλλά όχι φλας;

5) Μπορείς να ακούσεις ράδιο ενώ παράλληλα γράφεις μήνυμα πχ

6) Μπορείς να βάλεις ήχο κλήσης ό,τι θέλεις;

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα ξανάρθω... σκέφτομαι κι άλλα σάμσουνγκ πχ Ε950 ή U600....για πείτε βρε παιδιά...

 

1) Kανονικοτατα.

2) Ναι μπορεις. Δεν ανοιγει απο 3megapixel και πανω. Αλλα τι να το κανεις να δεις εικονα 2048x1536 και πανω σε οθονη 240x320? Δεν εχει νοημα...

3) Εχει φιλτρο για τα μηνυματα (δηλαδη καποιες συγκεκριμενες επαφες να μη σου ερχονται μηνυματα απο αυτες). Δεν εχει καποια συγκεκριμενη υπηρεσια φραγης, εκτος των τυπικων που υποστηριζονται απο το δικτυο (εχερχομενων, διεθνων κτλ). Κατι αλλο δεν εχω δει. Α εχει και για εισερχομενες, αλλα οχι επαφη προς επαφη επιλογη. Ολες μαζι.

4)Δεν νομιζω να εχει autofocus, αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα εστιασης. Το ''φλας'' με τα λεντακια καθε αλλο παρα φλας δεν ειναι στα κινητα, οποτε μη σε απασχολει.

5) Ναι ραδιο μπορεις να ακους και μαλιστα στην κεντρικη οθονη σου λεει κατω απο το ονομα της εταιρειας που εχεις το κινητο σου (Vodafone GR, GR cosmote κτλ), ποιον σταθμο ακους, εφοσον αυτος υποστηριζει RDS.

6)Ναι μπορεις και μπορεις ειτε δονηση και μετα ηχο, ειτε σκετο ηχο, ειτε μαζι με δονηση.

 

Πιστευω να καλυψα.

Οτι αλλο θελεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ, με κατατόπισες αρκετά...αυτό με το φίλτρο με προβληματίζει λίγο...ήθελα να έχει κάτι...anyway...θα πάω να τα ψάξω και αυτοπροσώπως και βλέπουμε... ευχαριστώ πάντως!!!
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ειναι κ οτι καλυτερο να εμφανιζονται 2 φορες τα ονοματα μια λογω αποθηκευσης τους στο κινητο κ 1 στη μνημη.δε γινεται να εμφανιζεται μονο η λιστα του κινητου???
Link to comment
Share on other sites

YΠαρχει καποιος λογος που πρεπει να τα εχεις και στη sim και στη μνημη του τηλεφωνου?

Εαν δεν θελεις να τα χασεις σε περιπτωση π.χ. χαλασματος της συσκευης μπορεις να τα αποθηκευσεις στο pc σου μεσω του ενσωματωμενου software.

 

Οσο για το φιλτρο lisa, ναι, η μονη συσκευη που με καλυπτε σε αυτο το τομεα ηταν το Alcatel One Touch 735 εν ετει 2003... !

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλετε jpg εικονες απο τον υπολογιστή στο κινητο, θα παρατηρήσετε οτι επιδεχονται εκ νέου συμπίεση (πχ φωτογραφίες φιλων σας για τις επαφές). Εάν τις περάσετε ως bmp, θα παρατηρήσετε οτι δεν επιδέχονται συμπίεση και η εικόνες ειναι ποιοτικότατες, με το μειονέκτημα οτι πιάνουν κάμποσο παραπάνω χώρο.

Γιατι δεν περνάνε οι jpg ως έχουν και συμπιέζονται εκ νέου κανείς δεν ξέρει... Και μη μου πει κάποιος οτι γίνεται για να απεικονίζονται σωστότερα με τα 18bit της οθόνης (262k χρώματα) γιατί η ανώτερη ποιότητα στις bmp μου δείχνει οτι η οθόνη μπορεί και καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω και εγώ το ε840, εκπληκτικό ομολογώ κινητό, έκανα update το firmware σε αγγλικό Interface αλλά δυστυχώς δεν έχει υποστήριξη σε Ελληνικά. Το κακό είναι ότι σχεδόν όλες οι επαφές μου είναι στα Ελληνικά οπότε για να βρω ένα όνομα.... κάνω ώρες. Αν κάποιος από εσάς έχει κάνει back up το ελληνικό firmware, θα μπορούσε να μου υποδείξει τη διεύθυνση απ' όπου θα μπορούσα να το κατεβάσω, ειδάλλως να το στείλει στο email μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του γνωστού προβλήματος με το bt hfree με το Ν6300 θα το αλλάξω.

Ενδιαφέρομαι για αυτό το κινητάκι, μου αρέσει και το design και τα features του και η τιμή βεβαίως βεβαίως.

 

μερικές ερωτήσεις:

 

α) πόση αυτονομία έχει με λίγες κλήσεις και νύχτα κλειστό;

 

β) από ποιότητα παλστικών πώς είναι; ο slide μηχανισμός είναι ανθεκτικός, έχει χασίματα-κενά; διάβασα σε ξένα φόρα παράπονα για ξεφτύσματα. (σε αυτό τον τομέα το Ν6300 τα σπάει)

 

γ) μπορείς να κάνεις edit σε office applications ή να φτιάξεις ένα υποτυπώδες;

 

δ) {σημαντικό} συνεργάζεται απροβλημάτιστα με bt hfree;

 

ε) έχει καλό τ9 για τα sms;

 

μήπως είναι καλύτερο να προτιμήσω το U600; :innocent:

 

ευχαριστώ :grin:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε elteo, δεν μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου μιας και είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου μόνο μερικές ώρες. από πρώτη εντύπωση μπορώ να πώ ότι φαίνεται αρκετά "στιβαρό" σαν κατασκευή και γενικότερα ένα πανέμορφο τηλέφωνο. έχω μια άλλη απορία που ακούγεται λίγο γελοίο (πρώτη φορά χρήστης κινητού sαmsung, ίσως παίζει ρόλο). όταν πραγματοποιώ κλήση τα πλήκτρα αφής είναι κλειδωμένα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τερματίσω την κλήση παρά μόνο αν κλείσω (σείρω) την συσκευή! αντίστοιχα όταν δέχομαι κλήση δεν βρίσκω τρόπο να την απορρίψω αφού τα πλήκτρα αφής...είναι κλειδωμένα! και το θέμα είναι ότι μέσα από το μενού το κλέιδωμα του τηλεφώνου είναι...ανενεργό!!! κάνω κάτι εγώ λάθος ή έτσι λειτουργούν τα samsung?
Link to comment
Share on other sites

Για να περασετε παιχνιδια και εφαρμογες java στο Ε840 καντε τα εξης

1)Σε κατασταση αναμονης πληκτρολογηστε *#9998*4672855# . Θα σας γραψει "ενεργοποιήθηκε".

2)Περνατε την εφαρμογη που θελετε στη μνημη του κινητου με οποιον τροπο θελετε (οχι σε καρτα μνημης, στην μνημη του τηλεφωνου). Θα πρεπει να εχετε 2 αρχεια , ενα .jar και ενα .jad . Αν εχετε μονο τα jar αρχεια καντε search για ενα προγραμματακι για windows που λεγεται jadmaker η οσοι (;))εχετε linux τρεξτε το script που επισυναπτω αφου το μετονομασετε σε jadmaker.sh και το κανετε εκτελεσιμο.

3)Επιλεγετε το jad αρχειο(αρκει να βρισκεται στον ιδιο φακελο με το jar) και επιλεγετε ναι στην ερωτηση για εγκατασταση.

4) Βρισκετε την εφαρμογη εγκατεστημενη στο Εφαρμογες-> Java World-> Τα παιχνιδια μου.

 

Εχω δοκιμασει αρκετα αιχνιδια και εφαρμογες, τα περισσοτερα δουλευουν. Επιφυλασσομαι για μια λιστα αργοτερα.

 

EDIT Ειχα κανει ενα λαθος στον κωδικο, το τελευταιο ηταν κανονικα # και οχι * που ειχα. Διορθωθηκε τωρα, το επισημαινω εδω μηπως δοκιμασε κανεις και δεν πετυχε και απογοητευτηκε.

 

Παιδιά είμαι και εγώ νέος χρήστης του 840 και είμαι καταενθουσιασμένος!

Αλλά ένα πρόβλημα, δεν μπορώ να περάσω εφαρμογές.

Πάτησα τον συγκεκριμένο κωδικό και μου βγάζει μήνυμα "Εσφαλμένη καταχώρηση"!

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Άκυρο! Τα κατάφερα, ενεργοποιήθηκε αλλα πάω πατάω πάνω στο αρχείο .ξαδ και μου λέει "Σφάλμα Java. Μη έγκυρο όρισμα" Τα αρχεία .jar και .jad βρίσκονται στον φάκελο "Άλλα αρχεία" του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Πηρα και γω το κινητό....Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση όσων αφορά το μεγεθος των φοτογραφιων που μπορει να χειριστεί το κινητό.Αναφέρθηκε ένας συμφορουμίτης ότι αδυνατεί να ανοίξει φωτό άνω των 3μεγαπιξελς. Το δικό μου αδυνατει να ανοιξει φοτο ανω των 2!!! δλδ φωτό 1632χ12κατι αδυνατεί να την ανοιξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Πηρα και γω το κινητό....Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση όσων αφορά το μεγεθος των φοτογραφιων που μπορει να χειριστεί το κινητό.Αναφέρθηκε ένας συμφορουμίτης ότι αδυνατεί να ανοίξει φωτό άνω των 3μεγαπιξελς. Το δικό μου αδυνατει να ανοιξει φοτο ανω των 2!!! δλδ φωτό 1632χ12κατι αδυνατεί να την ανοιξει!!!

 

Και σε μένα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E840

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...