Jump to content

Samsung SGH-E950


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλο το κινητο,αλλα μήπως ειναι αφής?

 

Τι ενοεις αν ειναι "αφης"?

Το πολυπληκτρο φυσικα και ειναι αφης μιας και ουσιαστκα ειναι μια μικρη δευτρη οθονη αφης οπου καθε φορα ανικατοπτριζει τα "πληκτρα" με τις αναλογες εντολες (εαν εισαι στο mp3 player, στην camera κτλ κτλ), και αφης ειναι και τα πληκτρα αποδοχης-αποριψης κλησεων.

Με λιγα λογια ολο το τμημα κατω απο την οθονη ειναι αφης.

Και με πολυ καλη ανταποκτιση μεχρι στιγμης απ'οτι μου εχει δειξει.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου πάντως αναπαυεται μέσα στο συρτάρι μου αφου μου έσπασε τα νεύρα με όποια λειτουργία του και αν καταπιάστηκα, πάταγα καταλάθος τα πλήκτρα αφής ( τι επινόηση κι αυτή !!), το music player δεν ειναι και το καλύτερο, οι φωτο αρκετά κλικ πιο κάτω από το νόκια μου ,αααααασε τον τηλ κατάλογο τι τραβηξε ένας φίλος μου για να τον ολοκληρώσει μία μία τελικά τις επαφές, κάτι άλλο θα ήθελα όμως αυτό το sar που λέτε έχει να κάνει με την ακτινοβολία αν κατάλαβα καλά ? και αν ναι το Ν93 τι σαρ έχει ξέρετε?
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι δεν μου αρεσε καθολου,μου εδινε φτηνη εντυπωση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι δεν μου αρεσε καθολου,μου εδινε φτηνη εντυπωση

 

+1 και απο μένα. Το Ε900 είναι πολύ ανώτερο ποιοτικά.

Φθηνιάρικο το 950 και ... τίποτα (ουσιαστικά) καινούριο εκτός απο την κάμερα...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι το e900 ποιοτικα με απογοητευσε.

Το πισω καπακι ξεκινησε να ξεθωριαζει μετα απο ενα μηνα περιπου.

αυτο δειχνει πολυ πιο δεμενο και πολυ πιο ποιοτικο.

Μεχρι στιγμης.Ειδωμενα κι αργοτερα.

Και οσον αφορ την καινοτομια μην ξεχατε το πολυπληκτρο-οθονη.

Σαν καινοτομια μιλαω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το πουλάω όποιος ενδιαφέρεται με 170 ευρώπουλα είναι δικό του γνήσιο εννοείται του κουτιού, το τηλέφωνό μου είναι 6982227484.
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου πάντως αναπαυεται μέσα στο συρτάρι μου αφου μου έσπασε τα νεύρα με όποια λειτουργία του και αν καταπιάστηκα, πάταγα καταλάθος τα πλήκτρα αφής ( τι επινόηση κι αυτή !!), το music player δεν ειναι και το καλύτερο, οι φωτο αρκετά κλικ πιο κάτω από το νόκια μου ,αααααασε τον τηλ κατάλογο τι τραβηξε ένας φίλος μου για να τον ολοκληρώσει μία μία τελικά τις επαφές, κάτι άλλο θα ήθελα όμως αυτό το sar που λέτε έχει να κάνει με την ακτινοβολία αν κατάλαβα καλά ? και αν ναι το Ν93 τι σαρ έχει ξέρετε?

 

Για ΝΟΚΙΑ, πας στο sar.nokia.com

 

To N93 έχει 0,69 (Type RM-153) και 0,54 (Type RM-55). Kαλοί αριθμοί σχετικά.

 

Από θέμα φωτό, πόσα κλικ πιό κάτω (και από ποιό) από το Νοκια είναι? Δε βλέπονται οι φωτό?

 

Επειδή δεν απαντήθηκε, έχει κανείς υπ' όψιν του πώς μπορείς (αν μπορείς) να εισάγεις ελληνικά σε κινητό που δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ότι δεν είναι καλές οι φωτό του, καλές είναι αλλά μου φαίνονται λιγότερο ρεαλιστικές από το νόκια μου, έτσι νομίζω εγώ και το επισήμανα επειδή είναι ένα χαρακτηριστικό που εμένα με ενδιαφέρει, αυτό και το music player κυρίως, ε και στις δύο αυτές λειτουργίες υπολείπεται κατα την γνώμη μου σε απόδοση, επίσης που είναι οι φωνητικές εντολές οέο!! κανένα καλο handsfree με έλεγχο των μουσικών λειτουργιών? που είναι όλα αυτά?
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε παιδια γιατι τοσο θαψιμο στο κινητο? Το πηρα προσφατα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Τα πληκτρα αφης ειναι καθαρα θεμα γουστου και συνηθειας, εγω προσωπικα δε ναντιμετωπιζω κανενα προβλημα με αυτα.

Ουτε φτηνιαρικο νομιζω οτι δειχνει, πολυ περισσοτερο καθως ειναι μεταλλικο σε πολλα σημεια και η OLED οθονιτσα ειναι πολυ εντυπωσιακη.

Ενταξει δεν εχει την καλυτερη καμερα ουτε τον καλυτερο ΜΡ3 player (αν και σε αποδοση ειναι πολυ καλος, απλα αργει λιγο), αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι ενα fashion κινητο, και οχι walkman ουτε cybershot.

Αυτο που μου εκανε εκπληξη ειναι οτι εχουν διορθωθει πολλα μικροκουσουρια των Samsung: Και ο,τι ηχο θες βαζεις στα μηνυματα, και παιζει μελωδια μαζι με δονηση και κυριως το Τ9 ειναι προεπιλεγμενο! Επισης η αναζητηση στον καταλογο σε μενα δουλευει κανονικοτατα.

Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

το πολυπληκτρο ειναι οκ ή θα μπερδευοναι οι λειτουργιες οπως στο Ε900 που ειχα αραγε?

 

Για οσο καιρο το ειχα το πολυπληκτρο ηταν "τζαμι".

Ουτε κολλουσε, ουτε δυσκολο σε χειρισμο και μια χαρα ανταποκριση ειχε.

Και γενικα συμφωνω με τα λεγομενα του alkis.

Κατασκευαστικα ειναι κατα την γνωμη μου καλυτερο του Ε900.(εστω και ελαφρα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς πάει η μπαταρία του; Σκεφτόμουν να πάρω το u600 (η μπαταρία του είναι μάλλον υποδεέστερη) ή το SE w580i (πολλα προβλήματα κατασκευής και συνεχή service από τους κατόχους) ...

Κανένα σημαντικό αρνητικό ή πρόβλημα σας βγήκε; Τι θα με συμβουλεύατε; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To κλειδι ειναι να δεις πως θα τα πας με τα πληκτρα αφης, γιατι πολλοι παραπονιουνται και το συγκεκριμενο κινητο ειναι γεματο με πληκτρα αφης!

H μπαταρια του δεν ειναι τερας αντοχης, εμενα μου βγαζει 2 με 3 μερες με μετρια χρηση.

Κατα τα άλλα ειναι ενα πολυ ομορφο fashion τηλεφωνο με μηδεν προβληματα στην περίπτωσή μου και επαρκες σε ολους τους τομεις. Η καμερα ειναι 3.2mpix αλλα δεν λεει και τιποτα σε αποδοση, το mp3 player ειναι καπως αργο, αλλα με καλη αποδοση. Εξαρταται τι ακριβως ψαχνεις απο το κινητο σου.

Για το W580 εχω ακουσει και εχω δει πολλα προβληματα...απο σπασμενα πληκτρα μεχρι αδυναμια αναγνωσης καρτας μνημης. Γενικα δεν ειναι και οτι ποιοτικοτερο εχει βγαλει η SE..

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

πρώτη φορά ενεργός στο site, αλλά πολλές φορές επισκέπτης και πήρα μεγάλη βοήθεια από τα σχόλιά σας!

Θέλω να αγοράσω ρο Samsung E950. Το βρήκα στο pixmania.com 151 €, αλλά υποστηρίζει μόνο Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά.

Αν το πάρω από εκεί

1) θα μπορώ να διαβάζω τις καταχωρήσεις του τηλ. καταλόγου μου στα ελληνικά;

2) Μπορώ να βάλω αργότερα ελληνικά; Αν ΝΑΙ είναι παλή ή όχι διαδικασία, δηλ αξίζει η διαφορά 150€ που βρήκα σε σχέση με το e-shop (για παράδειγμα;)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας παιδιά!Πήρα κι εγώ το Samsung Ε950.Πολύ όμορφο,μικρό σε διαστάσεις καλή σχετικά αυτονομία αν σκεφτείτε τις πολλές λειτουργίες που υποστηρίζει Αλλά:

--Μού είναι πολύ ενοχλητικά τα πλήκτρα αφής τα οποία δεν συνηθίζονται εύκολα.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν το εξής :

----Πώς μπορώ να βγάλω από το κεντρικό πάνελ με τα πέντε πλήκτρα αφής το αντίστοιχο πλήκτρο που σε βάζει στο ιντερνετ(εικονίδιο προγράμματος περιήγησης)??Είναι ενοχλητικότατο!!Το έχουν βάλει κεντρικά και πάμπολες φορές πάς να πατήσεις κάτι άλλο και πατάς αυτό και πάει να σε συνδέσει στο mobile!!

Επίσης και οι λειτουργίες της κάμερας ενώ είναι πολλές δεν παραμετροποιούνται εύκολα λόγω των πλήκτρων αφής!Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό προσεγμένο κινητό.

Παρακαλώ όμως δώστε μου μια λύση πώς βγαίνει το εικονίδιο περιήγησης από το κεντρικό μενού πλήκτρων αφής???

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κι εγώ το 950 από eBay σε μια αρκετά συμφέρουσα τιμή (~135€ με τα μεταφορικά). Το πρόβλημα είναι ότι επειδή το πήρα από... Ταϊλάνδη, δεν έχει περασμένα ελληνικά! Έχει κανείς εμπειρία με την εγκατάσταση της ελληνικής γλώσσας?
yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μέσα σε 2 μέρες μου ήρθε από Ταϋλάνδη!! :blink::shock:

 

Επειδή δεν έχει Ελληνικά ούτε για δείγμα, θα ήθελα, αν έχει κάποιος εμπειρία, να γράψει έναν αναλυτικό οδηγό για το πώς θα το φλασάρω με firmware που περιέχει Ελληνικά.

Ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ βρήκα ένα ελληνικό firmware (E950BDGJ1.exe), κατέβασα και το ανάλογο optiflash (E950_Optiflash.rar) αλλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν μια αναλυτική περιγραφή για το τι κάνω και πώς.....

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

kalispera paidia,

mou arese ayto to kinito alla den to blepo oute stis bitrines alla oute kai kapoios milaei gi ayto edo ti egine?

to aposyrane?

opoios kserei as apantisei!!!!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση πως έχει ψιλοεξαφανιστεί......:confused:

 

Πάντως μου έχει βγει πολύ καλό! Το έχω κοπανήσει άπειρες φορές, μου έχει πέσει άλλες τόσες (μέχρι και πάνω σε πέτρα και γρατσουνίστηκε η οθόνη!!) και δεν έχει πάθει το παραμικρό! Λειτουργεί κανονικότατα!!

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας συνφορουμίτες ! :)Θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος ή με κάποια ρύθμιση ή με αναβάθμιση λογισμικού να εμφανίζονται

1) Ώρα αποστολής μηνύματος στα Απεσταλμένα μηνύματα.Και επίσης στις κλήσεις να εμφανίζεται αναλυτική διάρκεια κλήσεις σε κάθα μία.Σε ένα παλιό Siemens S65 που είχα είχε τέτοιες δυνατότητες(αθάνατο κινητό!..)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...