Jump to content

Κατασκευή ασύρματου δικτύου (6 χιλιομέτρων)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας.Θέλω να στήσω ένα link σε απόσταση 6 περίπου χιλιομέτρων με καθαρή οπτική επαφή, και θα ήθελα τη γνώμη σας για τον καλύτερο και σωστότερο τρόπο να το φτιάξω.Να το κάνω στη συχνότητα των 2.4 ghz ή στους 5.8 ghz; Είναι εφικτό λόγω της απόστασης;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας.Θέλω να στήσω ένα link σε απόσταση 6 περίπου χιλιομέτρων με καθαρή οπτική επαφή, και θα ήθελα τη γνώμη σας για τον καλύτερο και σωστότερο τρόπο να το φτιάξω.Να το κάνω στη συχνότητα των 2.4 ghz ή στους 5.8 ghz; Είναι εφικτό λόγω της απόστασης;

 

se periptosi pou exeis optiki epafi vevaios k einai afikto. o ekana k ego prin liges meres k to link pernaei peripou 40 metra pano apo thalassa:cool: me 2 ez3 s periptosi tes voiteia steile mou pm gia ta peretero

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου φαίνεται δύσκολο για 6km. Αν πρόκεται και για περιοχή εντός πόλης είναι αδύνατον. Δεν εξαρτάται μόνο από την οπτική επαφή, αλλά και από τις παρεμβολές, οι οποίες δυστυχώς είναι πολλές.

Ενδεικτικά να σου πω πως (στο κέντρο της Αθήνας) έχω στήσει link με οπτική επαφή, που καλύπτει απόσταση 300-400 μέτρων. Στα καλά του, χάνει μόλις ένα 30% του σήματος. Στα άσχημά του μπορεί να πέσει και κάτω από 50% (λόγω των παρεμβολών φυσικά).

 

Αν έχεις ήδη τον εξοπλισμό, μπορεις να το δοκιμάσεις. Αν δεν τον έχεις, καλύτερα να μην ξοδέψεις χρήματα τα οποία πιθανότατα δεν θα πιάσουν τόπο.

Link to comment
Share on other sites

se periptosi pou exeis optiki epafi vevaios k einai afikto. o ekana k ego prin liges meres k to link pernaei peripou 40 metra pano apo thalassa:cool: me 2 ez3 s periptosi tes voiteia steile mou pm gia ta peretero

 

 

40 metra pano apo tin thalassan sta 8 peripou km, boria kerkira me nisi mathraki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...