Jump to content

Σκληρός...dead!


Haik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνοπτικά...

Έχω ένα σκληρό trekstor 80 gb που μέχρι πρότεινως δούλευε κανονικά.Τον έβαλα στον υπολογιστή ενός φίλου μου αλλά δέν εμφανιζόταν.Μου είπε ο φίλος μου ότι ο σκληρός μπορεί να είναι usb2 και η θύρα είναι usb1.

Μετά στην κουβέντα προσπάθησε να το φτιάξει ο αδερφός του και μας είπε ότι η συγκεκριμένη θύρα του έχει κάψει 2 usb sticks.

Και από τότε όποτε τον βάζω στον υπολογιστή ανάβει το λαμπάκι του σκληρού αλλά δέν εμφανίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ στον υπολογιστή.

Πάμε για άλλον;Άν ναι υπάρχει περίπτωση να σώσω τίποτα;

 

Ευχαριστώ παιδιά..

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Επαθα το εξης σημερα.Εδω και λιγο καιρο στον παλιο μου υπολογιστη οταν κουνουσα λιγο το καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος του σκληρου δισκου εκανε επανακινηση.Οταν το αποσυνδεσα ειδα οτι το δευτερο η τριτο δεν θυμαμαι καλα pin, απο τα τεσσερα που κουμπονουν στο καλωδιο τροφοδοσιας ειχε σπασει κοπηκε δηλαδη το pin.To ξανασυνδεσα και δουλευει μια χαρα ο δισκος.Ειναι ασφαλες τωρα ? χρειαζεται και τα τεσσερα pin για σωστη λειτουργια?
Link to comment
Share on other sites

Επαθα το εξης σημερα.Εδω και λιγο καιρο στον παλιο μου υπολογιστη οταν κουνουσα λιγο το καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος του σκληρου δισκου εκανε επανακινηση.Οταν το αποσυνδεσα ειδα οτι το δευτερο η τριτο δεν θυμαμαι καλα pin, απο τα τεσσερα που κουμπονουν στο καλωδιο τροφοδοσιας ειχε σπασει κοπηκε δηλαδη το pin.To ξανασυνδεσα και δουλευει μια χαρα ο δισκος.Ειναι ασφαλες τωρα ? χρειαζεται και τα τεσσερα pin για σωστη λειτουργια?

Για να δουλευει μαλλον η γειωση ηταν το pin. Αν μπορεις αλλαξε το γιατι θα σου καει ο σκληρος!

Link to comment
Share on other sites

Επαθα το εξης σημερα.Εδω και λιγο καιρο στον παλιο μου υπολογιστη οταν κουνουσα λιγο το καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος του σκληρου δισκου εκανε επανακινηση.Οταν το αποσυνδεσα ειδα οτι το δευτερο η τριτο δεν θυμαμαι καλα pin, απο τα τεσσερα που κουμπονουν στο καλωδιο τροφοδοσιας ειχε σπασει κοπηκε δηλαδη το pin.To ξανασυνδεσα και δουλευει μια χαρα ο δισκος.Ειναι ασφαλες τωρα ? χρειαζεται και τα τεσσερα pin για σωστη λειτουργια?

 

Για να δουλευει μαλλον η γειωση ηταν το pin. Αν μπορεις αλλαξε το γιατι θα σου καει ο σκληρος!

 

Δεν είναι σίγουρο ότι αυτό το pin ήταν η γείωση.Μπορεί να ήταν τροφοδοτικό pin και με την απώλειά του να μην γίνεται σωστή τροφοδότηση του σκληρού δίκου.Μπορείς να δείς την κατάστασή του με κάποια Hardware Utilities.Τέλος πάντων, έτσι και άλλιως o σκληρός σου δίσκος κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα σταματήσει να λειτουργεί, οπότε έχεις το περιθώριο να κάνεις ένα back-up και μετά αντικατέστησέ τον.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο μεσαια ειναι σχεδον παντα γειωση,αν το καλωδιο απο το τροφοδοτικο που παει στο συγκεκριμενο pin ειναι μαυρο τοτε σιγουρα ειναι γειωση!Παντως μη περαξεις τον σκληρο απλα κανε ενα backup και προσπαθησε να το φτιαξεις η δωστο σε καποιον που μπορει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει ο δισκος ειναι ενας παλιος 8,5 gb απο p3 στα 500.Οταν το επαθα τρομαξα γιατι ειχα πολυ σημαντικα αρχεια μεσα και φοβομουν μηπως δεν δουλευε.Τωρα τον εχω κανει backup.Το μονο που με απασχολει ειναι αν δουλευει με ασφαλεια η μπορει να παθει κανενα βραχυκυκλωμα επειδη τον εχω και δουλευει 20 ωρες την ημερα.
Link to comment
Share on other sites

Με ασφαλεια δεν δουλευει καποια στιγμη θα καει ο σκληρος γι'αυτο μη αποθηκευεις κατι συμαντικο εκει.
Link to comment
Share on other sites

Με ασφαλεια δεν δουλευει καποια στιγμη θα καει ο σκληρος γι'αυτο μη αποθηκευεις κατι συμαντικο εκει.

 

Ακριβώς.Το καλύτερο θα ήταν να μην χρησιποιηθεί από εδώ και πέρα αυτός ο σκληρός δίσκος μέχρι να τον φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ και τα τεσσερα pin χρειαζονται ρευμα?Πως γινεται να φτιαχτει?

Ναι και τα 4 χρειαζονται το κιτρινο ειναι 12v το κοκκινο(αν θυμαμαι καλα) ειναι 5v και τα δυο μεσαια ειναι γειωση.Δες μηπως μπορεις να κολησεις ενα μικρο κομματι συρμα στην θεση του pin(πρεπει να ειναι πολυ σταθερο και σε καμια περιπτωση να μην υπαρχει πιθανοτητα να βραχυκυκλωση με καποιο διπλανο του) παντως θα σου προτινα να το δωσεις σε καποιον φιλο σου που ξερει απο ηλεκρονικα, και σιγουρα δεν αξιζει να το πας σε ηλεκτρολογο και να πληρωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου.Ο δισκος οπως ειπα και ποιο πανω ειναι 8μισαρης τον εχω 8 χρονια.Η θα παρω αλλον η οσο δουλεψει.Το μονο ξαναρωταω ειναι αν ειναι επικινδυνο για κανα βραχυκυκλωμα επειδη τον υπολογιστη τον εχω απο το πρωι ανοικτο και τον κλεινω αργα το βραδυ και τις περισοτερες ωρες δεν υπαρχει κανεις σπιτι να επιβλεπει
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να καει ο σκληρος κατα τα αλλα τιποτα αλλο δεν μπορει να γινει.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γράψει να γράφετε σαφή posts. Έννοεί να ψάξεις για διαγνωστικά utilities. Συνήθως στο site του κατασκευαστή του δίσκου υπάρχουν τέτοια. Πάντως, από αυτά που γράφεις, φαίνεται ότι μπορεί να πρόκειται για πρόβλημα στη θύρα usb. Δηλαδή μπορεί ο δίσκος να μην έχει κάτι, αλλά να μην μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις επειδή καταστράφηκε το usb.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γράψει να γράφετε σαφή posts. Έννοεί να ψάξεις για διαγνωστικά utilities. Συνήθως στο site του κατασκευαστή του δίσκου υπάρχουν τέτοια. Πάντως, από αυτά που γράφεις, φαίνεται ότι μπορεί να πρόκειται για πρόβλημα στη θύρα usb. Δηλαδή μπορεί ο δίσκος να μην έχει κάτι, αλλά να μην μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις επειδή καταστράφηκε το usb.

 

Ευχαριστώ πολύ.Θα ψάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη..

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...