Jump to content

Πρόβλημα με σύνδεση internet στον υπολογιστή


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι το εξής. Κατ'αρχήν έχω dsl forthnet που όταν φορτώνουν τα windows πρέπει εγώ ν'αρχίσω τη σύνδεση στο internet -δεν συνδέεται αυτόματα- ο υπολογιστής. Μετά από κανένα 10λεπτο κι ενώ δείχνει ότι είμαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ σταματούν τα πάντα, λες και κάποιος έβγαλε το καλώδιο του τηλεφώνου από την πρίζα. Τι συμβαίνει ρε παιδιά; :worry: Στην αρχή νόμισα ότι ήταν το avast αλλα όταν το απεγκατέστησα ξανά τα ίδια...

Μπορεί κανείς να βοηθήσει; :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι φιλτραρισμένες όλες οι συσκευές που έχεις συνδεμένες??? Μήπως έχεις μακρύ καλώδιο??? Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που αυξάνουν τον θόρυβο στη γραμμή με αποτέλεσμα να χάνει το modem σου ή το router σου τον συγχρονισμό με την DSL...
Link to comment
Share on other sites

Nαι είναι φιλτραρισμένες όλες οι συσκευές. Επίσης ξέχασα ν'αναφέρω ότι η σύνδεση λειτουργούσε κανονικά 6-7 μήνες κι αυτο μου το παρουσίασε από χθες πρώτη φορά...
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε ολα τα τηλεφωνα απο τις μπριζες και ασε μονο το μοντεμ αν σταματησει να το κανει σημαινει πως καποιο φιλτρο τα εφτυσε,και ψαχνεις δια την ισατοπο να το βρεις!

Παντως δεν καταλαβα ακριβως τι σου κανει?

Μετα απο λιγο αρχιζει και αναβοσβηνει το λαμπακι πανω στο μοντεμ ή ειναι σταθερο αλλα εσυ δεν μπαινεις στο ιντερνετ?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέομαι στο internet αυτό διαρκεί 10 λεπτά. Εν συνεχεία όλα λειτουργούν κανονικά (λαμπάκι μοντεμ σταθερα αναμμένο) αλλά ξαφνικά ο browser δεν μπορεί να βρει τους servers των σελίδων. Ενώ όλες οι ενδείξεις δείχνουν πως είμαι συνδεδεμένος δεν μπορώ να μπω σε sites. Πρέπει να επαννεκινήσω τον υπολογιστή και να επιχειρήσω να μπω ξανα. Τότε επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό, για 10 λεπτά συνδεδεμένος και μετά off παρ'όλο που φαίνεται ότι η συνδεση λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το firewall, αλλά αφού λες οτι το απεγκατέστησες... Ή μήπως εννοούσες το Avast antivirus;
Link to comment
Share on other sites

Είχα το zone alarm και το απεγκατέστησα αφου είχα εγκαταστήσει ήδη το avast antivirus. Mετά απεγκατέστησα και το avast και το εγκατέστησα ξανά αλλά τίποτε!!!
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παρατηρουμε τα firewall για να βλεπουμε ποια προγραμματα κλεινουν και μην τα αφηνουμε εγκατεστημενα στον υπολογιστη μας απλα..!

και εγω το ειχα παθει

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...