Jump to content

[Αγορά] Ποιό PDA με δέκτη GPS να επιλέξω;


mdtgr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω τον τελευταίο καιρό να αγοράσω ένα PDA και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Απαράιτητα θέλω να έχει:

GPS

BLUETOOTH

 

και να μπορεί να συγχρονίζεται με το MSOutlook 2007.

 

Ευχαριστώ.

SAMSUNG OMNIA 16GB

DESTINATOR 7.0.0.588.11 - 2008.Q4.114

iGO 8.3.2.91972 - Ελλάδα 2008.10 © Tele Atlas - Basemap 2007.07 Data Source © NIMA VMAP0 [080812]

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
τα τελευταιο μοντελα ετεν,οπως επισης απο htc τα 3300-3600,γνωμη μου παρε η ετεν η htc,νομιζω οτι εχει βγαλει και η hp,οπως επισης και το mio,
Link to comment
Share on other sites

τα τελευταιο μοντελα ετεν,οπως επισης απο htc τα 3300-3600,γνωμη μου παρε η ετεν η htc,νομιζω οτι εχει βγαλει και η hp,οπως επισης και το mio,

 

Με την ευκαιρία της απάντησής σου να σημειώσω κάτι που δεν το έκανα σαφές πριν. Δεν θέλω να είναι και κινητό οπότε τα 3300-3600 απορρίπτονται. Ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση.

 

Συνεχίζοντας το ψάξιμο μάλλον με βλέπω με το ΜΙΟ Ρ550. Αλήθεια, τι γίνεται με service και υποστήριξη; Ξέρει κανείς;

SAMSUNG OMNIA 16GB

DESTINATOR 7.0.0.588.11 - 2008.Q4.114

iGO 8.3.2.91972 - Ελλάδα 2008.10 © Tele Atlas - Basemap 2007.07 Data Source © NIMA VMAP0 [080812]

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της απάντησής σου να σημειώσω κάτι που δεν το έκανα σαφές πριν. Δεν θέλω να είναι και κινητό οπότε τα 3300-3600 απορρίπτονται. Ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση.

 

Συνεχίζοντας το ψάξιμο μάλλον με βλέπω με το ΜΙΟ Ρ550. Αλήθεια, τι γίνεται με service και υποστήριξη; Ξέρει κανείς;

 

 

Μακρια ..... :(

Παρε ενα HP hx2490 ή hx2790 και ενα bluetooth (HOLUX) GPS Receiver και θα

εισαι ΟΚ!! :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μακρια ..... :(

Παρε ενα HP hx2490 ή hx2790 και ενα bluetooth (HOLUX) GPS Receiver και θα

εισαι ΟΚ!! :D

 

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις και τον/τους λόγους που προτείνεις να μείνω μακριά του;

SAMSUNG OMNIA 16GB

DESTINATOR 7.0.0.588.11 - 2008.Q4.114

iGO 8.3.2.91972 - Ελλάδα 2008.10 © Tele Atlas - Basemap 2007.07 Data Source © NIMA VMAP0 [080812]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις και τον/τους λόγους που προτείνεις να μείνω μακριά του;

 

Σχημα,Βαρος,Υποστηριξη,Μικρη ελευθερη μνημη,Joystick,Εργονομια πληκτρων,Αυτονομια

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως για την δουλειά που το θέλω (να έχω πάντα μαζί μου τις επαφές μου και να βρίσκω το δρόμο μου έυκολα γιατί είμαι πολλές ώρες έξω) πρέπει να είναι αρκετό. Εξάλλου το έχω βρει σε online κατάστημα στα 315,00€ και με εξόφληση 6 δόσεων και φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολο να βρω HP σε τέτοια τιμή.

 

Ποιό GPS software είναι καλύτερο και συμβατό με το P550?

SAMSUNG OMNIA 16GB

DESTINATOR 7.0.0.588.11 - 2008.Q4.114

iGO 8.3.2.91972 - Ελλάδα 2008.10 © Tele Atlas - Basemap 2007.07 Data Source © NIMA VMAP0 [080812]

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως για την δουλειά που το θέλω (να έχω πάντα μαζί μου τις επαφές μου και να βρίσκω το δρόμο μου έυκολα γιατί είμαι πολλές ώρες έξω) πρέπει να είναι αρκετό. Εξάλλου το έχω βρει σε online κατάστημα στα 315,00€ και με εξόφληση 6 δόσεων και φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολο να βρω HP σε τέτοια τιμή.

 

Ποιό GPS software είναι καλύτερο και συμβατό με το P550?

 

Οσο αφορα την τιμη εχεις δικιο.

Το 2490 της HP πηγαινει κοντα στα 380..

 

To πιο ενημερωμενο (οχι ομως και το πιο ομορφο και λειτουργικο)

για Ελλαδα ειναι το Destinator 6 της ngi.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gesamfunai σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

SAMSUNG OMNIA 16GB

DESTINATOR 7.0.0.588.11 - 2008.Q4.114

iGO 8.3.2.91972 - Ελλάδα 2008.10 © Tele Atlas - Basemap 2007.07 Data Source © NIMA VMAP0 [080812]

Link to comment
Share on other sites

Τί άποψη έχετε ; είμαι ανάμεσα σε ένα από τα δύο,πιστεύω βέβαια πως το 550

είναι καλύτερη αγορά αλλά θα χρησιμοποιήσω το gps μιας και έχω pda με wi-fi.

Σαν gps είναι καλό ; δημιουργεί προβλήματα με το destinator PN; γενικά θα ήθελα τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Aφού έχεις ήδη pda με wi-fi και χρειάζεσαι μόνο το gps,πάρε καλύτερα ένα pna που είναι κατασκευασμένα για αυτό το σκοπό.Οποιοδήποτε pda και να πάρεις δεν πρόκειται να είναι καλύτερο σε πλοήγηση από ένα pna.Τα 350/550 έχουν κάποια προβλήματα με το χάσιμο του χάρτη στο destinator και πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις για να δουλέψει σωστά,αλλά από ότι λέει η Ngi θα διορθωθεί με τον καινούριο χάρτη που θα βγει σε λίγες μέρες.Για πληροφορίες δες το παρακάτω

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=3400

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το MIO 550 και σε πολύ καλή τιμή. Μαζί με το 350 πρέπει να είναι τα πρώτα σε πωλήσεις... Μην το σκέφτεσαι καθόλου...

 

Αν πάρεις ξεχωριστό GPS bluetooth και PDA θα έχεις τεράστιο πρόβλημα να τα πουλήσεις αν θελήσεις, γιατί όλοι ψάχνουν για συσκευές με ενσωματωμένο GPS... Κανείς δε θέλει ούτε να κουβαλάει ούτε να φορτίζει 2 συσκευές...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Μακρια ..... :(

Παρε ενα HP hx2490 ή hx2790 και ενα bluetooth (HOLUX) GPS Receiver και θα

εισαι ΟΚ!! :D

 

 

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι γιατί ψάχνομαι πολύ καιρό.

Είμαι καινούργιος στο forum του myphone και μπήκα ψάχνοντας μια λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζω με την αγορά GPS. Με ενδιαφέρει η άποψή σου για τις εξωτερικές κεραίες των Mio P550 γιατί ενώ σε ανοιχτές περιοχές έχω σήμα στο αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα, όταν μπαίνω σε περιοχές με ανηφόρες, κατηφόρες, δέντρα και ψηλά κτήρια το Mio τα χάνει! Σε αυτό βέβαια, να μην ξεχάσω να σου πω, ότι παίζει ρόλο και το περίεργο παρπρίζ που έχω (γαλλικό αμάξι γαρ! αν και κατά τα άλλα το αμάξι είναι άψογο και είμαι ξετρελαμένος μαζί του! :) ), στο Citroen C4, το οποίο είναι ισοθερμικό με μια ειδική μεταλλική επίστρωση κτλ. κτλ. με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται το σήμα του GPS στο Mio. Για να καταλάβεις είχα δοκιμάσει και ένα Compucon Navimate 720 (με 7" οθόνη) και δεν έπιανε πραγματικά ΤΙΠΟΤΑ με τη δική του κεραία! Οπότε μπήκα σε διαδικασίες με εξωτερικές κεραίες κτλ. και έμπλεξα με καλώδια, κάτι που δεν μου άρεσε, οπότε το πούλησα και ησύχασα. Το Mio όμως, ως εκ' θαύματος και αντίθετα με το Compucon Navimate 720, έχει σχετικά καλό σήμα ακόμη και μέσα από αυτό το παρπρίζ! Αλλά όχι και τόσο καλό ώστε να μην χάνεται σε δύσκολες περιοχές όπως σου είπα. Έτσι ψάχνω να βρω αν υπάρχει μια καλή εξωτερική Bluetooth κεραία για GPS, που να συνεργάζεται καλά βέβαια με το Mio, ώστε να λύσω το πρόβλημα μου και να έχω άψογο σήμα.

 

Αυτό το HOLUX Bluetooth GPS Receiver λοιπόν κάνει τη δουλειά που θέλω;;

Που μπορώ να το βρω να το παραγγείλω ή να το αγοράσω;;

 

Ελπίζω να μη σε ζάλισα! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάζεις και τα... Fujitsu-Siemens Loox N520 ή Ν560 :rolleyes:??

 

 

Σχετικά με τα Fujitsu-Siemens, είδα στο site του e-shop το Ν560 και φαίνεται πολύ καλό. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η υψηλής ανάλυσης οθόνη του (480x640), που τα περισσότερα PDA-GPS του ανταγωνισμού δεν την πιάνουν! Έτσι θα απεικονίζει τα γραφικά της οθόνης πολύ πιο όμορφα από τα 240x320. Έτσι το σκέφτομαι σοβαρά για αγορά.

 

Αν το συγκρίνουμε με τα HP iPAQ rx5940 (το 5710 με χαλάει που δεν έχει wireless 802.11b/g και Bluetooth, οπότε το έχω απορρίψει) και Mio P550, είναι καλύτερο/χειρότερο και γιατί;;

Έχετε ακούσει γενικά καλά λόγια για το FS N560;;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

το n560 απο οτι εχω ακουσει δεν εχει καλο gps.

 

αν δεν ηθελες απαραιτητα bluetooth θα σου ελεγα να παρεις ενα mio168 που κανει μολις 170€

για να κανεις την δουλεια σου αψογα και χωρις προβληματα με ολα τα προγραματα navigation που υπαρχουν αυτη τη στιγμη.

 

εγω αν επαιρνα κατι αλλο θα ηταν το ΕΤΕΝ x500

Link to comment
Share on other sites

το n560 απο οτι εχω ακουσει δεν εχει καλο gps.

 

αν δεν ηθελες απαραιτητα bluetooth θα σου ελεγα να παρεις ενα mio168 που κανει μολις 170€

για να κανεις την δουλεια σου αψογα και χωρις προβληματα με ολα τα προγραματα navigation που υπαρχουν αυτη τη στιγμη.

 

εγω αν επαιρνα κατι αλλο θα ηταν το ΕΤΕΝ x500

 

 

Δηλαδή εννοείς ότι το FS N560 δεν έχει καλό δέκτη;; Ή ότι έχει κάποιο άλλο πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι χωρις εξωτερικη κεραια δυσκολευεται να πιασει σημα.

 

Όλα δυσκολεύονται να πιάσουν σήμα χωρίς εξωτερική απ΄όσο γνωρίζω. Ιδίως μέσα από το παρπρίζ γαλλικών αμαξιών.

Αυτό που θέλω να ξέρω, πιάνει χειρότερο σήμα από τo Mio P550;;;

Link to comment
Share on other sites

Όλα δυσκολεύονται να πιάσουν σήμα χωρίς εξωτερική απ΄όσο γνωρίζω. Ιδίως μέσα από το παρπρίζ γαλλικών αμαξιών.

 

λες ε?:D

 

σου ειπα. εγω eten x500 θα αγοραζα.

Link to comment
Share on other sites

λες ε?:D

 

σου ειπα. εγω eten x500 θα αγοραζα.

 

Τόσο καλό GPS δέκτη έχει δηλαδή το ETEN X500;; Ή το λες για να "παινέψεις το σπίτι σου" απλά;; Γιατί πολλοί απλά θαυμάζουν ότι έχουν χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο. Αν δεν είναι έτσι πες μας μερικές λεπτομέριες που πιστεύεις κάνουν τη διαφορά στο ETEN X500.

 

Επίσης στο Πλαίσιο ήρθε το Χ500+ απ'ότι είδα με βελτιωμένη οθόνη και χαρακτηριστικά. Είναι και λίγο πιο όμορφο γιατί το απλό Χ500 δεν είναι και ότι ωραιότερο από εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

τι να παινεψω το σπιτι μου??? δεν εχω eten. σου ειπα αν αλλαζα το Mio168

θα επαιρνα το eten x500 που εχει πολυ καλο gps, και ολα τα υπολοιπα.

μεχρι και ραδιοφωνο.

 

με χαλαει λιγο ο επεξεργαστης που νομιζω ειναι samsung και εκ

πειρας εχει αποδειχθει οτι οι intel επεξεργαστες ειναι οι καλυτεροι.

και οτι εχει πιο μικρη οθονη απο αυτη που εχω συνηθησει στο 168.

 

για αλλο Mio δεν το σκεφτομαι καθολου μιας και απο οτι διαβαζω

ολο προβληματα ειναι κυριως με το destinator που με ενδιαφερει.

 

κατι για χασιματα χαρτη κλπ κλπ...

 

οστοσω επειδη το pda το θελω μονο για πλοηγηση και δεν με ενδιαφερει

τιποτα αλλο, θα κρατησω το 168 μεχρι να χαλασει, που αν και εχει

επεξεργαστη στα 300mhz εχει αποδειχθει πιο γρηγορος απο κατι αλλους 400αριδες

 

και εκτος αυτου οτι προγραμα πλοηγησης του εγω βαλει το εχει τρεξει αψογα χωρις κανενα προβλημα.

 

τωρα παινευω το σπιτι μου και για αυτο σου ειπα αρχικα αν δεν σε ενδιαφερει bt κλπ κλπ και θες απλα navigation να παρεις το συγκεκριμενο

μηχανακι μιας και η τιμη του ειναι πλεον πολυ χαμηλη και αν και δεν

εναι sirf starIII αλλα xrtac πιανει σημα στην κυψελη χωρις εξωτερικη κεραια.

 

το x500+ σημερα το ανακαλυψα να σου πω την αληθεια, και αρχικα

μου αρεσε το 640χ480 αλλα μετα διαβασα αυτο

 

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=3698

 

και ξενερωσα καπως.

 

τωρα ψαξ το το θεμα και μην παρεις x500 επειδη το λεω εγω που δεν το εχω κιολας...

 

απλα το εχω δει, αλλα οχι οσο θα ηθελα για να βγαλω πληρη συμπερασματα.

οτι διαβαζω απο αλλους χρηστες σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Τί άποψη έχετε ; είμαι ανάμεσα σε ένα από τα δύο,πιστεύω βέβαια πως το 550

είναι καλύτερη αγορά αλλά θα χρησιμοποιήσω το gps μιας και έχω pda με wi-fi.

Σαν gps είναι καλό ; δημιουργεί προβλήματα με το destinator PN; γενικά θα ήθελα τη γνώμη σας...

 

 

Αν καταλήξεις σε pna μια καλή περίπτωση είναι το 420 Xtreme που βγήκε προσφατα στην αγορά αν και πιστεύω ότι το ΜΙΟ 550 είναι εξίσου καλό και γρήγορο ιδίως με Navimate αλλά δεν παύει να είναι pda και οχι καθαρά πλοηγός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...