Jump to content

[Off-topic] Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


alex_n80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα αποφασισα να μην αφαιρω την μπαταρια οταν ειναι στο ρευμα καλο κακο θα δειξει σε λιγους μηνες.πλαισιο/γερμανος/multirama λενε διαφορα αλλα δεν δινουν σαφη απαντηση...

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασισα να μην αφαιρω την μπαταρια οταν ειναι στο ρευμα καλο κακο θα δειξει σε λιγους μηνες.πλαισιο/γερμανος/multirama λενε διαφορα αλλα δεν δινουν σαφη απαντηση...

 

Τι χαζομάρες είναι αυτές που ακούω και κοντέυω να βγώ απο τα ρούχα μου? Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή που έχετε φάει... και δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε τα σωστά απο τις ******** που σας λένε? Αναγράφει πουθενά στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή οτι πρέπει να βγάζεις την μπαταρία για να μην χαλάσει με το πέρασμα του χρόνου? Απο το κινητό σου την βγάζεις την μπαταρία οταν δεν το χρησιμοποιείς? Απο το ρολόι σου τη βγάζεις τη μπαταρία? Απο το αυτοκίνητό σου? Αν όχι, τότε γιατι να την βγάλεις απο το λαπτοπ σου? Τέτοιες ραδιοαρβήλες εδώ στην ελλαδα ακούγονται πολλές... όπως τις προάλλες που άκουσα οτι όλοι πρέπει να πάνε να βγάλουν τον αέρα απο τα λάστιχα του αυτοκινήτου τους, και να βάλουν άζωτο!!!! ΞΥΠΝΑΤΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρες είναι αυτές που ακούω και κοντέυω να βγώ απο τα ρούχα μου? Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή που έχετε φάει... και δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε τα σωστά απο τις ******** που σας λένε? Αναγράφει πουθενά στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή οτι πρέπει να βγάζεις την μπαταρία για να μην χαλάσει με το πέρασμα του χρόνου? Απο το κινητό σου την βγάζεις την μπαταρία οταν δεν το χρησιμοποιείς? Απο το ρολόι σου τη βγάζεις τη μπαταρία? Απο το αυτοκίνητό σου? Αν όχι, τότε γιατι να την βγάλεις απο το λαπτοπ σου? Τέτοιες ραδιοαρβήλες εδώ στην ελλαδα ακούγονται πολλές... όπως τις προάλλες που άκουσα οτι όλοι πρέπει να πάνε να βγάλουν τον αέρα απο τα λάστιχα του αυτοκινήτου τους, και να βάλουν άζωτο!!!! ΞΥΠΝΑΤΕ!!

+1

 

πραγματικά γράφονται τα "καλύτερα" σε αυτό το θρεντ :up:

 

αν ήταν να έχω ένα πισί που να είναι δέκα κομμάτια και κάθε φορά που να θέλω να το πάρω να τα ενώνω όλα μαζί τότε καήκαμε.

 

στο κάτω κάτω μπορεί η μπαταρία (λογικά έτσι πάει) να χάσει το 10-15% σε 2 χρόνια. SO WHAT?

 

δε μιλάω για 5 χρόνια γιατί ποτέ δεν έχω κρατήσει φορητό τόσο πολύ.

 

ας κάνουμε τη ζωή μας εύκολη. μου θυμίζει την "ατάκα" κάποιου ότι το ready boost των vista μπορεί να χαλάσει μετά από 1 ή 2 χρόνια μια κάρτα sd... μα είναι ποτέ δυνατόν να σκεφτόμαστε έτσι??? η κάρτα κάνει 30ευρώ και σε 2 χρόνια ΔΕ θα τη χρειάζεσαι ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρες είναι αυτές που ακούω και κοντέυω να βγώ απο τα ρούχα μου? Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή που έχετε φάει... και δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε τα σωστά απο τις ******** που σας λένε? Αναγράφει πουθενά στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή οτι πρέπει να βγάζεις την μπαταρία για να μην χαλάσει με το πέρασμα του χρόνου? Απο το κινητό σου την βγάζεις την μπαταρία οταν δεν το χρησιμοποιείς? Απο το ρολόι σου τη βγάζεις τη μπαταρία? Απο το αυτοκίνητό σου? Αν όχι, τότε γιατι να την βγάλεις απο το λαπτοπ σου? Τέτοιες ραδιοαρβήλες εδώ στην ελλαδα ακούγονται πολλές... όπως τις προάλλες που άκουσα οτι όλοι πρέπει να πάνε να βγάλουν τον αέρα απο τα λάστιχα του αυτοκινήτου τους, και να βάλουν άζωτο!!!! ΞΥΠΝΑΤΕ!!

 

Η μόνη παραπληροφόρηση φίλε είσαι εσύ. Ξέρεις ότι πρόκειται για ηλεκτρονικά κυκλώματα! Την μπαταρία την διαπερνά ρεύμα όταν έχεις εξωτερική τροφοδοσία ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το αν είναι γεμάτη ή όχι.. Το ρεύμα περνά και ΔΕΝ σταματά πάντα επιτυχώς από το κύκλωμα ελέγχου. Αυτό κουράζει την μπαταρία και ρίχνει κατακόρυφα το χρόνο ζωής της. Είμαι ηλεκτρονικός και επίτρεψέ μου να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω.

 

Αν θες να κρατάει η μπαταρία αν δεν την χρησιμοποιείς καλό θα ήταν να την βγάζεις από τον υπολογιστή σου.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη παραπληροφόρηση φίλε είσαι εσύ. Ξέρεις ότι πρόκειται για ηλεκτρονικά κυκλώματα! Την μπαταρία την διαπερνά ρεύμα όταν έχεις εξωτερική τροφοδοσία ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το αν είναι γεμάτη ή όχι.. Το ρεύμα περνά και ΔΕΝ σταματά πάντα επιτυχώς από το κύκλωμα ελέγχου. Αυτό κουράζει την μπαταρία και ρίχνει κατακόρυφα το χρόνο ζωής της. Είμαι ηλεκτρονικός και επίτρεψέ μου να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω.

 

Αν θες να κρατάει η μπαταρία αν δεν την χρησιμοποιείς καλό θα ήταν να την βγάζεις από τον υπολογιστή σου.

 

 

Εχεις την εντυπωση εσύ οτι οι μεγαλες εταιρεις δεν εχουν συνυπολογισει αυτον τον παράγοντα οταν κατασκευαζουν τα λαπτοπ και τις μπαταριες τους? Εγώ αρνούμαι να πιστέψω οτι οι μπαταρίες των κατασκευαστών είναι ΤΟΣΟ χάλια ωστε να χρειάζετε παρέμβαση δική μας. 3 laptops εχουν περασει απο τα χέρια μου, και μονο απο μπαταρια δεν πήγαν..... άλλα προβλήματα πχ οθονης, ή πλητρολογιου ή "ανεμιστηρακίων" είχα... αλλα μπαταρία ποτέ!! Στο κάτω κάτω πόσο θα κρατήσεις ένα λάπτοπ? 2 χρονια? 3? το πολύ!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ego ston compaq mou thn eixa sunexeia pano !!:) meta ton 1,5xrono den kratouse oute 10 lepta !! fantazomai oti me mia pio suneth xrhsh tha kratouse polu perissotero !! alla kai ston kainourio mou sunexeia pano thn exo !! protimo na doso meta apo 2 xronia ena poso na paro kainouria para kapoia stigmh na pathei tpt to notebook mou apo ptosh tashs!!
Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εντυπωση εσύ οτι οι μεγαλες εταιρεις δεν εχουν συνυπολογισει αυτον τον παράγοντα οταν κατασκευαζουν τα λαπτοπ και τις μπαταριες τους? Εγώ αρνούμαι να πιστέψω οτι οι μπαταρίες των κατασκευαστών είναι ΤΟΣΟ χάλια ωστε να χρειάζετε παρέμβαση δική μας. 3 laptops εχουν περασει απο τα χέρια μου, και μονο απο μπαταρια δεν πήγαν..... άλλα προβλήματα πχ οθονης, ή πλητρολογιου ή "ανεμιστηρακίων" είχα... αλλα μπαταρία ποτέ!! Στο κάτω κάτω πόσο θα κρατήσεις ένα λάπτοπ? 2 χρονια? 3? το πολύ!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

 

+1. Και εγώ δεν έβγαλα ποτέ την μπαταρία ως τώρα και ούτε θα την βγάλω. Θα πρόσθετα ότι με την μπαταρία μέσα και με πιθανή διακοπή του ρεύματος μπορούμε να σώσουμε και τυχόν αρχεία που έχουμε ήδη ανοικτά.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εντυπωση εσύ οτι οι μεγαλες εταιρεις δεν εχουν συνυπολογισει αυτον τον παράγοντα οταν κατασκευαζουν τα λαπτοπ και τις μπαταριες τους? Εγώ αρνούμαι να πιστέψω οτι οι μπαταρίες των κατασκευαστών είναι ΤΟΣΟ χάλια ωστε να χρειάζετε παρέμβαση δική μας. 3 laptops εχουν περασει απο τα χέρια μου, και μονο απο μπαταρια δεν πήγαν..... άλλα προβλήματα πχ οθονης, ή πλητρολογιου ή "ανεμιστηρακίων" είχα... αλλα μπαταρία ποτέ!! Στο κάτω κάτω πόσο θα κρατήσεις ένα λάπτοπ? 2 χρονια? 3? το πολύ!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

ακριβώς. όσοι έχουν πάθει ήττα από τη ΔΕΗ (και εγώ...) θα καταλαβαίνουν καλύτερα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ego ston compaq mou thn eixa sunexeia pano !!:) meta ton 1,5xrono den kratouse oute 10 lepta !! fantazomai oti me mia pio suneth xrhsh tha kratouse polu perissotero !! alla kai ston kainourio mou sunexeia pano thn exo !! protimo na doso meta apo 2 xronia ena poso na paro kainouria para kapoia stigmh na pathei tpt to notebook mou apo ptosh tashs!!

 

Νομίζω πως το σωστό είναι να μην το έχεις συνεχώς στο ρεύμα, και σπίτι να είσαι. Όσο το δούλευα με τη μπαταρία και το φόρτιζα μόνο, χωρίς να το δουλεύω με ρεύμα αν δε γεμίζει εκείνη την ώρα, η μπαταρία ήταν μια χαρά - όταν είπα δε (μπιπ) και άρχισα να το έχω μόνιμα η μπαταρία με αποχαιρέτησε πολύ γρήγορα.

 

Την προοπτική να μπαζοβγάζω την μπαταρία κάθε τρεις και λίγο δεν τη σκέφτομαι καν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εντυπωση εσύ οτι οι μεγαλες εταιρεις δεν εχουν συνυπολογισει αυτον τον παράγοντα οταν κατασκευαζουν τα λαπτοπ και τις μπαταριες τους? Εγώ αρνούμαι να πιστέψω οτι οι μπαταρίες των κατασκευαστών είναι ΤΟΣΟ χάλια ωστε να χρειάζετε παρέμβαση δική μας. 3 laptops εχουν περασει απο τα χέρια μου, και μονο απο μπαταρια δεν πήγαν..... άλλα προβλήματα πχ οθονης, ή πλητρολογιου ή "ανεμιστηρακίων" είχα... αλλα μπαταρία ποτέ!! Στο κάτω κάτω πόσο θα κρατήσεις ένα λάπτοπ? 2 χρονια? 3? το πολύ!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

 

Αν εχεις λεφτα πηγαινε να παρεις αλλη μπαταρια. Να ξέρεις ότι χαλανε. Εκτος και αν εγω σπουδαζω λαλακιες για σενα. Περνάει ρεύμα είτε σου αρέσει είτε όχι και χαλάει τη σύνθεση της μπαταρίας. Αν φοβάσαι τόσο για πτώση τάσης βάλε Ups. Έλεος δλδ. Δεν μπορώ να καταλάβω την επίθεσή σου. Πως έρχεσαι εσύ να την πεις σε κάποιον που τα σπουδαζει αυτα??????

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Τόση φασαρία άνευ λόγου. Η εμπειρία έχει δείξει ότι πάρα πολλές μπαταρίες (αν όχι όλες) έχουν πρόβλημα όταν το μηχάνημα είναι συνεχώς στο ρεύμα. Οι μπαταρίες είναι φτιαγμένες για να κάνουν κύκλους φορτίσεων-αποφορτίσεων. Μήπως είναι φυσιολογικό να έχουν προβλήματα όταν είναι συνεχώς στο ρεύμα; Ούτε είναι δικαιολογία τα διάφορα προβλήματα του δικτύου ρεύματος. Αν έχετε τέτοια, αγοράστε ένα ups, που είναι σχεδιασμένο να τα αντιμετωπίζει. Ποιός σας είπε ότι η μπαταρία ενός φορητού είναι φτιαγμένη για να αντιμετωπίζει μεγαλύτερες τάσεις ή πτώσεις τάσης; Δεν φτιάχτηκε γι'αυτό. Για να μπορεί να είναι αυτόνομο ένα laptop για κάποιο χρονικό διάστημα φτιάχτηκε.

 

Επίσης, προσέξτε τον αφοριστικό τρόπο που γράφετε ορισμένοι. Δεν προσφέρει τίποτα.

 

End of story.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...